Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

kelen

Jeśli na okładce nie znajdziesz znaczka "Nowe DC Comics", to oznacza to, że nie jest to częścią tego kanonu.

Oba tomy "Szpona" należy przeczytać co najmniej po drugim tomie "Batmana", czyli po "Trybunale Sów" i "Mieście Sów".

Kolejne tomy "Batman: Mroczny Rycerz" można czytać kolejno równolegle z innymi seriami.

1 tom "Ligii Sprawiedliwości" opowiada o stworzeniu tytułowej Ligii. Wedle chronologii wydarzyło się to po 4 i 5 tomie "Batmana" oraz po pierwszym tomie "Supermana". Resztę tomów Ligii można czytać, jak wyżej, równolegle do reszty serii.

"Batman: Ziemia Jeden" to elseworld, nie łączy się z żadnym kanonem, czyli czytasz go jako coś zupełnie odrębnego.

"Azyl Arkham" jest bardzo luźno umieszczony w kanonie, więc można go czytać w dowolnej kolejności.

"Kryzys Tożsamości" i "Mroczne Odbicie" to kanon sprzed Nowego DC Comics/New 52. Chronologicznie należy przeczytać najpierw Kryzys, a potem Odbicie.

Tom 5 "Batmana" z Nowego DC Comics to bezpośrednia kontynuacja czwartego.

"Joker" jest również elseworldem, osobną historią we własnym świecie, łączy się tylko z innym komiksem tego duetu o tytule "Lex Luthor: Man of Steel", który wyjdzie w tym roku w Polsce.

"Batman: Powrót Mrocznego Rycerza" to również elseworld, ale bardzo specyficzny. Żeby nie narobić problemu, powiem tylko, że miał jedną kontynuację - "Mroczny Rycerz Kontratakuje" (nie warto), a niedawno zapowiedzieli finał trylogii w Stanach.

"Batman: Najlepsze Opowieści" zbiera różne komiksy z Batmanem z różnych epok.


jadzka


The Dream

A jakie wydawnictwo wydaje Lexa Luthora? Bo pierwsze słyszę, żeby ten komiks miał być w Polsce i chciałbym dowiedzieć się więcej.
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

Gothamite

Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

The Dream

A, to w kolekcji Obrazy grozy. Dzięki za info, rzadko zaglądam tutaj na główną i przegapiłem.
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

zupa123

Chciałbym się zapytać się was o pare rzeczy gdyż jestem nowy i od  jakiegoś czasu chciałem w jakiś sposób wkręcić się w świat komiksów związanych z batmanem którego oglądałem w dzieciństwie  w formie filmów (najbardziej spodobał mi się batman Tima Burtona) i starych seriali animowanych teraz czas zabrać się za komiksy szczególnie stare komiksy bo jestem sentymentalny i lubie czasem tęsknić za czasami w których nawet mnie nie było :) ale również chciałbym zgłębić te nowsze komiksy typu killing joke od którego chciałem zacząć i stąd moje pytania
-Gdzie szukać komiksów?
-Od czego zacząć?
-jakich cen za zeszyt moge się zpodziewać? (bo zdaje sobie sprawe że kiedyś zeszyt kosztował po 3zł a teraz może mnie to wynieść więcej)
-i odnosząc się do poprzedniego pytania. Gdzie kupić te komiksy w dobrej nie wygórowanej cenie? (jak w empiku)
jestem nowy i mam nadzieje na wyrozumiałość  bo chciałbym dołądczyć do komiksowego grona batmana :)


Gothamite

Jeśli znasz angielski to polecam stronę multiversum.pl na której znajdziesz wiele świetnych tytułów - stare i nowe. Polecam również zajrzeć na stronę IGN gdzie znajduje się lista 25 najlepszych komiksów o Batmanie http://uk.ign.com/articles/2014/04/10/the-25-greatest-batman-graphic-novels
Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

zupa123

 dziękuje za odpowiedź :) widze że wiele komiksów z http://multiversum.pl  jest w bardzo dobrych cenach :) problem w tym że angielski umiem ale nie aż tak dobrze a przypuszczam że co drugi słowo będe tłumaczyć słownikiem :/ z pewnością jak się podszkole to zajrze na stronę :) ale może są jakieś polskojęzyczne propozycje? przynajmniej na razie

Gothamite

Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

zupa123

tutaj komiksy są już troche droższe ale domyślałem się że taraz komiksy nie są takie tanie więc myśle że w pierwszej kolejności się zainteresuje właśnie Egmount :) a potem po podszlifowaniu angielskiego zabiore się za mniej kosztowne anglojęzyczne komiksy dziękuje za porade :D i czy komiksy można nabyć też w jakichś okolicznych księgarniach?

The Dream

Mam tak samo jak Ty, angielski trochę umiem ale nie czuję się na siłach by czytać w tym języku książki i komiksy. W internecie pewnie znajdziesz jakieś translacje robione przez fanów. Natomiast w sklepach znajdziesz dużo wydań zbiorczych, bo Egmont co miesiąc wydaje jakiś tom z Batmanem i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Np. w grudniu w kolekcji DC Deluxe będzie "Rok pierwszy", skoro więc interesują Cię starsze rzeczy to na pewno klasyczny komiks Franka Millera będziesz chciał mieć, zwłaszcza że opowiada o początkach Batmana. Kiedyś Kelen zrobił tutaj na forum małą ściągawkę jak czytać komiksy o Batmanie, ułożył je chronologicznie od "Roku pierwszego" poczynając poprzez "Długie Halloween" itd. Warto z niej skorzystać. Vigilante też wymienił ważne tytuły.

Jeśli chodzi o to, gdzie kupować, to ja robię zakupy głównie na bonito.pl. Co chwilę są tam ciekawe promocje sięgające -34% a czasem nawet 40% (na wybrane tytuły) a stali klienci mają dodatkowy rabat. Na aros.pl takiego rabatu już nie ma ale regularne ceny są niższe niż w Bonito, więc jeśli ktoś kupuje mniej i rzadziej, to Aros jest odpowiedniejszy. Najpopularniejszy jest oczywiście sklep.gildia.pl ale ja zamawiam tam tylko WKKM. Cenowo przegrywają z Bonito i to zdecydowanie. Ostatnio słyszałem też o niskich cenach na nieprzeczytane.pl, ale nie przeglądałem jeszcze ich oferty.

Ceny okładkowe wahają się w granicach 70-150 złotych za tom, w zależności od liczby stron. Po uwzględnieniu obniżek wyjdzie od 40 do ok. 100 złotych za tom. Ceny używanych tomów często wcale nie są niższe od nówek, więc raczej nie polecam kupować z drugiej ręki. Ludzie szukają frajerów i ustalają wygórowane ceny za tytuły, które w byle sklepie internetowym kupisz taniej. Co innego, gdy wysoka cena wynika z wyczerpania nakładu danego komiksu. Warto wypatrywać jakichś dodruków i reedycji, by niepotrzebnie nie przepłacać.
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

Gothamite

Zajrzyj do empiku być może tam znajdziesz któryś z komiksów o Batmanie albo poszukaj na allegro.
Have we started the fire? Yes. The fire rises.

Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara! Deshi, Deshi! Basara, Basara!

zupa123

rzeczywiście bonito ma bardzo dobre ceny nie widziałem tam za bardzo  komiksów z ceną 100 ale tak 40-80zł tak samo aros ma podobne ceny (może o 10-20zł większe ) to samo nieprzeczytane (np powrót mroczengo rycerza w takiej samej cenie co na bonito) w sklep gildia troche większe ceny ale ogólnie jako początkujący właśnie najlepiej jak bym od jakichś nie za drogich komiksów zaczołął żeby powoli się wkręcić w uniwersum 
i pewnie potem sobie na bonito kupie jakiś komiks w miare tani ale tutaj chciałbym ponowić pytanie czy w jakiejś osiedlowej księgarni znajde komiksy? oczywiście najbardziej cieszyłbym się gdyby były ceny jak na bonito :) i pytanie o killing joke bo na większości sklepów internetowych jest w cenie od 100-130 zł jest to komiks od którego chciałem zacząć czy jest szansa że znajde go gdzieś w miare tanio? na bonito w ogóle go nie widziałem a na pozostałych jest niedostępny i dziękuje za odpowiedź :D

The Dream

Nakład "Zabójczego żartu" chyba jest już wyczerpany, więc będzie problem. O ile nie zrobią dodruku, to trzeba będzie słono za niego zapłacić. Jeśli chodzi o księgarnie, to trudno mi powiedzieć bo w swojej okolicy w ogóle nie mam sklepów z komiksami. Przypuszczam, że nowości będą mieć ceny jak w Empiku czyli okładkowe.
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

LelekPL

Są raptem 4 komiksy, które powinien znać każdy szanujący się fan Batmana:
- Year One
- The Long Halloween
- The Killing Joke
- The Dark Knight Returns

Najlepiej czytane w tej kolejności.

Owszem, można dodawać inne historie, ale te są chyba najbardziej kultowe, znane, cenione i odniesienia do nich najczęściej widoczne są w popkulturze, filmach o Batmanie, itd. Jeśli przeczytasz te, będziesz miał świetny początek, aby potem szukać czegoś innego.