Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oscary i inne filmowe nagrody

Zaczęty przez LelekPL, 13 Luty 2011, 23:18:39

Rado


LelekPL

Oscary rozdane... Mnie nic nie zniesmaczyło. W sumie jak Inside Out nie było nominowane za najlepszy film to kilku kandydatów mogło spokojnie tą nagrodę wygrać i nie widziałbym w tym nic szokującego. Spotlight to bardzo dobry film i dobrze dla niego i dla samej tematyki, że wygrał Oscara. Dobrze, że DiCaprio i Morricone w końcu zdobyli Oscary, ale w sumie według mnie mało zasłużone w tym roku. A propos, to jest moja lista, komu ja bym wręczył nagrody w poszczególnych kategoriach:
http://www.moviefancentral.com/lelekpl/blogs/who-should-have-won-the-oscars-my-list

Co do samej gali to dziwią mnie te pozytywne komentarze. Według mnie była raczej nudna, a Chris Rock, zaskakująco jak na siebie, mało śmieszny. Przesadzali z tą rasową tematyką... jednocześnie skupiając się tylko na czarnych aktorach. Tak jakby pełno Azjatów i Latynosów było nominowanych :P Ci jakoś nie narzekali.

Tak się niestety złożyło, ze w tym roku najlepsze role trafiły do białych. Jest to wina tego komu daje się te role, ale na pewno lekarstwem na nie nie powinno być dawanie nominacji aktorom tylko dlatego, że są czarni. Na szczęście już teraz murowanym faworytem do kolejnych Oscarów jest Birth of a Nation i Akademia będzie mogła się nieco odbić ;)

Jolly_Roger


LelekPL

Wszystkie jak najbardziej zas?u?one. "Nagrody" te? niech trafi? w odpowiednie r?ce Snydera, Leto i Afflecka.

Ale trzeba zauwa?y? te?, ?e Suicide Squad, obok Doctora Strange'a, jest jedynym filmem na podstawie komiksu nominowanym do Oscara. Nie Deadpool, nie Civil War. Ja w sumie mia?em spore zarzuty co do charakteryzacji, zw?aszcza je?li chodzi?o o Killer Croca, ten joker to te? nie idea?. Ja bym pewnie pr?dzej nominowa? Rogue One w tej kategorii. Mimo wszystko trzymam kciuki za Star Trek Beyond. Jaylah wygl?da?a ?wietnie, tak samo pozosta?e postacie.

Johnny Napalm

Cytat: Jolly_Roger w 24 Styczeń  2017, 22:08:46
Wśród nominacji do Złotych Malin filmy DC mają mocną reprezentację:
http://film.interia.pl/wiadomosci/news-nominacje-do-zlotych-malin-oto-najgorsze-filmy-2016-roku,nId,2341672
W większości słusznie, jednak nominacja dla Afflecka i Cavilla jest przesadą. To film był słaby, nie oni. Z kolei Leto nominacja się jak najbardziej należała. Dzięki niemu poczułem się prawie tak jakbym oglądał wersję Jokera w wydaniu Cesara Romero. Z tym, że tam to był typowy camp, z założenia, a tu taki efekt sam powstał, nie wiem czy na pewno było to intencją twórców filmu.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

#65
Według mnie nominacje aktorskie jak najbardziej zasłużone, a przynajmniej dla Afflecka. Aktorzy często mówią, że nominacja do oscarów to nagroda dla wszystkich którzy pracowali nad tą postacią. Reżysera, scenarzysty, wizażysty, itp. Tak samo powinno być z malinami i pod tym względem batfleck powinien zdecydowanie być nominowany do Maliny za to jak zwalili tą postać. Nawet jeśli gra Afflecka była poprawna.

Superman już mniej chociaż jego wątek też jest spieprzony niesamowicie. Cavill był nudny, ale nic nie woła o pomstę do nieba tak jak batfleck.

Co ciekawe ja do Malin nominowałbym tez Felicity Jones jako Jyn z jednego z moich ulubionych filmów. Aktorka nie jest zła, film bardzo dobry, ale ta bohaterka była poprowadzona fatalnie. Strasznie nieskładna.

Anonimowy Grzybiarz

Polecam wszystkie trzy filmy Kennetha Lonergana, który w tym roku odebrał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu "Manchester by the Sea":
http://mnichhistorii.blogspot.com/2017/02/skoceni-z-zyciem-bohaterowie-w-kinie.html

chris3z8

Oscary ju? nic nie znacz?. Dla mnie to autoparodia nagród filmowych. ,,Moonlight'' najlepszym filmem?! ?enada... <facepalm> ;D

Johnny Napalm

Parę słów o produkcji, która dostała aż 8 nominacji do Oscara, co jest jakimś nieporozumieniem. Chodzi o film z zeszłego roku opowiadający o bohaterskiej ucieczce aliantów przed swoimi niemieckimi przyjaciółmi (czekam teraz na film o pełnych zaangażowania kolaborantach francuskich).

Dunkierka to chyba najbardziej przereklamowany obraz w filmografii Christophera Nolana. Doprawdy, nie wiem co w tym filmie może się spodobać, czy w ogóle zainteresować.

Scenariusz zwyczajnie mnie rozczarował. Uważam, że był pozbawiony jakiejkolwiek koncepcji.

Co można uczynić najgorszego w filmach wojennych było tutaj, czyli przeraźliwie wyzierająca z ekranu nuda. Jak film wojenny może być z założenia nudnym? Nie wiem. Chris tutaj to osiągnął. Żeby była jasność, to nie były nudne fragmenty, ale przez całe ponad 100 minut oglądania Dunkierki czułem, że tracę czas.

Nie będę się długo rozwodził na jego temat. Wymienię szybko to co uważam za minusy:
• brak konkretnej historii (mamy za to chaotyczny zbitek wielu nieinteresujących)
• właściwie brak głównego bohatera (wszyscy byli mało ciekawi)
• dłużyzny (w filmie jest naprawdę wiele scen, które nic nie wnoszą do historii, a są rozciągnięte do granic możliwości)
• pretensjonalność filmu (Nolan jest tu nieco zmanieryzowany, sam powtarza kilka swoich motywów z poprzednich filmów, ale nie jest to już niestety oryginalne)
• wracając do powyższego punktu, wiele scen jest tylko pretekstem do pokazania kilku dobrych zdjęć
• ilość dobrych zdjęć (co mogło być dużym atutem filmu) nie jest zbyt duża.

Krótko mówiąc, istnieje naprawdę dużo lepszych filmów wojennych. Część z nich powstała dość dawno temu, a i tak robi do tej pory mega wrażenie. I nie potrzeba tu masy efektów komputerowych. Nie wystarczy wrzucić dosłownie kilku autentycznych maszyn, żeby pokazać dobrze pojedynki lotnicze.

Nawet jeśli Dunkierka dostanie jakieś Oscary, to nie będzie znaczyło nic. To film mainstreamowy i pewnie coś odpalą Nolanowi po koleżeńsku. Nie będzie to jednak żadnym wyznacznikiem jakości filmu.   
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

Cytat: Johnny Napalm w 24 Styczeń  2018, 00:36:32
Dunkierka to chyba najbardziej przereklamowany obraz w filmografii Christophera Nolana.
Nie mogę się z tym nie zgodzić. Ja również zawiodłem się na tym filmie i mam podobne problemy z nim co Ty.

Ale Twoja argumentacja wyraźnie wskazuje, że nie rozumiesz co oznaczają nominacje do Oscara.
Po pierwsze, ilość nominacji (a także nagród), nie świadczy o tym, który film jest lepszy. To, że Grawitacja wygrała z 5 czy 6 Oscarów nie powstrzymało Akademii od wybrania Zniewolonego najlepszym filmem. To samo z La La Land i Moonlight rok temu. Oni nie przydzielają ilości nominacji, według tego, który film jest ogólnie najlepszy. "Ok, w tym roku najlepszy jest Logan to damy mu 15 nominacji, drugi jest Shape of Water to damy mu 14 nominacji, a Dunkierce 13." Nonsens.

Po drugie
Cytat: Johnny Napalm w 24 Styczeń  2018, 00:36:32
Krótko mówiąc, istnieje naprawdę dużo lepszych filmów wojennych. Część z nich powstała dość dawno temu, a i tak robi do tej pory mega wrażenie. I nie potrzeba tu masy efektów komputerowych. Nie wystarczy wrzucić dosłownie kilku autentycznych maszyn, żeby pokazać dobrze pojedynki lotnicze.
Co ma piernik do wiatraka? Dunkierka nie konkuruje z innymi filmami wojennymi sprzed lat. Ona konkuruje z filmami z tego roku. Zawsze jest pełno ludzi, którzy powołują się na ten bezsensowny argument. Jak Scorsese wygrał za Infiltrację to ludzie też się burzyli, że "to przecież nie jest jego najlepszy film" I co z tego? To nie był konkurs na najlepszy film Scorsese, tylko najlepszy film roku.

Po trzecie, zgadzam się, że największy problem tego filmu to historia i postacie (a właściwie ich brak). Ok, ale film nie dostał nominacji za najlepszy scenariusz. Został nominowany w kategoriach w których w większości zasłużył na nominację w porównaniu z innymi filmami z tego roku.
Najlepszy film - no tu się nie zgadzam, nie powinien być nominowany. Nie jest nawet w 20 najlepszych filmów tego roku imo.
Najlepszy reżyser - dyskusyjne, ale już bliżej. Ze słabym scenariuszem wyciągnął całkiem sporo, zmniejszył budżet i poradził sobie z dość wymagającym przedsięwzięciem.
Najlepsza muzyka - również mnie zawiodła, ale w tym roku, nie było pięciu lepszych soundtracków niestety.
Najlepsze zdjęcia - to samo co muzyka

Z resztą nominacji nie sposób jest się nie zgodzić. Zwłaszcza dźwięk, gdzie film powinien spokojnie wygrać.

Także film może nie zasłużył na 8 nominacji, ale 6 czy 7 jak najbardziej.

Czy to znaczy, że jest wybitnym filmem? Nie! Ale nie ma co narzekać na nominacje bo były przydzielone dość sprawiedliwie.

To, że Logan dostał tylko jedną nominację, i nie był nominowany za najlepszy film, aktora i drugoplanową rolę, to jest dopiero porażka.

Johnny Napalm

Oscary są od dawna niewarte czegokolwiek. Nie znam nikogo, kto sugerowałby się pójściem do kina na dany film po ilości jego nominacji do tej nagrody. No, ale może po prostu znam ludzi, którzy myślą autonomicznie.

Mniejsza z tym. Dunkierka jest naprawdę słabym filmem. Wyjątkowo słabym.

CytatDunkierka nie konkuruje z innymi filmami wojennymi sprzed lat.
Ale ja porównuję filmy z danego gatunku, które powstały przez lata.
Guzik mnie obchodzi porównywanie filmów z różnych gatunków tylko dlatego, że powstały w tym samym roku. Jak widzę taką Dunkierkę i chwilę wcześniej oglądam np. O jeden most za daleko z 1977 roku to sorry... obraz Nolana po prostu posysa.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

#71
Oscary Oscarami, ale najwy?sza pora na LELKI:
http://www.filmweb.pl/user/ElDuderino/blog/582595-LELKI+2017

Spoiler
NAJLEPSZY FILM
Logan
Get Out
Call Me By Your Name
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Star Wars The Last Jedi
The Shape of Water
It
Blade Runner 2049
Ingrid Goes West
Hostiles

NAJGORSZY FILM
The Bye Bye Man
Batman and Harley Quinn
xXx Return of Xander Cage
Leatherface
Birth of a Dragon

NAJLEPSZY RE?YSER
Jordan Peele (Get Out)
James Mangold (Logan)
Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing Missouri)
Guillermo Del Toro (The Shape of Water)
Paul Thomas Anderson (The Phantom Thread)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Mollys Game
Call Me by Your Name
Logan
Get Out

NAJLEPSZE ZDJ?CIA
The Phantom Thread
The Killing of a Sacred Deer
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
The Shape of Water

NAJLEPSZA MUZYKA
The Greatest Showman
Call Me by Your Name
Life
Good Time
Star Wars The Last Jedi

NAJBARDZIEJ PRZEREKLAMOWANY
Darkest Hour
Wonder Woman
The Post
Dunkirk
Raw

NAJBARDZIEJ NIEDOCENIANY
Hostiles
Life
The Greatest Showman
The Babysitter
Listy do M. 3

NAJDZIWNIEJSZY
mother!
Get Out
The Killing of a Sacred Deer
The Babysitter
Split

NAJLEPSZY FILM AKCJI
Logan
Star Wars The Last Jedi
Spider-Man Homecoming
Thor Ragnarok
Baby Driver

NAJLEPSZA KOMEDIA
The Disaster Artist
Coco
Spider-Man Homecoming
The Babysitter
Thor Ragnarok

NAJLEPSZY DRAMAT
Call Me by Your Name
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
The Shape of Water
Ingrid Goes West
Hostiles

NAJLEPSZY HORROR
Get Out
It
Life
The Killing of a Sacred Deer
The Babysitter

NAJLEPSZY SCI-FI
Logan
Star Wars The Last Jedi
The Shape of Water
Blade Runner 2049
War for the Planet of the Apes

NAJLEPSZY DOKUMENT
Spielberg
Batman & Bill
Icarus
The Confession Tapes
78/52: Hitchcocks Showe Scene

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
War for the Planet of the Apes
Blade Runner 2049
Star Wars The Last Jedi
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Valerian and the City of a Thousand Planets

NAJWI?KSZE ROZCZAROWANIE
Alien Covenant
Pitch Perfect 3
The Mummy
Dunkirk
Kong Skull Island

NAJWI?KSZA NIESPODZIANKA
It
Split
Life
The Babysitter
Listy do M. 3

NAJLEPSZY AKTOR
Timothee Chalamet - Call Me by Your Name
Hugh Jackman - Logan
Christian Bale - Hostiles
Daniel Day-Lewis - The Phantom Thread
James Franco - The Disaster Artist

NAJLEPSZA AKTORKA
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Sally Hawkins - The Shape of Water
Magdalena Boczarska - Sztuka kochania
Anne Hathaway - Colossal

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Patrick Stewart - Logan
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Steve Zahn - War for the Planet of the Apes
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Benny Safdie - Good Time

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Vicky Krieps - The Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Sylvia Hoeks - Blade Runner 2049
Allison Janney - I, Tonya
Rosamund Pike - Hostiles

OBJAWIENIE
Timothee Chalamet - Call Me by Your Name
Vicky Krieps - The Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Sylvia Hoeks - Blade Runner 2049
Samara Weaving - The Babysitter

NAJLEPSZA POSTA?
Logan - Logan
Kylo Ren - Star Wars The Last Jedi
Valkyrie - Thor Ragnarok
Caesar - War for the Planet of the Apes
Bee - The Babysitter

NAJLEPSZY SERIAL
The Orville
Big Little Lies
American Vandal
Mindhunter
Stranger Things 2

NAJLEPSZY PLAKAT
The Void

Alien Covenant

Get Out

The Babysitter

Wonder Woman


NAJLEPSZY ZWIASTUN
Logan
! No longer available

Blade Runner 2049
! No longer available

Star Wars The Last Jedi
! No longer available

It
! No longer available

Thor Ragnarok
! No longer available


NAJLEPSZA SCENA AKCJI
Throne Room - Star Wars The Last Jedi
Attack on Supremacy - Star Wars The Last Jedi
Yondu kills Ravagers - Guardians of the Galaxy vol. 2
Plane sequence - The Fate of the Furious
Farmhouse fight - Logan

NAJBARDZIEJ PAMI?TNA SCENA
Throne Room - Star Wars The Last Jedi
End credits - Call Me by Your Name
Farmhouse sequence - Logan
Hypnotism scene - Get Out
Peach scene - Call Me by Your Name

NAJLEPSZY TEKST
"I'm Mary Poppins, y'all!" - Guardians of the Galaxy
"You know, Logan, this is what life looks like. A home, people who love each other, safe place. You should take a moment and feel it." - Logan
"So, this is what it feels like." - Logan
We rip out so much of ourselves to be cured of things faster than we should that we go bankrupt by the age of thirty and have less to offer each time we start with someone new. But to feel nothing so as not to feel anything, what a waste! - Call Me by Your Name
"We are what they grow beyond. - Star Wars The Last Jedi
[Zamknij]

Ilo?? nominacji:
Logan - 13
Star Wars The Last Jedi - 11
Call Me by Your Name - 10
Get Out - 8
The Babysitter - 8
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - 7
Blade Runner 2049 - 7
The Shape of Water - 6
Hostiles - 5
The Phantom Thread - 5

Ilo?? wygranych:
Logan - 6
Call Me by Your Name - 3
Get Out - 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - 2
Star Wars The Last Jedi - 2
The Phantom Thread - 2

LelekPL

Oscary w tym roku ogłosiły, że rozdadzą niektóre mniej istotne nagrody podczas przerw reklamowych, co uznałem za świetny pomysł swego czasu, skoro ta gala jest i tak strasznie przydługa. Jednak okazało się, że te mniej popularne nagrody to m.in. najlepsze zdjęcia i montaż :P WTF to dwa kluczowe elementy kinematografii. Myślałem, że wsadzą w przerwę krótkie filmy, animacje dokumenty i piosenki, ewentualnie pogodziłem się z dźwiękiem. Ale montaż i ZDJĘCIA!? Hehehe

Johnny Napalm

No nie, to przegięcie pały. Dźwięk też jest bardzo ważny, no ale zdjęcia? Tego nie można od tak sobie olewać moczem. Kurde, liczą się tylko wizerunki i skandale. Coś np montażyści chyba za mało molestowali, żeby było o nich głośno i zasłużyli na swoje 5 minut.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

Nie pokazanie każdej, powtórzę - KAŻDEJ kategorii - to okropne zachowanie ze strony Akademii. Nie ważne, czy to zdjęcia, aktorka drugoplanowa, czy krótkometrażowy dokument - każdy zwycięzca zasługuje na to, by móc podziękować za wsparcie swoim bliskim, którzy oglądają go w telewizji. Absurdalny pomysł na skrócenie gali, na którego wpadli jacyś kretyni.

A co do Oscarów jak i innych nagród filmowych, moje zainteresowanie nimi wygląda mniej / więcej tak:


Nie potrafię wykazać nawet minimalnego zainteresowania tą farsą. Śledziłem Oscary i wszelkie inne nagrody filmowe przez lata, było to dla mnie-kinomana bardzo ważne, jednak im starszy byłem, im więcej rozumiałem o filmach, tym bardziej przekonywałem się, że Oscary dostają filmy najlepiej pod nie wyreklamowane, a nie najlepsze (w dodatku werdykty Akademii wielokrotnie mijały się z moją opinią). Zaczęło mnie to męczyć, w lutym 2014 miałem już zwyczajnie dość, później tylko raz zdecydowałem się na oglądanie gali, było to w 2016 roku, kiedy magia kina oraz prawdziwy amerykański sen miały się ziścić, gdy członkowie Akademii dadzą zasłużonego Oscara Sly'owi za rolę Rocky'ego w Creedzie. Poniżej historyczny moment, w którym Oscary przestały mieć dla mnie jakąkolwiek wartość:
https://youtu.be/AeFycUUAdsg

To był koniec. Politycznie poprawne nagrody, które nie mają nic wspólnego z nagradzaniem najlepszych w danym roku i towarzyszy im nieciekawy wyścig, którego kulminacją jest nudna gala. Sorry, ale jestem zaskoczony, że jeszcze ktoś to przeżywa. A w tym roku jakoś szczególnie mnie wkurza, gdy pierwsze opinie na zwiastuny jakichś ciekawie zapowiadających się filmów, to teksty w czym on ma szanse na Oscara, albo "oby polska premiera była przed Oscarami". Jakie to ma znaczenie? Dla mnie żadnego. Jak film obejrzę, to obejrzę. Jak ktoś, kogo jestem fanem (Eastwood, Denzel, Bale) zostanie doceniony - cieszę się. Jak nie - mało mnie to obchodzi. Reszta tej szopki jest mi wysoce obojętna.

A tegoroczny sezon to już w ogóle jakaś abstrakcja. Poziom cienizny, która jest nagradzana i nagród trafiających w nieodpowiednie ręce woła o pomstę do nieba. Rami Mercury za Queen, Czarna Pantera za praktycznie wszystko, itd. Nie mówię tu tylko o Oscarach, ale też o Saturnach, Satelitach, BAFTAch (Pantera dostał nagrodę - i to już trzecią w tym roku - za najlepsze VFX roku! Film z tyloma niedokończonymi = obiektywnie złymi efektami, wyglądającymi jak sprzed 15-20 lat!!). Tak więc dla mnie - dziękuję, postoję. Zero szacunku do tych szopek i jakichkolwiek nagród z mojej strony.