Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Najlepsze filmy roku

Zaczęty przez El Cornetto, 07 Luty 2010, 15:05:51

LelekPL

Na koniec roku podsumowuję również filmy z 2018 roku. To był ogólnie równy rok jeśli chodzi o filmy. Dużo dobrych i naprawdę dobrych filmów... ale niestety żadnego REWELACYJNEGO. Na szczęście do 20 załapał się film z Batmanem!




To nie jest ostateczna lista. Myślę, że przed przyznaniem Lelków ;) uda mi się obejrzeć wszystko, ale póki co do stworzenia ostatecznej listy brakuje mi jeszcze tych filmów:
Spoiler
Vice
The Favourite
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Overlord
Suspiria
Anna and the Apocalypse
Green Book
Widows
If Beale Street Could Talk
Utoya 22
A Star is Born
Bohemian Rhapsody
Burning
[Zamknij]

Juby




Przy ulubionych jeszcze nie wstawiłem wszystkich grafik i może coś przetasuje w kolejności 6-10 (notkę opublikowałem przedwczoraj przez przypadek) :P W każdym razie, moje rankingi możecie zobaczyć po kliknięciu w powyższe tytuły.

LelekPL

Mamy za sobą pierwszą połowę roku. Do tej pory obejrzałem 32 filmy, ale nie był to zbyt dobry rok. Moja pierwsza piątka jest całkiem solidna, niestety reszta filmów jest na równym poziomie jako jedno wielkie ,,meh".

Pełna lista znajduje się tutaj: https://letterboxd.com/lelekpl/list/films-of-2019/detail/

* Oczywiście nie byłem jeszcze w stanie zobaczyć filmów takich jak John Wick 3, Toy Story 4, Spider-Man czy Midsommar ... ale jeszcze je zobaczę ;)

LelekPL

Niby panuje Koronawirus, kina pozamykane, ale mi się i tak udało na tym etapie obejrzeć prawie tyle samo filmów co rok temu. Wszystko dzięki Netflixowi, HBO i VOD, bo w kinie byłem tylko na jednym filmie, ale za to na zdobywcy pierwszego miejsca.

Pierwsza dziesiątka to akurat całkiem niezłe filmy zważywszy na sytuację w której się znaleźliśmy. Powiedziałbym nawet, że druga piątka jest lepsza od tej, którą widziałem rok temu na tym samym etapie.

A pozostałe: https://letterboxd.com/lelekpl/list/films-of-2020/detail/

Juby

Póki co, nie widziałem jeszcze dość filmów z 2020, aby stworzyć pełny Top10. :P Za to w kinie (a konkretniej w styczniu) zdążyłem być na czterech seansach (dwa z nich to amerykańskie produkcje z 2019, które miały u nas premierę dopiero w 2020).

Juby

Liczba obejrzanych przeze mnie produkcji z premierą w 2020 dopiero w ubiegłym tygodniu dobiła do 20 pozycji ! Póki co, widziałbym mijający rok mniej więcej tak (waham się między kilkoma miejscami, m.in. czy Niewidzialnego człowieka nie dać wyżej, na drugim):



https://letterboxd.com/juby_/list/2020/

Jak zerkam na swoją listę "chcę zobaczyć" na Filmwebie, to na obecny rok zostało może 6-7 filmów, które planuję obejrzeć, cała reszta została przeniesiona na 2021, lub nie ma daty premiery. :P Oj, przez tę pandemię ciężko będzie przekroczyć 30 filmów, a zazwyczaj oglądam ok. 60 nowości rocznie.

LelekPL

Ja mam na koncie 49 filmów, jeszcze 20 do obejrzenia (głównie świąteczne produkcje Netflixa na ten rok ;) ) Także stanowczo mniej niż zwykłe 100, ale też nie tak źle. Do 70 chyba dobiję.

LelekPL

Rok 2020 w końcu za nami. Widziałem nieco ponad 60 filmów póki co, zostało mi jeszcze z 5 ciekawszych, ale większych rewolucji się nie spodziewam. Jeśli coś wpadnie na jedno z topowych miejsc to najwyżej przy okazji "Lelków" zaktualizuję. Póki co, to jest topowa 15tka.


Pełna lista tutaj:
https://letterboxd.com/lelekpl/list/films-of-2020/detail/

Juby

Wczoraj obejrzałem Soul Pixara, co było 24 filmem z premierą w ubiegłym roku. Na ten moment tak to u mnie wygląda:
https://letterboxd.com/juby_/list/2020/

I o ile nie obejrzę jakiegoś interesującego / zachęcającego zwiastuna w okresie rozdawania nagród, nie mam pojęcia czym miałbym dobić do 30 obejrzanych filmów. Na liście "chcę zobaczyć" na Filmwebie zostały mi 3-4 pozycje, na które nie mam specjalnego parcia.

LelekPL

#84
Jak chcesz dobić do 30tki to polecam te filmy, których nie ma u Ciebie na liście:
CytatOrdinary Love (bardzo dobry dramat małżeński o zmaganiu się z rakiem, mną mocno ruszył)
Da 5 Bloods (Spike Lee)
Greed (czasem po prostu zabawny, a czasem w punkt satyra)
Emma (jeśli nie masz nic przeciwko kostiumowym - ładne zdjęcia, choć kolor niepotrzebnie stłumiony, świetna gra i muzyka)
Greenland (zaskakująco ok, tym bardziej w apokaliptycznym roku 2020 ;) )
Death to 2020 (nowość na Netflixie, zabawne, Hugh Grant jest świetny)
Platforma (niezły hiszpański film, komentarz o boagtych i biednych)
Na rauszu (niezły duński film, reżysera świetnego Polowania i chyba lubisz Mikkelsena)
Był też remake Nagłej śmierci z Michaelem Jai Whitem... Bardziej prześmiewczy, zrobiony za chyba sto dolarów, ale sceny walki są naprawdę dobre.

Mi jeszcze zostały:
Ammonite
News of the World
One Night in Miami
I'm Thinking of Endings Things
The Life Ahead
Small Axe (to jest aż 5 filmów Steve'a McQueena zrobionych jako cała seria, ale wszystkie są inne i pełnometrażowe... i nie mam kiedy sie za nie zabrać wszystkie :P )

Ogólnie jakbym jeszcze miał podsumować krótko to co widziałem w tym roku to powiedziałbym, że jak na zamknięte kina przez ponad pół roku to było co oglądać. Bez żadnych rewelacji, ale jakoś nigdy się nie nudziłem czekając na coś nowego. Był to na pewno rok:
- Anyi Taylor Joy (Gambit królowej, New Mutants w końcu i Emma)
- zaskakująco dobrych ról Hugh Granta (Dżentelemni i Death to 2020)
- Sashy Barona Cohena (Borat i świetna rola w 7mce)
- dobrych satyr politycznych (Greed, Borat, Death to 2020, Polowanie, Irresistible)
- Pixara
- silnych ról kobiecych (wyjątkowo znacznie więcej niż męskich)
- hypu na Keanu i jego spadku po wtopie z Cyberpunkiem :P
- reality show Netflixa (przynajmniej ja wkręciłem się w Selling Sunset, Restauracje na krawędzi, Słodkie szaleństwa, Podłoga to lawa i oczywiście Love is Blind)
...
- i zwiastunu THE BATMAN!!! :D

No i całkiem sporo dobrych seriali. Moje 5 ulubionych to:
The Last Dance (Netlfix)
Upload (Amazon)
The Boys (Season 2) (Amazon)
Tiger King (Netflix)
Queen's Gambit (Netflix)

Juby

Do Da 5 Bloods zbieram się od miesięcy, ale to ciężki i długi film, więc jeszcze się jakoś nie złożyło. Poza tym, na liście mam jeszcze drugi film z Bosemanem od Netflixa, News of the World (lubię westerny, lubię Hanksa, lubię Greengrassa) i muszę w końcu skończyć swoją przygodę z X-Menami FOXa nadrabiając Nowych mutantów. Do tego może jeszcze dam szansę drugiemu Boratowi, choć mieszanie wspominam część pierwszą, więc sam nie wiem kiedy będę miał na to nastrój.

LelekPL

#86
Jak na mnie Borat 2 jest lepszy od jedynki, ale jak ktoś był wielkim fanem to może być zawiedziony bo w sumie jest tam mało Borata w Boracie z wiadomych powodów.

Juby

#87
Zaktualizowana lista 30 filmów z 2020 roku, które widziałem.
https://letterboxd.com/juby_/list/2020/

W "chcę zobaczyć" zostały mi jeszcze jakieś 2-3 tytuły, choć tak naprawdę chcę chyba tylko jeszcze Na rauszu, na które wciąż nie udało mi się wybrać do kina.

A tutaj rok 2021 po sześciu miesiącach:

https://letterboxd.com/juby_/list/2021/

LelekPL

#88
Jeśli chodzi o listę najlepszych filmów roku, to poniżej jest najlesza 15stka:


A w linku wszystkie 111 filmów fabularnych, które widziałem w tym roku (nie liczę dokumentów)
https://letterboxd.com/lelekpl/list/films-of-2021/detail/

Ogólnie rok dobry, na pewno lepszy niż ostatni, ale jeszcze nie dotarliśmy do poziomu sprzed pandemii*. Może w tym roku się uda, bo jak dla mnie 2022 zacząłe się kapitalnie (już mam dwie 8mki - Fresh i The Batman, a reszta to soliden 7mki i 6tki)

*nawiasem mówiąc to 2019 z perspektywy czasu był jednym z najlepszych roczników filmowych w ostatnich latach. Stawiałbym go obok 2012, 2014 i 2017.

LelekPL

Na półmetku 2022 obejrzałem 36 filmów, a top 10 tak by wyglądało:


Naprawdę podobała mi się pierwsza szóstka, z których wszystkie mają szansę, aby znaleźć się również w mojej pierwszej dziesiątce na koniec roku.
- Top Gun: Maverick to chyba jedyny klasyk na tej liście, ponieważ niewiele można mu zarzucić (jedynie brak ,,Take My Breath Away"), a za bardzo wiele można pochwalić. Wygląda jak filmy, które robiono kiedyś i nie tylko dlatego, że pierwsze 10 minut to w zasadzie przeróbka Top Gun. Na ekranie jest spektakl, pasja, są emocje i jest poświęcenie.
- Fresh trzyma w napięciu, jest zabawne i przerażające. Nawet jeśli jest emocjonalnie puste, to ma świetnego złoczyńcę i świetne zakończenie. Może nie jest to najlepszy film pod względem technicznym na tej liście, ale zdecydowanie był drugim najbardziej rozrywkowym filmem.
- Wszystko wszędzie naraz było najbardziej emocjonalnym przeżyciem z unikalnym przesłaniem dla hollywoodzkich filmów i przyzwoitą akcją, ale mogło być o dobre 20 minut krótsze, wycinając kilka durniejszych i absurdalnych scen, które mimo, że potrafiły momentami rozbawić, niepotrzebnie przeciągały film.
- The Northman miał kilka świetnych momentów wizualnych, jest bardziej jasny i skupiony niż inne filmy Eggersa, ze świetną akcją, ale na koniec ma się też wrażenie, że w sumie to bardzo ładny, ale tylko kolejny film zemsty.
- Elvis działa dzięki geniuszu Luhrmana i grą Butlera, świetnym montażem, wyborami muzycznymi i tempem... pomimo tego, że jest zbyt długi. Jak na postać historyczną, to jednak przedstawia Elvisa w zbyt przyjaznym świetle, prawie obwiniając wszystkich innych za upadek Elvisa w stronę kiczu, tandety i narkotyków.
- o Batmanie już tutaj pisałem

Ogólnie to co filmy z miejsca 3-6 mają ze sobą wspólnego to zdecydowanie zbyt długi czas trwania, ale też są świetne na poziomie technicznym, a te z miejsc 3 i 4 też na poziomie emocjonalnym.

Inne filmy w linku:
https://letterboxd.com/lelekpl/list/films-of-2022/detail/
Top 15 to dobre filmy, a top 25 to solidne. Reszta to czysta przeciętność, a trzy ostatnie to doskonały przykład korporacyjnego gówna.