Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oscary i inne filmowe nagrody

Zaczęty przez LelekPL, 13 Luty 2011, 23:18:39

Juby

Wczoraj przyznano nagrody BAFTA (brytyjskie Oscary). Wielkim zwycięzcą gali zostało Na Zachodzie bez zmian, którego fenomen musiał mi umknąć (dobry film, ale mało odkrywczy, w ubiegłym roku było sporo lepszych). Najlepszym aktorem wybrany został Austin Butler za Elvisa - przyznaję, że nie widziałem filmu (podziękowałem już po zwiastunie), ale obejrzałem kilka clipów i making-of z Butlerem, i nie chce mi się wierzyć że była to najlepsza kreacja ubiegłego roku. Zresztą, to samo było z Remi Malek'em, który zagrał Freddy'ego Mercury'ego (zdecydowanie nie podchodził do Bradley'a Coopera w tym samym roku). Wygląda na to, że obecnie wystarczy zagrać w biografii ikony muzyki i wszelkie nagrody przyznają ci z automatu (o ile nie nagrodzono tak rok wcześniej, żeby się za bardzo nie powtarzać).

Rodzynką wieczoru okazała się jednak charakteryzacja. Wiedziałem, że doskonały mejkup Pingwina z The Batman może nie wygrać, bo w większym stopniu w samym - bardziej skrojonym pod sezon nagród - filmie wykorzystano charakteryzację Wieloryba i to on jest faworytem. Nope, wygrał opalony Austin Butler oraz to:




Czyli w sumie też Pingwin, tylko ten bardziej podobny do Danny'ego DeVito ;D

Spoiler
The Batman niestety bez żadnej statuetki.
[Zamknij]

Miss_Quinn

Dlatego ja uważam, że Oscary od bardzo dobrych paru latach straciły z bycia najbardziej prestiżową nagrodą do bycia " Wygrywa ten film, który był akurat popularny i odróżnieniu od poprzedników każdy o nim zapomni za parę miesięcy".
Owszem zdarzają się wyjątki, jeśli chodzi o to kto wygrywa daną statuetkę( o dziwo, są to " Techniczne" kategorie oraz animacje). Ale jeśli musiałabym porównać Oscary z ostatnich 10 lat, to mogę na palcach jeden ręki policzyć kto zasłużył na nagrodę a kto ją dostał bo zagrał w filmie biograficznym. 
"Tak to jest, kiedy do czegoś dążysz.Łatwo stracić szerszą perspektywę'

Juby

Dla mnie akurat kategoria Najlepsza Animacja powinna zostać skasowana. Kiedyś rozumiałem jej istnienie, ale odkąd w 2019 dowiedziałem się, że animacje (nie tylko komputerowe) są rozważane w kategorii Best VFX i mogą być nominowane w Best Picture, to nie rozumiem czemu mają jeszcze osobno swój gatunek, a np. komedie, albo biografie nie?

Oscary zawsze był nagrodami popularności (i wygrywa ten, kto był najmocniej promowany w sezonie nagród, nie "najlepszy"), ale zmiany, które miały je poprawić w ostatnich latach zadziałały odwrotnie. Moim zdaniem powinni zawęzić liczbę członków Akademii, pilnować aby głosy w danej kategorii mogli oddawać wyłącznie ci, którzy widzieli co najmniej większość nominowanych (np. 3 na 5) i aby głosowali na film/ osobę, które widzieli, a nie, bo tak "głosi góra". Poszerzenie grona członków Akademii Filmowej było błędem, skasowanie kategorii Najlepszy montaż dźwięku również (to co innego niż sam Dźwięk), a niektóre kategorie powinny mieć zmienną liczbę miejsc, a nie sztywno pięć, bo np. w temacie VFX często trudno o pięć filmów godnych nominacji (choćby w tym, gdzie w sumie nominowałbym tylko trzy, w ubiegłym pewnie jeszcze mniej).

Z pozytywnych zmian - fajnie zobaczyć większy mix. kina popularnego i niszowego w głównej kategorii. W 2009 pominięto TDK w każdych nagrodach za bycie "filmem o superbohaterze"*, choć nie jest kinem gorszym od Infiltracji Scorsese, która dwa lata wcześniej wygrała galę Oscarów. Michael Caine nawet nie był brany pod uwagę za swoją znakomitą rolę w TDKR Nolana:


Dzisiaj Top Gun: Maverick zgarnia najważniejszą nominację wszędzie, a Angela Bassett jest faworytką za rolę drugoplanową w filmie superhero. Super sprawa, choć szkoda, że TDK - być może szczytowe osiągnięcie gatunku - musiał zostać pominięty, aby coś się zmieniło.

*Wczoraj widziałem ostatnie 30-40 minut Slumdoga. Milionera z ulicy i - choć to dobry film - nie nagrodziłbym go w większości z 8 Oscarów, które zgarnął. 14 lat od premiery myślę, że mało kto już o nim pamięta i do niego wraca. Co innego TDK, czy również pominięty w tym roku (genialny film) WALL-E.

Miss_Quinn

Dlatego się cieszę,  że gdzieś była jakaś nominacja dla filmu komiksowego( nawet jeśli jest to nominacja dla aktora/aktorki który grał/ grała w danym filmie). Z filmów, które wygrały statuetkę za najlepszy film( jeśli wezmę pod uwagę lata 2009-2022) to bardziej widziałam nominowane filmy niż te które wygrały.
"Tak to jest, kiedy do czegoś dążysz.Łatwo stracić szerszą perspektywę'

LelekPL

#124
Ale to nie byly Oscary :P tylko BAFTY

Poza tym:
Cytat: Miss_Quinn w 20 Luty  2023, 10:57:37Dlatego ja uważam, że Oscary od bardzo dobrych paru latach straciły z bycia najbardziej prestiżową nagrodą do bycia " Wygrywa ten film, który był akurat popularny i odróżnieniu od poprzedników każdy o nim zapomni za parę miesięcy".
Problem jest właśnie odwrotny do tego co piszesz - Oscary przez ostatnie 10 lat przyznawały nagrody filmom niszowym, a nie popularnym. Spadek oglądalności gali Oscarów można porównać do filmów, które były nominowane i jak co raz mniej filmów z wysoką oglądalnością było nominowanych (czyt. ludzi nie obchodziły nagrody dla filmów, których nie widzieli).

Ktoś tam będzie mówił, że słabe filmy dostawały Oscary, ale to już indywidualna kwestia gustu, z którą nie ma co specjalnie dyskutować (tym bardziej, że większość osób, która tak mówi nawet nie widziała wszystkich nominowanych filmów - ja staram się oglądać wszystkie i wiem, że tak w większości nie jest). Według mnie bardzo dobre filmy wygrywały Oscary w ostatnich 10 latach - CODA, Nomadland, Parasite, Kształt wody, Spotlight, Birdman czy Zniewolony to wszystko może nie moje ulubione filmy z danego roku, ale wszystkie w ścisłej czołówce. No, ale ktoś się może z tym nie zgadzać. Śmiało - jak mówiłem, kwestia gustu. Mi samemu nie podobały się specjalnie Argo, Green Book czy Moonlight.

Co je jednak łączy? To, że żaden, może poza Parasite, nie zrobił furory w kinach. Poza tym tylko Zniewolony i Kształt wody zbliżyły się do nienajgorszych 200 milionów. Jak prześledzić listę nominowanych to z kasowych hitów nominacje przez ostatnie 10 lat to też ich nie ma za dużo - co roku, nie licząc pandemii ktoś tam zawsze dostawał nominacje, czasami nawet dwa filmy, w 2018 nawet trzy (Bohemain Rapsody, Narodziny gwiazdy i Czarna Pantera), ale prawie nigdy te filmy nie były "poważnie" brane pod uwagę jako najlepszy film (nie licząc La La Land, Wilka z Wall Street i Grawitacji) i biorąc pod uwagę, że liczbę nominacji zwiększono do 10, właśnie po to, żeby znaleźć miejsce dla popularniejszych filmów, to jest to naprawdę mała liczba.

Oczywiście można też zrzucić winę na jakość popularnych filmów, która według wielu spada z roku na rok - ale to znowu kwestia gustu. A według mnie, niezależnie jak sie komu film podobał, mogli np. rok temu nominować ostatniego Spider-Mana chociażby tylko w podziękowaniu za pomoc kinowej dystrybucji i docenieniu filmów dzięki którym ludzie jeszcze chodzą do kina. Endgame też powinno być nominowane jako zwieńczenie MCU na podobnej zasadzie jak Powrót króla zgarnął 11 statuetek "za całokształt" trylogii. Pixar też mógł być częściej nominowany za swoje filmy. Mission: Impossible za docenienie klasycznego kina akcji. Interstellar za intelektualne sci-fi. Logan czy TDKR powinny dostać też przed Jokerem i Czarną Panterą za filmy superhero. Czy horrory jak It, Midsommar albo Dziedzictwo za wybtine horrory, które dla studiów są obok filmów superhero najbardziej pewnym gatunkiem.

Miss_Quinn

Wiem że tutaj były tylko BAFTY :)

Ja nigdy fanką niszowych filmów nie byłam i szczerze wątpię czy kiedyś będę( czy znajdzie się taki film, gdzie powiem że był bardzo dobry). Z tych ostatnich lat, to udało mi się obejrzeć Parasite( jeden z filmów, które raczej nie przypadły mi do gustu i do tej pory nie rozumiem zachwytu na nim. Co z resztą nie ja mam takie zdanie).

Z resztą nie ważne, kto w tym roku wygra( chociaż byłoby tutaj miło, gdyby wygrał film który nie jest sezonową " Furorą" o której każdy zapomni za parę miesięcy i przypomni sobie o danym tytule, kiedy będzie kolejny sezon nagród). 
"Tak to jest, kiedy do czegoś dążysz.Łatwo stracić szerszą perspektywę'

Q

Ekipy pracujące przy efektach wizualnych do filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów (,,Na Zachodzie bez zmian", ,,Avatar: Istota wody", ,,Batman", ,,Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" oraz ,,Top Gun: Maverick") przybliżają swoją pracę.

What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Juby

#127
Jedna z nielicznych kategorii, którą po dziś dzień śledzę, bo na temat VFX coś tam się interesuję. Avatar 2 bez dwóch zdań powinien wygrać, Maverick i The Batman słusznie otrzymali nominacje, Na zachodzie bez zmian i Wakanda Forever - nie mam pojęcia za co zostały nominowane, zwłaszcza film Marvela, który miewa okropne CGI jak sprzed 20 lat.

Ale to i tak lepiej niż w 2021 roku, gdzie - wg mnie - najlepsze efekty wizualne miał The Suicide Squad, a nie został nawet nominowany (podobna sytuacja zresztą miała miejsce dwa lat wcześniej i w latach 2005-2006), albo w ubiegłym roku, gdzie nominowane były Shang-Chi, czy ostatni Spider-Man z masą niedokończonych ujęć i ewidentnych green-screenów rodem z Światu według Kiepskich.

Są też materiały o charakteryzacji i fryzurach oraz dźwięku:


LelekPL

#128
Już jak co roku, przed Oscarami ukończyłem swoje Lelki...

NAJLEPSZY FILM
Top Gun: Maverick
Tár
Podejrzana
Wszystko wszędzie na raz
Fabelmanowie
Avatar: Istota wody
Trzynastu
Argentyna, 1985
Atena
Uśmiechnij się

A dokładniejsze wybory w spoilerze:
Spoiler
NAJGORZY FILM
Jeepers Creepers: Reborn
Mr. Harrigan's Phone
Uncharted
Pinocchio
Jurassic World Dominion

NAJLEPSZY REŻYSER
Tár
Heojil kyolshim
Everything Everywhere All at Once
Top Gun: Maverick
The Fabelmans

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Everything Everywhere All at Once
Heojil kyolshim
Tár
The Fabelmans
The Banshees of Inisherin

NAJLEPSZY MONTAŻ
Top Gun: Maverick
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Argentina, 1985
Tár

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Athena
Heojil kyolshim
Top Gun: Maverick
Tár
Bardo

NAJLEPSZA MUZYKA
Black Panther: Wakanda Forever
Babylon
Top Gun: Maverick
Tár
The Fabelmans

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Nope
The Batman
Top Gun: Maverick
Avatar: The Way of Water
Elvis

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY
Babylon
Tár
The Batman
Heojil kyolshim
Crimes of the Future

NAJBARDZIEJ PRZEREKLAMOWANY
Triangle of Sadness
Cha Cha Real Smooth
X
Bodies Bodies Bodies
All Quiet on the Western Front

NAJBARDZIEJ NIEDOCENIANY
Heojil kyolshim
Thirteen Lives
Athena
Violent Night
Fresh

NAJDZIWNIEJSZY
Everything Everywhere All at Once
Pahanhautoja
Men
Crimes of the Future
Bardo

NAJLEPSZY FILM AKCJI
Top Gun: Maverick
Avatar: The Way of Water
Athena
The Batman
The Northman

NAJLEPSZA KOMEDIA
Violent Night
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Babylon
The Banshees of Inisherin
Clerks 3

NAJLEPSZY DRAMAT
Tár
Heojil kyolshim
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Thirteen Lives

NAJLEPSZY HORROR/THRILLER
Smile
Fresh
The Batman
Men
The Menu

NAJLPESZY FILM SCI-FI/FANTASY
Everything Everywhere All at Once
Avatar: The Way of Water
The Northman
Black Panther: Wakanda Forever
Crimes of the Future

NAJLEPSZY DOKUMENT
Tinder Swindler
Navalny
Somebody Feed Phil
Lakers Legacy
House of Hammer

NAJLEPSZY SERIAL
Stranger Things 4
The Orville 3
The Dropout
Only Murders in the Building 2
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty

NAJLEPSZE EFEKTY
Avatar: The Way of Water
Top Gun: Maverick
The Batman
Jurassic Park: Dominion
Black Panther: Wakanda Forever

NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIE
Uncharted
Jurassic World Dominion
Spiderhead
Halloween Ends
Amsterdam

NAJWIĘKSZA NIESPODZIANKA
Smile
Violent Night
Clerks III
Hocus Pocus 2
Texas Chainsaw Massacre

NAJLEPSZY AKTOR
Brendan Fraser - The Whale
Austin Butler - Elvis
Will Smith - Emancipation
Sebastian Stan - Fresh
Colin Farrell - The Banshees of Inisherin

NAJLEPSZA AKTORKA
Cate Blanchett - Tár
Michelle Yeoh - Everything Everywhere All at Once
Mia Goth - Pearl
Viola Davis - The Woman King
Margot Robbie - Babylon

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Ke Huy Quan - Everything Everywhere All at Once
Rory Kinnear - Men
Brendan Gleeson - The Banshees of Inisherin
Brad Pitt - Babylon
Ethan Hawke - The Black Phone

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Jamie Lee Curtis - Everything Everywhere All at Once
Hong Chau - The Whale
Michelle Williams - The Fabelmans
Wei Tang - Heojil kyolshim
Angela Bassett - Black Panther: Wakanda Forever

OBJAWIENIE
Gabriel LaBelle - The Fabelmans
Diego Calva - Babylon
Stephanie Hsu - Everything Everywhere All at Once
Jenna Ortega - Scream
Mikey Madison - Scream

NAJLEPSZA POSTAĆ
Maverick - Top Gun: Maverick
Waymond - Everything Everywhere All at Once
Benoit Blanc - Glass Onion
Nanisca - The Woman King
Amleth - The Northman

NAJLEPSZY PLAKAT
Tár
https://www.indiewire.com/wp-content/uploads/2022/11/Tar.jpg?w=1280


Barbarian
https://www.indiewire.com/wp-content/uploads/2022/11/Barbarian.jpg?w=1242


Everything Everywhere All at Once
https://www.indiewire.com/wp-content/uploads/2022/11/Everything-Everywhere-All-at-Once.jpg?w=1280


The Batman
https://www.batcave.com.pl/wordpress/wp-content/gallery/the-batman/batman_ver25_xxlg.jpg


Don't Worry Darling
https://www.indiewire.com/wp-content/uploads/2022/11/Dont-Worry-Darling.jpg?w=1280


NAJLEPSZY ZWIASTUN
The Batman
https://www.youtube.com/watch?v=NLOp_6uPccQ&ab_channel=WarnerBros.Pictures

Black Panther: Wakanda Forever
https://www.youtube.com/watch?v=RlOB3UALvrQ&ab_channel=MarvelEntertainment

Top Gun: Maverick
https://www.youtube.com/watch?v=qSqVVswa420&ab_channel=ParamountPictures

Tár
https://www.youtube.com/watch?v=nXK-tqy3QS0&ab_channel=FocusFeatures

The Northman
https://www.youtube.com/watch?v=oMSdFM12hOw&ab_channel=FocusFeatures

NAJLEPSZA SCENA AKCJI
Attack on the precinct - Athena
https://www.youtube.com/watch?v=NuAzwWGFJVI&ab_channel=tibsogameTV

Trench run - Top Gun: Maverick
https://www.youtube.com/watch?v=nJwKAhgWHOc&ab_channel=Movieclips

First fight - The Batman
https://www.youtube.com/watch?v=GGZdoD7gYnE&ab_channel=MovieClipsHD

Final Battle - Avatar: The Way of Water

Final fight - The Northman
https://www.youtube.com/watch?v=i9KLQJ8bEn8&ab_channel=FavScenes

NAJBARDZIEJ PAMIĘTNA SCENA
Beach football - Top Gun: Maverick
https://www.youtube.com/watch?v=g6MwNMbP_pg&ab_channel=MovieTime

Snake fight - Babylon
https://www.youtube.com/watch?v=xBgLw-1GAbk&ab_channel=BestoftheMovies

Concert fight - Tár

Hooligans - Io

Dewey goes back - Scream
https://www.youtube.com/watch?v=OJS60VF9Tfg&ab_channel=HDCLIPS

NAJLEPSZY TEKST
Top Gun: Maverick - The End Is Inevitable Maverick. Your Kind Is Heading To Extinction. - Maybe So, Sir, But Not Today.
Everything Everywhere All at Once - The Only Thing I Do Know Is That We Have To Be Kind. Please, Be Kind. Especially When We Don't Know What's Going On
Glass Onion: A Knives Out Mystery - No, it's just dumb
The Banshees of Inisherin - Everyone, to a man, knows Mozart's name. - Well, I don't, so there goes that theory. And anyway, we're talkin' about niceness. Not what's his name. My mammy, she was nice. I remember her. And my daddy, he was nice. I remember him. And my sister, she's nice. I'll remember her. Forever I'll remember her.
The Fabelmans - Now remember this! If the horizon's at the bottom, it's interesting. If the horizon's at the top, it's interesting. If the horizon's in the middle, it's boring as shit. Now, good luck to you. And get the fuck out of my office.
[Zamknij]

NAJWIĘCEJ NOMINACJI (wygrane)
Everything Everywhere All at Once - 14 (5)
Top Gun: Maverick - 13 (6)
Tár - 12 (4)
Heojil kyolshim - 8 (1)
The Fabelmans - 8 (1)
The Batman - 8 (1)
Babylon - 7 (1)
Avatar: The Way of Water - 6 (1)
Athena - 5 (2)
The Northman - 5 (0)
The Banshees of Inisherin - 5 (0)
Black Panther: Wakanda Forever - 5 (1)

NAJWIĘCEJ WYGRANYCH:
Top Gun: Maverick - 6
Everything Everywhere All at Once - 5
Tár - 4
Athena - 2
Smile - 2

Juby

Cytat: LelekPL w 11 Marzec  2023, 10:55:21NAJBARDZIEJ PRZEREKLAMOWANY
Cha Cha Real Smooth
Bodies Bodies Bodies
Pierwsze słyszę o tych dwóch.

Cytat: LelekPL w 11 Marzec  2023, 10:55:21NAJLEPSZE EFEKTY
Avatar: The Way of Water
Top Gun: Maverick
The Batman
Jurassic Park: Dominion
Black Panther: Wakanda Forever
Pierwsza trójka taka sama, jak u mnie. Wakanda miała kiepskie efekty, JW też najgorsze z trylogii (zarówno CGI, jak i sztywne modele animatroniczne Gigantozaura). Gdybym miał wybrać coś na czwarte i miejsce miejsce, to byłby tam polski serial Wielka woda (Netflix) i chyba Dr Strange (z filmów Marvela miał chyba najlepsze VFX).

Zwiastuny Batmana i Top Guna nie są z 2022 roku (nawet nie z 2021). Dla mnie najlepsze były albo pierwszy do Wakandy (ten z "No Woman No Cry"), albo drugi/główny Avatara.

LelekPL

Cytat: Juby w 11 Marzec  2023, 14:49:41Pierwsze słyszę o tych dwóch
1. Wow... tylko, że mnie to w ogóle nie obchodzi.

Cytat: Juby w 11 Marzec  2023, 14:49:41Zwiastuny Batmana i Top Guna nie są z 2022 roku (nawet nie z 2021).
2. Chyba łatwo zauważyć, że kryterium to kiedy wyszedł film, a nie zwiastun. Tak jest co roku. Jeśli uważasz, że kryterium powinno być inne, to... patrz punkt 1.

Juby



Tymaczem, mistrz wyjaśnił jaki film miał najlepsze zdjęcia w ubiegłym roku, ale został pominięty w tej kategorii, za bycie kinem superhero:
https://deadline.com/2023/03/roger-deakins-oscars-best-cinematography-not-nominated-breaking-baz-1235286295/


LelekPL

Co do Deakinsa, to podobnie:

Było dużo bardzo dobrych filmów w tej kategorii w tym roku. Brak Batmana czy Top Guna przez to aż tak nie boli. Ale fakt, najlepszy film w tej kategorii nie był nominowany - Atena.

Juby

Deakins zapytany wyraził swoje zdanie. Z jego wypowiedzi wynika, że widział filmy nominowane oraz te o których się wypowiada, a także ma swoją teorię - na podstawie znajomości środowiska filmowego - o powodach pominięcia Batmana i Mavericka. Nie powiedział nic z zawiści (sam przecież został nominowany), nie krytykuje też jak Scorsese bez znajomości MCU. Nie rozumiem więc czemu zdanie kogoś kto jest autorytetem w tym temacie wyśmiewasz memem z Simpsonów.

Video przybliżające tegorocznych nominowanych:

Dziś w nocy przekonamy się kto wygra.

LelekPL

Bo niejednokrotnie wysokobudżetowe filmy komercyjne były w tej kategorii nominowane. Nawet filmy Deakinsa jak Skyfall czy BR2049 (drugi nawet otrzymał Oscara). Filmy z Batmanem też były już nominowane dwukrotnie (TDK i Batman Forever). Dlatego się z nim nie zgadzam bo nie widzę tego problemu. Oczywiście on się na pewno lepiej zna ode mnie na zdjęciach i ile pracy one wymagają, ale ostatecznie to nadal opinia co kto uważa za dobre zdjęcia i najwidoczniej to on jest tym razem w mniejszości jeśli chodzi o jego kolegów z ICG, którzy postanowili nie nominować Batmana. Tym razem się po prostu nie udało.