Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman Black & White

Zaczęty przez Juby, 23 Wrzesień 2020, 08:54:19

Juby

Batman w czerni i bieli to kultowa antologia krótkich historii z Człowiekiem-Nietoperzem w klimacie Noir, które jak sama nazwa wskazuje zostały wykończone wyłącznie czarnym tuszem. Pierwsze historie cyklu BLACK & WHITE zostały opublikowane w 1996 roku, kolejne publikowane w różnych seriach w latach 2000-2004 i ostatnie w latach 2013-2014. 9 września DC Comics ogłosiło powrót do Batman: Black & White, o czym możecie poczytać tutaj.

Z zeszytami serii Batman: Black & White polscy czytelnicy po raz pierwszy mieli okazję się zetknąć już w 1997 roku dzięki wydawnictwu TM-Semic. Ich dwa Wydania Specjalne (1/97 i 2/97) zawierały wszystkie 20 opowieści wydanych w USA w 1996 roku (każdy tom po dziesięć historii, oba liczyły równo 100 stron i kosztowały 5,50 zł).

Po tym, jak w sierpniu 2002 roku w Stanach Zjednoczonych opublikowano zbiorcze wydanie kolejnych historii Black & White (pierwotnie wydawanych w serii Batman: Gotham Knights, marczec 2000 - czerwiec 2001), na przypomnienie polskim fanom przygód Mrocznego Rycerza w tej formie pokusiło się wydawnictwo Egmont. We wrześniu i listopadzie 2003 roku na półki polskich sklepów trafiły kolejne dwa wydania zawierające 21 nowych czarno-białych opowieści (oba w cenie 9,90 zł).

Poniżej prezentacja dotychczasowych zeszytów w miękkiej oprawie (zdjęcie znalezione w sieci).



Czemu zakładam taki wątek na forum akurat teraz? Powodem jest oczywiście dzisiejsza premiera Batman Black & White w limitowanej serii Batman Noir od Egmont. Dwa tomy w ponadprzeciętnym formacie zawierają wszystkie dotychczasowe historie wydane w USA, czyli aż 104 opowieści + ponad 50 stron materiałów dodatkowych (galerie plakatów i szkiców oraz okładek i statuetek) rozłożonych na oba tomy. Na swoje egzemplarze wciąż czekam, więc jeszcze nie mogę pochwalić się wrażeniami, ale wczoraj wieczorem pojawiła się =prezentacja na Filmożercach i cóż mogę do niej dodać - obie cegły robią wrażenie!


Leon Kennedy

Hmm. Przeczytałem tylko te drugie wydanie, które wrzuciłeś. Same historie były całkiem fajne. Może kiedyś zakupie to nowe Egmont owe wydanie.

Juby

Moje przyszły dwie godziny temu! ;D

Nie potrafię nagrać tak fajnych video jak Rado, muszą wam wystarczyć fotki cyknięte smartfonem.



Porównanie z wydaniami TM-Semic:


Porównanie gabarytów z moim dotychczas największym formatem oraz najgrubszym komiksem na półce:


Porównanie przykładowych stron z historii My dwoje:


W weekend biorę się za czytanie. :)

jakura

To w tych tomach są te same opowiadania, co w staruszkach od TM-S'a?
Powiedzieli mi, że nie da się tego zrobić. Odpowiedziałem maniakalnym śmiechem.

Leon Kennedy

O kurcze to one są WIELKIE przez duże W 🙃 A myślałem, że "przeklęty" ma konkretny rozmiar 😂

Juby

#5
Cytat: jakura w 23 Wrzesień  2020, 19:44:16To w tych tomach są te same opowiadania, co w staruszkach od TM-S'a?

Tak, pierwszy tom (Wieczna żałoba) zawiera wszystkie 20 historii z obu tomów TM-Semic, a także wszystkie 21 opowiadań z dwóch tomów Egmontu z 2003 oraz 10 opowieści, których dotąd nigdy nie wydano w Polsce. Drugi tom (Nigdy po trupie) to już w całości nowe historie.

Cytat: Leon Kennedy w 23 Wrzesień  2020, 21:13:01O kurcze to one są WIELKIE przez duże W 🙃 A myślałem, że "przeklęty" ma konkretny rozmiar 😂

Są tak wielkie, że nie wiem jak się do nich zabrać. ;D Paczka, w których przyszły ważyła 6,2 kg! Zazwyczaj czytam siedząc, lub leżąc wygodnie na sofie, z komiksem w rękach / na kolanach, ale w tym wypadku, chyba będzie trzeba czytać przy stole. :D

Leon Kennedy

Jak widać wielkość idzie w parze z wagą, do tego trzeba było wiadomo opakować konkretnie 😂 I chyba jedyne sensowne czytanie, to jednak te przy stole.

HUDY

Sprawiedliwość MC przy tych nowych B&W wygląda dość mizernie a to przecież kawał kloca. Na dzień dzisiejszy odpadam z takim zakupem, odpadłem też przy poprzednich z Noir. Ale często zerkam po różnych sklepach a nóż widelec gdzieś taniej będzie. Oczywiście gdy są promocje to już się wypstrykam z komiksowej kasy na dany miech. Może nie dziś ale te dwa tomy muszę i chce mieć, wyglądają obłędnie!

Juby

Cytat: HUDY w 25 Wrzesień  2020, 21:00:24Na dzień dzisiejszy odpadam z takim zakupem

Być może też bym odpadł, gdyby nie to, że oba dostałem za darmo do recenzji. ;D Tym bardziej muszę się spiąć i je szybko przeczytać, bo pisać bez zaznajomienia się od deski do deski nie zamierzam. ;)

Rado

Batman Black & White już od lat jest w mojej topce komiksów z Batmanem. Na pewno biorę pierwszy tom egmontowskiego noir, żeby zamienić sobie stare wydania z Semica, a jak mi dodatki podejdą i wygram w totka, to może wezmę też i drugi.

Generalnie zawsze się cieszę jak wychodzi jakaś taka antologia. Tylu autorów to poziom jest nierówny - wiadomo - ale zawsze się trafią perełki, a jak danych autorów nie wiąże aktualne status quo Batmana, to tych perełek jest zawsze sporo, bo mogą z postacią robić niemal co chcą.




Rado

Cytat: Juby w 25 Wrzesień  2020, 22:41:24Być może też bym odpadł, gdyby nie to, że oba dostałem za darmo do recenzji

A kto to taki hojny jest, że daje za darmo takie rzeczy? I dlaczego my wszyscy z forum tez nie dostaliśmy?

Juby

Trzeba mieć znajomości. ;) Napiszę więcej, jak recenzja będzie już gotowa i ogólnie dostępna.

Juby

Wczoraj po południu w końcu udało mi się skończyć tom drugi, a dziś rano przysiadłem do obiecanej recenzji.

https://filmozercy.com/wpis/batman-noir-batman-black-and-white-recenzja-komiksow-wieczna-zaloba-i-nigdy-po-trupie

:)

Juby



Skończyłem dziś trzeci tom Batmana B&W z cyklu BATMAN NOIR i stwierdzam, że kończę na nim swoją przygodę z tego typu wydaniami. Nie ze względu na samą zawartość - wręcz przeciwnie, przyjemnie mi się go czytało, bo bardzo lubię takie zbiory krótkich opowiadań, ten dodatkowo wzbogacony kilkudziesięcioma znakomitymi okładkami), ale uświadomiłem sobie, że nawet bezbłędne wydanie w tym formacie nie jest czymś dla mnie. Lubię kolory, lubię kolorowe komiksy i powieści graficzne, lubię czytać siedząc, lub leżąc. Wydania NOIR przedstawiają komiksy pozbawione kolorów = dla mnie mniej atrakcyjne. Są też duże i ciężkie przez co niewygodnie się je czyta, a rosnące ceny nie zachęcają do kolejnych zakupów. Przejrzałem listę tytułów z cyklu NOIR za granicą i nie ma w nich niczego, co chciałbym w ten sposób przeczytać. Ba! Nawet Gotham w świetle lamp gazowych i jego kontynuację wolałbym, aby wydano u nas w DC Deluxe, bądź w podstawowym wydaniu aniżeli w NOIR, które kupiłem (może kiedyś Egmont też tak to wyda, wtedy chętnie dokonam wymiany). Black & White są tu wyjątkiem, bo poza dwoma odcinkami z lekkim kolorkiem od początku planowane były jako komiksy całkowicie czarno-białe, lub wykańczane w odcieniu szarości. Nie mam zatem z tym problemu i cieszę się, że postawiłem je na półce, ale jednocześnie uważam, że tyle mi wystarczy, co by tam Egmont nie wymyślił na przyszły rok ;)

Wracając do zawartości: czytało się spoko, ale porównując do poprzednich tomów - w szczególności pierwszych 40 historii znanych jeszcze z czasów TM-Semic - najnowsze B&W wypada zdecydowanie słabiej. W sumie, Batman. Świat, Detective Comics #1000 oraz #1027 również bardziej mniej wciągnęły i szybciej łapałem się na tym, że mam ochotę do nich przysiąść. Także nie jestem w stanie najnowszego tomu polecić - nie jeśli nie jesteście "komplecistami" i nie traficie na super promocję (jak ja).

Rado

Juby, a jak zrozumiałeś tę historię z Białym Nietoperzem? Tytuł to zdaje się był "Imposter".