Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - The Official Comic Adaptation(s) of the Warner Bros. Motion Picture

Zaczęty przez Juby, 19 Marzec 2020, 12:18:02

Juby

Sądzę, że jest to komiks na tyle ważny w naszym kraju, że zasłużył na osobny wątek na forum.



Mowa oczywiście o komiksowej adaptacji filmu "Batman" Tima Burtona z 1989 roku. Warner Bros. zgodziło się na pomysł stworzenia komiksowej adaptacji filmu, aby dołączyć ją do kupowanych przez widzów, kinowych biletów na film, co miało zwiększyć zyski. Scenariusz napisał Denis O'Neil, genialne rysunki na podstawie tysięcy movie stills wysyłanych mu z Anglii narysował Jerry Ordway, a całość kolorami wykończył Steve Oliff.

Tutaj sporo o historii tego znakomitego komiksu, który sprzedał się na całym świecie w ponad 400 tyś. egzemplarzach.
https://www.syfy.com/syfywire/tim-burtons-batman-movie-became-a-comic-book

To szczególny komiks dla polskich fanów, albowiem był on pierwszym w historii naszego kraju komiksem z Mrocznym Rycerzem! Wydało go oczywiście TM-Semic, jako pierwszy, 68-stronicowy numer zeszytowy 1/1990 w grudniu 1990, a także Wydawnictwo książkowe "Linia", również pod koniec 1990 roku (wersja klejona w kartonowej okładce).
Może istnieć jeszcze trzecie wydanie, bo umieszczał takowe na zdjęciu swojej kolekcji użytkownik HUDY, ale nie mam pewności, czy było ono polskie, a HUDY od dawna nie odpowiada na pw. :|

Dla mnie również jest to komiks szczególny, bo był pierwszym komiksem z Batmanem jakiego: 1) trzymałem w swoich rękach, 2) przeczytałem, 3) postawiłem na półce (otrzymaliśmy go z bratem od naszego wujka, miał oba polskie wydania, ten od TM-Semic mam po dziś dzień). Mimo skrótowości, uważam go za równie dobry, a może i lepszy(!) od filmu Burtona (na pewno wygrywa z nim w kilku miejscach) i najlepszą komiksową adaptację filmu jaką czytałem (a trochę się tego przetoczyło przez moje ręce).

Nie było o tym newsa na BatCave, ale 26 listopada ubiegłego roku w USA zdecydowano się na wznowienie tego komiksu w 144-stronicowej wersji Deluxe. Poniżej prezentacja nowego, nie-do-końca-udanego, wydania oraz porównanie z klasyczną zeszytówką od TM-Semic.

Czcionki, logo nietoperza nie z tego filmu oraz nowa kolorystyka zdecydowanie na minus, ale nie ukrywam - gdyby Egmont zdecydował się wydać to wznowienie w naszym kraju, na pewno bym kupił. Jestem fanem tej adaptacji, posiadam trzy egzemplarze (przez krótki czas miałem nawet 4). :)

Okładki z USA (miękka i sztywna) oraz PL:


Jeśli ktoś chciałby wyrazić swoją opinię na temat tego klasyka, albo podzielić się swoją historią z nim związaną, zapraszam do dyskusji.

Gothamite

Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

Juby

Oczywiście, że mam. :)

TM-Semic 1/1990, którego dostaliśmy z bratem od wujka w dość opłakanym stanie (tyle razy go czytałem, przerysowywałem, itd.), wydanie KAB Publisher / klejone (egzemplarz od wujka podarł mi młodszy brat gdy był bobasem, ale bardzo chciałem je mieć, więc kupiłem na OLX jakiś czas temu) i jeszcze jedno wydanie TM-Semica, bo do czytania i stania na półce chciałem mieć egzemplarz w jak najlepszym stanie. Pod koniec ubiegłego roku kupiłem na OLX za 42 zł, ale oddałem młodszemu bratu, bo w lutym tego roku znalazłem w antykwariacie jedną sztukę w stanie bliskim idealnego za... 15 zł! 8) Chciałem zachować wszystkie 4, ale moja druga połówka zaczęła na mnie patrzeć jak na maniaka. ;D


Red Robin

No cóż fajna sprawa, sam chciałbym być posiadaczem takiego komiksu.
Teraz tylko czekać aż wartość jego wzrośnie choć nawet wtedy bym takiego nie sprzedał hah

Juby

Ceny już potrafią szaleć, widziałem egzemplarze w stanie bdb+ wystawiane nawet za 120-130 zł na olx i allegro. Wystarczy szukać okazji, można go zdobyć znacznie taniej ;)

Moje oczywiście nie są na sprzedaż, nawet ten drugi dubel ODDAŁEM bratu, choć proponował, że może go ode mnie odkupić. Tylko jaką cenę miałbym mu rzucić? Dla mnie one są bezcenne, zwłaszcza ten mój mocno sfatygowany komiks z dzieciństwa.

LelekPL

Ja zawsze marzyłem o komiksie z trylogii. Może kiedyś się doczekam... Choć gra na podstawie trylogii byłaby lepsza ;)

Gothamite

Zauważyłem że te nowe wydania zza oceanu tpb, deluxe a nawet absolute wypadają gorzej od oryginału. Kolory ulegają jakiejś sztucznej obróbce cyfrowej i porównując te dwa wydania to starsze wypada o niebo lepiej. Raz nawet napaliłem się na wydanie Absolute Batman: Year One ale jak zobaczyłem drugi tom i nie udolną próbę odwzorowania komiksu na papierze gazetowym z 1987 roku ze słabej jakości kolorami to dałem sobie spokój. Natomiast jeśli chodzi o ludzi kolekcjonujących stare zeszyty semica to podziwiam ich trud i wytrwałość :)
Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

Juby

Cytat: LelekPL w 19 Marzec  2020, 15:06:30Ja zawsze marzyłem o komiksie z trylogii.

Batman Begins doczekał się komiksowej adaptacji (jako ostatni Bat-film), choć nigdy nie wydano go w Polsce. Mam wersję angielską nagraną naście lat temu na płytę CD. Co jakiś czas zastanawiam się, czy nie kupić wersji papierowej, bo pojawiają się okazjonalnie na allegro, ale na razie się nie zdecydowałem.

Szkoda, że zaprzestano tworzenia takich adaptacji, bo również bardzo chętnie poczytałbym te do Nolanowych Batmanów.

Gothamite

Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

Juby

Tak, choć nie wiem co się w nim jeszcze znajduje, bo sama adaptacja Batman Begins liczy 68 stron z okładką (czyli tyle samo, ile wszystkie poprzednich części), a fizyczne wydanie ponad 150.

Q

Już sam tytuł wyjaśnia - Batman Begins: The Movie & Other Tales of Dark Knight

a opis nie pozostawia złudzeń:

CytatThis collection also contains four more tales featuring the comic-book version of the Dark Knight!

Te dodatkowe historie to: The Man Who Falls, Air Time, Reasons i Urban Legend
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Juby

O widzisz, gapa ze mnie i nawet nie chciało mi się doczytać. Dzięki :)

Ogólnie mogę zmienić nazwę tematu na AdaptationS, skoro piszemy także o pozostałych komiksowych adaptacjach bat-filmów.

Juby

Cytat: Juby w 19 Marzec  2020, 12:18:02To szczególny komiks dla polskich fanów, albowiem był on pierwszym w historii naszego kraju komiksem z Mrocznym Rycerzem! Wydało go oczywiście TM-Semic, jako pierwszy, 68-stronicowy numer zeszytowy 1/1990 w grudniu 1990, a także Wydawnictwo książkowe "Linia", również pod koniec 1990 roku (wersja klejona w kartonowej okładce).
Może istnieć jeszcze trzecie wydanie, bo umieszczał takowe na zdjęciu swojej kolekcji użytkownik HUDY, ale nie mam pewności, czy było ono polskie, a HUDY od dawna nie odpowiada na pw. :|

Mowa była o tym zdjęciu:



Ha! Po pół roku w końcu znalazłem kontakt do HUDEGO i już wiem co to za wydanie.

Cytat: HUDYMam ciągle te wydania. Muszę Cie rozczarować, to wydanie jest wyko ane przez kogoś. A właściwie ta okładka, nie pamiętam skąd ja mam ale jest wklejona w wydanie Tm-Semic. To samo z okładka powyżej Batman Forever wklejo a zamiast Semicowe. To chyba rozwiąże wszelkie wątpliwości.

Juby, World's Greatest Detective. :D

Johnny Napalm

120-130zł?  :o  Kogoś mocno poje... i tak dalej. To komiks fajny, ważny, ale nie z grupy tych zmieniających coś w historii komiksów z Batmanem. W sumie pierwsza adaptacja filmu z Batmanem. Chciałem spytać się czy film z Adamem Westem doczekał się jakichś adaptacji, ale uświadomiłem sobie, że wszystko co wtedy wychodziło z tego uniwersum nawiązywało co campowego klimatu filmu.
Bardzo szkoda, że nie ma adaptacji np takiego TDK. Bardzo chciałbym coś takiego zobaczyć, tylko żeby uniknęli tej próby odtwarzania dosłownie kadrów z filmu. Chodzi mi o coś bardziej artystycznego. Gdyby kreska byłaby jednak realistyczna też bym czymś takim nie pogardził. Może jakiś fan na świecie narysował/narysuje coś takiego?

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

Cytat: Johnny Napalm w 25 Wrzesień  2020, 20:00:16120-130zł?  :o  Kogoś mocno poje... i tak dalej.

Teraz na allegro i OLX wiszą jeszcze drożej! Nawet po 160 zł. ;D

Ja również żałuję, że nie powstała adaptacja TDK, ale pamiętam, że w 2008 roku ktoś tu linkował dwie komiksowe strony z napadu na bank (prolog). Nie wyglądało to na pracę fana, więc być może w okolicach premiery wyszedł jakiś short przedstawiający pierwsze 6 minut filmu.