Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

maciex

Czy do tej pory w Polsce z serii New 52 ukazały się tylko komiksy z tych dwóch stron?

http://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2013/
http://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2014/

i w tym roku nic więcej się nie pojawi?


Shadow of the Bat

#212
Zrobi?em w?asn? list? u?o?onych chronologicznie komiksów z Batmanem (w wydaniach zbiorczych). Lista nie jest idealna i zawiera te historie, które uzna?em za istotne z punktu widzenia kogo? kto, zgodnie z nazw? tematu, chcia?by zacz?? czyta? Batmana, ale nie bardzo wie jak. My?l?, ?e spe?ni swoje zadanie. Oczywi?cie ch?tnie poznam Wasze opinie.



1) Batman: Year One
2) Batman: The Man Who Laughs
3) Batman: Venom
4) Batman: The Long Halloween
5) Batman: Dark Victory
6) Batman: Haunted Knight
7) Batman: Tales of a Demon
8 ) Batman: Killing Joke
9) Batman: A Death in the Family
10) Batman: Birth of a Demon
11) Batman: Going Sane
12) Batman: Arkham Asylum
13) Batman: Sword of Azrael
14) Batman: Vengeance of Bane
15) Batman: Knightfall vol. 1,2,3
18) Batman: Vengeance of Bane II
19) Batman: Bane of a Demon
20) Batman: Legacy
21) Batman: No man's land vol. 1,2,3,4
21) Batman: Hush
23) Batman: Death and the Maidens
24) Batman: Under the Red Hood
25) Batman and Son
26) Batman: The Resurrection of Ra's al Ghul
27) Batman: The Black Glove
28) Batman R.I.P
29) Final Crisis
30) Batman: Whatever happened to the Caped Crusader?
31) Batman: Battle for the Cowl
32) Batman & Robin: Batman Reborn vol. 1,2,3
33) Batman: The Return of Bruce Wayne
34) Batman: Black Mirror
35) Batman Incorporated
36) Flashpoint
37) Batman: Court of Owls (New 52)
38) Batman: City of Owls (New 52)
39) Batman: Death of the Family (New 52)
40) Batman Incorporated vol. 1 Gotham's Most Wanted (New 52)
41) Batman Incorporated vol. 2 Demon Star (New52)
42) CDN...

Jak zasugerowa? Rado, warte przeczytania s? tak?e Batman: Monster Men, Batman: Mad Monk i Batman: Prey. Jeszcze ich nie czyta?em dlatego umieszczam je na tej "li?cie rezerwowej". Gdyby mia?y znale?? si? w mojej chronologii to umie?ci?bym je w podanej kolejno?ci pomi?dzy Batman: The Man Who Laughs a Batman: Venom. Od punktu 42 mo?emy aktualizowa? seri? na bie??co. Co powinno by? dalej? Batman: Eternal?

Gdyby kto? potrzebowa? mojej listy to wrzucam j? tak?e w formie PDFa.

<a href="http://speedy.sh/utVNF/Chronologia-Batmana.pdf">Download at SpeedyShare</a>

LelekPL

Z New 52 powinniśmy jeszcze dodać Zero Year, The Big Burn, no i Eternal, który obecnie jest najlepszym tytułem.

kelen

CytatGdyby mia?y znale?? si? w mojej chronologii to umie?ci?bym je w podanej kolejno?ci pomi?dzy Batman: The Man Who Laughs a Batman: Venom.

Powinny by? zaraz po "Batman: Year One', a nawet w jego ?rodku.

Shadow of the Bat

CytatZ New 52 powinniśmy jeszcze dodać Zero Year, The Big Burn, no i Eternal, który obecnie jest najlepszym tytułem.

Zero year mnie, lekko mówiąc, nie powaliło. Czytałem na razie tylko pierwszy tom wydany w Polsce więc mam nadzieję, że dalej jest lepiej. Mimo to i tak w moim odczuciu zadanie wprowadzenia kogoś w świat Batmana najlepiej spełnia Year one. Eternala nie czytałem. Są jakieś plany wydania tego w Polsce? Czt lepiej kupić oryginalne wydnaie zbiorcze?

kelen

O planach w Polsce dowiemy się raczej pod koniec przyszłego roku, ledwo co targi licencyjne się skończyły.

LelekPL

Mi te? Zero Year si? specjalnie nie podoba? (poza paroma naprawd? dobrymi pomys?ami), ale skoro to jest przewodnik dla pocz?tkuj?cych, to nale?a?oby chyba Origin Batmana w New 52 uwzgl?dni?... tak samo jak nowy origin Two-Face'a i
Spoiler
jego ?mier?(?)
[Zamknij]
w The Big Burn

Shadow of the Bat

Jestem zdania, że jak ktoś się już w temat wkręci to sam sobie poszuka kolejnych ciekawych lektur już wedle swojego gustu. Moim zdaniem origin Batmana najlepiej poznać zaczynając od Year one. To nie jest lista wszystkiego co warto przeczytać. Nie uwzględniłem m.in The Dark Knight Returns czy Batman: Absolution które uwielbiam. To jest lista dla początkujących, która ma pomóc zapoznać się z istotnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w cyklu przygód Batmana i pozwolić nadgonić zaległości. Myślę, że dla kogoś kto np. skończył na czytaniu TM-Semików lub oglądaniu filmów animowanych, albo kogo do sięgnięcia po komiksy zachęciły filmy, po przeczytaniu niniejszych tytułów byłby całkiem nieźle zaznajomiony z uniwersum gacka. Taki punkt wyjścia wybrałem tworząc listę. Nie jest idealna, ale w każdej można by coś dodać. Powiem szczerze, że gdybym miał zapoznawać się na nowo z Batmanem od Roku zerowego to mocno bym się odbił. Jest to dla mnie ciekawy eksperyment, ale niewiele więcej.

LelekPL

Zgadzam się ze wszystkim, no ale powtarzam, to ma niby być przewodnik, a ciężko taki zrobić nie uwzględniając tego, że w New 52 Year One już nie obowiązuje.

kubala102

Rok Zerowy to nie jest żaden eksperyment , tylko pełnoprawna geneza batmana obowiązująca dla wszystkich nowych   komiksów  i to od niego  powinien zaczynać każdy nowy czytelnik ,  już prędzej  Year One  można nazwać eksperymentem  , ta era komiksów już się skończyła i czy to się podoba czy nie , nie można jej traktować jako prawidłową chronologie komiksów z batmanem     

Shadow of the Bat

Całe szczęście można to traktować jak się chce, a to że twórcy raz po raz wskazują palcem "teraz to jest kanon, a to nie" można mieć w d. Dobry komiks sam się obroni, a Year one przetrwało wszystkie ery i to do niego nadal odnoszą się twórcy komiksowi i filmowi włącznie z "Zero year". To, że coś jest nowe nie znaczy, że jest lepsze ani że stare należy oddzielić grubą kreską tylko dlatego, że... jest stare. Fajnie, że ktoś próbuje opowiadać tą historię na nowo , ale... cóż fani sami się wypowiedzieli i "Zero year" wylądowało na 66 miejscu na 75 najlepszych historii z Batmanem, a Year one na 1.

http://goodcomics.comicbookresources.com/category/75-greatest-batman-stories/

kubala102

Zgadzam się  ze Year one  to bardzo dobry komiks nawet jest on jedynym z moich ulubionych jednak nie polecam go nowym czytelnikom gdyż po prostu nie jest on już kanoniczny i nijak ma się do New 52 , polecam go bardziej jako ciekawostkę dla tych   co już doskonale zapoznali się  z nowym Dc i mieli by ochotę przeczytać parę klasyków 

Rado

#223
Pytanie jest, czy nowemu czytelnikowi, rzeczy z New 52 polecać w pierwszej kolejności i właśnie pod New 52 budować mu listę komiksów do przeczytania? No bo co z tego, że "Year One nijak ma się do New 52" lub "już nie obowiązuje"? Mnie się wydaje, że nowego czytelnika nie interesuje co obowiązuje, a co nie, tylko chce poczytać coś dobrego z postacią, zobaczyć z czym to się je itd. Dopiero później, jak już trochę poczyta, będzie go interesować kto z kim sypia, który wróg aktualnie nie żyje i o co chodzi z tymi wszystkimi Robinami. "Rok Pierwszy" bardzo dobrze przedstawia Batmana i świat, w którym się obraca. Moim zdaniem robi to lepiej niż "Zero Year".

Post Merge: 17 Październik  2014, 15:18:20

CytatNie uwzględniłem m.in The Dark Knight Returns czy Batman: Absolution które uwielbiam.

"Absolution" jak dla mnie dobrze pokazuje charakter Batmana i motywy, którymi się kieruje w swojej misji. Jakby się zastanowić, to może to byłby i dobry komiks, żeby pokazać komuś kim tak naprawdę jest Mroczny Rycerz?

kubala102

Ale to właśnie dla nowych czytelników zostało stworzone   New 52  poza tym  są to komiksy robione dla bardziej współczesnego odbiorcy niż na przykład niektóre pozycje z lat 80 które nie każdemu już mogą przypaść do gustu