Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

XIII

Na twoim miejcu cofnąłbym pre order na tzw Najlepsze Opowieści jeżeli się da oczywiście. Zdecydowana większość tych historii to archaiczne ramotki które zrażą cię do komiksów.

Tristan

#136
A wiesz XIII chyba tak zrobię, poczytałem sobie wczoraj wasze forum,  zwłaszcza temat komiksy warte polecenia, i po prostu zbladłem, dotychczas sądziłem, że komiksy to w przeważającej części batman, x-man, avengers etc. plus trochę produkcji dla tak zwanego "wyrobionego czytelnika" a tymczasem okazuje się, że świat komiksu jest ogromny i niesamowicie różnorodny, dla was to może norma, ja odkryłem to wczoraj. Michael Straczyński stworzył Rising Stars? Nie miałem dotychczas pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje! Irredeemable, brzmi fantastycznie, wszystkie te różne ujęcia bohaterów o których nie miałem pojęcia, czuję się jak człowiek który wszedł do jaskini i znalazł alternatywny świat, wszystkiego jest o tyle więcej, i jest o tyle lepsze niż kiedykolwiek sądziłem. Na razie anulowałem pre-order najlepszych opowieści i napisałem do kulturopolis w sprawie Rising stars.
MAŁY UPDATE
Rising stars już jest zamówione!
Chciałem wam wszystkim podziękować, to forum otworzyło mi oczy, nie tylko na komiksy o batmanie, ale komiksy w ogóle, nie miałem świadomości jak znakomite tytuły są w ofercie, jak bogaty jest ten świat, przez całe swoje życie tak znakomite medium opowiadania historii było mi zupełnie obce a dzięki wam zobaczyłem ile ten świat ma do zaoferowania.  Jeszcze raz dzięki!

Kalamir

Witam, k?aniam si? po raz pierwszy na forum  (ale od kilku lat okazyjny czytelnik serwisu informacyjnego). Postanowi?em napisa? na forum poniewa? przyda?aby mi si? pomoc kolegów zaczytanych w komiksach. Sprawa si? nast?puj?co. Moja dziewczyna uwielbia filmy Nolana i w zwi?zku ze zbli?aj?cym si? filmem poprosi?a mnie o co? nietypowego. Mianowicie: abym jej podrzuci? troszk? komiksów z Batmanem. Ja sam wielkim mi?o?nikiem DC nie jestem poniewa? raczej poch?ania mnie MARVEL, którego ?ledz? do?? pilnie, jednak swoje tam przeszed?em.

Naturalnie komiksy wydane przez TM-Semic - to jest Batman i superman wci?? mam w kartonie na strychu i z nimi jestem zaznajomiony. Czyta?em takie klasyki jak: Mroczny rycerz kontratakuje, Batman - Powrót Mrocznego Rycerza, Esencja, Hush cz I i II, Deadblow, Rok pierwszy, Killing Joke, Cz?owiek który si? ?mieje, Azyl Arkham, naturalnie znam te? D?ugie Halloween.

Mam na p?ytkach ca?ego Batman TAS, Superman, JL, JLU, Batman Beyond i obecnie ?ledz? YOUNG JUSTICE.

Wi?c jak wida? jako? si? tam orientuje chocia? wielkim znawc? nie jestem. No to korzystaj?c z mojej wiedzy podes?a?em dziewczynie wspomniane klasyki ale chcia?em te? pokaza? jej nowego Batmana. Dlatego dopad?em polsk? wersj? Batman i Robin v2 jak równie? zacz??em czyta? Mrocznego Rycerza - tego nowego co to teraz wychodzi.

No ale tak sobie my?l?, zanim jej to sam to sam si? w tym ogarn?. Na przyk?ad Batman i Robin. Z tego co widz? Bruce chodzi tam z Damianem. No to pomy?la?em sobie, ?e warto przeczyta? BATMAN I SYN nim zag??bi? si? w t?  seri?. Przeczyta?em - ale ten komiks ko?czy si? eksplozj? statku i niczego nie wyja?nia. WI?c moje pierwsze pytanie dotyczy Damiana. Jaki komiks jest mostem pomi?dzy BiS do Batman i Robin v2? Gdzie jest pokazane, ?e Damian prze?y? i trafi? pod skrzyd?a Bruce'a? 

Czy kto? obeznany z tematem, móg?by mo?e mi zasugerowa? jak? droga i?? aby wej?? w nowego batmana a zarazem nie czyta? setek zeszytów?

Z góry dzi?kuje za pomoc i pozdrawiam. Postaram si? zagl?da? na forum by lepiej sie rozezna? w tych klimatach.

kelen

Witaj.
Robin powraca w historii "Batman RIP". Jednak aby j? w pe?ni zrozumie? nale?a?oby zapozna? si? z poprzednimi historiami z Batmanem autorstwa Granta Morrisona pomi?dzy "Batman and Son" i "Batman RIP".
W trakcie wydarzenia "Final Crisis" (moim zdaniem nie warto si? z tym styka?, jest bardzo trudne w odbiorze, szczególnie dla nowych czytelników) Batman zostaje wys?any przez Darkseida w przesz?o?? i musi z niej wróci? do tera?niejszo?ci. W czasie jego nieobecno?ci nale?a?oby si? zapozna? z seri? "Batman and Robin" vol 1 pisanej przez Granta Morrisona do 16 numer. Potem mini seria "Return of Bruce Wayne" gdzie widzimy powrót Bruce'a. Wtedy w pe?ni zrozumiesz o co chodzi z obecn? sytuacj? Batmana.
Mo?na i?? te? na skróty i po prostu przeczyta? w internecie na temat Damiana a potem wskoczy? w genialn? seri? z New 52 autorstwa Scotta Snydera - "Batman".

Kalamir

NO tak, z nieobecno?ci? Bruce'a ju? si? zetkn??em chocia?by w Batman: The Dark Knight 1-5, zdaje si? Alfred rzuca? komentarzami na ten temat. Co do Batman and Robin v1 równie? my?la?em nad przeczytaniem, zwyczajnie z?apa?em za v2 bo pierwszy wpad? mi w r?ce i w dodatku po polsku (naturalnie j?zyki obce to dla mnie nie problem). No to bomba, kolega rzuci? konkretne tytu?y, to mam od czego zacza? dalsze badania. 

Czy kto? mi mo?e jeszcze wyt?umaczy? o co chodzi z tym New 52? Móg?by to googlowa? ale szczerze mówi?c bardziej interesuj?ca jest forma rozmowy z ?ywymi lud?mi, którzy mog? uchwyci? w?asny punkt widzenia.

kelen

New 52 to inicjatywa wydawnictwa DC Comics. Służy ona temu, że publikowane są 52 serie regularne od numeru 1 (restart numeracji dopadł nawet takie wielkie serie jak Batman czy Action Comics) po to, aby nowi czytelnicy mogli zacząć czytać komiksy z DC bez znajomości poprzednich wydarzeń. Jeśli chodzi o to, jak działa to "w środku" - uniwersum DC zostało odświeżone. Stało się to za pośrednictwem wydarzenia Flashpoint (mini seria o tym samym tytule), gdzie Flash (Barry Allen) budzi się w zupełnie innej rzeczywistości, która okazuje się być prawdziwa. Z pomocą innych bohaterów chce wszystko naprawić, czego skutkiem jest powrót do normalności ale z pewnymi zmianami - Batman i Green Lantern zaznali ich najmniej, inni całkiem sporo. Wszystko na potrzeby podejścia do nowego czytelnika. Polecam przeczytać "Flashpoint", bo to świetna historia.

Kalamir

Troszk? si? rozp?dzi?em i przeczyta?em RIP BATMAN uwzgl?dniaj?c zeszyt Batman 156 (1963) gdzie Bruce poddaje si? eksperymentom, zeszyt Batman 674 (2008) gdzie Batman jest przetrzymywany w piwnicy przez szale?ca z policji, który lata temu by? szklony wraz z innymi kolegami do obj?cia roli batmana, w razie gdyby prawdziwy znikn??. Nast?pnie prawid?owego RIP czyli #674, #675, #676, #677, #678, #679, #680, #681 no i oczywi?cie mam kilka pyta?. Faktycznie, damian powraca ale teraz ciekawi? mnie inne rzeczy.

Mianowicie doktor Hurt (poniewa? nie znalaz?em opisu na batcave). Mo?e mi kto? wyt?umaczy czemu sta? si? z?y? Bo chyba nie zosta?o to poruszone przed seri? RIP. Czemu chcia? zniszczy? reputacj? rodziny Wayneów? Czemu podawa? si? za Thomasa Wayne'a? Czy to by?o co? osobistego? Czy po prostu strategicznie wymierzony atak w s?ab? stron? psychiki Batmana?
No i co takiego sta?o si? pomi?dzy B&S a RIP? W jaki sposób Bruce wpad? na trop Black Glove?
uzupe?ni?em moj? wiedz? o te dwa artyku?
http://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Hurt nie do ko?ca rozumiem spraw? z demonem?
http://en.wikipedia.org/wiki/Zur-En-Arrh acha...troszk? pokr?cone


No i w sprawie chron0logicznego czytana widz?, ?e pomin??em seri? SERCE HUSHA, które dzia?o si? przed ripem. Postaram si? nadrobi? a teraz zapytam jeszcze co mog? czyta? dalej?


OCH w?a?nie zauwa?y?em, ?e mam jeszcze zmartwychwstanie Ras'a! Tylko tutaj mam zapisane w kolejno?ci przed ripem ale widz?, ze to komiks z 2008 i tutaj jest ju? normalnie Damian, czyli chyba jednak powinno si? to czyta? po Ripie...

Powoli buduje w g?owie kolejno?? komiksów jak? mog? zaprezentowa? dziewczynie (sam jeszcze wszystkiego nie czyta?em). By?oby super gdyby kto? naniós? poprawki, oto co mi wysz?o:


1.) Hush czI, czII - by wiedzie? kim jest Hush
2.) Serce Husha - no bo kontynuacja
3.) Batman i Syn
4.) Batman R.I.P.
5.) Zwartychwstanie Ras'a

Teraz kolejn? spraw? jest seria Bitwa o p?aszcz (Battle for the cowl) - czy warto to czyta??

Bo seri? Batman DARK KNIGHT (przeczyta?em numery 1-5) rozumiem, ?e zostawiac na sam koniec.

kelen

Przed Batman RIP trzeba przeczyta?:

- Batman and Son (oryginalne wydanie Batmana i Syna, gdy? polskie wydanie ma tylko po?ow? tego, co ma oryginalne)
- Batman: Black Glove (wprowadzenie organizacji Black Glove)

Zmartwychwstanie Ra'sa odbywa si? tak?e przed RIP. Po RIP przeczytaj co si? sta?o z Batmanem w "Final Crisis", a potem warto si?gn?? po Battle for the Cowl. I ju? pó?niej seria "Batman and Robim" vol 1 od numeru 1 do 16 a tak?e mini seria "Return of Bruce Wayne". W obu tych komiksach dowiesz si? wi?cej o dr Hurt. Niestety, koniec ko?ców, i tak nie wiele o nim wiadomo... Heart of Hush nie jest powi?zane z RIP mimo znaczku. Kontynuacj? Husha jest historia "Return of Hush". Potem dopiero "Heart of Hush".

LelekPL

Ja dodam tylko, że Batman The Dark Knight w ogóle nie musisz czytać. Nie ma tam żadnej historii która ma wpływ na cokolwiek, ani przyszłość Batmana.

Ważniejsze dla obecnego statusu Batmana są serie Batman i Batman Inc

Kalamir

#144
Cytat: kelen w 20 Lipiec  2012, 12:59:53
Przed Batman RIP trzeba przeczyta?:
- Batman and Son (oryginalne wydanie Batmana i Syna, gdy? polskie wydanie ma tylko po?ow? tego, co ma oryginalne)
A no w?a?nie! A ja tylko czyta?em polskie i si? zastanawia?em czemu to tak dziwnie si? czyta. Ale co ja w takim razie czyta?em? Pierwsz? po?ow?? Czy wyrywki? Sko?czy?o si? na tym jak ?ód? wylecia?a w powietrze :(

Batman: Black Glov i return of hush dorzucam do listy.

Cytat: Air Jordan w 20 Lipiec  2012, 13:15:39
Ja dodam tylko, ?e Batman The Dark Knight w ogóle nie musisz czyta?. Nie ma tam ?adnej historii która ma wp?yw na cokolwiek, ani przysz?o?? Batmana.
To nic nie szkodzi, przede wszystkim chce ogarn?? dobre bie??ce historie, po prostu chce unikn?? sytuacji, w której nie rozumiem komiksu bo nie czyta?em czego? wcze?niej.

1.) Hush czI, czII
2.) Powrót Husha
2.) Serce Husha - no bo kontynuacja
3.) Batman i Syn
4.) Zwartychwstanie Ras'a
5.) Black Glove
6.) Batman R.I.P.
7.) Powrót Bruce'a


//EDIT: zebra?em ju? ca?ego Batman i Syn :D

adamo0

Witam wszystkich przy okazji swojego pierwszego posta na tym forum. Dobrze się Was czytało, ale w końcu sam postanowiłem coś napisać.

Powodem tego jest moja kompletna dezorientacja jako laika w temacie Batmana. Chciałbym zacząć czytać komiksy o Batmanie, bo zawsze bardzo lubiłem tego bohatera (chociaż znałem go tylko z filmów i nielicznych numerów komiksu, które chyba w latach 90 wychodziły w sprzedaży detalicznej), ale to wszystko wydaje mi się bardzo skomplikowane (mnogość serii, bohaterów, wątków, przeplatanie się, brak wyraźnej chronologii itp.).

Co prawda kilka tematów niżej inny forumowicz prosi o wprowadzenie go w aktualną sytuację Batmana, ale to rozmowa na trochę innym poziomie, bo kolega już uniwersum trochę zna - ja nie. Tak jak mówię - można powiedzieć, że z komiksowym Batmanem nie miałem styczności.

Chciałbym zarówno przeczytać jakieś ważniejsze komiksy/serie, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle całości (coś w stylu Zabójczego Żartu i inne równie dobre - "klasyczne") i coś co wprowadziłoby mnie w aktualną sytuację (bo sam chyba nie ogarnę tego, że Batmanem było kilka różnych osób, Robinem nawet goryl czy coś takiego, ktoś komuś złamał kręgosłup po czym się okazało, że jednak nie itd.).

Jaka jest i czy jest w ogóle szansa, że nadrobię na obecnym etapie zaległości i będę na bieżąco?


______________
Chcąc uniknąć zbędnych postów na temat "było 10 x razy" - wiem o tym, ale wyjaśniłem powód założenia nowego tematu, może nawet zbiorczego. Jednak gdyby i tak to bardzo raziło to proszę o wiadomość i zamknięcie tematu.

jakura

Hej:)Zaległości zawsze można nadrabiac, więc nie ma strachu:)
Osobiscie jestem głównie fanem tych komiksów, które zabierały mnie do Gotham w dzieciństwie, czyli roczniki 1993-96 (od nr. 7 - Dama Kier aż do finału Knightfalla). Większość z tych numerów jest wg mnie godny uwagi. Ponadto z wcześniejszych części na szybko przychodzą mi do głowy Video Ohyda i Mroczny Rycerz Mrocznego Miasta.
Z wydań "specjalnych" zapamietałem: Batman vs Predator 2 (może i nie jest to I liga, ale mam do niego sentyment), Venom, Gotham w świetle lamp gazowych, Rok Pierwszy. Może sobie coś przypomne to tutaj naskrobie :)
Powiedzieli mi, że nie da się tego zrobić. Odpowiedziałem maniakalnym śmiechem.

szymon1285

Jeśli ktoś chce zacząć czytać znów Batmana teraz jest najlepszy moment. DC wrzuciło kolejny reset więc nie ma problemu z ciągłością wydarzeń. Najlepiej zacząć od nowych wydań zbiorczych by móc ogarnąć początki tego nowego uniwersum.

Onlajn

Witam, jestem tu nowy, szukam komiksów wg. Chronologii które można przeczytać, czytałem Rok Pierwszy ale wydaje mi się że to nie jest do końca cała historia z początku

kelen

Ciężko powiedzieć coś o konkretnej chronologii, szczególnie że teraz ciężko stwierdzić co jest aktualne, a co nie. Jeśli dobrze pamiętam to komiksy Wagnera ("Batman and the Mad Monk" i "Batman and the Monster Men") toczą się podczas pierwszego roku działalności. Jest też "Batman: The Man Who Laughs", który pokazuje pierwsze spotkanie Batmana i Jokera. "Shaman" oraz "Prey" (z serii "Legends of the Dark Knight") też chyba toczą się w początkowych etapach działalności Batmana.
http://ultimatebatmancomicswebsite.weebly.com/page-1.html ta strona z pewnością Ci pomoże.