Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Książki o Batmanie

Zaczęty przez JaRo, 11 Czerwiec 2008, 13:39:04

JaRo

 Na fali popularności Batfilmów powstaly ich ksiązkowe nowelizacje. Niektóre zaś ksiązki byly bardzo lu?no oparte o wątki filmowe.
Wlaśnie im, tym nieco zapomnianym lekturom chcialem poświecic biezący temat.

1. "Batman".

Autor: Craig Shaw Gardner.

Rok: 1989.

Ocena: 11 / 12.

Przeciwnicy:
-  Jack Napier/ Joker.

Ksiązka na podstawie pierwszego filmu Burtona. Autorowi w świetny wrecz sposób udalo sie przelac filmowego ducha na karty papieru. Ksiązka oplywa w wulgaryzmy i sceny przemocy, opisuje wiele świetnych scen, które nie trafily do filmu. Autor glównie skupil sie na psychice Jokera, Batman odgrywa tutaj drugoplanową role. Moim zdaniem najlepsza ksiązka o Mrocznym Rycerzu.


2. "Powrót Batmana".

Autor: Craig Shaw Gardner.

Rok: 1992.

Ocena: 11 / 12.

Przeciwnicy:
- Muhammand Maks Shrack,
- Selina Kyle/ Kobieta Kot,
- Oswald Cobblepot/ Pingwin.

Autor ponownie w sposób bardzo ciekawy przeniósl opowiedzianą przez Burtona historie na papier. Znowu odczuwamy ten klimat, bardzo przyjemnie sie czyta. Ksiązka w sumie nie zawiera scen, których niebyloby w filmie. Autor wrogiem numer jeden mianowal tutaj Maksa Shracka. Pingwin zaś odgrywa typowo drugoplanową role. W ksiązce Selina ginie w plomieniach wraz ze Shrackiem.


3. "Batman na zawsze".

Autor: Peter David.

Rok: 1995.

Ocena: 7 / 12.

Przeciwnicy:
- Harvey Dante/ Dwie Twarze,
- Edward Nygma/ Riddler.

Sporo czytania, ale ksiązka nie dostarczyla mi zbyt wielu emocji, momentami jest po prostu nuząca. Zawarto w niej sporo scen, nie przedstawionych w filmie. W epizodzie wystąpil Luciusz Fox, a jako widziadlo we wspomnieniach swój wystep ma takze Joker.


4. "Batman i Robin. Robin: Starcie z Wrogiem".

Autor: Alan Grant.

Rok: 1997.

Ocena: 6 / 12.

Przeciwnicy:
- Ned Toomey/ Wróg.

Ksiązka opowiada o problemach z jakimi boryka sie Robin. Napotyka on na swej drodze równego sobie wiekiem nastoletniego kryminaliste. Batman jest tutaj postacią niemal epizodyczną. Jest nastrój, ale w gruncie rzeczy historia jest malo oryginalna i za krótka. Wystepuje tu takze malo postaci z poprzednich cześci. Jako ciekawostka, pojawil sie tu znany z komiksu porucznik Kitch.


5. "Batman i Robin".

Autor: Michael Jan Friedman.

Rok: 1997.

Ocena: 8 / 12.

Przeciwnicy:
- Dr. Victor Fries/ Kapitan Mróz,
- Dr. Pamela Isley/ Trujący Bluszcz,
- Antonio Diego/ Wrzód.

Wielu moze to zdziwic, ale ksiązka na podstawie przecietnego filmu jest naprawde ciekawa. Owszem, daleko jej do stylu dwóch pierwszych cześci, ale czyta sie ją z zaciekawieniem. Nie ma zbyt wielu scen, których nie uzyto w filmie. Mamy za to sporo postaci pobocznych i wiele ciekawostek. W epizodach wystepują tu: Zagadka, Maxie Zeus, Zwariowany Kapelusznik, Strach na Wróble oraz Jack Napier we wspomnieniach. Poza tym dowiadujemy sie, ze Bruce byl w mlodości szkolony przez Henry'ego Ducarda. Niektóre tlumaczenia imion są dziwne (Wrzód zamiast Zguba).


6. "Batman i Robin".

Autor: Alan Grant.

Rok: 1997.

Ocena: 6 / 12.

Przeciwnicy:
- Dr. Pamela Isley/ Trujący Bluszcz,
- Dr. Victor Fries/ Kapitan Mróz,
- Antonio Diego/ Wrzód.

Ksiązka nie jest dluga, momentami przynudza. Autor bardziej skupia sie na Bluszczu niz na Freeze. Brak scen, których nie doświadczyl film. Najslabsza ksiązka z serii.


7. "Batman i Robin. Batgirl: Wyzwanie ciemnościom".

Autor: Doug Moench.

Rok: 1997.

Ocena: 8 / 12.

Przeciwnicy:
- Roman Sionis/ Czarna Maska.

Ostatnia cześc serii. Nie jest to co prawda mroczny poziom dwóch pierwszych cześci, ale czyta sie ją bardzo szybko i zarazem naprawde przyjemnie. Tym razem autorzy skupili sie na postaci Batgirl, która nie moze odnale?c sie wśród nowej roli obro?czyni. Dobrym podsumowaniem wcześniejszych cześci jest scena w Jaskini Nietoperza, wśród komnaty z pamiątkami po znaczących wrogach. Dla mnie ta ksiązka nie ma znaczących minusów.


8. "Batman: Odwilz".

Autor: Jesse Leon McCann.

Rok: 2008.

Ocena: 7 / 12.

Przeciwnicy:
- Doktor Victor Fries/ Pan Freeze.

Ksiązka nie ma nic wspólnego z wyzej wymienionymi. Wyszla ona w oparciu o zwykle, komiksowe przygody Batmana. Jest bardzo krótka, czyta sie przyjemnie, ale jednak szybko sie ko?czy. Dodatkowo mozemy podziwiac ilustracje Johna Byrne'a. Ksiązka ukazala sie w maju tego roku i jest skierowana do raczej mlodszych czytelników. Intryga jest ciekawa, chod? fabula jest slabo rozbudowana. W epizodzie wystepują: Alfred, Gordon, Bullock i Montoya.
Polecam te ksiązke, zainteresowanym radze szukac jej na pólce z dzieciecymi ksiązeczkami (w takim wlaśnie miejscu ją znalazlem).

Juz w czerwcu ukaze sie druga cześc- "Batman: Odgapiona zbrodnia". Wrogiem bedzie Czlowiek Zagadka. Seria bedzie sie skladac z ośmiu tomów, które bedą ukazywac sie co miesiąc. Polecam ją, warto, jezeli nie dla samej treści, to chociazby dla ciekawych ilustracji.

Wyszla takze ksiązka "Batman: Początek", ale nie ukazala sie w Polsce. Ciekawe czy "Mroczny Rycerz" tez doczeka sie nowelizacji.

A Wasze opinie na temat tych ksiązek?
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

kelen

Hm, nowelizacja B&R Friedmana brzmi ciekawie, mozna ja dostac w Polsce?
Ja osobiscie posiadam tylko adaptacje 1 Batmana Burtona, ktora, jak wspominal JaRo, jest swietna.  Sporo scen, ktorych nie bylo w filmie :)
W kolekcji mam jeszcze adaptacje Knightfallu.

Maxie Zeus

Ja posiadam tylko ''Batman & Robin'' i "Robin: Starcie z Wrogiem'' Alana Granta, i szczerze mówiąc nie przypadly mi te ksiązki do gustu. Ned Toomey jakoś mnie nie zafascynowal - ostatecznie starcie (o ile dobrze pamietam - na pociągu) tez nie robi duzego wrazenia na czytelnku...
zaluje, ze nie mialem okazji czytac reszty :-\ Z tego co widze, nowelizacja ''Batmana'' Burtona moze byc czymś naprade ciekawym ;D

BTW: Mam pytanie - Co w ''Batman i Robin"  Michael'a Jan Friedman'a robi mój imiennik?? Mówi wogóle cokolwiek??

Mr.G

Z tego zbioru czytalem jedynie "Batmana" na podstawie filmu Burtona. Czyta sie szybko i przyjemnie, jak zostalo wspomniane jest kilka scen nie pokazanych w filmie, ale jak dla mnie to one nic nie wnoszą.
Ksiązka bardzo fajna, zwlaszcza dla fanów Batmana i filmu Burtona.

JaRo

Cytat: kelen w 11 Czerwiec  2008, 14:39:38
nowelizacja B&R Friedmana brzmi ciekawie, mozna ja dostac w Polsce?

Wszystkie, wymienione przeze mnie ksiązki są dostepne w Polsce w naszym ojczystym jezyku. Ja "Batman i Robin" Friedmana zakupilem w krakowskim dworcu. Ksiązka ma tą samą okladke, którą ma kaseta video.



Cytat: kelen w 11 Czerwiec  2008, 14:39:38
W kolekcji mam jeszcze adaptacje Knightfallu.

O, o tej pozycji nie slyszalem. Jest w polskiej wersji?

Cytat: Maxie Zeus w 11 Czerwiec  2008, 15:04:21
posiadam tylko ''Batman & Robin'' i "Robin: Starcie z Wrogiem'' Alana Granta

Có?, jak to zauwazyleś są to najslabsze cześci cyklu. Ale cala reszta trzyma przyzwoity poziom, ewentualnie "Batman na zawsze" moze jeszcze rozczarowac.

Cytat: Maxie Zeus w 11 Czerwiec  2008, 15:04:21
Mam pytanie - Co w ''Batman i Robin"  Michael'a Jan Friedman'a robi mój imiennik?? Mówi wogóle cokolwiek??

Maxie Zeus wystepuje tutaj w bardzo drobnym epizodzie. Jest przedstawiony w scenie, kiedy straznicy odprowadzają Mr. Freeze'a do jego celi. Freeze po drodze mija cele Maxiego. Maxi tu przemawia:
(cytat z ksiązki):

"Przez maly, zakratowany otwór w drzwiach jednej celi zobaczyl wylaniającą sie z mroku twarz z ciemną brodą. Po chwili brodacz uśmiechnąl sie arogancko.
- Milo cie tu widziec, Panie Lodowatej Pólnocy- powiedzial d?wiecznym i wladczym glosem- Moze polączymy sily, by dokonac malej zemsty. Jak wiesz, zemsta najlepiej smakuje na zimno- Wybuchnąl śmiechem.
Brzmienie tego śmiechu mrozilo krew w zylach, jeśli oczywiście nie mialo sie w nich cieczy kriogenicznej".

Pó?niej pod koniec ksiązki Maxie jest jeszcze na chwile wspominany. Trujący Bluszcz siedzi sama w swej celi. Rozgląda sie po miejscu i tak sobie myśli:
(cytat z ksiązki):

"Zagadka, Zwariowany Kapelusznik, Maxie Zeus... kazdy z nich nienormalny. To miejsce wyssalo z nich wszystko, az w ko?cu stracili nawet ostatni okruch nadziei".

Tyle mamy Maxiego, ale nawet taka drobinka cieszy jako ciekawostka.

Jezeli macie jakieś pytania odnośnie ksiązek to pytajcie, ja (nie chwaląc sie) posiadam wszystkie te, które powyzej wymienilem :) i zawsze moge udzielic odpowiedzi.
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

kelen

CytatO, o tej pozycji nie slyszalem. Jest w polskiej wersji?
Niestety, nie. Znalazlem kiedys za bardzo kuszaca cene na allegro (doslownie pare zlotych) i kupilem :) Aktualnie chyba ten sam sklep/uzytkownik sprzedaje dwie inne ksiazki z Batmanem, z tego co pameitam. Potem znajde i pokaze.

Maxie Zeus

Wielkie dzieki za informacje, JaRo - dobrze takie rzeczy wiedziec ;D

Mam jeszcze jedno pytanie - Jak zostaje pokonana Czarna Maska w "Batgirl: Wyzwanie ciemnościom"?

JaRo

 Do ostatecznego starcia Batmana, Robina i Batgirl z Czarną Maską (trzech na jednego!) doszlo na dachu budynku. Robin i Batgirl zostali z tylu, Batman deptal kryminaliście po pietach. W ko?cu Roman wspiąl sie na antene. Trzymając sie jej zadal Batmanowi cios butem. Batman zrobil unik, Roman pod wplywem sily wlasnego kopniaka stracil równowage. Puścil sie anteny i zacząl spadac z dachu budynku (jest to wielopietrowy wiezowiec).
W tym samym czasie Batgirl skoczyla na dwa smocze gargulce. Przytrzymywana przez Robina rzucila za Romanem line. Ta zaczepila o szale?ca, ratując mu zycie. Tak wiec Batgirl w tej ostatniej chwili dowiodla, ze jest godna przebywac w szeregach Mrocznego Rycerza, a Czarna Maska trafil do wiezienia Black Gate.
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

Maxie Zeus

Jeszcze raz dzieki - zawsze ciekawilo mnie to zako?czenie ;D

kelen

Btw, JaRo, czy ta ksiazka przeznaczona dla mlodszych to nie przypadkiem to http://allegro.pl/item380062124_batman_odwilz_pomoc_w_nauce_czytania.html ?
Swoja droga, zapomnialem wspomniec, ze mam takze wersje oryginalna (angielska) ksiazki na podstawie 1 filmu Burtona.
Znalazlem tez obcojezyczne ksiazki o ktorych mowilem:
http://allegro.pl/item366767272_the_further_adventures_of_batman.html
http://allegro.pl/item366765991_the_further_adventures_of_the_joker_batman_.html

JaRo

 
Cytat: kelen w 11 Czerwiec  2008, 21:42:58
JaRo, czy ta ksiazka przeznaczona dla mlodszych to nie przypadkiem to http://allegro.pl/item380062124_batman_odwilz_pomoc_w_nauce_czytania.html ?

Tak Kelen, wlaśnie o tym pisalem. I mimo, ze na okladce pisze "Od 8- 9 lat" to sie tym nie zrazajcie. Owszem, wątpie, aby ona kogoś w jakiś szczególny sposób zachwycila, ale moim zdaniem warto ją miec, chociazby dla samych rysunków. Jej cena jest rózna, tam gdzie ją kupilem kosztowala 11 zlotych. Poszedlem ją kupic na dzie? drugi i juz kosztowala 10 zlotych. Numer drugi juz w tym miesiącu (moze nawet juz wyszedl). Seria bedzie miesiecznikiem i potrwa do grudnia. Mnie to osobiście cieszy, plytkie to, owszem, ale zawsze coś ;)
: 12 Czerwiec  2008, 13:33:06

  Wlaśnie ukazala sie druga cześc nowej serii ksiązek, którą zapoczątkowal  "Batman: Odwilz".

"Batman: Odgapiona zbrodnia" jest juz dostepny do kupienia w sklepach. W roli czarnego charaktera wystepuje Czlowiek Zagadka.

http://siedmiorog.pl/k2768_batman___odgapiona_zbrodnia_
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

Teahead

Witam serdecznie :)

Jestem zupelnie nowa osoba na tym forum. Wasza stronke znalazlam poniewaz przymierzam sie do napisania pracy mgr nt superbohaterow, glownie nt. Batmana i Spider-Mana w ramach koncowki studiow na filologii ang (specjalizacja kulturoznawcza). Czy mozecie polecic mi jakies ksiazki, czy inne pozycje, ktore traktuja o analizie wspomnianych komiksowych herosow (zwlaszcza Batmana), ale bedace analiza ich psychologii i zachowan? Moga byc pozycje wydane tylko w j. angielskim. Z gory wielkie dzieki :)
Madness is like gravity. All you need is a little push.

codic

Sorka, ze przemilcze post @Teahead.

Gdzie znajde pelny spis ksiązek związanych z Batkiem ? na stronce nie ma kilku wymienionych tutaj...

Jak zsumuje te tutaj i na stronce, to bedą wszystkie czy coś jeszcze?
I'm willing to put my life on the line to do what I have to. But it has to be mine. No one else's!

Firm

Cytat: Teahead w 17 Sierpień  2008, 23:10:53
Witam serdecznie :)

Jestem zupelnie nowa osoba na tym forum. Wasza stronke znalazlam poniewaz przymierzam sie do napisania pracy mgr nt superbohaterow, glownie nt. Batmana i Spider-Mana w ramach koncowki studiow na filologii ang (specjalizacja kulturoznawcza). Czy mozecie polecic mi jakies ksiazki, czy inne pozycje, ktore traktuja o analizie wspomnianych komiksowych herosow (zwlaszcza Batmana), ale bedace analiza ich psychologii i zachowan? Moga byc pozycje wydane tylko w j. angielskim. Z gory wielkie dzieki :)

Czyli, ze chcesz miec 1/3 pracy z glowy tak?

Teahead

musze cos w bibliografie wpisac, tak? poza tym, to nie doktorat, mgr jest praca odtworcza, a ja potrzebuje zrodel i literatury.
Madness is like gravity. All you need is a little push.