Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Ostatnie wiadomości

#1
Uniwersum Batmana / Batman: The Long Halloween
Ostatnia wiadomość przez Juby - 26 Maj 2024, 11:01:59
Tak kultowy tytuł zasługuje na własny wątek na forum.Krótko tłumaczę czym jest tytułowe Długie Halloween dla niewtajemniczonych. W 1993 roku scenarzysta Jeph Leon i ilustrator Tim Sale na potrzeby serii Batman: Legends of the Dark Knight stworzyli mini-serię Halloween Special #1 pt. Choices (Wybory). To trzyczęściowa opowieść o Batmanie w trakcie wiadomego święta. Komiks ten spodobał się do tego stopnia, że w latach 1994 i 1995 duet Loeb-Sale został poproszony o stworzenie kolejnych Halloweenowych specjali (Madness i Ghosts). Te trzy przygody Batmana z nieokreślonej przeszłości (początki działalności Mrocznego Rycerza) zostały później (w 1996 roku) wydane w zbiorczym albumie Batman: Hunted Knight. Następnie, Archie Goodwin - scenarzysta komiksowy i ówczesny redaktor DC - zasugerował Loebowi i Sale'owi zrealizowanie epickiej kryminalnej sagi w tym samym klimacie, będącej nieoficjalną kontynuacją Batman: Year One Franka Millera. I tak powstało wydane w 13-częściach w latach 1996-1997 Batman: The Long Halloween - jeden z najsłynniejszych i uważany za jeden z najlepszych komiksów o Batmanie w historii.

Ja - o czym na forum wielokrotnie pisałem - pójdę o krok dalej i stwierdzę, że to najlepszy komiks o Batmanie of all time. Koniec kropka. Tak, znam zgoła inne opinie o tym klasyku i czytałem krytykę niektórych zabiegów scenariusza, ale nijak wpływają one na moją opinię.

Ogromny sukces Długiego Halloween zaowocował realizacją 14-częściowego sequela - Batman: Dark Victory (Batman: Mroczne zwycięstwo) wydawanego w latach 1999-2000, a także czteroczęściowego spin-offa Catwoman: When In Rome (Catwoman: Rzymskie wakacje) wydanego w 2004 roku. W 2021 duet Loeb-Sale powrócił do swojego najsłynniejszego dzieła o Człowieku-Nietoperzu (w międzyczasie pracowali przez lata przy różnych seriach z jego udziałem) tworząc Batman: The Long Halloween Special #1 - one-shot będący bezpośrednią kontynuacją Mrocznego zwycięstwa i - jak się okazało - ostatnim wspólnym projektem obu panów, gdyż Tim Sale zmarł w 2022 roku. Od wczoraj wiemy jednak, że ostatni special planowany był jako wstęp do legacy sequel, tj. kolejnej maxi-serii, która wkrótce trafi do sprzedaży. Więcej szczegółów o Batman: The Last Halloween znajdziecie tutaj:
https://www.batcave.com.pl/2024/05/jeph-loeb-powraca-z-kontynuacja-the-long-halloween/


Jak już pisałem - nie mogę się doczekać! Ostatni special średnio mi się podobał i martwi mnie opis sugerujący kolejne wałkowanie wątku Holidaya, dopowiadanie czegoś do fabuły oryginału i być może retconowanie go. Niemniej, dla "tego Batmana", dla hołdu złożonemu jednemu z moich ulubionych artystów komiksowych przez wielu innych ilustratorów, i w końcu dla - mam nadzieję - materiałów dodatkowych, które będą zawierać ostatnie szkice i prace Sale'a, a także okładki do całej serii - jestem gotów na wszystko. Nawet jeśli wyjdzie z tego lipa, której nie będę uznawał za oficjalny kanon.

Cała "saga" - jeśli mogę ją tak nazwać - na szczęście doczekała się już polskich wydań. Poniżej ich pełna lista:


W 2021 roku wydawnictwo DC postanowiło zrobić z "The Long Halloween" osobny brand, dlatego nowe wydania powyższych tytułów w Deluxe Edition tytułowane są szyldem "Batman: The Long Hallowen", co widać po poniższych okładkach:

#2
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
Ostatnia wiadomość przez MJ - 26 Maj 2024, 09:49:14
Najpierw zrobiłem wielkie oczy  :o  :o  :o , potem ciary przebiegły mi po plecach i prawej ręce, by potem znów na chwilę posmutnieć. Cieszę się niezmiernie że wyjdzie ten komiks i dopełni sagę Halloweenową, ale jednak brak Tima Sale'a mimo największych starań jego kolegów po fachu, sprawi że będzie to pozycja nieco poniżej Long Halloween i Dark Vicotry jak dobra scenariuszowo by nie była.

Kiedy zobaczyłem nagłówek niusa w duchu liczyłem cicho na to że może Tim zdążył przed śmiercią narysować coś w sekrecie w duecie z Loebem. Tak czy owak, mega się cieszę że to wyjdzie.


Btw. tak jak wspominałem w innym wątku, zapewne na podobnej zasadzie wyjdzie kontynuacja All Star Batman i Robin.
#3
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
Ostatnia wiadomość przez Juby - 25 Maj 2024, 21:32:13
Czy Mroczne zwycięstwo to spoko komiks? To fenomenalna rzecz! Nic z Batmanem z ostatnich 10 lat nie sięga jej do pięt.

A teraz być może wskazówka dlaczego Egmont postanowił akurat w tym roku wznowić sagę Jepha Loeba i Tima Sale'a:
https://www.cbr.com/batman-long-halloween-sequel-honor-tim-sale/

O QRWA!! :D Dla mnie news roku. Nie mogę się doczekać!
#4
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
Ostatnia wiadomość przez Crowridd - 25 Maj 2024, 15:48:20
Ja czekam na Mroczne zwycięstwo, bo jeszcze tego nie czytałem. Ceny na Allegro mocno mnie odstraszały; czekałem na wznowienie. Chyba spoko ten komiks?

DLX Long kupuję - mam wersję Noir, więc w końcu wpadnie kolor.
#5
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
Ostatnia wiadomość przez MJ - 25 Maj 2024, 10:24:51
Hmm i tym oto sposobem trzecie wydanie Long Halloween pojawi się na mojej półce, mam angielskie, mam od muchy, ale skoro dodatki to historia, a nie warianty okładek itp. to chętnie po to sięgnę, na wszelki wypadek mam już zamówione w empiku  :D

Co do Dark Victory to również mam dwa egzemplarze, ale chyba kupię również te nowe wydanie, bo niewykluczone że też będzie w nim jakiś ciekawy dodatek.
#6
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
Ostatnia wiadomość przez Juby - 24 Maj 2024, 15:52:38
Cytat: Juby w 08 Marzec  2024, 09:00:53przede wszystkim dziwna jest decyzja Egmontu z logo DC Polska po lewej stronie tytułu (po sobotnim video z zapowiedzią sądziłem, że dadzą je z prawej, a tytuł i twórców przesuną do lewej, wydawało mi się to oczywiste).
A jednak, nowe wydanie Długiego Halloween zostało wystawione na stoisku Egmont na trwającej obecnie Komiksowej Warszawie, i po fotkach w sieci widać, że na szczęście tytuł+twórcy dosunięci są do lewej, a logo DC jest w prawym górnym rogu :) Wiadomo już też czemu nowe wydanie jest o tyle stron grubsze od poprzedniego - dodano w nim nie tylko 30 stron materiałów dodatkowych, ale również Batman: The Long Halloween Special z 2021 roku - dotąd niewydany w Polsce. Z jednej strony - super sprawa! Z drugiej - to kontynuacja Mrocznego zwycięstwa, więc wypadałoby, żeby było dołączone do sequela w listopadzie, a tak otrzymamy odcinek pierwszy z dodanym trzecim, a dopiero potem odcinek drugi. Bez sensu, ale rozumiem, że Dark Victory jest pewniakiem sprzedażowym nawet "na goło", a do wydanego u nas już wcześniej trzykrotnie Halloween trzeba było coś dorzucić, aby zachęcić do zakupu niezdecydowanych.
#7
Uniwersum Batmana / Najlepszy rysownik
Ostatnia wiadomość przez MJ - 23 Maj 2024, 20:36:33
Daj znać jak wrażenia po lekturze  ;)  Polecam wszystkim Tm-Semic'i, totalnie inny klimat czytania komiksu, w takiej starej zeszytówce, na nieco pożółkłym papierze kredowymoffsetowym w gorące tudzież deszczowe popołudnie, ideolo.
;) - Juby
#8
Uniwersum Batmana / Najlepszy rysownik
Ostatnia wiadomość przez Juby - 23 Maj 2024, 10:06:04
Cytat: MJ w 22 Maj  2024, 18:54:43Czytałem ostatnio TM Semic 1/98 gdzie właśnie za rysunki odpowiada Kelly Jones, muszę przyznać że mało który rysownik umie nadać takiego mistycznego klimatu jak Jones, no może jeszcze Mike Mignola. Historia była nawiązaniem do technik MK Ultra, a przeciwniczką tzw. "Śniąca". Polecam serdecznie na takie upalne dni świetnie pasuje.
Heh, akurat pół godziny temu dostałem smsa, że numery 1-2/98 czekają na mnie w paczkomacie. Pewnie do niedzieli przeczytam ;)
#10
Uniwersum Batmana / Najlepszy rysownik
Ostatnia wiadomość przez Crowridd - 22 Maj 2024, 19:39:16
Cytat: Juby w 22 Maj  2024, 11:45:55Po lekturze Kryzysu bohaterów i Batman/Catwoman pokochałem prace Claya Manna. Być może mój ulubiony z obecnie rysujących komiksy DC twórców.

Mann obok Janina i Mory jest u mnie w top 3 (z obecnych). Rysuje bezbłędnie.