Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Pytania o komiksowe uniwersum Batmana

Zaczęty przez Q, 19 Styczeń 2008, 23:13:12

lady_ozzy

Ja mam dwa pytania...

1- Tytu? komiksu, w którym zgin?? Brzuchomówca

2- Zaciekawi?a mnie posta? Dollmaker'a... mo?e mi kto? co nieco o nim opowiedzie? ?

Z góry dzi?kuj? =)
<br /><br />[glow=red,2,300]Dom to organizm... żywiący się szaleństwem...<br />To labirynt, który śni...<br /><br />...a ja się zgubiłam...[/glow]

kelen

Ad.1
Historia "Face the face" z "evenetu" One Year Later. Detective Comics #818.


Rado

Cytat: gregov w 06 Maj  2012, 15:33:17
Próbowałem rozgryźć to samemu ale jednak lepiej będzie zapytać ludzi znających temat lepiej ode mnie.
Niedawno przeczytałem Knightfall, teraz jednak chciałbym wkręcić się w Justice League, tylko nie mam pojęcia z której strony zacząć.  ;)
Nie chcę zaczynać od tej nowej serii jednak nie wiem, czy powininem najpierw zabrać się za tę z 1997 roku czy może tę z 2006.
A może jest jeszcze jakaś miniseria wprowadzająca, albo coś całkiem innego zawiązującego akcję związaną z JLA? (bo przyznam, że poza originem Batmana, Supermana i Flasha nie bardzo ogarniam pozostałych członków)
Temat "Recommended Reading" na dc wikia jest nieco chaotyczny, jestem pewien, że ktoś z was potrafi naświetlić to o wiele lepiej.  ;)

Może ja spróbuję Ci odpowiedzieć.

Ani w serii z 1997, ani z 2006 nie ma klasycznie pojmowanego originu Ligii, ani żadnych z jej głównych członków. Co prawda, ta młodsza seria, zaczyna się tym, że Wonder Woman, Superman i Batman dyskutują nad przyjęciem nowych członków do składu, takich np. jak Captain Marvel i Nightwing, ale nie jest to żaden origin, bo historia ta jest przewijana inną, w której i tak trzeba znać kilka postaci, takich jak np. Red Tornado i jego kobieta, Magnus, Starro itd. Oczywiście da się to czytać bez żadnej tajemnej wiedzy o JLA, są to niezłe opowieści, ale jeśli "nie masz pojęcia z której strony zacząć", to polecałbym Ci najpierw serial animowany. Tak tak, nie komiks lecz serial, w którym wszystko jest elegancko pokazane i dostarcza dość dużej wiedzy o postaciach i świecie Ligii Sprawiedliwych. Po tym serialu, będziesz mógł spokojnie przeczytać numer 0 z 2006, który jest swoistym przekrojem dziejów Justice League z perspektywy trójki założycieli. Polecam ten numer. Jeśli jednak, nie jest Ci po drodze z kreskówkami, no to od razu przejdź do "Trinity" Matta Wagnera. Świetny komiks o tym jak Superman i Batman poznali Wonder Woman i jak rodziły się początki współpracy trójki głównych członków Ligii. W tym komiksie dość dużo dowiesz się o WW, jej zdolnościach, pochodzeniu i "sprzęcie" jaki używa. Dalej. "Wieża Babel" dobra na wszystko. Bez dwóch zdań, najlepsza historia o Lidze, pod względem roli Batmana. Tam też, w dodatkach, można poczytać o mocach różnych mniej znanych oraz głównych członków Ligii. W ten sposób też można poznać postacie. Dalej. Dobra opowieść o Lidze, w której nie błyszczy Batman, to na pewno "JLA Superpower"- polecam.

Wracając jeszcze do tych dwóch serii, które wymieniłeś. Obie są fajne. Batman ma swoje momenty w obu. Np. w numerach 1-4 z roku 1997 jego rola jest świetna, a Superman mówi o nim "the most dangerous man on Earth". Są też mniej udane zeszyty, jak np. zejście aniołów na Ziemię i istny armagedon- bleh.

Jeszcze słówko o originach postaci. Posiadam swoistą mini encyklopedię o Justice League, wyjaśniającą, w kilku zdaniach to i owo. Sam jej poszukaj, albo podeślij swojego maila na priva, to Ci prześlę. Kilka przykładowych stron z tej mini encyklopedii:










gregov

Dzięki za dość wyczerpującą odpowiedź.
Co do kreskówki to planowałem obejrzenie ale dopiero jak będę pewny, że historia JLA mnie wciągnie. Teraz chyba jednak zacznę od niej skoro jest tam więcej elementów wprowadzających.

Johnny Napalm

Flash Museum? ??? To na serio, czy tylko żart scenarzysty?
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Rado

Jakie są jeszcze komiksy, oprócz dzieł Millera, Kingdom Come, serii Batman Beyond, w których Bruce jest stary, ale wciąż, w jakiś sposób, działa w Gotham?

LelekPL

No ciekawe pytanie, też bym chciał poznać odpowiedź bo nie mogę sobie przypomnieć

Rado

#412
Chyba ju? nie ma... Swoj? drog?, to te wymienione komiksy (szczególnie Miller i Kingdom Come) do?? znacz?co wyczerpa?y temat i trudno by by?o z nimi rywalizowa?.

Ca?y czas nie mog? uwierzy?, ?e nie ma komiksu naprawd? godnego uwagi, dotycz?cego nauki Bruce'a do roli m?ciciela.



Post Merge: 27 Maj  2012, 23:42:40

Przy okazji mia?bym kolejne pytanie. Czy jest gdzie? jaki? artykulik, albo co? podobnego, gdzie wymienione i opisane s? wszystkie nawi?zania i smaczki umieszczone w "Whatever Happened to the Caped Crusader?"

bulcok

mam pytanie, czy powrót mrocznego rycerza który wyjdzie w lipcu w polsce to ten sam komiks który kilka lat temu wyszedł już w naszym kraju tyle że z inną okładką ??

Rado

Tak, to ten sam komiks. Wariant okładki jest inny i do tego w HC. No i tłumaczenie zrobione na nowo.

bulcok


Rado

Bardzo proszę. Dodam jeszcze, że na stronie Egmontu podają, że ta nowsza wersja będzie miała 208 stron. To o 8 więcej niż poprzednio, być może teraz dostaniemy dodatkowo jakieś szkice, koncepty albo inne pierdołki.

Johnny Napalm

Szykuje się na kupno tego komiksu, żeby nadrobić swoje zaległości. Hm... wszystko w tej samej cenie - chodzi mi o te trzy Batmany. 16 stron to jednak jest jakaś różnica, powinna być więc i w cenie.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

blackout

Powie mi kto? po przeczytaniu WHATEVER HAPPENED... kim jest Joe Chill z drugiej cz??ci?
W pierwszej jest on barmanem i kieruje go?ci do pomieszczenia z trumn? nietoperza. By? tu na pocz?tku (symbolicznie stworzy? Batman'a) i ko?ca nie mo?e przegapi? (ko?ca czyli pogrzebu). Super, Joe Chill nie ?yje/powinen nie ?y? jak to stwierdza Catwoman i ma racj? bo Year Two wida? jest dalej aktualny :P
No ale w drugiej cz??ci jest to samo pomieszczenie i jest tam ju? stary i zupe?nie inaczej ubrany Joe Chill i mówi "you there? is anyone there? damn ghosts"  (sk?d to zaskoczenie?)
Zatem Bruce i jego matka odwiedzaj? t? sam? posta?, która kierowa?a go?ci (akurat nie wiem czemu postarza??) czy mo?e jest to ?ywy Joe Chill gdzie? w Gotham pracuj?cy na staro?? w obskurnym barze?
Zatem wie kto? o co chodzi w tej scenie???? :P

Gregman

Co si? dzieje z tymi postaciami w aktualnych seriach?:
Joker
Two-Face
Penguin
Riddler
Catwoman
Harley Quinn
Poison Ivy
Czy Tim Drake nadal jest Red Robinem i szuka Bruce'a?