Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

LelekPL

Podkategorie? Jest po prostu kilka różnych tytułów, w których główną postacią jest Batman. W teorii, żaden nie jest ważniejszy od drugiego. Obecnie masz takie tytuły:
- Batman
- Detective Comics
- Batman and Robin
- Batman/Superman
- Batman: The Dark Knight (ten już się kończy)
- Batman Inc. (ten już się skończył)
- Batman Eternal (niedługo rozpoczynająca się seria wydawana cotygodniowo)
- jest jeszcze Justice League, ale tam nie tylko Batman jest głównym bohaterem

Wszystkie wchodzą w tak zwany "kanon" czyli wydarzenia z jakiegokolwiek z tych tytułów mają swoje odzwierciedlenie na samą postacią i mogą być wspominane w pozostałych. Żeby nie spoilerować to podam przykład hipotetyczny - jeśli w którymś z tytułów zginąłby Alfred to byłby też martwy we wszystkich pozostałych.

Na szczęście dla Ciebie w praktyce dotyczy to tylko tak wielkich zmian jak śmierć jednego z głównych bohaterów, co i tak będzie już głośne, bo poza tym możesz spokojnie czytać którykolwiek z tych tytułów i nie być zagubionym bo historie opowiadane w nich są od siebie niezależne (poza okazyjnym jednym numerem - tzw crossoverem, ale tych nie musisz nawet czytać i nie są one zawierane w głównych wydaniach zbiorczych).

Koledzy dobrze powiedzieli, że najlepszy komiks to ten zatytułowany "Batman" (czyli tam gdzie masz historie Trybunał Sów, Miasto Sów, itd.) ale jeśli podobają Ci się takie postacie jak Pingwin i Riddler to ja polecam:
1) Sięgnąć po pierwszy tom Detective Comics zatytułowany "Oblicza śmierci" - nie zgodzę się do końca z kolegami, według mnie to naprawdę dobre wydanie, zwłaszcza historia z nowym wrogiem - Dollmakerem. Jest to bardzo ładnie narysowany i mocno brutalny tytuł. Znajdziesz tam dodatkową historię z Pingwinem
2) Czekać na wydanie Batman Zero Year - tam w opowieści Dark City znajdziesz dobrze zapowiadającą się historię z Riddlerem

Nie ma się co przejmować, że jesteś zagubiony, na początku każdy może się w tym zamieszać, ale niedługo załapiesz o co chodzi. No i wybacz, że nie odpisałem na PW, ale miałem strasznie mało czasu ostatnio.

Sarkon

LelekPL, może źle to nazwałem ale to co opisujesz doskonale przedstawia to jak to widzę. Sądzę, że już mogę spokojnie podejść do czytania bez zamartwiania się. Doszedłem też do wniosku, że nie poprzestanę na polskich wydaniach. Jak będzie potrzeba, zaopatrzę się w anglojęzyczne wydania.

Co do wiadomości prywatnej, spoxik, rozumiem, też tak często mam w ministerstwie:)

Panowie dziękuję Wam bardzo serdecznie!

Rado

Oprócz tych regularnych serii (podkategorii) jest jeszcze coś takiego jak mini serie i one shoty. W zasadzie wychodzą one nieregularnie i zazwyczaj nie są związane z główną fabułą jakiejkolwiek głównej serii. A skoro pytałeś o Pingwina, to właśnie pozwolę sobie polecić taką mini serię z nim w roli głównej:

http://multiversum.pl/p/1061/33996/penguin-pain-and-prejudice-sc-dc-i-vertigo-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html

Moim zdaniem nie ma lepszego komiksu z Pingwinem i jest tam poruszany jego origin, więc nie trzeba specjalnie znać mitologii. Do tego jeszcze rysunki wykonał nasz rodak.

Sarkon

Dzisiaj pojechałem do Galerii Ursynów i odwiedziłem GeekZone...I nie wytrzymałem. Za 40 dyszki kupiłem taki one shot, o którym wspomniałeś wyżej, a dokładnie: Batman Jekyll And Hyde, o Two Face:)

Rado

O, też to czytałem niedawno i bardzo mi się podobało. To akurat jest mini seria. Zapomniałem wcześniej wspomnieć, że one shot to historia, która nie jest podzielona na rozdziały. Wychodzi po prostu raz, a dobrze, heh. W przypadku Jekyll and Hyde masz w zbiorze sześć zeszytów, które wychodziły w ciągu kilku miesięcy. Tak czy inaczej, nie zapomnij potem podzielić się wrażeniami z lektury.

Sarkon

Tak, racja, to nie one shot a mini seria. Nie ukrywam, że takie ,,zbiory" są bardzo ciekawe. Oczywiście jakby co zdam relację:) Ale już widzę że klimacik będzie nieziemski.

Sarkon

Witam ponownie!!

no i niestety wpadłem jak śliwka w kompot. Jestem po Trybunale Sów i teraz zaczynam Miasto Sów i jestem wniebowzięty:). Czasami czytam tą samą stronę cztery razy by wyciągnąć z grafik i tekstów jak najwięcej miodu:).

Mam pytanie techniczne: Teraz chcę kupić Death of The Family Batmana. Czyli Vol. 3 z serii Batmana.

Ale nie ukrywam, że chciałbym np. zapoznać się z postacią Batgirl...i tutaj Vol. 3 to także Death of The Family. O ile dobrze zrozumiałem system ,,kanonu", który tłumaczono mi w powyższych postach, Batman Vol. 3 Death of The Family i Batgirl Vol. 3 Death of The Family będą się nawzajem uzupełniały? W sensie, że będą opowiadały tę samą historię ale z perspektywy innej postaci, tak?

LelekPL

Dokładnie. Poza tym dobry wybór. Jeśli chodzi o pomocników Batmana, historie z Batgirl wypadają zdecydowanie najlepiej.

Sarkon

A dzięki dzięki:)  Tak jak napisałem wyżej, Batman wciągnął mnie jak odkurzacz:) Fajnie jest poznać te miasto z perspektywy innej postaci. Genialna sprawa!

Sarkon

Pytanie od komiksowego laika:

Jak wszyscy wiemy doszło do resetu serii Batman. Teraz Batman, Detective Comics itp mają podnazwę: The New 52.

Powiedzcie mi proszę czy wiadomo ile (chodzi o ilość w liczbie) komiksów zaplanowano do wydania w ramach Batmana i Detective Comics?

Moje pytanie podyktowane jest czystą ciekawością, oraz troską o to ile muszę przeznaczyć miejsca na nowe hobby:). Plus jest taki, że zbieram zestawy a nie zeszyty. I zastanawiam się do ilu zestawów dojdzie The New 52. No chyba, że to temat otwarty i będą powstawać nowe perypetie Batmana

xPerfectStylex

Cytat: Sarkon w 25 Kwiecień  2014, 16:37:50
Pytanie od komiksowego laika:

Jak wszyscy wiemy doszło do resetu serii Batman. Teraz Batman, Detective Comics itp mają podnazwę: The New 52.

Powiedzcie mi proszę czy wiadomo ile (chodzi o ilość w liczbie) komiksów zaplanowano do wydania w ramach Batmana i Detective Comics?

Moje pytanie podyktowane jest czystą ciekawością, oraz troską o to ile muszę przeznaczyć miejsca na nowe hobby:). Plus jest taki, że zbieram zestawy a nie zeszyty. I zastanawiam się do ilu zestawów dojdzie The New 52. No chyba, że to temat otwarty i będą powstawać nowe perypetie Batmana

Jeśli trochę Ci to pomoże to ostatnio przy kupnie Batman - Śmierć rodziny w środku była "ulotka" na której w tym roku zapowiedziany jest jeszcze komiks Batman - zero year (wrzesień)  i Batman Detective comics - Imperium Pingwina (Czerwiec), a co będzie w przyszłym roku osobiście nie mam pojęcia :)

Pozdrawiam :)
It's not who I am underneath, but what I do that defines me.

kelen

Tak, to jest temat otwarty. Obawiam się, że nigdy nie zostanie zamknięty :D Poprzednia seria "Batman" bez przerwy ukazywała się od 1940 roku do momentu New 52, a "Detective Comics" od 1939. Sam będziesz musiał wybrać kiedy będzie koniec ;)

Sarkon

kelen uzmysłowiłeś mi, że możliwe, że moje dzieci i wnuki będą dalej czytać historię Batmana od the new 52:D

W takim razie, co oznacza liczba 52 w : The New 52?

kelen

DC Comics wydaje dokładnie tyle serii w ramach tego projektu. A jak jakaś się kończy, to w jej miejsce wskakuje od razu nowa. Tak, żeby cały czas było tyle wydawanych regularnie tytułów.

DEADSHOT91

Witam. Jestem totalnym amatorem jezeli chodzi o komiksy, jestem fanem gier Batmana zbiera figurki z tej serii, a teraz chce zaczac kolekcjonowac komiksy. Coś przeczytałem ze od 2011r zostaly wydawane komiksy Batmana i ze ich ma byc 52 czy jakos tak :D Moje pytanie chce zaczac historie od poczatku jaki tytul mam zakupic ? :D dzieki