03 Kwiecień 2020, 20:10:09

Aktualności:

Trwają zmiany na forum.

UWAGA: MOGĄ WYSTĘPOWAĆ PROBLEMY Z WYSYŁANIEM MAILI Z FORUM

Batman Forever

Zaczęty przez Maik, 23 Styczeń 2008, 23:57:46

Leon Kennedy

Kurczę, sam jestem bardzo zdziwiony! Czego to człowiek po latach się dowiaduje. A Wilsona za dzieciaka bardzo lubiłem.

Night_Wing

Na wszystkie kostiumy Batmana! Stało się. 80 lat cudownej, popkulturowej egzystencji Batmana trzeba jakoś uczcić. Od połowy czerwca, w niektórych polskich sklepach rusza sprzedaż filmów z cyklu "Batman (1989-1997)", każdy z nich w formacie 4K Blu-Ray z wbudowanym lektorem polskim i napisami. Ceny nie są wcale takie złe, jak na dysk 4k i Blu-Ray w jednym. Na jednym ze sklepów ruszyła przedsprzedaż perełek kwadrologii Mrocznego Rycerza sprzed ponad 20 lat. "Batman: Forever" kosztowałby, w tej najlepszej jakościowo opcji, 139zł. 

Juby

19 Maj 2019, 12:12:37 #107 Ostatnia edycja: 19 Maj 2019, 20:26:40 by Juby
Jeśli kupisz, potwierdź czy w końcu, pierwszy raz w Polsce wydano również film na Blu-ray. Podobno wersje Blu-ray z nowym remasterem mają być dołączone do wszystkich czterech filmów na UHD.

"Did you see BATMAN BEGINS? I don't think you can beat that."
- Morgan Freeman

XIII

Pytanie do tych którzy czytali nowelizację filmu autorstwa Petera Davida. Czy w tej książce były zawarte usunięte sceny  z filmu te które były na dvd plus jakieś inne?

Juby

Były. Całość zaczyna się tak, jak i adaptacja komiksowa, od sceny wyciętej z ucieczką Denta z Arkham. Wszystkiego już nie pamiętam, bo czytałem lata temu, ale mam na półce, jak powtórzę to zdam relację. ;)

- Morgan Freeman

Night_Wing

Adaptacja powieściowa "Batman: Na Zawsze", którą obecnie pochłaniam, którą to zażarcie, w ilości większej połowy zdołałem przeczytać, jasne, może i nie jest tym samym co filmowy pierwowzór , ale za to stanowi o wiele rozleglejsze źródło informacji, w sposób o wiele intensywniejszy - w wyrażeniu akcji i emocjonalności - opowiadający te same treści, co przelewa na ekran film. Nowelizacja wprowadza coś na miarę prologu - przytoczenia wybranych dramatycznych wydarzeń z młodych lat Bruce'a Wayne'a (Zawirowania emocjonalne, rozdarcie wewnętrzne, szukanie swej tożsamości i celu w życiu po śmierci rodziców) i Edwarda Nygmy (Skrywanie geniuszu pod warstwą skromności i uległości ,,silniejszym społecznie jednostkom", do czego można dodać początek fascynacji Bruce'em Wayne'em, który jako dziecko stracił w brutalny sposób swoich rodziców, a mimo to z perspektywy Nygmy nie poddał się żalowi i przytłoczeniu, lecz skierował się ku samozwańczej sprawiedliwości i pragnieniu zemsty za śmierć rodziców). Książkowa adaptacja klasyku kinowego "Batman Forever" nie jest w cale taka zła, jak jej oceny na wielu serwisach internetowych: fanowskich, czy jakichś czytelniczych, na to wskazują.

Juby

Cytat: XIII w 20 Maj  2019, 19:35:20Pytanie do tych którzy czytali nowelizację filmu autorstwa Petera Davida. Czy w tej książce były zawarte usunięte sceny  z filmu te które były na dvd plus jakieś inne?
Cytat: Juby w 20 Maj  2019, 21:20:55Były. Całość zaczyna się tak, jak i adaptacja komiksowa, od sceny wyciętej z ucieczką Denta z Arkham. Wszystkiego już nie pamiętam, bo czytałem lata temu, ale mam na półce, jak powtórzę to zdam relację. ;)

Korzystając z siedzenia w domu od dwóch tygodni, w końcu powtórzyłem książkową adaptację Batman na zawsze Petera Davida.

Teraz mogę doprecyzować swoją odpowiedź. Książkowa adaptacja opiera się na scenariuszu, więc oczywiście ma inną strykturę niż w film (zaczyna się od ucieczki Denta z Arkham, później Wayne wizytuje swoją firmę i dopiero po niej rusza na akcję w banku, a pościg z Batmobilem odbywa się po wizycie na dachu komisariatu i rozmowie z Chase) i zawiera praktycznie wszystkie sceny wycięte z filmu (z tego co wiem powstała co najmniej jeszcze jedna, której brakuje, a pojawia się w komiksowej adaptacji, gdy Riddler, Two-Face i jego dziewczyny siedzą w kryjówce na Cawl Island, sztachając się urządzeniem Nygmy i siedząc na zrabowanej fortunie). Wiele scen i wątków jest również rozszerzonych, a część scen zupełnie innych, zarówno od filmu, jak i komiksu (może wzięli je z wcześniejszej wersji scenariusza?), np. w przeciwieństwie do wyciętej sceny, w której Bruce znajduje dziennik ojca i orientuje się, że śmierć rodziców jest jego winą, tutaj przypomina sobie swoją prośbę o wyjście do kina już podczas kolacji z Chase, a znajdując dziennik dowiaduje się, że jednak był w błędzie, bo to jego rodzice wybrali to konkretne kino i film o Zorro (więc to nie jego wina). Chase orientuje się kim jest Batman również wcześniej niż w filmie, w innych okolicznościach, a sam Batman jest z tego powodu zadowolony, bo taki był jego plan.

Muszę się jednak poprawić w kwestii tego, co napisałem w maju. Książka nie zaczyna się od sceny ucieczki Denta (która w książkowej adaptacji jest rozszerzona i zmieniona względem nakręconej wersji - Dent zabija tutaj strażnika), ta zaczyna się dopiero w okolicach 30 strony. Książka podzielona jest na trzy sekcje: KIEDYŚ... ... TERAZ... ...I NA ZAWSZE. Ostatnia sekcja to 2 ostatnie rozdziały, środkowa opowiada prawie resztę filmu, ale pierwsze trzy podrozdziały sekcji "kiedyś..." opowiadają o: I) młodym Brucie wpadającym po raz pierwszy do jaskini pod rezydencją (od tego zaczyna się książka); II) młodym Edwardzie Nygmie; III) spotkaniu Harvey'a Denta i Batmana na jakieś 3 lata przed rozpoczęciem się akcji filmu, niedługo po pokonaniu Pingwina.

Czytało się bardzo przyjemnie, pomimo kilku błędów tłumaczenia, które wyłapałem oraz dość streszczonego finału. Ogólnie polecam wszystkim fanom.

- Morgan Freeman