Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Pytania o komiksowe uniwersum Batmana

Zaczęty przez Q, 19 Styczeń 2008, 23:13:12

aneczka92

Witam. Mam takie pytanie odnośnie kilku komiksów. Czy "DC: The New Frontier vol.1 " i " Crisis on infinite earths" zawierają te same historie co w animacjach o tych tytułach? Czy jest w nich zawarte coś więcej niż w animacjach? I czy warto je przeczytać jeżeli obejrzało się animacje? I czy " Identity crisis" jest jakąś kontynuacją?

kelen

"New Frontier" jest na podstawie komiksu o tym samym tytule, ale o różnicach niestety nie mogę się wypowiadać. Na pewno animacja jest skrócona względem oryginału, który jest bardzo duży. "Crisis on the Infinite Earths" nie był zaadaptowany do animacji, pewnie Ci chodzi o film "Crisis on Two Earths", który jest luźną adaptacją komiksu "JLA: Earth 2". "Identity Crisis" nie jest stricte jakąś kontynuacją, to historia samowystarczalna, że tak to określę.

Soontir

Siemano,
Słabo się znam jeśli chodzi o N52, więc lepiej zapytać: Czy do pełnego cieszenia się lekturą z Batman Eternal i następnych tomów Batmana, potrzebna mi będzie znajomość Forever Evil?

kelen

Nie. Zdaje si?, ?e jest kilka nawi?za? do FE w dialogach przy okazji Bane'a i tylko tyle. Cho? mog? ?le pami?ta?. Ja czyta?em Eternal zanim bli?ej zapozna?em si? z FE.

Soontir

To świetnie. Nie kupowałem Ligi, a tak bym musiał nadrabiać. Dzięki  ;D

WezuM

Czy Długie Halloween to bezpośrednia kontynuacja Roku Pierwszego? A jeśli nie, to jaki komiks nią jest?
It's just so hard to go through life without being told you're DUMBASS every several minutes,  y'know?

kelen

Oficjalnie nie ma kontynuacji Roku Pierwszego, ale Długie Halloween dzieje się niedługo po nim i kontynuuje wątki Denta, czy rodziny mafijnej Falcone

Tiven

Z kim widzielibyście Nietoperza ( chodzi mi o kobietę) ?

WezuM

It's just so hard to go through life without being told you're DUMBASS every several minutes,  y'know?

Oxygar

Witam. Na początek przepraszam za temat, których pewnie tutaj wiele. Zapoznałem się, ale jednak wciąż muszę sam zadać parę pytań bo niekoniecznie znalazłem odpowiedzi, których oczekiwałem. Gra wciągnęła mnie na tyle, ze chciałbym głębiej wejść w świat nie tylko Batmana, ale całego DC.

1. Czy poza postaciami i miastem coś łączy komiksy o batmanie z filmami, kreskówkami i grami o batmanie? No głównie chodzi mi o historie, czy jest jedna spójna, poruszana przez te cztery media? Czy nie maja one większego związku, ot komiks to inna historia, film porusza co innego i wydarzenia nie maja związku z komiksem, gra to jeszcze coś totalnie innego?

2. Czytałem o restarcie świata Batmana(czy całego DC?), który można nadrobić nowszymi komiksami. Na czym polega ten restart. głównie na tym by tacy jak ja nie musieli zostawać kolekcjonerami setek starych komiksów, a mogli w łatwiejszy sposób zapoznać się z tym uniwersum? Można te nowsze komiksy znaleźć w postaci elektronicznej w internecie?

3. No i jak to jest z tym całym DC. Czy dobrze rozumiem? Świat, w którym działa Batman to ten sam, w którym gdzieś tam sobie bohaterem jest tez Superman, Flash, Wonder Woman i masa tych innych postaci. Ten sam świat, w którym akcja nierzadko dotykała innych planet?(Oglądało się Ligę sprawiedliwych w dzieciństwie).

4. No i ta Liga Sprawiedliwych. Czy to wszystko dzieje się równolegle do pojedynczych przygód tych poszczególnych bohaterów?

Wybaczcie pytania, na które oczekuje wyczerpujących odpowiedzi. To uniwersum jest bardzo rozlegle i trudno się w tym wszystkim połapać. Dzięki, jeżeli ktoś odpowie. Pozdrawiam.

kelen

Kilka z tych kwestii były już poruszane wielokrotnie, ale nie ma nic przeciwko, aby ponownie o nich mówić.

1. Wydarzenia w innych mediach nie wpływają bezpośrednio na kanon komiksowy. Są oczywiście takie twory, które rozwijają pewne pomysły gdzie indziej, ale najczęściej filmy, seriale, czy gry są oparte na motywach znane z komiksów - i tyle. Czasem się zdarza, że pewne kreacje stają się na tyle popularne, że trafiają do komiksów - jak np. postać Harley Quinn i Renee Montyoi, ale to są wtedy inkarnacje komiksowe, nie identyczne dla swoich animowanych odpowiedników.

2. W 2011 nastąpiło odświeżenie uniwersum DC Comics. Mówiąc bardzo krótko i prosto, część wydarzeń ze starych komiksów jest aktualna - ale w kosmetycznych różnicach, część jest zupełnie nowa. Polecam przeczytać inne tematy z poradami, bo tam jest dużo na ten temat. Plus, film - https://www.youtube.com/watch?v=QcoSL5vIPas.

3. Tak.

4. Serie, czy historie nigdy nie mają definitywnie sprecyzowanego datą i godziną miejsca wydarzeń. Mogą się odbywać w dowolnym czasie - czasem jedna regularna seria może przedstawiać wydarzenia z przeszłości, mimo, że wychodzi równolegle z inną serią, która pokazuje "teraźniejszość".

Oxygar

#791
Kelen, dzięki za satysfakcjonującą mnie odpowiedz i link do filmu. W sumie, jak tak myślę to było by chyba w porządku jeśli zapoznałbym się z wszystkimi, albo możliwie z jak największą liczba postaci tego uniwersum. Wtedy niezależnie z jakiego dzieła(komiksu, filmu czy gry) bym korzystał to znając wszystkie postacie i ich wzajemne powiązania mógłbym czerpać pełną radość z przygód w tym świecie. Jeszcze raz wielkie dzięki.

Zawsze myślałem, ze to Marvel mnie bardziej zaciekawi - i chociaż ciekawi to chyba jednak nie w takim dużym stopniu jak DC. Pozdrawiam. Być może jeszcze nie raz o coś tutaj zapytam.

PS: Można gdzieś tak w ogóle bez problemu kupić te komiksy?

kelen

Przepraszam, z jakiegoś powodu nie dowidziałem pytania o cyfrowy dostęp.

W wersji polskiej - nie. Natomiast po angielsku znajdziesz je na comixology.com. Można płacić paypalem lub kartą kredytową. W wersji oryginalnej, fizyczne kopie znajdziesz w takich sklepach jak multiversum.pl lub atomcomics.pl.

Polskich wersji szukaj w sklepach wydawców (sklep.egmont.pl), czy innych (sklep.gildia.pl). Jeśli jesteś z Warszawy, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia, czy Katowic, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem stacjonarnego sklepu z komiksami, który je będzie mieć.

Soontir

Siemka
Takie pytanie: Kupiłem Wieczne Zło, a nie czytałem Ligi 1-4. Czy mogę od FE zacząć kupować Ligę Sprawiedliwości od tomu 5?

LelekPL