Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman i Punisher

Zaczęty przez Drawski, 24 Luty 2011, 17:04:15

Drawski

"Run for Your life"

http://www.forum.batcave.098.pl/index.php?topic=657.0

Wzorem w powyższego wątku postanowiłem znów zacząć coś na wzór forumowego artykułu "na luzie". W "Batman & Superman, czyli duet komiksowych legend" zająłem się filmami, serialami, komiksami, projektami, wszystkim co wyszło po szyldem S/B. Z racji tego że od pewnego czasu trudno mi się egzystuje na tym forum, postanowiłem wreszcie coś napisać. Czas aby Mroczny Rycerz i Bezwzględny Mściciel stanęli naprzeciw siebie!



Punisher to postać z komiksów Marvel Comics, bezwzględny Frank Castle który wymierza swoją krucjatę przeciwko złu. Działa w Nowym Yorku, często spotyka inne postaci z Marvela. Każdego przestępce z zimną krwią zabija, i nie boi się zapachu spalonych zwłok. Często niesłusznie porównywany do Batmana. Na początek zajmijmy się komiksem "Batman/Punisher", "Lake to fire". Jigsaw łączy siły z gangsterem z Gotham. W ów komiksie Batmanem jest Jean Paul Valley, co przez jego charakter skutecznie zaostrza historię. Jean i Frank wyjątkowo się nie cierpią, to naprawdę tu widać. Choć w sumie chodzi im to samo, mają zupełnie dwie różne wizje powstrzymania Jigsawa i i Tonego Bressi. Ostatecznie kiedy Jigsaw ginie, przepraszam - jak zwykle prawie ginie, Batman go ratuje. Aż chce się wytykać Abbattoira, jednak możemy uznać że  to był inny Valley ;).

Drugi komiks, jest wierną i rzekłbym bezpośrednią kontynuacją poprzedniego. Jak wiemy Jigsaw który przeżył uciekł z miejsca bitwy, i po drodze spotkał... Jokera. Jak wiemy Joker jest miłośnikiem pięknych ludzi, więc szybko zaprzyjaźnił się ze swoim nowym oszpeconym przyjacielem. Relacje Punisher-Batman tutaj są jeszcze lepsze, bowiem Frank doskonale widzi różnicę w poczynaniach i zachowaniu Batmana. Bruce jest bardziej wyważony i ostrożniejszy od JPV. Poza tym Punisher zwraca również uwagę na (co mnie zaciekawiło) ruchy ciała. Okazuje się że gość z innego wydawnictwa mu dopiero zwrócił uwagę na ten temat... W komiksie pojawia się również asystent Punishera - Micro, czyli "ten co zawsze wszystko wie, i jest na miejscu" oraz Robin. Dobrym elementem jest tutaj pojedynek dwóch geniuszy w sferze wirtualnej, Micro vs. Robin. Kiedy Frank chciał zabić Jokera wszystko zatrzymał Bruce - także standardowy bieg akcji.



Batman i Punisher to moim zdaniem bardzo podobne postaci... de facto oboje zostali wykreowani przez śmierć swoich bliskich, i to ona obu dała możliwość zemsty. Punisher mści się w postaci zabijania przestępców, a Batman mści się w postaci łapania przestępców. Jako czystą ciekawostkę mogę również wspomnieć o fan-filmie "Batman: Dark Punishment" w reżyserii Russa Diapera. Nie jest on na razie dostępny online. Opowiada on o pierwszym spotkaniu Batmana i Punishera, ich ciężkich relacjach, oraz dylemacie czy walczyć ze sobą, czy połączyć się przeciwko Jokerowi? Dodam jedynie tylko jedną rzecz - cytat który napisałem na początku pochodzi z drugiego wymienionego komiksu, czyli "Deadly Knights".


Leon Kennedy

Cięzko mi co powiedzieć w tym teamcie, bo żadnego komiksu z udziałem tych dwóch panów nie czytałem... Jednak wiadomo, że spotakanie tak silnych osobowości powinno mieć swoje ujście w małej konfrontacji ;D. Czekam w końcu na ujawnienie fan-filmu i chyba prędko się nie doczekam.

Drawski

#2
Ja po przeczytaniu "DC spotyka Punishera" na DC Multiverse postanowiłem przeczytać te komiksy, drugi dorwałem na jednej z translacji (niestety nie pamiętam której) a pierwsze wydanie... hm, spadło mi z nieba :D. Mimo wszystko myślę że można tu też rozmawiać o nich jako podobnych postaciach, porównywać ich metody, i inne psychologiczne pogawędki.

Leon Kennedy

Ok to może zacznijmy od najważniejszego aspektu czyli zabijania... Czy Batman byłby wstanie współpracować z kimś kto nie szanuje ludzkiego życia? Czy nie powinien go obezwładnić i przetransportować na policję? Czy jednak powinien z nim zawrzeć pewnego rodzaju umowę... Same postacie są do siebie podobne poprzez: brutalnośc, niezłomność, zatracenie ( brak większych chęci do normalnego życia ).

m2reily

CytatBatman i Punisher to moim zdaniem bardzo podobne postaci... de facto oboje zostali wykreowani przez śmierć swoich bliskich, i to ona obu dała możliwość zemsty.

Po części tak jednak jeśli mamy porównywać to zawsze twierdziłem, iż Batman ma więcej cech wspólnych z Daredevilem niż Punisherem. Choć w przypadku Franka też widzę analogie.

     
Zapraszam na opowieści ze świata Nowej Warszawy
http://legendynowejwarszawy.pl/

RafBat

 Nowy temat, mog?em strzela? z zamkni?tymi oczami, ?e za?o?y? go Drawski. ;) W sumie dobrze jednak, ?e co? takiego powsta?o-miejsce do dyskusji nad podobie?stwami i ró?nicami pomi?dzy "tymi z?ymi po?ród dobrych" z uniwersów DC i Marvela.
Przychylam si? do zdania m2reilly'ego, mnie równie? bardziej Daredevil przypomina Batmana, ni? robi to Punisher (historie Daredevila s? jednak bardziej skomplikowane ni? TegoKtóryKa?e). Przy okazji... Batman w wersji JR Jr jest zar?bisty. ;D Narysowa? on co? wi?cej z Nietoperzem?

Roy_v_beck

Nazwę tematu faktycznie może by rozszerzyć do "Batman & Marvel", bo z wieloma bohaterami od konkurencji się spotykał Mroczny. Jednakże jakby to nie było, to te komiksy Batman & Punisher, Batman & Daredevil to naprawdę szajs jest, szkoda uwagi. Jedynie w "Batman & Spider-man" w obydwu albumach są dobre rysunki Bagleya i Nolana, aczkolwiek historie tam są przeciętne.

Leon Kennedy

Z tym, że Daredevil to jednak posiada pewne zdolności, które raczej ciężko nazwać wyuczonymi, zaś Punisher nie i to go również zbliża do Gacka.

PS: Drawski dopiero teraz zauważyłem twój świetny avatar ;D

CytatJednakże jakby to nie było, to te komiksy Batman & Punisher, Batman & Daredevil to naprawdę szajs jest, szkoda uwagi.

Marvel to nie jest, ale warto odnotować, że koleje spotkanie Batmana tym razem ze Spawnem, to również kawał szajsu i to jeszcze od Millera...

Drawski

CytatPS: Drawski dopiero teraz zauważyłem twój świetny avatar ;D

Dobra, dobra, czekam na sygnaturkę ;)

CytatNazwę tematu faktycznie może by rozszerzyć do "Batman & Marvel"

Zależało mi na dyskusji na temat właśnie Punishera i Batmana. To rozmowa w której możemy kłócić się o komiksy, ale i coś co przeczytanie komiksów nie wymaga - czyli psychikę obu ludzi, postępowanie, metody.

Leon Kennedy

CytatDobra, dobra, czekam na sygnaturkę

Staram się.

Cytatczyli psychikę obu ludzi, postępowanie, metody.

Psychika ich bardzo różni. Batman narodził się z utraty rodziców i to wydarzenie sprawiło, że nie chce stać się mścicielem, który łatwą ręką wyprawia swoich wrogów do trumny. W jego mniemaniu gdy przekroczy się tą granice nie am już odwrotu i stajesz się taki jak Oni. Frank umarł patrząc jak ginie jego rodzina, potem był już tylko Punisher, który widząc ogrom zła na świecie ( był na wojnie ), wierzy, że będąc tak okrutnym jak jego przeciwnicy może coś zmienić... W gruncie rzeczy wierzą w to samo, ale idą inną drogą. Metody oprócz zabijania mają bardzo podobne. Nie wahają się przy przesłuchaniach, gdy czegoś potrzebują praktycznie wszystkie środki są dostępne.

(A)nonim

Bierzesz Batmana miksujesz go z Punisherem i wychodzi Big Daddy.
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

Leon Kennedy

Miejmy nadzieję, że dwójka będzie równie mocno kopać po tyłku ;D

RafBat

 Ponawiam pytanie:
CytatBatman w wersji JR Jr jest zarąbisty.  ;D Narysował on coś więcej z Nietoperzem?
Serio, nic więcej z Batmanem nie wyszło spod ręki mistrza Romity Juniora? Bardzo podoba mi się jego styl, pasujący do tych "bardziej realnych" opowieści.

Leon Kennedy


RafBat

 Dzi?ki za namiary Leon. Có?... wielka szkoda, ?e nikt nie pomy?la? w DC o zaanga?owaniu JR JR do jakiego? projektu (nawet do elseworld'u). :( ...chocia? to mo?e on im odmówi?, ze wzgl?du na rodzinne tradycje...