Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

TM-Semic pamięci żałosny rapsod

Zaczęty przez Łubudu, 22 Luty 2010, 20:20:38

XIII

Ale dobry papier był tylko w SPAWNIE.

Anarky

Czy dobry hmm seria Spawn wydawana przez TM-Semic w połowie była na papierze nazwijmy to zwykłym, a w połowie na kredowym. Zwłaszcza niektóre komiksy rocznika 98 i 99, najbardziej jednak z kwestii technicznej podobało mi się (prócz rysunków oczywiście) to że okładka była sztywna.
Ja wam pokażę!

XIII

To był papier matowy inne komiksy były wydawane na offsecie na których kolory wyglądały gorzej.

Anarky

Ok papier i jego rodzaje to nie moja działka, ogólnie służy mi głownie jeden rodzaj w toalecie... :D
Ja wam pokażę!

RafBat

 OK, papier papierem, ale zwró?cie uwag? ile kosztowa?y "zwyk?e" miesi?czniki. Za tak? cen? przy 52' stronach nie mo?na by?o liczy?, oczywi?cie w tamtych czasach, na kred? o wysokiej gramaturze (teraz przy otwarciu rynku, op?aca si? nawet drukowa? w Chinach i przywozi? to pó?niej na statkach do Europy). Tm-semic w sumie zawsz? mia?o "przygody" z drukarniami, które nieraz na w?asn? r?k? zmienia?y w ostatniej chwili rodzaj papieru jaki mia?y u?y? do komiksów. Z tego co pami?tam, ko?czy?o si? to nieraz ??daniami Tm-semica o odszkodowanie i cz?st? zmian? drukarni.

Anarky

TM-Semic mia? ogólnie problemy z drukowaniem i t?umaczeniem, do?? powiedzie? ?e wszystko odbywa?o si? niekiedy na przys?owiowym ''kolanie''. Pomimo jednak tego faktu, wydawnictwo dawa?o rad?. Oczywi?cie do pewnego momentu, bo to g?ównie z przyczyn organizacyjnych wydawnictwo to upad?o. Niemniej zapomnia? bym pochwali? go za mini serie Star Wars: Dark Empire, ze ?wietnymi rysunkami Cama Kennedyego.
Ja wam pokażę!

RafBat

#66
 Hmm... moim zdaniem wydawnictwo to upad?o, bo trzyma?o po prostu zbyt wiele srok (nie ??czy? tego wyra?enia z papierem toaletowym...) za ogon. Wypuszczano po 97' wielk? liczb? nowych serii, trac?c z oczu swoje stare sztandarowe serie. Redaktorzy zapomnieli o tym, ?e liczy si? przede wszystkim gust czytelników a nie ich w?asny (jako fani sci-fi zacz?li wypuszcza? zbyt wiele serii na ten temat, zapominaj?c jak odnie?li si? w wi?kszo?ci czytelnicy np. do "opowie?ci Gantheta", o upadku GL nie wspominaj?c).

Anarky

Te wydawanie wielu serii, było jednak narzucane nie raz odgórnie polskiemu TM-Semic. Oni właściwie nic na to nie mogli poradzić, stosowali się więc do tego. A to że niektóre z tych serii nie trzymały poziomu było uważam do przewidzenia, wystarczy popatrzyć na tytuły.
Ja wam pokażę!

Dezerter

Kosztowa?o mnie to kup? forsy, ale jakie? 2 lata temu uda?o mi si? zebra? wszystkie Batmanowe miesi?czniki wydane przez TM-Semic. Co tu du?o mówi?. Mam ogromny sentyment do tego wydawnictwa które w latach 90-tych stara?o si? przenie?? na polski grunt ameryka?skie komiksy. Niestety polegli na wydaniu Knightfal'u, serii tasiemców które spokojnie mog?y by? wydane jako wydania zbiorcze co powied?my 4 miesi?ce w miejsce innych. Kto wie czy to nie uratowa?oby ca?ego wydawnictwa. W tym czasie miesi?czniki mog?yby obejmowa? historie z lat wczesniejszych np. z lat 80-tych, b?d? wczesnych 90-tych.

P.S
Mo?e warto by?oby dodac na BatCave listy od czytelników zamieszczane na ?amach TM-Semic? Pamietam, ?e przez dobrych kilka miesi?cy toczy?a si? dyskusja w odpowiedzi na list pewnego go?cia który skrytykowa? posta? Batmana. Rozchodzi?o si? chyba o to, czemu ?aden snajper nie spróbowa? zastrzeli? Batmana?

Anarky

Cytat: Dezerter w 28 Lipiec  2010, 20:37:54
Niestety polegli na wydaniu Knightfal'u, serii tasiemców które spokojnie mog?y by? wydane jako wydania zbiorcze co powied?my 4 miesi?ce w miejsce innych. Kto wie czy to nie uratowa?oby ca?ego wydawnictwa.

Nie zgodz? si? z tym, nawet chyba z tego co pami?tam poruszona by?a ju? ta kwestia w tym temacie i wyja?ni?em ?e wiele zale?a?o jednak od kwestii technicznej i od górnego narzucania tego co ma by? wydawane. ?e ju? nie wspomn? o zmieniaj?cym si? rynku i internecie dzi?ki któremu pojawi?y si? skany.
Ja wam pokażę!

RafBat

CytatMo?e warto by?oby dodac na BatCave listy od czytelników zamieszczane na ?amach TM-Semic? Pamietam, ?e przez dobrych kilka miesi?cy toczy?a si? dyskusja w odpowiedzi na list pewnego go?cia który skrytykowa? posta? Batmana. Rozchodzi?o si? chyba o to, czemu ?aden snajper nie spróbowa? zastrzeli? Batmana?
Cze?? Dezerter, chyba si? domy?lam o który list mog?o Tobie chodzi?. Rzeczywi?cie, masz racj?, by? taki list, który wywo?a? blisko pó?roczn? "burze" na ?amach "Batklubu". "Przeszed? on do historii" tak?e dlatego, ?e zosta? opublikowany w legendarnym numerze Gacka, gdzie Ten zostaje z?amany przez Bane'a. Wry? si? wi?c ten list w pami?? wielu czytelników.
Dobra, a co do meritum samego listu to mo?na powiedzie?, ?e liczba "kontrowersyjno?ci" (chocia? ile osób tyle pogl?dów...) w nim przedstawionych by?a wi?ksza ni? ustawa przewiduje...
Nie ogranicza?y si? one (kontrowersje) tylko do kwestii-"dlaczego nikt nie chcia? dot?d sprz?tn?? Batmana za pomoc? karabinu z wi?kszej odleg?o?ci", autor tego listu, o ile pami?tam, skrytykowa? tak?e sam fakt walki Batmana (i ogólnie pozosta?ych bohaterów komiksów przedstawianych przez Tm-semic) ze swoimi przeciwnikami... przy u?yciu si?y(?!). Wed?ug niego (autora listu) Batman powinien stara? si? resocjalizowa? swoich wrogów ni? z nimi walczy?... ciekawe tylko kiedy mia?by to zrobi?, przed czy zaraz po tym gdy ci by go zabili (a mo?e w trakcie)? Autor listu skrytykowa? te? sam? (pop)kultur? ameryka?sk?-nie tylko komiks ale te? film etc. Dobra, takich "ciekawostek" by?o tam znacznie wi?cej, kto chce si? z nimi zapozna? bli?ej mo?e odnale?? ten list w Batmanie#1/96 i przekona? si? samemu czy zas?u?y? on na miano "najbardziej kontrowersyjnego" w dziejach korespondencji Czytelników z Arkiem.

Deuce

Dla mnie to pytanie jest co najmniej dziwne. Wida?, ?e jego autor nie rozumie konwencji komiksów. Równie dobrze mo?na by zapyta? dlaczego Bane, Bird, Zobmie, Trogg czy Jason Todd nie sprzedadz? to?samo?ci Batmana za grube $ ? Dlaczego Jim Gordon pozwala na dzia?alno?? Batmana ? Dlaczego ?aden policjant czy reporter nie wy?ledz? to?samo?ci Wayne'a ? Gdyby jedna z tych rzeczy si? wydarzy?a, Batman zwyczajnie musia?by zako?czy? swoj? dzia?alno??, a tym samym sko?czy?by si? komiks.
To samo mo?na odnie?? do np. James'a Bond'a. Dlaczego nikt nie zabi? Agenta 007 ? Jego ?mier? oznacza?aby koniec wielce popularnej serii. Tyle.
"To już nowa gra -- Nie ma czasu na miękkie rękawiczki !"
~ Jean Paul Valley - Batman

RafBat

 Racja Deuce. O ile pamiętam, żeby było "śmieszniej" autor tego listu wręcz się CHWALIŁ swoją znajomością różnorakich komiksów (więc powinien też być w stanie zrozumieć konwencje w których się poruszają... no cóż, okazało się, że jednak nie...). Jego zdaniem, bohater walczący ze złem jest również zły, ponieważ "rozpowszechnia kult walki"... dobre, nie powiem. Niech Batman od razu padnie plackiem przed, na przykład takim Zsaszem.
Jednak autor tego listu nie był takim "znawcą" komiksów, bo nie zauważył (lub nie chciał zauważyć... bo to zburzyłoby jego budowaną wiele czasu "teorie"), że  Batman przynajmniej raz, i to w sumie w najbardziej (lub jednym z...) znanym komiksie w swoich dziejach-TKJ, próbował "wyciągnąć rękę" do swojego największego wroga-"czyli pokonać go dobrem".
Wiele było jeszcze innych "ciekawostek" w tym liście. Chociażby próba obarczenia, przez jego autora, odpowiedzialnością za wszelkie zło tego świata kultury amerykańskiej. Miała ona, wg niego, wręcz produkować "bezmózgów". Najlepiej skwitował to Arek, wzywając autora listu do powrotu w ramy rozsądku. Przypomniał mu także, że to od niego zależy co wybiera np do czytania i jak do tego podchodzi (czy bierze to wszystko na serio, i świruje po przeczytaniu Batmana skacząc po dachach, czy też traktuje to tylko jako rozrywkę, która może też uczyć przy okazji).


Dezerter, nie wiem czy pomysł z umieszczaniem na BC listów od czytelników do Tm-semic dobrze się sprawdzi. Nie obraź się, ale moim zdaniem tak po prawdzie było tylko kilka listów "nad którymi można by trochę podyskutować".

Anarky

I o czym tu tak dyskutować, o listach z przeszłości i kontrowersyjnych teoriach które tak naprawdę dowodzą że ich autor nie rozumie konwencji komiksów ? Dla mnie ciut bez sensu, podobnie jak publikowanie na BC listów od czytelników do TM-Semic. Nie roztrząsajmy więc czegoś co tak na prawdę w tym przypadku zostało zakończone i każdy autor listu doczekał się odpowiedzi od redakcji.
Ja wam pokażę!

BD96

Moim zdaniem upadek TM-Semic było wprowadzenie Knightfall który osobiście uwielbiam, i jest moją ulubioną historią jednak większość czytelników komiksów w Polsce jest dość niedzielnych i taka długa saga była błędem. Większość moich komiksów z Batmanem to właśnie TM-Semice (nie kupowałem przez internet amerykańskich komiksów bo kiedyś dużo kosztowały, więc czytam tylko skany. Teraz można coś upolować na Allegro, jednak najpierw wolę skompletować polskie komiksy) i jestem z nich dumny, i ubolewam że TM-Semic upadło. Zresztą Dobry Komiks nie chciało powtórzyć błędów tego wydawnictwa co już podkreślało wielokrotnie acz mimo wszystko również upadło. Tą samą taktykę prowadziła Mandragora, która nie wpakowywała się w długie sagi, i ich serie zwykle składały się z 4 numerów. W dodatku TM-Semic skoro już wpakował się w Upadek Mrocznego Rycerza wydali również wszystkie inne komiksy związane z tą sagą. Semic później zaczął próby ratunku wydając specjalne wydania, jednak koniec był nieuchronny. Kiedy zmienili nazwę na Fun Media postawili na Marvel, wydali kilka numerów Ultimate Spider-Man, Spider-Mana Starczyńskiego, i adaptacji filmu ze Spider-Manem... upadli.

Zresztą swoją kolekcję Batmanów TM-Semic choć jeszcze staram się dalej kompletować, to i tak kocham, cenie i szanuję, a nawet zamówiłem sobię folie na te komiksy, i poluję na figurkę/statuetkę Batmana przypominającego kreację Briana Bollanda/Jima Aparo, lub po prostu w klasycznym kostiumie w którym występował w ów komiksach. To będzie specjalna półeczka na moje Semicy, ale też pozwolę S/B ta leżeć, a niech mają przeciętniaki ;).
Życie czasami daje nam mocnego kopa w tyłek. Najważniejsze żeby wstać i iść dalej.
Ja nie potrafię... Ale zawsze mam kogoś kto mnie podnosi!

Batman - The Blackest Knight!