20 stycznia 2022, 14:55:29

Aktualności:


Mogą występować problemy z wysyłaniem maili z forum!


Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Johnny Napalm

31
Wasza twórczość / Fan Art
17 lutego 2021, 08:26:04
Już i tak musiałem przyjąć pewną swoją ostateczną wersję wizerunku Batmana. Nie będzie to więc typowe nałożenie tuszu, tylko spora ingerencja. A twoja maska nie jest zła, ale przyjęła teraz formę takiego masywnego hełmu. Ja już nic nie będę zmieniał, bo nigdy swojej wersji nie skończę.

Co do twojego ostatniego rysunku. Dobre ujęcie, no i wykonanie. U mnie wywołało pierwsze skojarzenie z rozmytą przez deszcz twarzą Joe Face'a z Ostatnich Łowów Kravena, kiedy Spidey ma jego narkotyczną wizję. Dobre!  ;D

Cytat: Juby w 26 stycznia  2021, 12:58:15(...) dlatego Norm był, jest i będzie moim ulubionym rysownikiem Batmana, nikt nie potrafił go rysować tak, jak on (...)
Ja uwielbiam chyba nawet bardziej jego prace z czasów Detective Comics – wszystko powyżej 7 setki tego tytułu – niż z Shadow of the Bat. Chyba nikt lepiej nie rozrysowywał całej choreografii walk Batmana. Najlepsze są całe plansze z sekwencjami tych pojedynków, gdzie jeden ruch Batmana ma konsekwencje w drugim. Genialne!  ;D
32
Ogólnie o Batmanie / Wasze bat-kolekcje
17 lutego 2021, 07:56:45
Cytat: Juby w 14 lutego  2021, 13:39:17Po raz kolejny, pictures or didn...

Błogosławieni, którzy nie widzieli a...
Heh, Leon, nie masz wyjścia. Albo pokażesz nam te zdjęcia szybko, albo co trzy dni zwłoki leci jeden palec. Czyli wychodzi na to, że po miesiącu ociągania się czeka cię jedzenie zupy przez słomkę.  ;)  Lud chce zobaczyć czy nie ściemniasz. Skoro w kwestii posiadanej kolekcji komiksowej już nie można nikomu wierzyć, to w co można wierzyć?

Ale ogólnie gratuluję zakupu, Leon. Podałeś tytuł po polsku, więc to ostatnia wersja Egmontu?
33
Justice League / Zack Snyder's Justice League
17 lutego 2021, 07:48:57
Chaotyczny ten trailer, ale w sumie, jeśli faktycznie mnie ktoś z pracy zaprosi na seans, to z pewnością nie odmówię.
34
Inne filmy i seriale / Prognozy Box Office
17 lutego 2021, 07:44:54
Cytat: Juby w 15 lutego  2021, 11:45:16To Chiny, więc nawet nie wiemy na ile "prawdziwy" jest to wynik (pamiętacie jakie dane podawali o zakażeniach covdi-19?)
Czyli co, jest jeszcze lepiej?  ;)  Heh, z kina azjatyckiego znam tylko kilka horrorów/thrillerów japońskich, cały jeden koreański film obyczajowy, ale z chińskich – to jakby się zastanowić to oglądałem naprawdę ich sporo – od komedii, przez filmy akcji – wiadomka, w tym są najlepsi, do naprawdę mocnych filmów historycznych. Do tej pory robi na mnie wrażenie Men Behind the Sun, stary film, do którego nie ma co wracać, bo był i dla mnie za mocny.

Pewnie będzie z chińską kinematografią jak z ich elektroniką, czyli nagłe skokowe przejście do wysokiej jakości, ale i tak sporo tandety pozostanie do wyboru. W sumie dobrze, bo dobra jest konkurencja.
35
Uniwersum Batmana / Egmont - komiksy z Batmanem
03 lutego 2021, 21:09:08
Cytat: Leon Kennedy w 03 lutego  2021, 12:58:04O, Biały Rycerz!!! Fantastyczny komiks!! Oby kontynucja mu dorównała.

Też mi się na początku podobał. Był to jeden z ostatnich albumów z Batmanem, który szczerzę chciałem po swojemu, koślawo zrecenzować. Już się do tego paliłem. Później jednak trochę nad tym pomyślałem i doszedłem do wniosku, że to aż tak porywające nie jest. Ok, jest trochę takie, jest to jednak chyba tylko pierwsze wrażenie, po kontraście na tle ostatnich niezbyt dobrych historii.

W sumie nic odkrywczego tam nie pokazano. Jakoś mnie to teraz nie rusza, chociaż, jak w innym temacie, dzięki Białemu Rycerzowi odkryłem świetnego rysownika. No, ale tak chyba już jest, że rzadko kiedy świetny rysownik piszę świetne scenariusze.
36
Wasza twórczość / Fan Art
03 lutego 2021, 20:58:56
Dobra zmiana, chociaż trochę mi miesza – bo jak mówiłem coś tam po swojemu powoli przerabiam. Będę się po prostu starał trzymać już stworzonych wizerunków. Dobra, co ja tu będę pisał... jestem w totalnym szoku. Widać wielką pracę nad tą historią, żeby była lepsza.

Ale dobra, czas ponarzekać. Trochę mi głupio, że to robię, bo jest już teraz super. Ale co tam... Rozbicie, na trzeciej stronie, środkowego kadru na trzy części, zamiast dwóch, nie uważam za dobre rozwiązanie. No i wcześniejsza wersja twarzy Batmana była moim zdaniem lepsza. No, skupiłem się na tej stronie, ponieważ ją teraz przerabiam – nie robię tego po kolei chronologicznie, exactly. No i rozumiem, że duże plamy czerni – typu plecy Batmana, lub budynki po których on biegnie – będą kiedyś służyły do dodania kwadracików lub chmurek z tekstem? Dobra, nie będę tu za dużo mieszał.

Ale zrobię po swojemu uszy Batmana. Może nie takie jakich by oczekiwał Juby, ale coś pośrodku.

Kurde, jest mega!  ;D  Fajnie, że znowu zaczyna mi się chcieć rysować, dzięki daniu możliwości tej przeróbki.

37
Offtopic / Polityka i światopogląd
24 stycznia 2021, 23:33:56
Jubego chyba ogarnął lekki nihilizm, zwany potocznie tumiwisizmem.
O proszę, jestem zaskoczony, że słowo tumiwisizm nie jest podkreślane już jako błąd. To krótka dygresja. Bez obrazy, Juby – że pozwalam sobie na takie spostrzeżenie – wobec ciebie po przeczytaniu nie tylko powyższego posta, ale też o tej sensowności oceniania filmów w trakcie ich oglądania. Masz jak spora część forumowiczów ukończone 18 lat już kilka lat temu. Przy tej okazji dostaje się tzw prawa wyborcze i warto wiedzieć jak się nimi suwerennie posługiwać. Tak, żeby emocje nie grały zawsze głównej roli, itd. To raczej nie tumiwisizm Jubego, tylko zrozumiała chęć spokojnego życia. 

Wiem o co ci chodzi tu, bo polityka to zawsze szambo i lepiej samemu do niego nie wchodzić, jak nie trzeba. I ja tu piszę w większości dla tzw hecy w tym temacie, czasem coś może za mocno punktując lub wyśmiewając. Jednak zawsze robię to szczerze i zgodnie ze swoją wiedzą, bez jakiegokolwiek wprowadzania w błąd.

Pewnie, że należy cieszyć się życiem i światem, który jest jednak nie tak głupio skonstruowany. Czasem jednak niektórzy chcą to ludziom zepsuć i robią to z głupiego/niegłupiego powodu, chęci władzy. Uwaga, dygresja – Gandhi mówił w swoim czasie, że nasz świat może przyjąć miliard lub więcej do siebie, ale nie może przyjąć choć jednego chciwego i pazernego człowieka więcej.

Najgorzej, że z czasem już ma się świadomość niektórych zaplanowanych procesów, które później zaczynają nieco śmieszyć, że to jest w tak prosty sposób, lub prostacki, wymyślone, że aż ciężko tego nie zauważyć.

Co do samej polityki, moim pomysłem na zminimalizowanie pewnych negatywnych skutków demokracji byłby cenzus wiedzy. Spoko, to byłoby coś banalnie prostego. Najlepiej zapisanego w konstytucji, żeby nie było tak łatwo tego psuć i robić pod ekipę aktualnie rządzącą, chociaż wiemy, że i tu można naginać te sprawy jak się chce. Jednak zawsze to jakaś kłoda pod nogi dla naginaczy. Byłby to taki prosty egzamin dla wyborców. Byłoby to 10 pytań, przed możliwością wzięcia karteczki do głosowania. Czyli 10 prostych pytań. Mogłoby być tak z 70% z tzw Wiedzy o Społeczeństwie, a reszta z Historii. A do przepuszczenia do możliwości głosowania mogłoby być nawet 5/10 punktów. Nawet dobrze by było, żeby to przy każdych wyborach były te same pytania, żeby pozbyć się radykalnych debili nie potrafiących się nauczyć czegokolwiek nawet na pamięć, przy okazji następnych wyborów. Proponowałbym jakiś konsensus – ale to cały czas mówię o swoim marzeniu, heh – większość akceptuje zapis o tych samych pytaniach, niewrażliwych światopoglądowo. Pytania typu: ilu posłów jest w Sejmie, ile trwa dana kadencja, od kiedy można samemu kandydować na prezydenta, itd. Z historii: kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie. Tak, żeby wyeliminować debila z Lewicy – Jońskiego.

Heh, jednak nie jestem obiektywny. Niech ktoś inny ustala te pytania.  ;)
38
Seriale animowane i TV / TAS/TNBA
24 stycznia 2021, 22:48:31
Cytat: Shadow of the Bat w 24 stycznia  2021, 21:04:59Ż(...) bardzo chętnie zobaczyłbym zupełnie nowy serial animowany z Batmanem. Najlepiej coś w stylu Spawna z HBO. To mógłby być majstersztyk. Taki Batman TAS ale tylko dla dorosłych. (...)

To był naprawdę mocny serial, dlatego pewnie za bardzo się nie sprzedał. Serialowy Spawn jednak oddawał charakter tego z komiksu, a nawet go trochę podrasował w mocniejszym kierunku. Też coś takiego bym w końcu obejrzał – póki co to tylko serialowa adaptacja Powrotu Mrocznego Rycerza była bliska zrobieniu czegoś animowanego stricte skierowanego dla dorosłych.

A co do kontynuacji/inspiracji TAS, niech producenci robią co chcą, przecież im nie zabronię lub zabronimy. To tylko taka opinia, żeby nie odcinać – prawdopodobnie – znowu kuponów od czegoś niekiepskiego w sposób nieudany.

39
Inne komiksy / Mistrzowie polskiego komiksu
22 stycznia 2021, 20:29:33
Kurczę, a jeszcze w grudniu o nim myślałem co u niego słychać...Odszedł Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski:'(  :'(  :'(

Dla mnie chyba autorytet, nie tylko jako komiksiarz, ale przede wszystkim jako człowiek. Takich ludzi już się nie robi. Wspaniała postać. Miałem okazję go odwiedzić w swoim czasie i nawet namówić wówczas pewnych ludzi do zorganizowania wystawy tego Pana. Sam Papcio zgodził się bez najmniejszego problemu pożyczyć nam, ludziom których przecież dobrze nie znał, swoje oryginalne plansze na potrzeby wyżej wymienionej wystawy.Łał, to już tyle lat minęło. Byłem nawet z kilkoma osobami w jego domu, w którym nas Pan Henryk ugościł. Pokazał nam dosłownie wszystko w domu, wszystkie pomieszczenia. Powiedział nam nawet: "A tak wygląda papcina toaleta". Wspaniały gościu, chociaż starszy fizycznie, to on się w ogóle nie zestarzał duchem. Po zademonstrowaniu całej chałupy, zobaczeniu medali Papcia i pobawieniu się ze świnką miniaturką – nazywanej Szynką, należącą do Jego sąsiadki, powiedział do nas jak do kolegów spod trzepaka: "Chłopaki, to co jeszcze robimy?"  :)

Super Go wspominam. Dla polskiego komiksu to takie połączenie Stana Lee z Jackiem Kirby'm. Kurczę, wiem, że ten styl to już mało do kogo trafia, dla mnie też jest obecnie archaiczny, ale jak byłem mały i tata mi przyniósł dwa Tytusy z antykwariatu, to robiło wrażenie i pobudzało wyobraźnie. A wyobraźnie miał Papcio naprawdę bogatą i był prawdziwym Ministrem Humoru. Heh, jeszcze mu przystawialiśmy taką jego flintę do głowy, bo mówił, że tak mu uderzają pomysły do głowy.  ;D

Tak jak powiedział Neal Adams po śmierci Jacka Kirby'ego: "Artysta, pisarz, architekt, wynalazca, marzyciel...", to śmiało można powiedzieć również o Papciu Chmielu. Szkoda, miał swoje lata, ale był młody duchem. Dzięki Mistrzu!

Zrobiłem taki rysunek na tę okoliczność. Jak ktoś chce, to proszę go śmiało sobie pobierać i dowolnie wykorzystywać – oby pozytywnie. Może kogoś zainteresuje:
40
Inne komiksy / Co w Marvelu piszczy?
20 stycznia 2021, 23:37:31
Sprawdziłem, z Epic Collection są zaplanowane póki co trzy albumy z Pająkiem. Trochę jest to wyrwane z środka, bo komiks z Kravenem w oryginale jest 17 tomem kolekcji, z Venomem 18, a kolejne historie – m.in. z Kapitanem Ameryką – 19. Chyba to wszystko ukazało się już kiedyś w Polsce. Pewnie jednak jak już kupię tego Kravena, to będę chciał i więcej. Szczególnie, że zeszytówki są już wysłużone.
41
Seriale animowane i TV / TAS/TNBA
20 stycznia 2021, 23:26:02
Każdy się pewnie boi, żeby czegoś tak wspaniałego nie zniszczyć, ale chciałbym, żeby ta plotka okazała się prawdą. No i oby to było nawiązanie graficzne do TAS a nie TNBA.
42
Offtopic / Polityka i światopogląd
20 stycznia 2021, 22:53:13
Heh, te ostatnie wydarzenia powinny skutkować stworzeniem Dnia Hipokryty – jak to ktoś słusznie zauważył. Kurde, rozpierduchy lewicowe z BLM – gdzie też były ofiary – które trwały wiele tygodni są Ok, bo są "słuszne" i "biali powinni klękać". No i czarnoskórzy Amerykanie – heh, mały szczegół, że większość Antifiarzy jest biała i bynajmniej z niebiednych domów – mają prawo do wyrażania buntu, bo...
CytatOczywiste jest to że czarni mają swoje problemy i nie są święci (...) ale dlaczego doświadczają aż takiego zła?
Jak Bill Cosby "był jeszcze fajny", bo nie gwałcił, no i był jakimś autorytetem dla wielu ludzi w USA – w końcu Bill Cosby Show naprawdę przez wiele lat dominował liczbą widzów nad wszelką konkurencją i był pierwszym serialem o Afroamerykanach, którzy odnieśli sukces – to powiedziało mu się, że młode pokolenie Afroamerykanów przeżywa regres w stosunku do swoich starych i dziadków, którzy chcieli wyjść z biedy i szukali swojej szansy na karierę w Stanach. Cosby rzekł nawet, że młodzi czarnoskórzy Amerykanie z prapradziadkami już w USA mają mniejszy zasób słownictwa od byle wieśniaka z Europy Wschodniej, który przyjechał do USA pół roku wcześniej.

Trump już sobie odleciał no i rządzi dziadek Biden. Hm... kurczę, aż musiałem później odnaleźć film z inauguracji, bo nie mogłem uwierzyć w to co usłyszałem na żywo. Podniecona tą wiekopomną chwilą babka otwierająca przemówienia na serio podkreślała/wytykała Kamalii Harris pochodzenie. No to ludzie są równi bez względu na pochodzenie, czy jednak pochodzenie jest atutem? Żeby nie było, takie podkreślanie mogą sobie robić publicyści, eksperci itp, a nie na oficjalnym wydarzeniu politycy – chyba, że są obłudni i wykorzystują tzw mniejszości do walki politycznej – bo to zabrzmiało mniej więcej tak: "A my mamy egzotyczną kobietę, a wy nie, terefere". :P

Biden ma 78 lat, a rocznikowo 79, a każdy prezydent wybrany po raz pierwszy myśli o dwóch kadencjach. Ja wiem, że medycyna poszła do przodu a w USA za kasę lekarze robią cuda, ale weźcie sobie obliczcie ile on miałby lat na koniec drugiej kadencji. A już teraz mu się pierniczy i obiecuje pensje minimalną ze stawką godzinową w wysokości 15 milionów dolarów. ::) Biedak, szybko się poprawił na 15 dolarów. Może ci wyborcy, o których powyżej wspominał Cosby, uwierzyli w pierwsze słowo?  ;)

Dobrze, że chociaż ma dobrych doradców i montuje świetną ekipę. Ta pani w sumie może myśleć za niego i na pewno nakieruje jego politykę na właściwe tory:


Ta pani pomoże w Izbie Reprezentantów przepchnąć zapewne mądre przepisy:

Chociaż jest jeszcze starsza od Bidena. Kiedyś się nie wypominało kobietą wieku, ale jest przecież równouprawnienie.

A ta pa... pani? No ta pani pomoże w tematyce opieki zdrowotnej jako sekretarz – kurde, jak to sfeminatyzować? Bo przecież nie sekretara – ds. zdrowia i opieki społecznej w gabinecie Joego Bidena. Przepraszam, będzie zastępczynią sekretarza:

Chociaż jest pewne, że ma wieloletnie doświadczenie w tematyce medycyny, tak czuję. Trzeba jednak pamiętać, że Polacy nie gęsi i swoją Grodzką też mieli, tylko w tej Cebulandii się nie poznali na skarbie jaki los zesłał i nie dali jej wysokiego stanowiska w rządzie. Polaki-Robaki. Także Amerykanie może i pierwsi byli na księżycu, ale niech się jeszcze uczą od Starego Kontynentu.
A jeszcze raz na dokładkę:
A tak z poważnych rzeczy. Zmusiłem się i przeczytałem w końcu Manifest Komunistyczny. Tak naprawdę pełna nazwa to Manifest Partii Komunistycznej – można sprawdzić w Bibliotece Narodowej. Dobrze, że Engels był bardziej przebiegły, bo nagrzany Marks już chciał to nazwać Katechizmem Komunizmu i od razu przywalić tzw kazaniami.

Kurde, to jest na swój sposób genialna książka. Nie wiem ilu lewicowców tak naprawdę przeczytało Biblię Lewicy? W każdym razie Marks, chociaż bandyta, to był wizjonerem w pewnym sensie.

Przewidział coś takiego jak globalizacja świata – przypominam, książka z 1848 roku. Tak samo jak strategiczny sojusz między liberałami gospodarczymi i lewicą, gdzie każda ze stron myśli, że wykorzystuje tą drugą stronę. No i tutaj kłania się to BLM i gigantyczne wsparcie finansowe i propagandowe tego ruchu od tych gigantycznych koncernów – medialnych, usługowych, itd. No, bo czy ktoś widział, żeby ci "aż tak źle traktowani czarni" niszczyli siedziby Google, Microsofta, czy Amazona? Lepiej podjechać jeepem pod prywatny sklep i wynieść z niego towary pierwszej potrzeby typu nowe adidasy, plazmy czy konsole.

Dobra, to jest dłuższy temat to może innym razem. W każdym razie do przeczytania tego zmusiło mnie to, że trafiłem na informację, że Leszek Kołakowski – marksista, kreowany na następce Horkheimera i Fromma –  powiedział, że ani Lenin ani Stalin nie popełnili błędów, tylko zrealizowali dokładnie to co Marks powiedział. Łącznie z zaplanowaną pracą przymusową, terrorem i kołchozami. No i koniecznie trzeba zniszczyć tradycyjne komórki społeczne typu rodzina. No i jeszcze pamiętał o wolnej miłości. Juuupi! Wspaniały człowiek.
Acha, Marks jeszcze sam zauważył, że socjalistyczna gospodarka ostatecznie musi się skończyć biedą. No i lewicowe pomysły gospodarcze są bezsensu. Przynajmniej szczery. Niestety, ale nikt lub prawie nikt tego przecież nie czytał.

Ale teraz to jest fajny ziomek z fajną brodą – hipster? – który przecież chciał dobrze, tylko ludzie tego nie zrozumieli. Nie poznali się. Wieśniaki-cebulaki. Dobrze, że elity UE są mądrzejsze.
CytatJean-Claude Juncker określił Karola Marksa jako ,,patrzącego w przyszłość filozofa z twórczymi aspiracjami". Przewodniczący Komisji Europejskiej przemawiał w Trewirze podczas obchodów 200. rocznicy urodzin autora ,,Manifestu komunistycznego".
CytatUroczystość w katedrze w Trewirze zainaugurowała obchody 200. rocznicy urodzin Karola Marksa. W trakcie obchodów zostaną otwarte wystawy poświęcone Marksowi, odsłonięty zostanie także jego pomnik - dar władz Chin dla Trewiru.
43
Inne komiksy / Mistrzowie polskiego komiksu
20 stycznia 2021, 21:32:05
https://www.onet.pl/styl-zycia/damosfera/wiele-z-nich-zalega-w-garazach-lub-na-poddaszach-ceny-starych-polskich-komiksow/f5ll8wr,30bc1058

Bardzo ciekawy artykuł. Temat chyba nieco wywołany z powodu ostatniego rekordu sprzedaży pierwszego numeru Batmana.  Z pokazanych w artykule komiksów, koleżka z pracy ma ten komiks o Czterech Pancernych, ale w bardzo kiepskim stanie, bo jego ojciec – już wtedy stary byk – lubił robić notatki na czymkolwiek co miał pod ręką.

44
Cytat: Juby w 01 stycznia  2021, 23:00:07

Miłe zaskoczenie, bo to najlepszy "Kryzys" jaki do tej pory czytałem, podobał mi się zdecydowanie bardziej od klasyka jakim jest Kryzys na Nieskończonych Ziemiach.

U mnie lipa. Ten album mam już od początku wakacji, tak jak kiedyś wspominałem, a nie wiem czy nie od maja. Zacząłem go czytać na leżaku nad morzem w sierpniu – plaża, słoneczko, relaksujący dźwięk morza, no i... przysnąłem. I tak, do tej pory po przeczytaniu ponad połowy komiksu, nie miałem okazji go dokończyć. Po tym czasie chyba zabiorę się za niego od początku.

Co do recenzji, Juby przesyłaj je Q też na główną. Będzie więcej w sekcji Uptade. Sam bym może coś napisał o starszych zeszytówkach Batmana z TM_Semic, do tej pory niezrecenzowanych. Jeśli by ktoś był zainteresowany, oczywiście.

 
45
Inne filmy i seriale / Ostatnio ogladalem...
16 stycznia 2021, 13:38:47
FW? Że FilmWeb? Heh, usunięcie tam konta mogę zdecydowanie polecić. Za dużo tam pyskówek, a za mało merytorycznej dyskusji. Powiedziałbym, że to przez nadmiar ludzi o mentalności gimbazjalnej, ale ten portal przyciąga też chyba starych geeków po trzydziestce lub starszych, o rozumie nastolatka, u których moja prawda jest mojsza bo jest mojsza i ch...Uwaga, mogą być spojlery:
Dobra, do tematu. Wczoraj na Dwójce puścili Podziemny Krąg / Fight Club. Heh, na chwilę przyczepię się do polskiej nazwy, a właściwie się odczepię, bo ona mi obecnie w niczym nie przeszkadza jak kiedyś. W dodatku polska nazwa jest niejednoznaczna, angielska też niby, ale wersja PL od razu kieruje do widzów pytanie – czym jest ten krąg? Co do samego filmu. Takie produkcje trzeba zdecydowanie oglądać raz na 10 lat, żeby czerpać jak najwięcej frajdy z "ponownego spotkania" tego filmu. No, niestety, zbliżając się do końca fabuły zacząłem sobie przypominać o czym był jeden z głównych wątków. Oczywiście temat rozdwojenia jaźni nie był tu sam w sobie najważniejszy, a tak naprawdę nie o tym chyba był głównie sam film. Podwójna osobowość była świetnym wytrychem dla twórcy filmu Davida Finchera do stworzenia opowieści o poszukiwaniu wolności. Heh, tak naprawdę główny bohater i jego wyznawcy wmawiają sobie, że jej właśnie poszukują. Bohaterka grana przez Helenę Bonham Carter też takie coś próbuje znaleźć. To jest raczej opowieść o ludziach, którzy swoje braki i to czego prawdziwie poszukują, nazywają dążeniem do wolności.

Przy tej okazji przypomniało mi się, że współcześnie jakieś mądre głowy do Praw Człowieka dorzuciły Prawo do Bycia Szczęśliwym. A bycie szczęśliwym nie może być przecież zapisane w żadnym prawie, na logikę. No ale to ładnie brzmi – my chcemy i myślimy o tym, żebyś był szczęśliwy – cokolwiek miałoby to znaczyć. No i skoro szczęście jest Prawem Człowieka, to wszelka krytyka jest łamaniem Praw Człowieka. W końcu krytyka = możliwość poczucia się dotkniętym. A to już takie niezbyt happy jest. Ciekawe co takiemu Stalinowi lub Tedowi Bundy'emu sprawiało szczęście? Albo współcześnie, dwóm panom kupującym na Targach Dzieci w Brukseli dzieci z biednych krajów. Hmm... No i w filmie ludzie szukają tego szczęścia. Wszyscy bohaterowie są jakby bez przeszłości, bez jakichś fundamentów wartości, które jeszcze im zostały. Tak pogubieni szukają tego szczęścia nazywanego wolnością, a że nie wiedzą co tak naprawdę chcą osiągnąć, to zadowalają się tym co przynosi to szczęście szybko – adrenalina po mordobiciu, endorfiny po dzikim seksie, czy jakaś frajda z ogólnej rozpierduchy. Główny bohater nie jest jeszcze w pełni zdecydowany w pójściu na całość, więc tworzy swoje alter ego – kogoś kto daje szybkie rozwiązania i pozwala mu się odstresować. To tyle co do mojego postrzegania fabuły. 

Kurde, no dobra. Ja nie jestem filmowcem, nie skończyłem żadnej około filmowej szkoły, więc o technice będę się amatorsko wypowiadał. Świetna praca kamery, no i ogólnie dobry szybki montaż. Przykuła moją uwagę scenografia, w sumie to był wówczas modny zabieg z tymi brudnymi, ale bardzo plastycznymi, ścianami z odpadającym tynkiem. No i kolorystyka była spójna. Fincher jest mistrzem dopracowania wizualnych szczegółów w swoich filmach, to wiadomo.