Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Z Groty Nietoperza (Podcast Batcave)

Zaczęty przez LelekPL, 18 Październik 2021, 19:18:54

Juby


Dzięki za kolejny odcinek. Szkoda, że nie wspomnieliście, że w czerwcu obchodziliśmy również 25-rocznicę premiery niesławnego Batman & Robin, ale może będziecie o nim wspominać za 5 lat. ;) Fajnie też, że planujecie wspominki o TDKR Nolana, który w przyszłym miesiącu będzie obchodził 10-lecie, no i mam nadzieję, że pamiętacie o wrześniowym 30-leciu Batman: TAS. :)

O zmarłym Timie Sale'u pisałem już w innym wątku, ale dodam od siebie dwa grosze w temacie Batman Returns. Mój pierwszy świadomy seans to 16 października 1999 roku w Hicie na Sobotę w TVP1 (od razu tata nagrywał mi film na kasetę, możliwe więc, że obejrzałem go dopiero następnego dnia). Jako 7-latek nie miałem absolutnie żadnych problemów z przemocą, zieloną mazią z ust Pingwina, itp. więc chyba film nie jest aż taki straszny dla małych dzieci. Pamiętam też, że gdy oglądałem go po raz pierwszy, kojarzyłem scenę (i nawet wcześniej ją sobie rysowałem), jak Jen próbowała nałożyć zwykłe rękawiczki na dłonie/płetwy Oswalda, co mocno mnie bawiło. Oznacza to, że już wcześniej musiałem widzieć jakiś fragment BR, ale byłem zbyt mały, aby go zapamiętać. Powrót Batmana zrobił na mnie oczywiście super wrażenie, choć podobał mi się mniej od pierwszego filmu z kilku bzdurnych powodów (np. bo wolałem postać Jokera od Pingwina i Kobiety-Kota, bo nie lubiłem sceny, w której Bruce zrywa z siebie maskę). 30 lat i niepoliczalną ilość seansów później (ostatni na początku pandemii) moja opinia o nim nawet nie drgnęła - wciąż go uwielbiam, ale wciąż trochę mniej od pierwszego Batmana, choć teraz z innych powodów, bo pod kilkoma względami jest zdecydowanie najlepszą odsłoną z Antologii 1989-1997 (narracyjnie i realizacyjnie znacznie lepiej znosi próbę czasu od poprzednika).

Ja też od lat się zbieram i zbieram, i jeszcze nigdy nie dotarłem na MFKiG, choć mieszkam w Łodzi. Może w tym roku w końcu się wybiorę.

@Rado
Książkowa adaptacja Batman Returns nazywa wodny pojazd głównego bohatera Batamaran od katamaranów.

LelekPL

Jestem do tyłu z ostatnim odcinkiem, ale przesłuchałem Batman Unburied i było całkiem ok. Nie na tyle, żeby tracić czas na odsłuchiwanie w wolnym czasie w domu, ale na spacery z psem i dłuższe spacery po sklepie jest w sam raz.

Co do poprzedniego odcinka, to czy Kelen zrobił tą ankietę o której wspominał odnośnie pomysłów na podcast?

Juby

Na razie nie zrobił, wspomina o tym jakoś na początku nowego odcinka.

kelen


Juby

Dzięki. Wypełnione i wysłane.

Rado

Cytat: Juby w 28 Czerwiec  2022, 14:03:32@Rado
Książkowa adaptacja Batman Returns nazywa wodny pojazd głównego bohatera Batamaran od katamaranów.

Heh, no oczywiście, że tak.

Leon Kennedy

Batamaran? Co to ma niby oznaczać?

Juby

Cytat: WikipediaKatamaran, dwukadłubowiec – statek wodny mający dwa połączone sztywno kadłuby umieszczone równolegle względem siebie. Katamarany budowane są w różnych rozmiarach, od dużych jednostek oceanicznych po małe, nieprzekraczające 5 m długości jachty. Mogą być zarówno jednostkami silnikowymi, jak i napędzanymi żaglami lub wiosłami. Katamarany mogą należeć do grupy jachtów mieczowych, balastowych, jak i balastowo-mieczowych.
https://www.google.com/search?q=katamaran&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjwpcju_uv4AhWFLOwKHYKyC3sQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1536&bih=722&dpr=1.25

Tylko zamiast "Kat" na początku słowa jest "Bat" (wiadomo od czego). Pasuje, bo pojazd Batmana nie płynie po wodzie swoją główną częścią w środku, tylko sunie na dwóch "skrzydłach" po bokach.


LelekPL

Cytat: Leon Kennedy w 09 Lipiec  2022, 12:45:42Batamaran? Co to ma niby oznaczać?
Nie żeby Juby w poście nad Twoim napisał że nazwa pochodzi od katamaranów  ::)  więc nawet jeśli jakimś cudem w swoim życiu nigdy nie spotkałeś się ze słowem katamaran, to wystarczyło tylko czytać ze zrozumieniem.

Co do ostatniego podcastu to mam za sobą. Fajnie, że rozmawialiście o Returns i byłem w szoku, że Kelen nie lubi tego filmu. Całkowicie zapomniałem, że nigdy za nim nie przepadał, pewnie dlatego, że tak bardzo lubi Batman 89. Sam podzielam część krytyki, ale estetyka filmu nadrabia znaczną część problemów fabularnych. Podobnie mam z ostatnim Batmanem. Szkoda, że nie odnieśliście się do kostiumu Batmana, bo jest chyba nadal najbardziej ikonicznym (choć przez brak mobilności nadal nie moim ulubionym).

Zauważyłem też mały błąd - redesign Alfreda z grubego kamerdynera był znacznie wcześniej i nie był on zrobiony na wzór Allana Napiera z Batman 66 tylko na podobieństwo Williama Austina z Batmana 43. W sumie warto obejrzeć ten serial bo jest zapomniany i może trochę rasistowski (no dobra, nieco bardziej niż trochę :P ), a jest nie mniej wpływowy niż bardziej sławny serial z 66.

Teraz czekam na dyskusję o TDKR. Jestem ciekaw co nowego dodadzą chłopaki od siebie po tak obszernej dyskusji po premierze. Gdybyście potrzebowali gościa do dyskusji o tym filmie to dajcie znać ;)

Funky

Zgadzam się z Kelenem odnośnie fabuły Returns tylko estetyka kompletnie nie robi na mnie wrażenia. Im jestem starszy to wszystko bardziej mnie wkurza w tym filmie i widocznie wyrosłem z mrocznych baśni ;) Nie mogę się doczekać rozmowy o TDKR

Juby

Ja akurat mógłbym łatwo punktować uwagi kelena względem fabuły Returns, bo zupełnie się z nim nie zgadzam. Plan Pingwina uważam za sensowny, dobrze umotywowany i odpowiednio poprowadzony... Ale to nie wątek o tym, o BR możemy popisać w odpowiednim temacie ;)

Cytat: LelekPL w 10 Lipiec  2022, 13:13:02Nie żeby Juby w poście nad Twoim napisał że nazwa pochodzi od katamaranów  ::)  więc nawet jeśli jakimś cudem w swoim życiu nigdy nie spotkałeś się ze słowem katamaran, to wystarczyło tylko czytać ze zrozumieniem.
Ano wystarczyłoby. Czytać i pisać, co ostatnio Leonowi rzadko się tutaj zdarza.

LelekPL

Właśnie wracam z podróży pociągiem i dokończyłem sobie ostatni podcast. O TDKR z wieloma opiniami się zgadzam. Dla mnie to również drugi najlepszy film i w sumie nie powiedziałbym, że jesteśmy w mniejszości jak to mówił Kelen. To jest nadal drugi najlepiej oceniany film o Batmanie zarówno przez krytyków (na RT) i widzów (jedyny po TDK film o Batmanie w top 100 IMDB i drugi najlepszy według "naszych" użytkowników filmwebu... trzeci jeśli traktujemy Jokera jako film o Batmanie). Oczywiście statystyki nie potwierdzają żadnej z naszych opinii, ale mimo wszystko zdają się przedstawiać obraz niezwykle lubianego filmu przez ogół widzów.

Co do scen to chyba większość najbardziej lubi The Pit (mam tak samo) czy walkę w kanałach, ale wymienię kilka fajnych scen o których nie wspomnieliście:
Finałowy montaż (mistrzostwo jak świetną klamrą zamknięty jest ten film)
Bane z Daggetem (też nie lubię tekstu You're pure evil, ale wszystko inne jest tu kapitalne, zwłaszcza te nonszalanckie położenie dłoni na ramieniu Daggeta)
Selina w barze jak przyjeżdża SWAT - tu kupiła mnie od razu jej interpretacja Catwoman, i tak mocnej sceny, definiującej postać, zabrakło mi przy okazji kreacji Zoe w ostatnim Batmanie
Chyba najlepszy tekst Bruce'a w filmie "Not everything... not yet" w rozmowie z Seliną. Ciary
Bane jako rewolucjonista przed Blackgate i Tom Hardy dający 110% gry oczami

Ze scen które i mi się nie podobały to w większości te same co wy, czyli niektóre dialogi czy śmierć Mirandy.

Miałem kiedyś zamiar swoją recenzję do filmu odświeżyć, przetłumaczyć na polski, dodać kilka nowych uwag i obserwacji... ale jak zobaczyłem, że stara ma ponad 10 stron to dałem sobie spokój :P Ale fajnie się wraca do naszych wspólnych dyskusji sprzed 10 lat i jeszcze wcześniejszych sprzed premiery filmu. Pamiętam jak śmiałem się z ludzi, że Nolan nigdy nie wybrałby Bane'a na wroga, bo nie pasuje do koncepcji i jest durny. No cóż, Kelen w tym wypadku miał lepszego nosa.

Juby

Dołączam do osób dla których najlepszą sceną z filmu jest wyjście z więzienia. Nic więcej od siebie nie dodam, chyba tylko tyle że z czasem wybaczyłem TDKR wiele wad i potknięć, i doceniam go bardziej niż w dniu premiery. Na pewno odbieram go lepiej po przeczytaniu większej ilości komiksów, którymi był inspirowany.

A co do waszego podcastu - znowu wyjdę na krytykanta, ale chyba czasami warto też posłuchać głosu krytyki, czyż nie? Otóż mam jedną uwagę, o której już wspominałem. Radka słucha się super, zarówno w podcastach, jak i jego indywidualnych materiałach. Co innego kelen - jak na kogoś, kto prowadzi kanał od 12 lat, a podcast od roku, nadal potrzebuje się rozkręcić w środku nagrywania, a z początku brzmi jakby to był jego pierwszy raz przy mikrofonie. Tak zaczyna się najnowszy odcinek:
Cytat: kelenWitajcie ponownie drogie osoby słuchające w podcaście Z Groty Nietoperza... Podcaście serwisu BatCave, gdzie skupiamy się o... na rzeczach związanych z postacią Mrocznego Rycerza.
Ja już po tej niezręcznej pauzie wyłączyłbym mikrofon i zaczął od nowa :) Więcej luzu, nie ma się czym stresować.

Liczę na to, że w kolejnych odcinku poruszycie kwestię anulowania Batgirl. No i dołączam się do komentarzy na YT - czekam na szczegółowy przegląd regału z bat-kolekcją Rado w kolejnym materiale video.


Rado

Cytat: LelekPL w 05 Sierpień  2022, 21:19:41Chyba najlepszy tekst Bruce'a w filmie "Not everything... not yet" w rozmowie z Seliną.

Ten był też zajebisty, ale mój ulubiony, to chyba właśnie tekst rzucony do pokonanego już Bane'a. Riposta level 1000.

To jest w sumie dziwne, bo ilekroć odsłuchuję jak wyszło nagranie, to właśnie wydaje mi się, że to ja się gubię, mówię nieskładnie i mam problemy z wyrażeniem tego co myślę. A Wojtek ma gorzej, bo jako prowadzący ma więcej do gadania, wprowadza w tematy itp. - stąd większa szansa na pomyłki. Ale ogólnie masz rację, w razie przejęzyczenia czy coś powinniśmy nagrać jeszcze raz. Wierzcie lub nie, ale przez rok zrobiliśmy tak chyba raz, wtedy gdy mi pies zaczął szczekać jakby go ze skóry obdzierali.

Cytat: Juby w 05 Sierpień  2022, 22:38:44No i dołączam się do komentarzy na YT - czekam na szczegółowy przegląd regału z bat-kolekcją Rado w kolejnym materiale video.

Nie za bardzo wiem jak to ugryźć. Po prostu przejazd kamery po grzbietach? Co niektóre pozycje chciałbym wyjąć, ale ze względu na jak największą optymalizację miejsca na półkach, wszystko jest tak ściśnięte, że jedną ręką tego na pewno nie wyjmę.




Juby

Cytat: Rado w 07 Sierpień  2022, 11:54:58Ten był też zajebisty, ale mój ulubiony, to chyba właśnie tekst rzucony do pokonanego już Bane'a. Riposta level 1000.
Dla mnie to był zbyt przewidywalny foreshadowing, a cięcie które następuje tuż po nim, aby pokazać statystów przejmujących pojazd, który nie odegra w bitwie żadnej roli, wypada mega słabo.

Cytat: Rado w 07 Sierpień  2022, 11:54:58To jest w sumie dziwne, bo ilekroć odsłuchuję jak wyszło nagranie, to właśnie wydaje mi się, że to ja się gubię, mówię nieskładnie i mam problemy z wyrażeniem tego co myślę.
Pewnie każdy tak ma, kiedy słucha samego siebie. Czasami walniesz jakąś gafę, ale to sporadycznie.

Cytat: Rado w 07 Sierpień  2022, 11:54:58Nie za bardzo wiem jak to ugryźć. Po prostu przejazd kamery po grzbietach? Co niektóre pozycje chciałbym wyjąć, ale ze względu na jak największą optymalizację miejsca na półkach, wszystko jest tak ściśnięte, że jedną ręką tego na pewno nie wyjmę.
Myślę, że powolny przejazd kamery po całości od góry do dołu, potem cięcie i prezentowanie co ciekawszych kąsków i twoich ulubionych pozycji już na blacie stołu + podsumowanie ile dokładnie komiksów z Batmanem (PL oraz pozostałych) zebrałeś wystarczy. ;) Możesz też zerknąć na jakieś przykładowe prezentacje komiksowych kolekcji na YT i wzorować się na tej, która zrobi na tobie najlepsze wrażenie.