Aktualności:

"Batman. Failsafe. Tom 1" w sprzedaży od 19 czerwca.

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Juby

#1
Chyba nie ma tego tytułu na żadnej europejskiej rozpisce kolekcji, ale oryginalnie wyszedł on już po Year One, więc akurat go może kiedyś wydać Egmont.

Do mnie dotarły dzisiaj tomy 34. i 58. z Ptakami nocy. Zobaczymy czy było warto (nie jestem fanem kolekcji z panoramami na grzbietach, do tej pory kupiłem tylko jeden tom BiZ: Supermana na cztery pory roku).
#2
Uniwersum Batmana / The Long Halloween
10 Czerwiec 2024, 20:16:34
Więcej szczegółów na temat The Last Halloween. Okładki i twórcy do zeszytu szóstego:
https://www.cbr.com/dc-batman-the-last-halloween-first-look/
Wyjawieni do tej pory rysownicy poszczególnych zeszytów na razie są jacyś tacy nie pode mnie. Mam nadzieję, że ostatnich czterech bardziej trafi w mój gust (Jim Lee? Jason Fabok? Gary Frank? Kelley Jones? Alex Ross?). Widać też, że nie znaleźli żadnej pracy Sale'a z Mr. Freezem i przez to na jego wariancie okładki zeszytu szóstego widnieje Two-Face.

Na BatCave jest już moja recenzja Długiego Halloween z DC Deluxe. Zachęcam do lektury.
https://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2024/batman-dlugie-halloween/#1

Maksymalna ocena dotyczy samego komiksu, a nie wydania Egmont - temu jednak odjąłbym pół punktu za brak numeracji stron, kilku dodatków z poprzednich wydań i słabszą okładkę / brak grafiki pod obwolutą... choć zdaję sobie sprawę, że prawie wszystko to nie było zależne od nich, tak samo jest w amerykańskim Deluxe Edition z 2021. Niemniej, według mnie jest to najlepsze wydanie TLH w naszym kraju. Jakość oryginalnych materiałów/druku u Muchy była zła (o tym rozpisałem się tutaj), WKKDC miało najgorsze "liternictwo", było niepotrzebnie podzielone na dwa domy (pewnie dzisiejsze Hachette wydałoby to w jednym) i praktycznie pozbawione dodatków z samego komiksu, NOIR z kolei wydano z wpadkami (i ja w ogóle nie przepadam za czarnobiałymi wersjami komiksów, które oryginalnie wydane były w kolorze), a więc można by rzec do czterech razy sztuka. Mimo kilku braków jest to najlepsza edycja do tej pory.
#3
Cytat: Kaz w 26 Styczeń  2023, 16:06:04Mam nadzieję, że cofną się z Batmanowymi historiami nieco wcześniej niż 1987 i wreszcie dożyję czasów w których będę miał okazję czytać oldschoolowe komiksy z Batmanem w języku polskim.
Cytat: Kaz w 27 Styczeń  2023, 18:16:29
Cytat: Juby w 26 Styczeń  2023, 16:30:42Przed rok 1987 niemal na pewno się nie cofną.Cytat: Juby w 26 Styczeń  2023, 16:30:42Pan Kołodziejczak już wcześniej kilkukrotnie podkreślał, że ich plan wydawniczy jako początek uniwersum DC zakłada Kryzys na Nieskończonych Ziemiach (1985-1986)

W sumie dobre i to, choć nie ukrywam że lata 70 i 80 to mój ulubiony okres w uniwersum Batmana.

Jeśli ktoś tak jak @Kaz czekał na więcej Batmana sprzed Year One w języku polskim, to o ile w przypadku Egmontu nie ma co na to liczyć, tak do końca swojej kolekcji Hachette wyda kilka oldskulowych historii z tego okresu:

» numer 85. kolekcji UK to Batman: Nocturna/Night Thief Saga (historie pisane przez Douga Moencha z roku 1983 na niedługo po Killer Croc powstaje)
» numer 89. to Batman: Player on the Other Side (zawiera m. in. Brave and the Bold #200, Batman Special #1 i Batman Annual #9 z lat 1983-1985 « debiut postaci Wrath, który powrócił u Granta Morrisona)
» numer 90.(?) to Batman: Dark Knight Detective, który najprawdopodobniej będzie zbierał ostatnie zeszyty serii Detective Comics sprzed Batman: Year Two (pierwsza połowa 1987 roku)

Zapowiedzi polskiej kolekcji sięgają max. do tomu 79., więc jeszcze nie wiadomo kiedy możemy się spodziewać naszych odpowiedników, ale najprawdopodobniej będzie to koniec tego roku, lub początek 2025.
#4
Dzięki za recenzję. Miło zobaczyć, że komuś poza mną też jeszcze się chce podzielić swoim zdaniem na tym forum.

Cytat: Crowridd w 02 Czerwiec  2024, 15:57:07Batman/Catwoman Special #1 - pod względem wizualnym muszę się do jednej rzeczy przyczepić - Selina chodząca po linie nad ulicą. Tak źle narysowanej perspektywy nie widziałem chyba w żadnym innym komiksie. Wygląda to jakby główna bohaterka miała ponad 100 m wzrostu. Artysta ewidentnie miał krótki deadline.
E tam, bez przesady. Gdybyś o tym nie napisał nie zwróciłbym na to uwagi, a nawet teraz myślę że odrobina dobrej woli i widzi się Selinę chodzącą po linie, a nie 8-piętrową kobietę kroczącą po ulicy. Zawinił pusty chodnik i brak cieni moim zdaniem.

Ode mnie dwie kolejne recenzje. Sen Nietoperza pozostawiony bez oceny (bo autentycznie nie wiem czy mi się podobało, czy też nie i w jakich ramach go oceniać), z kolei trzeci tom Ziemi Niczyjej to pierwszy od dwóch lat klasyczny Batman, którego oceniłem tak nisko.https://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2024/sen-nietoperza/#1https://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2024/batman-ziemia-niczyja-tom-3-walka-o-gotham/#1
#5
Ogólnie o Batmanie / Wasze bat-kolekcje
02 Czerwiec 2024, 07:59:42
Łódź Piotrkowska. Stan 5/98 jest bardzo dobry, ale już dwóch pierwszych jak by się bliżej przyjrzeć nie do końca. Ceny niestety coraz bardziej zniechęcające, szczególnie przy zeszytach z tego rocznika, które miały 68 stron. Pierwsze dwa kosztowały po 29, ten w koszulce 45 zł. Na szczęście do całości brakuje już tylko 10 (+3 wydań specjalnych i Lobo z 2001).
#6
Ogólnie o Batmanie / Wasze bat-kolekcje
31 Maj 2024, 10:34:38
Dokąd polecisz? ;D

Nie, to jeszcze nie jest cały run. Z tego co wyczytałem Gail Simone pisała tę serię od numeru #56 do #108. Egmont wydał na razie dwa tomy z pięciu (do zeszytu #80), ale coś wolno im to idzie, bo od trzech lat panuje cisza w tym temacie. Z tym, że w katalogu przy Wielkich łowach nie ma oznaczenia "ostatni tom", więc chyba nadal planują to kontynuować.

W kolekcji Hachette ukazał się wycinek tego runu (tom 45.), a poza Polowaniem (tom 34.), które zawiera pierwsze pojawienia się Ptaszków ever z 1996 roku jest jeszcze tom 58. (Na skrzydłach) ze startem regularnej serii z roku 1999. Jeśli powyższe dwa komiksy mi się spodobają, pewnie poszukam okazji na te dwa tomy z kolekcji.
#7
Na cyfrowy rynek komiksowy w Polsce raczej nie ma szans. Po pierwsze: nasz rynek komiksowy jest za mały, a po drugie: większość komiksiarzy - i w ogóle osób z każdym kolejnym pokoleniem - zna/posługuje się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, więc kto chce czytać na ekranie, czyta w oryginale.

Ale jest grupa fanów tłumacząca komiksy niewydane w Polsce - Comics Flying Circus. Kilkanaście lat temu zrobili oni polską wersję The Long Halloween jeszcze zanim zostało u nas wydane (w ten sposób przeczytałem je po raz pierwszy). Obecnie chyba nie ma go już na ich stronie, ale na pewno mam to gdzieś na płycie CD. Jeśli chcesz, mogę spróbować ci je przesłać na maila. Ich spolszczenie z używaniem oryginalnych fontów wyszło znakomicie, miejscami wygrywa z oficjalnymi wydaniami.

Z tym że oczywiście zachęcam do kupna wersji fizycznej. Nawet jeśli nie ma się "duszy kolekcjonera", ani miejsca na komiksy, tak akurat ten jeden tytuł gorąco polecam posiadać. Nawet jeśli miałby stać samotnie na półce i sięgany być tylko co któreś Halloween aby sobie przypomnieć - warto ;)
#8
Ogólnie o Batmanie / Wasze bat-kolekcje
30 Maj 2024, 10:42:12
Komiksowe zdobycze z ostatnich dwóch miesięcy:Kilka nadrobionych semiców z antykwariatów, adaptacja Batman Begins po taniości z olx, Wyjątkowo mroczna noc od brata na urodziny, a pozostałe z fajnej promocji z okazji Komiksowej Warszawy. I tak, na okładce Snu Nietoperza główny bohater ma dodatkowe wyposażenie na swoim utility belt, które widać pod światłem ;)

#9
Cytat: newtime w 28 Maj  2024, 19:53:18Czy saga Halloween tworzy jakaś konkretną całość lub dany ciąg fabularny, czy to po prostu różne komiksy w podobnym klimacie? 
Już wszystko tłumaczę:

Nawiedzony Rycerz to trzy niepowiązane ze sobą fabuły w podobnym klimacie (wszystkie toczą się w Halloween - stąd nazwa komiksu od TM-Semic z 1999, który zawierał 2/3 z tych historii). Żaden z tego "prolog" do TLH jak głosi nowa okładka, śmiało można go pominąć, lub czytać oddzielnie, bo nie da się go umiejscowić w chronologii pozostałych tytułów.

Ale reszta to już ciąg fabularny: Długie Halloween to rozdział pierwszy (ew. drugi, bo jest nieoficjalnym sequelem Roku pierwszego Franka Millera i cała seria czasami się do niego odnosi); Mroczne zwycięstwo to bezpośrednia kontynuacja, której akcja zaczyna się rok po wydarzenia z The Long Halloween; Catwoman: Rzymskie wakacje z kolei toczy się w trakcie rozdziałów 6-11 Dark Victory (ale można ją czytać już po wydarzeniach z tego komiksu); The Long Halloween Special #1 z 2021 roku (zawarte w nowym wydaniu DC Deluxe) to z kolei bezpośrednia kontynuacja Mrocznego zwycięstwa, która toczy się jakiś czas później. No i teraz będzie wydawany ostatni rozdział tej "sagi".

Spoiler
Jest jeszcze Robin: Rok pierwszy (wydany w Polsce w WKKDC) - komiks tworzony przez innych autorów, ale to nieoficjalna kontynuacja Mrocznego zwycięstwa, która dobrze się sprawdza w tej roli. W kwestii tego, co napisał @MJ powyżej - arcydzieła duetu Loeb/Sale nigdy nie odnoszą się do Świtu Mrocznego Księżyca, który powstał później, a zatem możesz, ale nie musisz.
[Zamknij]

Tomasz Kołodziejczak w jednym z ostatnich odcinków Wieści ze Świata Komiksu potwierdził, że Egmont będzie kontynuował wydawanie tej serii, czyli w 2025 możemy się spodziewać nowych wydań Nawiedzonego Rycerza i Rzymskich wakacji w DC Deluxe :) Jak ktoś nie ma, polecam!! Szczególnie fanom TASu i gier Arkham, bo to podobny klimat i być może najlepszy "świat" z Batmanem jaki powstał.
#10
Uniwersum Batmana / The Long Halloween
26 Maj 2024, 11:01:59
Tak kultowy tytuł zasługuje na własny wątek na forum.Krótko tłumaczę czym jest tytułowe Długie Halloween dla niewtajemniczonych. W 1993 roku scenarzysta Jeph Leon i ilustrator Tim Sale na potrzeby serii Batman: Legends of the Dark Knight stworzyli mini-serię Halloween Special #1 pt. Choices (Wybory). To trzyczęściowa opowieść o Batmanie w trakcie wiadomego święta. Komiks ten spodobał się do tego stopnia, że w latach 1994 i 1995 duet Loeb-Sale został poproszony o stworzenie kolejnych Halloweenowych specjali (Madness i Ghosts). Te trzy przygody Batmana z nieokreślonej przeszłości (początki działalności Mrocznego Rycerza) zostały później (w 1996 roku) wydane w zbiorczym albumie Batman: Hunted Knight. Następnie, Archie Goodwin - scenarzysta komiksowy i ówczesny redaktor DC - zasugerował Loebowi i Sale'owi zrealizowanie epickiej kryminalnej sagi w tym samym klimacie, będącej nieoficjalną kontynuacją Batman: Year One Franka Millera. I tak powstało wydane w 13-częściach w latach 1996-1997 Batman: The Long Halloween - jeden z najsłynniejszych i uważany za jeden z najlepszych komiksów o Batmanie w historii.

Ja - o czym na forum wielokrotnie pisałem - pójdę o krok dalej i stwierdzę, że to najlepszy komiks o Batmanie of all time. Koniec kropka. Tak, znam zgoła inne opinie o tym klasyku i czytałem krytykę niektórych zabiegów scenariusza, ale nijak wpływają one na moją opinię.

Ogromny sukces Długiego Halloween zaowocował realizacją 14-częściowego sequela - Batman: Dark Victory (Batman: Mroczne zwycięstwo) wydawanego w latach 1999-2000, a także czteroczęściowego spin-offa Catwoman: When In Rome (Catwoman: Rzymskie wakacje) wydanego w 2004 roku. W 2021 duet Loeb-Sale powrócił do swojego najsłynniejszego dzieła o Człowieku-Nietoperzu (w międzyczasie pracowali przez lata przy różnych seriach z jego udziałem) tworząc Batman: The Long Halloween Special #1 - one-shot będący bezpośrednią kontynuacją Mrocznego zwycięstwa i - jak się okazało - ostatnim wspólnym projektem obu panów, gdyż Tim Sale zmarł w 2022 roku. Od wczoraj wiemy jednak, że ostatni special planowany był jako wstęp do legacy sequel, tj. kolejnej maxi-serii, która wkrótce trafi do sprzedaży. Więcej szczegółów o Batman: The Last Halloween znajdziecie tutaj:
https://www.batcave.com.pl/2024/05/jeph-loeb-powraca-z-kontynuacja-the-long-halloween/


Jak już pisałem - nie mogę się doczekać! Ostatni special średnio mi się podobał i martwi mnie opis sugerujący kolejne wałkowanie wątku Holidaya, dopowiadanie czegoś do fabuły oryginału i być może retconowanie go. Niemniej, dla "tego Batmana", dla hołdu złożonemu jednemu z moich ulubionych artystów komiksowych przez wielu innych ilustratorów, i w końcu dla - mam nadzieję - materiałów dodatkowych, które będą zawierać ostatnie szkice i prace Sale'a, a także okładki do całej serii - jestem gotów na wszystko. Nawet jeśli wyjdzie z tego lipa, której nie będę uznawał za oficjalny kanon.

Cała "saga" - jeśli mogę ją tak nazwać - na szczęście doczekała się już polskich wydań. Poniżej ich pełna lista:


W 2021 roku wydawnictwo DC postanowiło zrobić z "The Long Halloween" osobny brand, dlatego nowe wydania powyższych tytułów w Deluxe Edition tytułowane są szyldem "Batman: The Long Hallowen", co widać po poniższych okładkach:

#11
Czy Mroczne zwycięstwo to spoko komiks? To fenomenalna rzecz! Nic z Batmanem z ostatnich 10 lat nie sięga mu do pięt.

A teraz być może wskazówka dlaczego Egmont postanowił akurat w tym roku wznowić sagę Jepha Loeba i Tima Sale'a:
https://www.cbr.com/batman-long-halloween-sequel-honor-tim-sale/

O QRWA!! :D Dla mnie news roku. Nie mogę się doczekać!
#12
Cytat: Juby w 08 Marzec  2024, 09:00:53przede wszystkim dziwna jest decyzja Egmontu z logo DC Polska po lewej stronie tytułu (po sobotnim video z zapowiedzią sądziłem, że dadzą je z prawej, a tytuł i twórców przesuną do lewej, wydawało mi się to oczywiste).
A jednak, nowe wydanie Długiego Halloween zostało wystawione na stoisku Egmont na trwającej obecnie Komiksowej Warszawie, i po fotkach w sieci widać, że na szczęście tytuł+twórcy dosunięci są do lewej, a logo DC jest w prawym górnym rogu :) Wiadomo już też czemu nowe wydanie jest o tyle stron grubsze od poprzedniego - dodano w nim nie tylko 30 stron materiałów dodatkowych, ale również Batman: The Long Halloween Special z 2021 roku - dotąd niewydany w Polsce. Z jednej strony - super sprawa! Z drugiej - to kontynuacja Mrocznego zwycięstwa, więc wypadałoby, żeby było dołączone do sequela w listopadzie, a tak otrzymamy odcinek pierwszy z dodanym trzecim, a dopiero potem odcinek drugi. Bez sensu, ale rozumiem, że Dark Victory jest pewniakiem sprzedażowym nawet "na goło", a do wydanego u nas już wcześniej trzykrotnie Halloween trzeba było coś dorzucić, aby zachęcić do zakupu niezdecydowanych.
#13
Uniwersum Batmana / Najlepszy rysownik
23 Maj 2024, 10:06:04
Cytat: MJ w 22 Maj  2024, 18:54:43Czytałem ostatnio TM Semic 1/98 gdzie właśnie za rysunki odpowiada Kelly Jones, muszę przyznać że mało który rysownik umie nadać takiego mistycznego klimatu jak Jones, no może jeszcze Mike Mignola. Historia była nawiązaniem do technik MK Ultra, a przeciwniczką tzw. "Śniąca". Polecam serdecznie na takie upalne dni świetnie pasuje.
Heh, akurat pół godziny temu dostałem smsa, że numery 1-2/98 czekają na mnie w paczkomacie. Pewnie do niedzieli przeczytam ;)
#15
Uniwersum Batmana / Najlepszy rysownik
22 Maj 2024, 11:45:55
Oj tak, że też do tej pory nie wspomniałem w tym wątku o Kelley Jonesie. Uwielbiam jego niepowtarzalny styl (no i jestem fanem długich uszu Batmana, a on rysuje najdłuższe).

Po lekturze Kryzysu bohaterów i Batman/Catwoman pokochałem prace Claya Manna. Być może mój ulubiony z obecnie rysujących komiksy DC twórców.