Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Książki o Batmanie

Zaczęty przez JaRo, 11 Czerwiec 2008, 13:39:04

Firm

na batcave forum jest gdzieś praca o Jokerze, warto zajrzec. Zdaje sie, ze w jednym z dzialów na samej górze forum (topic nazywa sie Przewodnik po Jokerze)

Teahead

ok, dzieki bardzo, poszukam. interesuja mnie przede wszystkim jednak publikacje nt. Batmana, poniewaz chce w mojej pracy zestawic heroicznosc bohaterow z ich samotnoscia zwiazanem z pelnieniem ich misji.
: 18 Sierpie?  2008, 14:51:45

 Ok, znalazlam troche literatury, jakby kogos interesowalo, podaje tytuly :)
"the psychology of superheroes: an unauthorized exploration" - Robin Rosenberg
"VIP superhero book" - Gina Misiroglu
"becoming  batman: the possibility of a superhero" - E. Paul Zehr
"superman on a coach: what superheroes really tell us about ourselves and our society" - Danny Fingeroth
"how to be a superherho" - Barrett Neville
"the encyclopedia of superheroes on film and television" - John K. Muir
"does this cape make me look fat? Psychology for superheroes" - Chelsea Cain
"batman unmasked - analyzing a culture icon" - Will Brooker

moze cos Was osobiscie zaciekawi :)
Madness is like gravity. All you need is a little push.

Gieferg

#17
Godzinke temu odebralem przesylke z nowelizacją Mrocznego Rycerza.

Styl pisania niespecjalny, ale powoli sie przyzwyczajam, dodam tylko ze po Sapkowskim juz zadna ksiązka nie robila na mnie wrazenia :P

Po pierwszych 70 stronach moge powiedziec tyle -
- na razie byly min flashbacki z Batman Begins, wspomnienia Bruce'a których nie bylo w zadnym filmie (wystepują pewne róznice w stosunku do filmów, np w studni do ktróej wpada Bruce byla woda, a pociąg spadając walnąl w Wayne Tower)
- jedna scena z Jokerem, której nie bylo w filmie
- opowiedziano losy postaci takich jak Czeczen i Strach na Wróble - w zasadzie mamy ich calą historie, historia Crane'a obejmuje wydarzenia sprzed Batman Begins, te które byly w pierwwzym filmie, oraz wydarzenia które mialy miejsce po BB a przed TDK.

Co dalej to sie zobaczy.

PS. sformulowanie "Tumbler, najnowsza wersja batmobilu" chyba troche nie na miejscu...
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

kelen

Gieferg, ja osobisice jestem po akcji ze smiercia Rachel.
Te flashbacki na prawde mi sie podobaly. Szczegolnie Czeczena, bo polubilem ta postac w filmie. W dalszej czesci mozemy tez sie dowiedziec duzo o przeszlosci Denta.
Poza scena z Jokerem na poczatku (ktora byla.. nie wiem, dziwna, ale smieszna :D), jest jeszcze dokonczenie sceny z napadem na przyjecie Wayne'a, tj ucieczka Jokera (z tego co wiem, w ksiazce wyglada identycznie jak w scenariuszu).
Jesli chodzi o te sformulowanie batmobilu,to fakt,masz racje.

Gieferg

Doszedlem do miejsca z impreza u Wayne'a. Mam takie spostrzezenie - ksiązka jest pisana jakoś tak "na odwal sie", a juz szczególnie wszystkie sceny akcji, wszystko opisane skrótowo i tak ze nie robi wiekszego wrazenia. Joker jest zupelnie wyprany z calej swojej efektowności jaka byla w filmie. Joker wszedl, powiedzial to, tamto, zero jakichś opisów jego zachowania, sposobu mówienia itd.

Jeszcze nie sko?czylem, ale póki co uwazam ze ksiązka jest raczej taką ciekawostką dla fanów (czyli dla nas), których ucieszy te pare dodatkowcyh scen i wyjaśnienia niektórych wątków, czy dokladniejsze opisy postaci (jak chocby cala historia Denta), ale to co widzieliśmy w filmie na kartach powieści wypada wrecz blado.
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

kelen

Tez racja. Zawiodl mnie np opis sceny jak Joker tluimaczyl pochodzenie blizn. On tam sie specyficznie zachowywal a w ksiazce jest tylko tekst i nicwiecej.

Gieferg

No i sko?czylem. Dalej jest juz wszystko jak w filmie, tyle ze w zubozonej wersji bo opisy nijak nie oddają tego co bylo widac na filmie. Ot O'Neil w zasadzie odtworzyl scenariusz byle jak wszystko opisując. Czasem tylko jakieś pojedyncze teksty są których na filmie nie bylo, fajny jest ten o prawniku który mówi Joker do Reese'a.

Gdyby nie pierwsza cześc ksiązki zawiwerająca sporo rzeczy których nie ma w filmie nie móglbym tego nikomu polecic, a i tak polecic moge jedynie tym bardziej zagorzalym fanom Batmana, którzy chcą sie dowiedziec jak to bruce je?dzil na nartach, co zrobil Scarecrow po tym jak zniknąl  w BB, czy o tym za kogo oprócz batmana przebieral sie Bruce Wayne.

W scenie pościgu jest coś dziwnie pomieszane z kolejnością, Tumbler melduje o uszkodzeniach wcześniej, jeszcze przed tym jak dostaje strzal od Jokera. 

Wkrótce siegne po nowelizacje filmów Burtona i mam nadzieje, ze bedzie lepiej


EDIT

Wlasnie sko?czylem czytac nowelizacje Batmana'89. Napisana zdeydowanie lepiej i ciekawiej niz adaptacja TDK, mniej wiecej to czego oczekiwalem. Jest troche zmian w stosunku do tego co bylo w filmie czyli:

- randka Bruce'a i Vicky zmieniona i rozbudowana
- scena z dziewczynką, która byla w materialach dodatkowych na DVD
- scena w mieszkaniu Vicky z Brucem i Jokerem dośc mocno zmieniona
- Joker porywa Vicky z mieszkania, Bruce ściga ich konno; po drodze przebiera sie za Batmana
- pomnik Jokera, Joker terroryzuje burmistrza, Batman mu psuje pomnik :)
- w ko?cówce Joker NIE porywa Vicky i do katedry wchodzą tylko Joker i Batman, nie ma zadnych walk z lud?mi Jokera, Joker i Batman razem spadają z wiezy, tyle ze Batman sie oczywiście ratuje

I troche innych drobnych róznic.
Teraz zabieram sie za Returns :)
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Funky

Cytatopowiedziano losy postaci takich jak Czeczen i Strach na Wróble - w zasadzie mamy ich calą historie, historia Crane'a obejmuje wydarzenia sprzed Batman Begins, te które byly w pierwwzym filmie, oraz wydarzenia które mialy miejsce po BB a przed TDK.

Móglbyś napisac czym zajmowal sie dr Crane przed BB oraz co robil po pierwszym filmie ale przed TDK.

Maxie Zeus

...najlepiej pod zakladką SPOILER ;) (aby nie psuc nikomu frajdy z czytania)

Gieferg

Spoiler
Crane robil kariere akademicką (a w jej ramach zaczynal swoje eksperymenty), do momentu kiedy okazalo sie, ze sjego praca doktorska byla plagiatem z kilku innych prac, ale ze mial "plecy" to sprawe zatuszowano i dostal robote w Arkham, gdzie kontynuowal swoje eksperymenty. Po tym jak w BB Rachel potraktowala go paralizatorem spotkal jakiegoś dawnego pacjenta z Arkham, który mu pomógl, schronili sie w warsztacie jakiegoś jego krewnego, gdzie Crane zacząl pracowac nad narkotykami, które zacząl nastepnie rozprowadzac az do momentu kiedy zostal zlapany przez Batmana w TDK.
[Zamknij]
Oczywiście w ksiązce jest to o wiele dokladniej opisane ale nie bede tu ksiązki przepisywal :P
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Funky

Gieferg móglbyś jeszcze streścic przeszlośc Chechena ;)

Huntersky

Fakt, ze ksiązka jakaś specjalna nie jest, ale mozna sie bylo dowiedziec o rzeczach nie pokazanych w filmie. Wyjaśnilo sie tez znamie pod prawym okiem Bruce'a, które odziedziczyl po Bale'u. Podobnie bylo z Indianą Jonesem i blizną Forda. :)
BTW, maska Batmana stworzona jest chyba na bazie tej blizny...

Czytalo sie bardzo szybko i bez bólu, czasami wkurzaly mnie dialogi - sztuczne jak chipsy. Mimo wszystko polecam, w szczególności fanom. :P
<br />http://huntersky.deviantart.com<br />WHATTUP, BIOTCH! - Harrison Ford

Altair

Polecam ,,Batman Rycerz z Gotham City''.Świetna!

JaRo II

 "Batman: Rycerz z Gotham City".

Autor: Louise Simonson.

Moja ocena: 4 / 12.

Rok wydania: 2008.

Przeciwnicy:

- Ronald Marshall, - Floyd Lawton/ Deadshot, - Jonathan Crane/ Strach na Wróble, - Waylon Jones/ Killer Crock, - Jacob Feely/ M??czyzna w Czerni.

Ksi??ka powsta?a w oparciu o film animowany "Batman: Rycerz Gotham". Jej akcja toczy si? pomi?dzy filmem "Batman: Pocz?tek", a "Mrocznym Rycerzem". Odrazu powiem, ?e film animowany "Batman: Rycerz Gotham" w ogóle mi si? nie spodoba?, ale musz? przyzna?, ?e twórca ksi??ki w gruncie rzeczy w ciekawy sposób rozwin?? i powi?za? ze sob? w?tki, które w filmie zosta?y tylko nakre?lone. Niestety, o ile z pocz?tku zapowiada si? ciekawa, mroczna historia, tak pó?niej tempo zdecydowanie zwalnia i w ostateczno?ci otrzymujemy typow?, niczym nie zaskakuj?c? histori? z Batmanem w roli g?ównej. Ksi??ka stylem jest bardzo podobna do filmu "Batman: Pocz?tek", wi?c je?li komu? si? film spodoba? to te osoby ksi??k? b?d? zachwycone. Ja nie ukrywam tego, ?e pierwszy film Nolana rozczarowa? mnie i to dosy? mocno, tote? i ta ksi??ka nie zrobi?a na mnie wra?enia. A na czym polega jej podobie?stwo do filmu Nolana? Otó? Luciusz Fox odgrywa tutaj dosy? wa?n? rol?, dostarczaj?c Bruce'owi ró?ne gad?ety, których pochodzenie jest w maksymalny sposób urealnione, ponadto podobnie jak i w filmie "Batman: Poczatek" tak i tu mamy mnóstwo bezbarwnych przeciwników, którzy pojawiaj? si? raptem na chwil?, w ostateczno?ci fina? wygl?da bardzo blado, zero emocji.
Szczerze przyznam, ?e bardzo spodoba? mi si? w?tek z Killerem Crockiem, zdecydowanie najmroczniejszy moment w ksi??ce, warto te? pochwali? autora, za to, ?e zrobi? z Batmana tutaj dobrego detektywa. Niestety, mimo to w moim odczuciu ksi??ka ta jest dosy? bezbarwna, szybko zaczyna nudzi?. Autor nie wykorzysta? potencja?u, który tkwi? w opowie?ci. Nie mniej wszystkim batfanom polecam t? ksi??k?, to, ?e mi si? nie spodoba?a, to nie oznacza, ?e jest z?a, czy beznadziejna. Ró?ne s? gusta, mo?e akurat kto? po przeczytaniu uzna j? za ?wietn? lektur?.
PS. W zako?czeniu mamy ma?? zapowied? pojawienia si? bardzo istotnego przeciwnika. Taka drobna ciekawostka.


"Mroczny Rycerz".

Autor: Dennis O'Neil.

Moja ocena: 6 / 12.

Rok wydania: 2008.

Przeciwnicy:

- Harvey Dent/ Dwie Twarze, - Joker.

Od bardzo dawna nie wydano w Polsce jakiej? powa?niejszej lektury z Batmanem. Ostatnia ksi??ka z przygodami Bruce'a ukaza?a si? w 1997 roku ("Batgirl: Wyzwanie ciemno?ciom") i od tamtej pory musieli?my czeka? a? do 2008 roku, kiedy to w zwi?zku ze ?wiatow? premier? filmu "Mroczny Rycerz" wydano dwie ksi??ki. Pierwsz? wy?ej opisa?em, o drugiej zaraz si? wypowiem. Czyta?em wcze?niejsze wypowiedzi forumowiczów i jak wida? nowelizacja "Mrocznego Rycerza" nie zdoby?a uznania. Niestety, ale musz? przyzna? tu racj?- ksi??ka pod ka?dym wzgl?dem ust?puje filmowi i nawet w najmniejszym stopniu mu nie dorównuje. Poza pocz?tkiem (w którym mamy nawi?zania do filmu "Batman: Pocz?tek") w ksi??ce wyst?puj? wszystkie te sceny, które pojawi?y si? w filmie. Oprócz tego mamy opisany ?yciorys Jonathana Crane'a, Czeczena i jedn? króciutk? scen? z Jokerem, której nie ma w filmie i która te? nic istotnego nie wnosi do fabu?y.
G?ównym problemem autora jest to, ?e wszystko potraktowa? bardzo pobie?nie. Opisy s? krótkie, autor nie wnika w zachowania bohaterów, w ich psychik?. Najbardziej jednak rozczarowuje posta? Jokera. Joker zosta? usuni?ty na dalszy plan, pojawia si? baaardzo rzadko, a je?li si? ju? pojawi to co? powie i znika. Autor nawet si? nie wysila, aby napisa? jak? min? mia? Joker w danej chwili, nie skupia si? nawet nad jego dziwnym makija?em. G?ównymi bohaterami tej ksi??ki s? Batman i Harvey (temu drugiemu autor po?wi?ci? ciekaw? biografi?). W tle przemykaj? postacie znane z filmu: Strach na Wróble, Czeczen, Maroni, Lau i inni. Znajdziemy tak?e du?o odniesie? do wcze?niejszego filmu Nolana, poza tym Bruce cz?sto wspomina Rhas Al Ghula.
Ksi??k? czyta si? szybko, nie jest ona z?a, ale nie tego oczekiwa?em. Przegrywa z filmem pod ka?dym wzgl?dem.


Kiedy? pisa?em tu o serii ki??eczek dla m?odszych czytelników z Batmanem. Te, które si? u nas ukaza?y to:

- "Batman: Odwil?",
- "Batman: Odgapiona zbrodnia",
- "Batman: Szalony Kapelusznik" oraz
- "Batman: Urodziny Jokera".

Seria by?a przeznaczona dla m?odszych czytelników, w ?rodku obok opisów by?y ilustracje. Mia?o si? ukaza? osiem cz??ci, wydano tylko cztery. Seria prezentowa?a ?redni poziom, niczym nie zachwyca?a, nie mniej stanowi?a dla fana zawsze jak?? tam "radoch?". Warto j? by?o zakupi?, bo w historyjkach tkwi?y ciekawe pomys?y. W rolach czarnych charakterów wyst?pili:
- Mr. Freeze, Cz?owiek Zagadka, Szalony Kapelusznik i Joker. W zapowiadanym pi?tym numerze mia?a si? pojawi? Kobieta Kot, a tytu? mia? brzmie? "Batman: Zbrodnia doskona?a".


Pojawi?a si? tak?e seria ksi??eczek dla m?odszych (z ilustracjami w ?rodku) z serii "Liga Sprawiedliwych". W serii ukaza?y si?:

- "Liga Sprawiedliwych: Jednoosobowa Liga Sprawiedliwych",
- "Batman, Superman i... Liga Sprawiedliwych: Batman kontra Eclipso",
- "Batman, Superman i... Liga Sprawiedliwych: Lustro".

Seria by?a przeznaczona dla m?odszych czytelników, historyjki by?y krótkie, ilustracje troch? zbyt dziecinne. Seria stanowi?a ?redni poziom, dla dziecka by?a zapewne ?wietna, dla starszego czytelnika nic nadzwyczajnego.

Pro po Ligii Sprawiedliwych, obok tych dziecinnych opowiastek w 2008 roku ukaza?y si? tak?e powa?ne pozycje:

- "Liga Sprawiedliwych: W najczarniejsz? noc" - autor Michael Jan Friedman,
- "Liga Sprawiedliwych: U ?róde? tajemnicy" - autor Michael Teitelbaum,
- "Liga Sprawiedliwych: Czerwona sprawiedliwo??" - autor Michael Teitelbaum.

Oprócz nich mia?a si? tak?e ukaza? ksi??ka- "Liga Sprawiedliwych: Z?ota okazja" Michaela Teitelbauma, jednak?e z tego co mi wiadomo to nie zosta?a u nas wydana. Ksi??ek tych jeszcze nie czyta?em, nied?ugo siadam do lektury, jak je przeczytam to si? o nich tu wypowiem.
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

Picard

Co do literatury to - do tej pory - miałem przyjemność przeczytać trzy nowelizacje filmów: wersje z 1989, ,,Batman forever" oraz ,,Mrocznego rycerza". Pierwsza ze wspomnianych powieści różni się wieloma szczegółami od filmu: ciekawe jest np. rozwiązanie kwestii czemu policja nie interweniowała podczas gdy Joker zaczął truć ludzi na festynie - okazuje się, że Joker wcześniej potruł większość policjantów serwując im pączki i kawę z cykutą domowej roboty.  ;D Trochę śmieszył mnie za to opis Batmana ścigającego swojego przeciwnika na koniu - jakieś nawiązania do Zorro?  :D ,,Batman forever" też był zaskakująco ciekawy - znacznie ciekawszy od filmu. Szczególnie cieszy wgląd w psychikę poszczególnych postaci: początek powieści otwierają trzy rozdziały poświęcone trzem głównym postacią: Bruceowi, Riddlerowi, oraz Harvey Two-Facowi. Temu ostatniemu jest też poświęcone sporo miejsca w nowelizacji ,,Mrocznego rycerza". Bardzo dobrze, bo w filmie ta postać - chodź była genialnie zagrana - została całkiem zmarginalizowana przez Jokera.  :-[
"What we leave behind is not as important as how we've lived" <br />Jean-Luc Picard