Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oddajmy hołd Billowi Fingerowi – idea Google Doodle

Zaczęty przez kelen, 10 Styczeń 2014, 16:02:43

kelen

Pozwolę sobie zareklamować rzecz na forum i wkleić treść newsa ze strony. Bardzo Was wszystkich proszę o pomoc w tej kwestii. Temat zostawiam otwarty do ewentualnej dyskusji oraz "chwaleniem" się działaniami :)

Rok 2014 nie będzie tylko okazją do świętowania 75-lecia istnienia Batmana. W tym roku swoją 100 rocznicę urodzin (8 luty) oraz 40 rocznicę śmierci (18 stycznia) obchodzi osoba, bez której postać Mrocznego Rycerza nie byłaby tym, kim się stała. Mowa oczywiście o Billu Fingerze, współtwórcy Batmana oraz jego pierwszym scenarzyście. To jemu fani mogą zawdzięczać m. in. charakterystyczny wygląd Mrocznego Rycerza. W innym wypadku Bob Kane zrealizowałby swoją wizję wyglądającą niczym kopia Supermana ze skrzydłami nietoperza.

Z powodu nieuczciwości Boba Kane'a oraz zapisów prawnych, Bill Finger nie może być oficjalnie podpisywany jako współtwórca Batmana. Walkę z takim stanem rzeczy podjął między innymi Marc Nobleman, pisarz, który od lat zbiera fakty na jego temat. Swoją wiedzę wykorzystał do stworzenia pierwszej i jak na razie jedynej ilustrowanej biografii Fingera pod tytułem ,,Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman,,. Nobleman wpadł na pomysł, dzięki któremu współtwórca Batmana mógłby szerzej zaistnieć w świadomości fanów oraz aby oddać mu zasłużony hołd. Autor postanowił wykorzystać ideę Google Doodle polegającą na kreacji specjalnego logo wyszukiwarki Google symbolizującego świętowaną okazję. Internauci mogą sami zgłaszać propozycję tego, co i w jakim dniu owa ilustracja mogłaby reprezentować. W związku z tym Nobleman zwrócił się do fanów o pomoc, aby na proposals@google.com zgłaszać prośby, aby 8 lutego Google Doodle świętowało 100 rocznicę urodzin Billa Fingera. Nasz serwis serdecznie zaprasza i zachęca do wykonania tego kroku wszystkich naszych Czytelników, fanów Batmana oraz komiksów.

Adriann

Ho?d prawdziwemu twórcy Batmana! Nie temu zasranemu Bobowi Kane'owi który nie doceni? tego ogromnego wk?adu

Doctus

CytatNie temu zasranemu Bobowi Kane'owi

Kolejna osoba po Funky'm i jego po?cie sprzed paru dni, która zrobi?a mi dzie?.

Johnny Napalm

Nie wiem czy ta ca?a operacja co? zmieni. Gdyby nie Batcave nigdy bym nie wiedzia? kim by? Bill Finger. Nawet autorska stopka z #1/95 polskiego Batmana nie otworzy?a mi oczu. W?tpi? ?eby google kogo? zmusi?y do szukania prawdy.
CytatNie temu zasranemu Bobowi Kane'owi
Mimo wszystko to on by? ko?em nap?dowym ca?ego interesu i gdyby nie on sam pomys? na takiego Batmana nigdzie by nie zaistnia?.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Leon Kennedy

Dokładnie Johnny. Nie możemy odbierać Bobowi tego co zrobił dla Gacka... Ale z drugiej strony wpływ Fingera na ta postać był tak duzy, że hołd i wymienienie go jako jeden z dwóch twórców Batmana w pełni mu się należy.

LelekPL

Świetna inicjatywa i na pewno wezmę udział. Nie wiem jakie skutki przyniesie bo nasza grupa - ludzi wiedzących o znaczeniu Fingera - jest bardzo mała i raczej nie bardzo widoczna w mediach. Gdyby to się udało, na pewno może to otworzyć niektórym oczy, ale to też nie będzie wielka grupa osób.

Rado

A tutaj ciekawa historia o Bobie Kane'ie opowiadana przez Jima Steranko (je?li to faktycznie jego Twitter, bo pono? niepotwierdzony).

http://comicsalliance.com/jim-steranko-twitter-slap-bob-kane/

LelekPL

Gdyby kto? jeszcze nie wys?a? i/lub nie wiedzia? co napisa?, przesy?am swoj? wiadomo?? jak? wys?a?em na wy?ej wymieniony adres:

CytatDear Sir or Maddam,

As a fan of comic books and the character of Batman, I would like you to raise the awareness of one of his key creators, Bill Finger, by creating one of your "Google Doodles" on the 8th of February when we will be celebrating his 100th birthday. Sadly, the man's essential contribution to the inception of the world's most popular superhero has been consciously removed due to legal issues. Knowing your popularity and importance and also that you are a company that celebrates innovation and creativeness, I would like to implore you to consider my request.

Thank you in advance,

Jest do?? oficjalnie, ale krótko, ?eby?my mieli pewno??, ?e przeczytaj? t? wiadomo??. Warto tak?e zatytu?owa? maila "Bill Finger".

kelen

Dzięki za podzielenie się przykładowym mailem. Ja już swojego, koślawo napisanego wysłałem. Mam nadzieję, że akcja się uda, a czasu coraz mniej.

Rado

Jakby kto? jeszcze nie s?ucha?, to pod linkiem poni?ej znajduje si? wywiad, którego udzieli? Marc Tyler Nobleman w audycji Kevina Smitha "Fatman on Batman". Sporo interesuj?cych rzeczy mo?na si? z tego podcastu dowiedzie?.

http://smodcast.com/episodes/marc-tyler-nobleman-the-fickle-finger-of-fledermaus/

Z takich ciekawostek oko?o tematowych, to przypomnia?o mi si?, ?e kiedy? w teleturnieju "Milionerzy" by?o pytanie o twórc? postaci Batmana. By?o to nawet pytanie o g?ówn? wygran?, czyli o ca?y milion z?otych. Pami?tam, ?e to ogl?da?em, jednak musia?em si? wspomóc internetem, ?eby znale?? dat? emisji odcinka oraz to, jak dok?adnie brzmia?o pytanie. Data to 14 pa?dziernika 2001 roku, a pytanie brzmia?o tak:

Komiksowym "dzieckiem" rysownika Boba Kane'a jest:

A: Superman
B: Batman
C: Spider-Man
D: Captain America

Uczestnik teleturnieju nie odpowiedzia? i zgarn?? pó? miliona. Pewnie wiedzia?, ?e ?adna z tych odpowiedzi nie jest poprawna, heh.



LelekPL

Pami?tam tych milionerów. To by? pierwszy raz jak odpowiada?a osoba o pytanie za milion w Polsce. Pami?tam, ze mia?em troch? satysfakcji, ze nawet jako gówniarz wiedzia?em... cho? niekoniecznie mia?em pewno??. Wtedy skojarzy?em imi? Boba Kane'a i Bruce'a Wayne'a i wtedy wiedzia?em, ?e on jest jego twórc? (ze wzgl?du na bardzo podobne imiona)

Co ciekawe nie by?o to naj?atwiejsze pytanie o milion w historii. Pami?tam, ze pewna dziewczyna gra?a o milion i mia?a 2(!) ko?a ratunkowe (pytanie do publiczno?ci i 50/50). Nie do??, ?e wybra?a je w najbardziej nielogicznej kolejno?ci, czyli najpierw pytanie, a potem 50/50 (WTF!?), to potem nie wiedzia?a czy Artemida pos?ugiwa?a si? t? sam? broni? co Legolas czy Zorro? Najgorsze, ?e wiedzia?a i poprawnie powiedzia?a czym Legolas i Zorro si? pos?ugiwa?y, ale najwidoczniej s?dzi?a, ?e grecka bogini mog?a pos?ugiwa? si? szpad? i zrezygnowa?a :p

Johnny Napalm

CytatPamiętam, ze pewna dziewczyna grała o milion i miała 2(!) koła ratunkowe (pytanie do publiczności i 50/50). Nie dość, że wybrała je w najbardziej nielogicznej kolejności, czyli najpierw pytanie, a potem 50/50 (WTF!?),
Pewnie tak miała napisane w scenariuszu i się tylko dobrze niego trzymała. To jak sędzia Anna Maria Wesołowska. Niby by chciała rozpatrywać sprawy tak jakby to robiła naprawdę, jednak czasem musi walnąć babola, żeby było ciekawiej i ludzie zbyt szybko nie uciekli od telewizora.

Dobre było jak facet, który grał o milion, miał pytanie o krainę z której pochodził Conan. Nie wiedział, poddał się i wyszedł z połówką. Za miesiąc czy półtora wywiad z nim w jakiejś gazecie i... okazuję się, że gościu miał od dawna dwa koty, z czego jeden to Cimmeria, czy jak kto woli Cymeria. Tak się nazywał. :P
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Rado

Ósmego lutego otworzyłem Google z nadzieją, że zobaczę coś fikuśnego na temat Fingera i ogólnie Batmana. Nic takiego nie miało miejsca. Niestety. Widać petycja była niewystarczająca, albo po prostu za darmo tego nie robią. Mimo wszystko pocieszać się można, że szum jaki się zrobił wokół idei Doodle jakoś pozytywnie wpłynął na poszerzenie wiedzy o tym autorze. Dzięki różnym portalom, podcastom, ludziom takim jak np. Kevin Smith, który promował idee, z pewnością ktoś dowiedział się kim był Finger. Można poczytać chociażby komentarze pod podcastem Fatman on Batman z odcinka, wktórym gościł Nobleman. Ja zapamiętałem taki, że ktoś tam dość długo interesował się Batmanem, ale o Fingerze do tej pory nie słyszał. Dzięku podcastowi i innym prtalom już się nauczył. I o to chodziło.

Bonus: Batman by Kane versus Batman by Finger (aczklwiek jest błąd w nazwisku).