Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

Mroczny Rycerz

Mam pytanie odnośnie "Powrót mrocznego rycerza". Czym się różni I wydanie od II?

kelen

Poza oprawą i okładką - tłumaczeniem. W pierwszym było one niestety na niskim poziomie, nieraz sens wypowiedzi był niezrozumiały/kompletnie inny.

Mroczny Rycerz


MistrzSeller

Od jakiegoś czasu myślę o tym by poczytać komiksy o Batmanie. Dlatego też chciałbym się zapytać tu obecnych, którzy zapewne mają wielką wiedzę w temacie komiksów z tym bohaterem.

Generalnie dla mnie komiksy mają sens wtedy gdy są dłuższą opowieścią, gdzie poszczególne historie wpływają na siebie i mają konsekwencje. Historie dziejące się gdzieś z boku tego wszystkiego mnie nie interesują. Raczej wolę się skupić na historiach, które będą tworzyć jakąś dłuższą fabułę. Ciągłość fabularna to coś za co lubię komiksy. Jednak jej sporą wadą jest to, że nie wiem za bardzo co czytać by się nie pogubić i w miarę rozumieć większość tego co się dzieje (streszczenia czytając tylko w wyjątkowych przypadkach).

Nie chce zaczynać od nowego DC, gdyż jeszcze nie ma z niego aż tak wiele historii, a poza tym z tego co widziałem po innych seriach to zawsze odnoszą się do jakiś poprzednich komiksów (tak jak chociażby w Batgirl są nawiązania do zabójczego żartu). I czasem po nie sięgając czułem się jakbym czytał od środka (zeszyty 0 nie spełniały zbytnio swojej roli, przynajmniej nie w tych seriach, które czytałem).

A przechodząc do rzeczy to chodzi mi o chronologie komiksów Batmana przedstawiającą jak należałoby czytać komiksy.
Chodzi mi oto, by zacząć od Year one (bo z tego co słyszałem tam jest geneza Batmana) i iść dalej przez różne historie, które będą miały jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy. Mile widziane historie, których konsekwencje przenoszą się na kolejne i na kolejne (bo takie rzeczy lubię w komiksach).
Chciałbym też poznać najważniejsze historie i kryzysy. I chodzi mi o komiksy z mrocznej ery komiksu (do wcześniejszych nie chce się raczej zagłębiać.
W jakiej kolejności i co polecielibyście, by czytać i rozumieć w miarę sporo, nie pogubić się w wydarzeniach, a jednocześnie mieć sporo do czytania i sporo frajdy z niej?

Podobne pytanie mam co do postaci Catwoman. Są z nią jakieś komiksy powiązane e sobą na tyle by tworzyć dłuższą historie?
I jeszcze czy są jakieś komiksy DC z ciekawymi postaciami kobiecymi?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

kelen

W kontek?cie Batmana jest ca?kiem uniwersalna lista, dzi?ki której mo?na mniej wi?cej zacz?? po kolei i odczu? skutki kolejnych historii. Na podstawie dost?pnych albumów oryginalnych:

1. "Batman: Year One"
a) "Batman and the Monster Men"
b) "Batman and the Mad Monk"
c) "Batman: Prey" - ta pozycja oraz powy?sze dwie opowiadaj? o innych dzia?aniach Mrocznego Rycerza z pierwszego roku dzia?alno?ci, Prey to pierwsze spotkanie z Hugo Strangem
2. "Batman: The Man Who Laughs"
3. "Batman: The Long Halloween"
4. "Batman: Dark Victory"
5. "Batgirl/Robin: Year One"
a) "Batman: A Death in the Family" - nowe wydanie tej historii nie tylko zawiera opowie?? o ?mierci drugiego Robina - Jasona Todda, ale tak?e "A Lonely Place of Dying", czyli wprowadzenie trzeciego - Tima Drake'a
6. "Batman: The Killing Joke"

W lipcu wychodzi album "Batman: Second Chances", który wpasowuje si? przed "Batman: A Death in the Family".

grzester

Uszanowanko jestem nowy tutaj, właśnie zaczynam swoją przygodę z Batsem. Dzieki za wszystkie tipy jak czytać i co czytać. Za sobą mam już B:YO i Batman & Monster Men obecnie siedze na Batman & Mad Monk i musze przyznać że chyba mnie trafiło. Postanowiłem czytać komiksy po angielsku i miałem pewne obawy czy mój anielski jest wystarczający by wszystko zakumać, okazało się iż język w komiksach jest w miarę przystępny i prosty (plus można się nauczyć pare nowych słówek) Jeżeli ktoś ma obawy przed czytaniem Batsów po angielsku; jedna rada spróbujcie :)

Cytat: kelen w 13 Maj  2015, 00:50:37
c) "Batman: Prey" - ta pozycja oraz powyższe dwie opowiadają o innych działaniach Mrocznego Rycerza z pierwszego roku działalności, Prey to pierwsze spotkanie z Hugo Strangem

Dlaczego Prey trzecie na tej liście jak Hugo pojawia sie już w Monster Man? Coś przegapiłem?

kelen

Prey odnosi się, jeśli dobrze pamiętam, do końcowych elementów z Year One, a Monster Men i Mad Monk trwają w trakcie niego.

Rado

CytatDlaczego Prey trzecie na tej liście jak Hugo pojawia sie już w Monster Man? Coś przegapiłem?

Mimo, że "Prey" i "Monster Men" traktują o początkowych latach działalności Batmana oraz o pierwszym spotkaniu ze Strangem, to są od siebie absolutnie niezależne. Historia "Prey" wyszła z jakieś piętnaście lat wcześniej niż MM, które było mini serią i nie miało większego związku z aktualnym status quo Batmana. To była po prostu osobna historia, którą Wagner miał ochotę napisać. Zresztą, dość często w komiksach dostajemy jakieś na nowo opowiedziane i odświeżone motywy. To nie jest tak, że każdy komiks musi trzymać się wydarzeń przedstawionych wcześniej gdzieś indziej.

thrall87

witam

nigdy nie czytałem batmana, a chciałbym cos w tym temacie zmienić i dowiedziałem sie, ze dc wydaje jakies wznowione wersje swoich komiksów i tu m. in. batmana i tu mam kilka pytań:


1. czy te wydania, które teraz sie pokazują to sa stare zeszyty komiksow, ktore wychodzily xx lat temu? czy sa to wlasnie te stare komiksy tylko narysowane na nowo? cos na zasadzie odswiezonej wersji Dragon ball z, a dragon ball kai?

2. Czy czytając te nowe wydania np. batman: rok zerowy, miasto sów czy detective comic te 4 tomy poznam historie batmana i jego przeciwników bez konieczności wracania i szukania informacji np. z komiksow z lat 40/50/60 itd?

3. Chodzi mi o to, ze chciałbym poznac historie poszczególnych przeciwników batmana od poczatku (tj. pierwszego pojawienia sie)  a nie jak np. w anime the animated series gdzie postacie były juz znane np. joker czy inni, gdzie batman ich juz znał.... zalezy mi na pierwszym spotkaniu z danym bad guyem jego poczatki itp czy jest to możliwe w tej serii? czy jest to w ogóle możliwe?

4. Jeśłi tak czy w tych wydaniach sa tylko ci najbardziej znani typu joker, pingwin czy riddler? poniewaz chciałbym poznac wszystkich szczególnie tych najmniej znanych? albo pomijanych? typu szczurołap, killer month, maxi zeus czy clayface.....
chciałbym własnie poznac innych a nie tylko joker joker i joker praktycznie pojawia wszędzie ze mam go juz dość:)

kelen

W 2011 roku DC Comics wprowadziło odświeżone uniwersum, w którym część postaci została wprowadzona na nowo, a część miała za sobą już bagaż przygód i historii częściowo oparty na tym, co toczyło się w komiksach od Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach w latach 80. Batman jego rodzina to jeden z przykładów, gdzie część wydarzeń wciąż była kanoniczna (szczególnie historie Granta Morrisona), a niektóre potoczyły się inaczej.

Czytając obecne komiksy zatem nie zawsze poznasz originy danych postaci i złoczyńców. DC miało raz tzw. villains month, gdzie wychodziły zeszyty skupiające się na poszczególnych złoczyńcach.

Jeśli zdecydujesz się czytać komiksy z New 52/Nowego DC Comics - to nie poznasz początkowych historii większości postaci, ale za to wprowadzani są nowi złoczyńcy, jak np. Trybunał Sów.

Jeśli zależy Ci na poznanie początkowych lat działalności Batmana i jego wrogów, to warto zapoznać się z albumami, które wymieniłem w tym temacie: http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=1046.msg64540#msg64540

thrall87

ok to teraz takie pytania:

1. odnosnie tego linka co podałes to tam sa niektore tytuły które własnie sa przedstawione teraz w nowej postaci, wiec czym sie rózni np. batman year one stary od tego jednego tomu batman: yera one co ma wyjsc w tym roku?

2. skoro początków juz nie poznam to chociaż w tych nowych komiksach sa zawarte wszystkie postacie z kanonu albo chociaż wiekszość? np te co wspomnialem

3. swoja droga to i tak pewnie nie udalo by mi sie zebrac tych starych komiksów z dawnych lat, dlatego interesuje mnie te reedycje bo mozna je latwo kupic i ceny sa nie duze....

thrall87

czy ktoś mógłby zaktualizować ta listę :

1. BATMAN, TOM 4: ROK ZEROWY – TAJEMNICZE MIASTO
2. BATMAN: DETECTIVE COMICS: OBLICZA ŚMIERCI
3. BATMAN: TRYBUNAŁ SÓW, TOM 1
4. BATMAN: MIASTO SÓW, TOM 2
5. BATMAN: DETECTIVE COMICS, TOM 2: TECHNIKI ZASTRASZANIA
6. BATMAN: ŚMIERĆ RODZINY, TOM 3
7. BATMAN: DETECTIVE COMICS, TOM 3: IMPERIUM PINGWINA

o takie tytuły które był, doszły i dojdą:
batman: długie halloween, catwoman rzymskie wkacje, batman czlowiek ktory sie smieje, batman mroczne zwyciestwo, batman tom 5rok zerowy mroczne miasto, batman dc tom 4 gniew, batman mroczne odbicie, batman mroczny rycerz tom 2, batman azyl arkham i grudniowe wydanie batman rok pierwszy

kelen

Cytat1. odnosnie tego linka co poda?es to tam sa niektore tytu?y które w?asnie sa przedstawione teraz w nowej postaci, wiec czym sie rózni np. batman year one stary od tego jednego tomu batman: yera one co ma wyjsc w tym roku?

Nowe wydanie b?dzie w twardej oprawie i z obwolut? oraz poprawionym t?umaczeniem. Pewnie znajd? si? te? w nim dodatki.

Cytat2. skoro pocz?tków juz nie poznam to chocia? w tych nowych komiksach sa zawarte wszystkie postacie z kanonu albo chocia? wiekszo??? np te co wspomnialem

W 3 tomie Detective Comics i pó?niejszych "Batman: Mroczny Rycerz" znajdziesz Clayface'a. Go?cinnie czasem si? przewija te? u Scotta Snydera.

Cytatczy kto? móg?by zaktualizowa? ta list? :

1. BATMAN, TOM 4: ROK ZEROWY – TAJEMNICZE MIASTO
2. BATMAN: DETECTIVE COMICS: OBLICZA ?MIERCI
3. BATMAN: TRYBUNA? SÓW, TOM 1
4. BATMAN: MIASTO SÓW, TOM 2
5. BATMAN: DETECTIVE COMICS, TOM 2: TECHNIKI ZASTRASZANIA
6. BATMAN: ?MIER? RODZINY, TOM 3
7. BATMAN: DETECTIVE COMICS, TOM 3: IMPERIUM PINGWINA

o takie tytu?y które by?, dosz?y i dojd?:
batman: d?ugie halloween, catwoman rzymskie wkacje, batman czlowiek ktory sie smieje, batman mroczne zwyciestwo, batman tom 5rok zerowy mroczne miasto, batman dc tom 4 gniew, batman mroczne odbicie, batman mroczny rycerz tom 2, batman azyl arkham i grudniowe wydanie batman rok pierwszy

Masz na my?li kolejno?? czytania? Cz??? z tych komiksów, które wymieni?e? s? spoza kanonu Nowego DC Comics. Sprecyzuj, czy chodzi Ci tylko o ten kanon, czy ogólnie.

thrall87

#253
aha to one sa z roznego kanonu... mysłałem ze one wchodza w sklad tych 52 zeszytow co teraz wychodza....

ale dobra

zamierzam kupic je wszystkie dlatego chronologicznie (o ile sie da ) chcialbym je przeczytac:)

moze fajnie by bylo gdybys podał je chronologicznie i w nawiasie jaki to kanon jesli sie tak w ogole da:)

a tak w ogole to te pierwsze zeszyty sa inaczej zrobione tzn maja numery oraz twardą oprawe np trybunał sów itd a jak juz kupilem kryzys tozsamości to juz jest inaczej zrobiony tzn tom jest wiekszy i ma obwolute.
wiec nie wiadomo do konca ktore zeszyty naleza do tej serii 52 zeszytow

i takie pytanie tylko jak by je tu ując....

czyli ktore naleza do tego new 52/nowe dc? a te ktore nie naleza to sa poprostu reedycje tylko np z nowszymi np tlumaczeniami?

kelen

"Kryzys Tożsamości" jest z serii DC Deluxe i jest w kanonie poprzedniego uniwersum.

To nie są "52 zeszyty" tylko "New 52", które oznaczało 52 serie wychodzące co miesiąc w Stanach (DC już zrezygnowało z tej liczby).

W Polsce projekt nazwano Nowe DC Comics i w ten sposób rozpoznajesz albumy z tego kanonu.