Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

Q

Kolejność losowa:

"Batman: Rok pierwszy"
"Zabójczy żart"
"Powrót Mrocznego Rycerza"
"Azyl Arkham"
"Batman: Długie Halloween"
"Batman: Narodziny Demona"
"Batman: Black And White"
"Batman: Mroczne zwycięstwo"
"Batman Hush"
"Batman: Gotham w świetle lamp gazowych"
"Batman: Śmierć w rodzinie"
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Newbie


Johnny Napalm

Cytat: Q w 19 Luty  2018, 23:32:41
"Azyl Arkham"

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego w odpowiedzi na pytanie, które komiksy z Batmanem należy przeczytać, padała właśnie ta odpowiedź.

Komiks pięknie zilustrowany, z głęboką fabułą, ale... niekanoniczny i tak naprawdę nie zmieniający nic w relacjach Nietoperz-Joker. Nie czytając go traci się tylko możliwość kontaktu z komiksowym dziełem sztuki. Nowy czytelnik nie przegapi jednak nic z chronologii, ważnych wydarzeń, które mają wpływ na fabułę innych komiksów.

Można przeczytać, ale nie jest to obowiązkowe. Obowiązkowe jedynie dla batmanowych geeków.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

Czy w Polsce wydany był Batman: Prey? Jeśli nie, to czy sa jakieś plany jego wydania?

VViczpolskorr

Witam, jestem tutaj nowy na forum poświęconego moim ulubionym uniwersum, jak i zapewne Waszym.
Jak dobrze pamiętam, Batmana lubię od dziecka - obejrzałem wszystkie filmy związane z nim, pomijając niektóre animacje. Zagrałem w kilka gier a Arkham Asylum całe ukończyłem, teraz jestem w trakcie przechodzenia Arkham City (zacząłem na słabym laptopie i zastanawiam się, czy kupić odświeżone wydanie na PS4).
Jednak chyba nigdy nie przeczytałem żadnego komiksu.... od czego miałbym zacząć Waszym zdaniem, od najstarszego wydania, czy może od innego numeru, gdzie np. akcja dzieje się jeszcze przed panowaniem Batmana (jak w serialu Gotham, który zresztą też zacząłem teraz oglądać)?

Będę wdzięczny za Wasze sugestie. :)

PS. Przy okazji możecie wypowiedzieć się także o tym wydanym pakiecie na PS4, czy warto zagrać.

Q

Można zacząć od pozycji, które uznawane są za obowiązkowe jak m.in.:
"Batman: Rok pierwszy"
"Zabójczy żart"
"Powrót Mrocznego Rycerza"
"Azyl Arkham"
"Batman: Długie Halloween"
"Batman: Narodziny Demona"
"Batman: Black And White"
"Batman: Mroczne zwycięstwo"
"Batman Hush"
"Batman: Gotham w świetle lamp gazowych"
"Batman: Śmierć w rodzinie"

lub też sięgnąć po serie z aktualnej serii czyli "DC Odrodzenie", w tym przypadku najlepiej zacząć od 1. tomu czyli "Batman – Jestem Gotham. Tom 1" lub "Batman Detective Comics – Powstanie Batmanów. Tom 1".

Z wcześniejszej serii "Nowe 52", było wydanych 10 tomów "Batmana" i 7 tomów "Batman Detective Comics".

można też sięgnąć po różne pozycje z WKKDC

Wiele zależy od tego, które komiksy najbardziej się zainteresują, a także czy chcesz czytać wszystko z danej serii, czy też tylko historie, które wydadzą się najbardziej interesujące, bez względu czy są z obecnego okresu, czy też są to klasyki, lub elseworldy.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

VViczpolskorr

Jak się spodziewałem, dużo tych pozycji.... to znaczy mógłbym zacząć od tych pierwszych, w sensie najstarszych "klasycznych" komiksów - chyba, że jakościowo mocno odstają od nowszych numerów.
Zależy mi, by poznać te uniwersum (zgrabnie) od początku, by potem się nie gubić. Sporo wiem z filmów oraz gier.... ale wiadomo, wszystkiego się z nich nie dowiem.

Q

Komiksowe uniwersa się zmieniają i co jakiś czas dochodzi do mniejszych i większych resetów.

Takie pozycje do ogólnego poznania uniwersum Batmana bez podziału na różne komiksowe epoki, to przede wszystkim:

"Batman: Rok pierwszy" - tytuł mówi wszystko początek działalności Batmana
"Batman: Długie Halloween" - detektywistyczny Batman na tropie seryjnego zabójcy oraz narodziny Two-Face'a
"Batman: Śmierć w rodzinie" - jeśli kogoś interesuje jak może skończyć Robin (Jason Todd), kiedy sam postanowi zmierzyć się z Jokerem.
"Batman Hush" - trochę przeszłości Bruce'a i jego przyjaciel z dzieciństwa oraz wielu różnych słynnych złoczyńców.
"Batman: Narodziny Demona" - historia Ra's al Ghula
"Batman. Świt mrocznego Księżyca" - młody Batman i m.in. jego spotkanie z Hugo Strange'em

Jeśli oglądałeś różne animacje z Batmanem, to mogą Cię również zainteresować takie komiksy jak:
"Batman: Pod kapturem" - pojawia się Red Hood
"Batman i Syn" - wprowadzenie Damiana Wayne'a
"Batman. Trybunał sów" - stosunkowa świeża organizacja - Court of Owls
"Powrót Mrocznego Rycerza" - starszy Mroczny Rycerz


Bardziej szczegółową rozpiskę znajdziesz tutaj (ale nie wszystkie tytuły wydano w Polsce, albo część jest już trudno dostępna).
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

VViczpolskorr

Q wielkie dzięki za poświęcony mi czas, polecę z tymi komiksami, jak mi proponujesz. :)

Michał85

Cześć. Mam pytanie odnośnie komiksów z mrocznym rycerzem. Kiedyś już czytałem jego przygody, więc temat nie jest mi całkowicie obcy, ale przestałem gdzieś w latach 90. po pierwszym pojawieniu się Bane'a. Teraz powoli wracam do tematu, ale trochę się pogubiłem, bo istnieje przynajmniej kilka serii jednocześnie i nie za bardzo wiem która jest kanoniczna. DC Odrodzenie to chyba ta główna, ale jest jeszcze "All Star", "Biały rycerz" i "Wieczny Batman" i nie mam pojęcia jak to wszystko ugryźć :) . Tych starych komiksów już nie mam więc w pewnym sensie będzie to dla mnie nowy start.

LelekPL

#355
All-Star Batman (nie mylić z All-Star Batman i Robin, który jest kompletnie niekanoniczny i gówniany) należy do serii Odrodzenie, więc jest kanoniczny. Wieczny Batman należy do New 52 więc BYŁ kanoniczny, ale to stare historie.

Biały rycerz to Elseworld (zgodnie z definicją są one: publikowane przez komiksy DC i istnieją od późnych lat 80-tych, wcześniej były znane jako ,,Imaginary Stories", gdzie wypróbowywano nowy pomysł lub alternatywne historie na temat istniejących postaci lub historii. Przede wszystkim w erze komiksów w srebrnej epoce wiele z tych ,,Wyimaginowanych historii" zostało opublikowanych z udziałem głównych bohaterów DC Supermana i Batmana, choć rozgałęziły się one również na inne postacie głównego nurtu DC.), więc jest totalnie niekanoniczny. To alternatywne spojrzenie na Batmana i Jokera.

Jeśli chcesz być na bierząco z kanonem to kupuj komiksy ze znakiem Odrodzenia. Jeśli chcesz stare kanoniczne opowieści możesz też kupować te komiksy oznaczone jako New 52, czyli w tym Wieczny Batman. Są też kanoniczne opowieści sprzed New 52 i sprzed Odrodzenia.

Możesz się też nie bawić w kanoniczność i czytać tylko Elseworldy lub One-Offy, bo a) są to zamknięte opowiadania nie wymagające zgłębiania całego kanonu i b) często są to najlepsze komiksy z Batmanem.

Ogólnie cały ten kanon to jeden wielki bałagan i bagno, który przypomina Modę na sukces, ale jak będziesz miał pytania co do poszczególnych tytułów, bo tak będzie najłatwiej, to zadawaj je tutaj, a ja pomogę.

Michał85

Myślę, że zacznę od "Wieczny Batman". Kupiłem tom 1, jakieś 480 stron. Lubię takie cegły :D .

Vanres

Witam wszystkich serdecznie. Planuję zacząć. (czytać komiksy oczywiście) Mam już zamysł, ale pytań przybywa. Plan jest taki: Batman tom 1 "Trybunał sów" i po kolei całą serię.
Pytanie 1. : czy trzymać się numeracji zeszytów, czy może chronologii czyli najpierw tom 4 "Rok zero"?
Pytanie 2. Czy warto uzupełniać serią Batman Detective Comiks?
Pytanie 3. Jak do tego ma się serial "Gotham" na netflixie? (ile obejrzeć i po którym tomie?)
Pytanie 4. Czy szpon jest wart uwagi? jeśli tak to (ile przeczytać i po którym tomie?)
Uff. No to tyle.

LelekPL

Witam,

Spróbuję jak najjaśniej odpowiedzieć na pytania:
1. Najlepiej jest trzymać się numeracji tomów. Historie nie są zawsze w chronologicznej kolejności, bo jak wspomniałeś Zero Year to prequel, ale mimo wszystko nie zgubisz się jeśli w którymś tomie wracają do wydarzeń z przeszłości, bo tak to było zaplanowane. Zawsze idź zgodnie z numeracją tomów.
2. Czy warto? To jest subiektywne i nikt Ci ostatecznej odpowiedzi nie udzieli, zależy kogo spytasz i komu Detective Comics się podoba. Czy trzeba? Nie, nie trzeba.
3. Nijak. Gotham nie ma żadnego związku z komiksami  (poza imionami postaci). Nie pomoże Ci to w lepszym zrozumieniu komiksów ani trochę.
4. Nie wiem, nie czytałem. O ile dobrze kojarzę to tego komiksu już nie wydają, więc chyba nie ma sensu po niego sięgać.

Juby

Tak, jak napisał Lelek, serial Gotham to luźna adatpacja komiksów z Batmanem, którą możesz oglądać bez ich znajomości w dowolnym momencie. Nie wiem tylko czy warto, bo serial kiepski.

Jeśli mowa o komiksach z The New52 (wydawanego u nas od 2013 roku), to kelen wrzucał na BatCave dokładny spis aż po DC Odrodzienie (PPM + pokaż obraz dla pełnej rozdzielczości).



Ani Detective Comics, ani Szpona z tej serii nie czytałem, więc się nie wypowiadam o jakości.