Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

The Dark Knight Returns

Zaczęty przez Manigoldo, 15 Kwiecień 2011, 02:58:00

Juby

#150


Kiedy pierwszy raz obejrzałem animację The Dark Knight Returns byłem zadowolony. Film wydawał mi się dobry, pod kilkoma względami wygrywał z wcześniejszą animacją DC (Year One), a klimatem zdecydowanie przebijał wcześniej obejrzany przeze mnie finał trylogii Christophera Nolana. Niestety po powtórce moje zdanie gwałtownie się zmieniło. Tym razem oglądałem film nie przez pryzmat wcześniejszych rozczarowań i już tak mnie nie zadowolił. Odwzorowanie komiksu, Peter Weller jako Batman, sposób działania nietoperza, kilka sekwencji akcji, oraz muzyka to zdecydowane zalety tej animacji. Niestety komiksu, na którym się opiera nie trawię (nigdy go nie skończyłem czytać), a sama animacja bardzo kuleje. Dużo komputerowych wstawek, a między nimi sztywna kreska, która zaowocowała słabym ruchom postaci. Do tego dochodzi wiele głupich scen (jak chociażby zabicie burmistrza przez dowódcę mutantów). Filmowi brakuje magnetyzmu. Batman & Mr. Freeze: SubZero posiadam na kasecie VHS, oglądałem kilka razy i z chęcią jeszcze kiedyś do tej animacji wrócę. Po drugim obejrzeniu Powrotu Mrocznego Rycerza nie mam ochoty do niego wracać.

Pierwsza połowa Powrotu Mrocznego Rycerza ma jeszcze jeden plus. Rośnie do miana arcydzieła animacji przy fatalnej drugiej połowie. Po obejrzeniu całości bardzo się cieszę, że nigdy nie przeczytałem tego komiksu i nie wydałem na niego ani grosza. Historia opowiedziana w drugiej części jest po prostu fatalna i IMO nieciekawa, a akcje kompletnie mnie nie przekonały (to ciągłe nietrafianie w Batmana, nieśmiertelne postacie, nieskończone magazynki w broniach, Batman przemieniający się jak Mystique w różne postacie). Po jakimś czasie patrzenia na tą okropnie wykonaną animację, w której dzieją się takie bzdury, czułem jakbym był za coś karany. W powyższym akapicie, pierwszą połowę porównywałem do filmu z Mr. Freezem, drugą też będę do takiego porównywał... Niestety do niesławnego Batmana i Robina. Film Joela Schumachera widziałem kilkanaście razy i za kilka lat możliwe, że ponownie po niego sięgnę. Po drugi akt Powrotu Mrocznego Rycerza na pewno już nigdy nie sięgnę. Dlatego druga ocena nie jest za wysoka i na pewno nie ulegnie zmianie.

Ocena pierwszej części: 6/10
Ocena części drugiej: 3/10

franek

No to się nieźle przejechałeś po tych animacjach, nie żebym coś do tego miał bo świetnie to uzasadniłeś ale wielu mówi że jest to najlepszy komiks o Batmanie a nawet najlepszy komiks ever (tak, słyszałem takie opinie) a pan Miller jest jednym z największych specjalistów w ogóle. Myślę że poradzili sobie z przeniesieniem na ekran. Nie mniej jednak akcja z przebierankami rzeczywiście jest dziwna... i czym w ogóle były te dwie lalki i ten gość? Scarface?


Show Must Go On!!!

Juby

Dla mnie komiks jest kompletnie nieczytelny. Strasznie dużo okienek na stronie, bardzo brzydka kreska, nieciekawa fabuła, mutanty, latające roboty, itp.. Miller jest dobry i chwała mu za Year One (jeden z najlepszych komiksów o Batmanie), ale tego nigdy nie kupię.

Animowane wersje TDKR utrwalił mnie w przekonaniu, że animacje od DCU nigdy nie dorównają tych za czasów TAS.

camel

Cytat: franek w 18 Styczeń  2013, 22:46:14i czym w ogóle były te dwie lalki i ten gość? Scarface?
Toyman?

Animacja dużo słabsza niż perfekcyjna jedynka, jeśli chodzi o wady zgadzam się z Jubym- dużo omijania kul, niekończące się magazynki. Starcie z Supermanem też nie powaliło.

franek

No tak, starcie Batmana i Supermana rzeczywiście było słabe, sad but true.


Show Must Go On!!!

Mikoto

Co kto lubi :) . Ja akurat animacji nie ogl?da?em, ale komiks mam zaliczony. Jak dla mnie ?wietna robota. Najbardziej podoba? mi si? pomys? z tymi wiadomo?ciami. To samo by?o w Robocopie - sztywne wiadomo?ci bez emocji. Komiks by? do?? brutalny i ci??ki. Nie mog? sobie wyobrazi? tego w animacji, ale skoro piszecie, ?e cenzury tam praktycznie nie ma (niepal?cy Gordon to mnie akurat nie interesuje) to musz? to w ko?cu obejrze? Big Grin . Tylko nie podoba?o mi si? troch?, ?e ci mutanci tak bez powodu praktycznie przy??czyli si? do Batmana. To takie zwierz?ta nieludzkie, zabijali sobie dla zabawy, a nagle zachciewa im si? ocali? ?wiat (cho? to jeszcze ujdzie, bo nic dziwnego, ?e chc? ratowa? w?asne ty?ki), ale ?e potem pracuj? grzecznie z Batmanem to ju? by?o przegi?cie straszne.

W ogóle podoba mi si? te? ?e przewin?? si? tu tak?e i motyw Zimnej Wojny. Troch? zapachnia?o Watchmen. Uwielbiam w filmach/komiksach wtr?cenia polityczne.

I ten wybuch praktycznie cofn?? Gotham do epoki kamienia ?upanego. Dwie grupy ludzi rozw?cieczonych i przera?onych ludzi gotowych zat?uc si? na ?mier? byle by tylko samemu przetrwa?. Brrr... Albo ,,Nie jestem rasist?, ale widz?c czarnego cz?owieka pomy?la?em, ?e mo?e mie? bro?, wi?c go za?atwi?em''. lub ta historyjka o facecie, który us?ysza?, ?e w piosence Led Zeppelin zakodowany jest hymn do szatana i za 49 razem rzeczywi?cie go us?ysza?. No normalnie wszystko to moje klimaty :D .

franek

W Stairway nie ma żadnego szatana, tak się nie da zrobić, może się słowa ułożyły przypadkowo, z Magikiem taka sama historyjka ale on mnie nie obchodzi. Ledów proszę przy mnie nie obrażać.


Show Must Go On!!!

kelen


franek

Nie, naprawdę nie ma za co ;)


Show Must Go On!!!

Funky

#159
Chciałem zobaczyć ten film z czystej ciekawości ale chyba sobie daruje. Próbowałem przeczytać ten komiks już parę lat temu ale wymiękłem po 2 lub 3 minutach. Pod względem graficznym jest to jeden z najbrzydszych komiksów z Batmanem a w połączeniu z oczojebnymi okienkami sprawia że mam odruch wymiotny kiedy muszę na to patrzeć. No i ten beznadziejny pomysł z Carrie Kelly jako Robinem ::). Najbardziej groteskowy pomocnik Batmana jakiego widziałem (i paradująca w tym "wspaniałym" kostiumie ::) ) No a propos kostiumu to po raz kolejny Batman jest w swojej szarej piżamie. Ale czy naprawdę muszę oglądać Nietoperza odzianego w coś takiego?



Kiedy twórcy komiksów i filmów pójdą po rozum do głowy i szarą piżamkę oraz czarne majtki w końcu wyrzucą na śmietnik Gackowej historii?

Adriann

Zobacz ten film,mimo tych wszystkich błędów i głupot które mu wytknęliśmy to wciąż jedna z najlepszych animacji o Gacku

8azyliszek

@UP
Z Tym si? nie zgodz?. TDKRet jest IMHO zdecydowanie lepsze od Year One, ale to tyle. Poza niezwykle klimatycznym Mask of Phantasm IMHO najlepszy jest JL: Kryzys na Dwóch Ziemiach i b?d?ce clou programu starcie Batmana z Ovlmanem - swoj? z?? wersj? :). Ja to mog? ci?gle ogl?da?. Na drugim miejscu jest Under The Red Hood - Joker jakiego lubi? i naprawd? interesuj?co przedstawione zmagania si? Bruce'a ze swoj? przesz?o?ci? i koszmarami.

franek

Joker z taką "kwadratową" szczęką jak w tej animacji skojarzył mi się z nim



Show Must Go On!!!

Adriann

U mnie part 1 jest na drugim miejscu zaraz za Czerwonym kapturkiem;)

Rado

Fajny tribute dla Christophera Reeve'a, co nie?