Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Komiksy wydane w Polsce

Zaczęty przez Dezerter, 01 Luty 2009, 01:15:28

Leon Kennedy

Fakt jest mucha. Jakoś zapomniałem o niej. A mi chodziło o to, że ciągle w księgarniach, empikach itp... Świecą pustkami odnośnie komiksów ze świata DC czy Marvela.

CytatChodzi mi o magazyn ze Spider-manem dla czterolatków.

A kto w ogóle takie gówno bierze pod uwagę ::)

Roy_v_beck

No nie chcą w egmoncie superhero i ja szanuję ich decyzję. Gdyby było tak dobrze, to by z pewnością inne wydawnictwo by to wzięło, no ale nie jest.
To tak samo jak z Burtonem i Nolanem. Na forum wszyscy krzyczą, że lepszy Burton, ale jak przychodzi co do czego to zdecydowanie wygrywa Nolan. Teraz tylko podstawić pod Burton ludzi, którzy chcą więcej Batmana, a pod Nolana ludzi, którym Batman jest obojętny i wychodzi rzeczywistość.

A co do odpowiedzi Egmontu, to jednym komentarzem pan Kołodziejczak mi zaimponował i bardzo przypadł do gustu. Otóż padło pytanie, że w zestawieniu sklepu gildia.pl na 20 najlepiej sprzedających się komiksów na pierwszym miejscu był tytuł "Marvels" od Mucha Comics, no i wobec tego pytający mówi, że tu ma dowód iż jest zapotrzebowanie na bohaterów, więc czemu Egmont mówi, że nie znajdą się chętni na te komiksy?
No, a Kołodziejczak mu odpowiada, że skoro Mucha tak świetnie sprzedaje, to czemu nie wydaje pięciu komiksów na miesiąc?
I to mówi samo za siebie. . .

kelen

Cóż, sama Mucha ponoć jest zainteresowana wydaniem Batmana w 2011, więc zobaczymy co z tego będzie.
A tamta odpowiedz faktycznie konkretna.

(A)nonim

Wydanie jeszcze jednego albumu w roku, odpowiednio rozreklamowanego jest aż tak ryzykowne? Bez przesady.
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

kelen

Do dziś mnie też zastanawia czemu Egmont spieprzył idealną okazję - była przecież premiera TDK to na pewno by ruszyła jakaś machina promocyjna. Wydać jakiś komiks w tym czasie i są klienci. Przecież zrobili to przy premierze Toy Story i Alicji. Czemu nie przy filmach superhero? :/ Na dodatek znowu ruszają z kwartalnikiem okazyjnym, gdzie pierwszy leci komiks na podstawie Mass Effect.

DeltiX

To nie kwestia pieniędzy. Egmont z jakiegoś dziwnego, niezrozumiałego dla mnie powodu nie wydaję kompletnie nic związanego z naszym poczciwym nietoperzem*. Skoro w internecie działa strona o batmanie która potrafi pozyskać sponsorów do konkursu pisankowego, skoro istnieje całkiem sporo portali o komiksach, to oznacza że ludzie którzy się komiksami interesują są, a to znaczy że rynek zbytu istnieje. Wystarczy wejść na allegro i zobaczyć że komiksy które mają na pierwszej stronie napis Batman schodzą i to w ładnych cenach, do tego nie w aż znowu tak małej ilości. Weźmy pod uwagę że na allegro również nie wszyscy kupują, a sprzedaż samych komiksów z batmanem nie jest wcale (tak jak już wspomniałem) taka mała. Oczywiście kto obserwuje na bieżąco zauważy że zdarzają się miesiące gdzie naprawdę tych komiksów schodzi dużo(ilość aukcji oscyluje w granicach 320, a sprzedaję się kila-kilkanaście komiksów tygodniowo) , a zdarzają się takie jak teraz gdzie nie dość że jest  "tylko"  237 ofert to schodzi tylko parę komiksów tygodniowo. Myślę że gdyby ktoś pomyślał i wydał dobry tytuł do tego reklamując go sprzedał by się w dużej ilości, a pieniądze by się zwróciły z nawiązką.

to moje subiektywne zdanie, nie jestem analitykiem ale z punktu widzenia szarego czytelnika (czyli mnie) tak to wygląda.

edit:
*-trochę przesadziłem wydaję ale w małych ilościach i tak trochę od niechcenia chyba ale mimo to cieszę się że raz w roku mogę kupić nowy komiks z nietoperkiem.
http://perspektyma.blogspot.com - moje atelier

https://www.facebook.com/Perspektyma - i trochę więcej tekstu.

Roy_v_beck

Cytat: DeltiXEgmont z jakiegoś dziwnego, niezrozumiałego dla mnie powodu nie wydaję kompletnie nic związanego z naszym poczciwym nietoperzem.
Egmont przez ostatnie z dziesięć już lat prawie wydaje komiksy z Batmanem, w tym takie zajebiste jak "Kingdom Come", "Azyl Arkham", "Powrót Mrocznego Rycerza" czy "All Star". Więc nie czepiać mi się tego wydawnictwa.

Cytatilość aukcji oscyluje w granicach 320, a sprzedaję się kila-kilkanaście komiksów tygodniowo
Jaja sobie robisz? Jak jest 200 aukcji to dużo. Zresztą nie liczy się ilość, a jakość. Od dawna poluję na "Mroczny Rycerz Kontratakuje" w zrozumiałej cenie. A ceny jakie osiągają zeszyty TM-Semic to żenada.

Egmontowi dajcie spokój, to zajebiste wydawnictwo i może nie tyle z powodu pieniężnych ale i też zwyczajnie chęci im brakuje do tego komiksu, wolą europejskie, no i dobrze. Dla mnie i tak masę świetnych tytułów wydają. A wszyscy się ich czepiają, bo jako jedyni mają sprecyzowane plany, wydają w terminie i co najważniejsze, utrzymują kontakt z czytelnikiem dając wywiady i regularnie odpowiadając na Alei Komiksów.
To reszta powinna się uczyć solidności od nich, a nie Mucha "w 2011 może będzie Batman", od Egmontu tyle że mamy zagwarantowanego tego Batmana w "2011", bo uczciwie wydają jeden album na rok i to jest konkretna umowa, na nic więcej liczyć nie można i trzeba się z tym pogodzić.

Tak naprawdę to jestem wkurwiony, że żadne wydawnictwo w Polsce nic od Avatar Press nie wydaje. . .


kelen

CytatTo reszta powinna się uczyć solidności od nich, a nie Mucha "w 2011 może będzie Batman", od Egmontu tyle że mamy zagwarantowanego tego Batmana w "2011", bo uczciwie wydają jeden album na rok i to jest konkretna umowa, na nic więcej liczyć nie można i trzeba się z tym pogodzić.

Yeah, sure. Egmont jest tak konkretny, że wydał u nas cudownego i pięknego Batmana i Syna i dopiero ledwo co przed premierą raczył nas poinformować, że dostaniemy pokrojony album i na dodatek żadnych konkretów na temat kontynuacji, a o albumie na 2010 mogli się dowiedzieć nieliczni, którzy (bodajże, teraz tego nie pamiętam) kupili ich nowego Sandmana. A "ekskluzywne/wyjątkowe/zajebiste/kupkupbotofrankmiller" wydanie All Star było tak ekskluzywne, że dali je do druku z błędami w tekście (nie licznymi co prawda, ale nazywanie albumu ekskluzywnym wydaniem powinno zobowiązywać, nie mówiąc o tym, że chcieli za niego więcej niż wydanie oryginalne).

Oczywiście nie skreślam Egmontu po całości z powodu tego jak traktują jedną ze swoich serii, ale to nie znaczy, że trzeba im lizać dupsko.

DeltiX

Cytat: Roy_v_beck w 05 Kwiecień  2010, 01:15:28
Jaja sobie robisz? Jak jest 200 aukcji to dużo. Zresztą nie liczy się ilość, a jakość. Od dawna poluję na "Mroczny Rycerz Kontratakuje" w zrozumiałej cenie. A ceny jakie osiągają zeszyty TM-Semic to żenada.

Czyli nie obserwujesz dokładnie aukcji na allegro, wybacz ale codziennie wchodzę i sprawdzam oferty na allegro.

btw Roy_v_beck, czytaj dokładniej.

Co do Egmontu to uważam że jest to naprawdę dziwne wydawnictwo, bo kto taki komiks jak Azyl Arkham wydaję w tak małej ilości?

http://perspektyma.blogspot.com - moje atelier

https://www.facebook.com/Perspektyma - i trochę więcej tekstu.

Roy_v_beck

Cytat: kelena o albumie na 2010 mogli się dowiedzieć nieliczni, którzy (bodajże, teraz tego nie pamiętam) kupili ich nowego Sandmana.
Serio? W lutym/marcu przy okazji odpowiedzi na Alei Komiksu powiedziane było, że w tym roku będzie "All Star". Trzeba się orientować po prostu.

Cytatnie mówiąc o tym, że chcieli za niego więcej niż wydanie oryginalne).
Do dzisiaj chociażby na Multiversum za oryginał trzeba zapłacić 75zł, a za polskie wydanie 72zł. Nie widzi mi się, aby to było drożej? No, chyba że porównujesz z wydaniem w miękkiej oprawie.
http://www.multiversum.abc24.pl/default.asp?kat=45353&pro=343394
http://www.multiversum.abc24.pl/default.asp?kat=66902&pro=517615

Cytat: DeltiXCzyli nie obserwujesz dokładnie aukcji na allegro, wybacz ale codziennie wchodzę i sprawdzam oferty na allegro.
Wybacz, ale chyba jakoś koślawo wchodzisz na allegro. Jak ja teraz jestem to w kategorii "Batman" jest 132 pozycji, wobec czego moje 200 wydaje się być zawyżone, o twoich 320 nie wspominając :D 

CytatCo do Egmontu to uważam że jest to naprawdę dziwne wydawnictwo, bo kto taki komiks jak Azyl Arkham wydaję w tak małej ilości?
1000 sztuk to całkiem sporo jak na polski rynek. Na ten przykład "Originals" maja nakład 1500 i wciąż cały nie może zniknąć. Nic też dziwnego, że po paru latach od premiery komiks jest wyprzedany.

kelen

CytatSerio? W lutym/marcu przy okazji odpowiedzi na Alei Komiksu powiedziane było, że w tym roku będzie "All Star". Trzeba się orientować po prostu.
Owszem, tak było, ale co nie zmienia faktu, że zapowiedź pierwszy raz pojawiła się w albumie, a nie - jak to powinno moim skromnym zdaniem wyglądać - na stronie wydawcy.
CytatDo dzisiaj chociażby na Multiversum za oryginał trzeba zapłacić 75zł, a za polskie wydanie 72zł.
Chyba zapominasz o cenie okładkowej, która wynosi 89 zł.

DeltiX

Cytat: Roy_v_beck w 05 Kwiecień  2010, 14:05:16
Wybacz, ale chyba jakoś koślawo wchodzisz na allegro. Jak ja teraz jestem to w kategorii "Batman" jest 132 pozycji, wobec czego moje 200 wydaje się być zawyżone, o twoich 320 nie wspominając :D 

Chyba nie potrafimy korzystać z allegro ;p. Z tym, mam nadzieje, nie będziesz dyskutował:
http://allegro.pl/listing/search.php?category=106&sg=0&string=batman

Cytat: Roy_v_beck w 05 Kwiecień  2010, 14:05:16
1000 sztuk to całkiem sporo jak na polski rynek. Na ten przykład "Originals" maja nakład 1500 i wciąż cały nie może zniknąć. Nic też dziwnego, że po paru latach od premiery komiks jest wyprzedany.

Hmm i tu mamy przykład w jaki sposób Egmont wydaje komiksy. No ten komiks który kupią wyłącznie fani batmana nam się lewie sprzedaję choć został wydany w liczbie 1200* sztuk to bestseller który kupią nie tylko fani nietoperza wydamy w liczbie 1000* sztuk.

Teraz Ty wybacz ale Twoje argumenty do mnie nie trafiają.

* - liczby takie, a nie inne by tylko zobrazować schemat.
http://perspektyma.blogspot.com - moje atelier

https://www.facebook.com/Perspektyma - i trochę więcej tekstu.

Juby

Odkopię kolejny forumowy wątek sprzed dekady, którego temat mocno się zmienił w naszym kraju na przestrzeni lat. Oj, i to jak! :)

Mucha Comics ostatecznie zaczęło wydawać pozycje z Batmanem nie w 2011, a w 2013 roku (i bardzo szybko skończyło, bo już w 2015). Egmont, który ma wyłączność na tytuły DC Comics, w końcu zrozumiał, że jednak jest popyt na superbohaterów w naszym kraju i od 2013 zasypuje nas wydaniami superbohaterskimi, w tym z Mrocznym Rycerzem. Nie ukrywam, ilość komiksów z Batmanem jaką wydają jest aż za duża, przynajmniej dla mnie. TM-Semic miało optymalne tempo: 1 komiks miesięcznie + ewentualne wydania specjalne, max. 1 na kwartał = do 16 tytułów z Batmanem rocznie. Tymczasem tempo wydawnicze w Polsce przekroczyło ten - moim zdaniem optymalny, choć zdaję sobie sprawę, że jestem w tej opinii odosobniony - limit i wydaje obecnie znacznie więcej.

Sporządziłem skromny wykres, ile komiksowych wydań z Człowiekiem-Nieoperzem opublikowano w naszym kraju w ostatnich 10 latach. Uwzględniłem nie tylko serie o Batmanie, ale też wszelkie cross-overy, serie pochodne, t.j. Harley Quinn, czy Suicide Squad, w których Batman często nie występował, a także Nightwing, All-Star Western, czy komiksy o Supermanie, w których Mroczny Rycerz wystąpił gościnnie (tak jak robi to Q na stronie głównej).


2010 - 1 komiks
2011 - 1 (Joker, zeszytów z Brave and the Bold nie liczę)
2012 - 4
2013 - 6
2014 - 11 ( w tym roku miałem pierwszą próbę, żeby zbierać wszystkie komiksy z Batmanem wydawane w PL)
2015 - 22 ( a tutaj wiedziałem już, że nie ma szans, żebym kiedykolwiek zebrał wszystko i odpuściłem :P)
2016 - 38 ( Egmont + Wielka Kolekcja Komiksów DC od Eglemoss )
2017 - 48 ( dotychczasowy rekord, ciekawi mnie czy ktokolwiek zebrał wszystko...? )
2018 - 39
2019 - 41

W tym roku - jeśli nie dojdzie do wydania kolekcji Batmana od Eaglemoss - na polski rynek trafi dokładnie 30 wydań komiksowych z Mrocznym Rycerzem, lub postaciami z jego świata. Myślę, że polscy fani nie mają na co narzekać (no, chyba że na małą ilość klasyki kosztem nowych historii). ;D

Spoiler
W sumie, skoro Egmont ma od lat wyłączność na Batmana w naszym kraju, myślę że możnaby przenieść całą zawartość tego wątku do tematu o Egmoncie. Taka sugestia dla moderatorów. ;)
[Zamknij]

Juby

#28
Cytat: Juby w 20 Maj  2020, 13:18:23Nie ukrywam, ilość komiksów z Batmanem jaką wydają jest aż za duża, przynajmniej dla mnie. TM-Semic miało optymalne tempo: 1 komiks miesięcznie + ewentualne wydania specjalne, max. 1 na kwartał = do 16 tytułów z Batmanem rocznie. Tymczasem tempo wydawnicze w Polsce przekroczyło ten - moim zdaniem optymalny, choć zdaję sobie sprawę, że jestem w tej opinii odosobniony - limit i wydaje obecnie znacznie więcej.
Yyyy... nieaktualne! :P ;D

Trochę się u mnie pozmieniało przez ostatnie dwa i pół roku. Po pierwsze, wróciłem do czytania komiksów na dobre i obecnie wcale nie uważam, że 16 cienkich komiksów rocznie byłoby optymalnym tempem (jeśli się nie pomyliłem w liczeniu, w 2022 przeczytałem aż 65 komiksów z Batmanem, z czego część to potężne cegły Egmontu, w których zawarto materiał podobny do tego, ile TM-Semic wydawało przez cały rok). Po drugie, ze względu na jakość obecnych ongoingów i nadmiar eventów, chyba nawet się cieszę, że kiedyś porzuciłem komiksowo i nie starałem się zbierać tego wszystkiego, bo nie było warto. Także wszystkie moje argumenty sprzed lat odpadły, fajnie że wydają u nas tak dużo i każdy fan ma tak obszerny wybór. Ostatnio poprawił się również stan wydawania klasyki.

Wrzucam zaktualizowaną rozpiskę ostatnich dziesięciu lat pod względem ilości polskich wydań komiksowych z Batmanem i/ lub innymi bohaterami/ łotrami miasta Gotham (w poprzedniej było kilka niedopatrzeń):

2012 - 4
2013 - 6
2014 - 11
2015 - 23
2016 - 38
2017 - 50 (bez uwzględniania pierwszego tomu Wonder Woman z DC Deluxe - nie wiem jaka jest w nim rola Batmana, może pojawia się tylko na jednym kadrze..?)
2018 - 39
2019 - 41
2020 - 29 (nie liczę drugiego wydania Superman: Czerwony syn, bo różni się względem pierwszego z 2015 roku jedynie logiem DC i ceną na okładce)
2021 - 36
2022 - 45
2023 - 49

Egmont od kilku lat utrzymuje tempo około 30 tytułów rocznie, a w 2021 zaczęła go wspierać nowa kolekcja od Hachette. Myślę że biorąc pod uwagę grubość ich wydań, rok 2022 był najobszerniejszy do tej pory, a zerkając na przyszłoroczne zapowiedzi, sądzę że tendencja zostanie utrzymana w 2023. Super sprawa, choć miejsca na półce powoli zaczyna brakować, a prawie wszystkie must-have'y już mam, więc i tak sądzę że w ciągu najbliższych dwóch lat moje zakupy komiksów z Batmanem ograniczą się do minimum, o ile nie poprzestanę na tym, co już mam.