Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Kinowe filmy na podstawie komiksów

Zaczęty przez Juby, 13 Kwiecień 2008, 15:44:08

Juby

Cytat: LelekPL w 04 Marzec  2017, 10:22:07
A gdzie niby nie powinni czego? pokaza?? Logan to nie posta?, która bawi si? w subtelno?ci, wi?c zabijanie poza kamer? te? nie pasuje. Wed?ug mnie spokojnie mogli pokaza? nawet i wi?cej.

Nie o to mi chodzi. Pos?uchaj, w latach 80-tych, mo?e jeszcze w 90-tych, kategoria wiekowa "R" by?a czym? zupe?nie normalnym. Pó?niej rynek zdominowa?o bardziej profitowe PG-13 i ka?de studio napiera?o na kr?cenie filmów pod t? kategori?. Dosz?o do tego, ?e jak wyjdzie teraz jaki? superhero movie, który ma eRk?, to nie do??, ?e staje si? to wydarzeniem, o którym tr?bi ca?a sie?, tak jakby by?o o czym, to jeszcze ow? eRk? twórcy maksymalnie eksponuj?.

Przyk?ad z przesz?o?ci - Terminator. Horror sci-fi z 1984 roku, rated-R. Filmowi nie narzucono ogranicze?. Jest nago??, s? sceny seksu, ludzie pal? papierosy, przeklinaj?, krwawi?, czasami przebici na wylot pi??ci? Arnolda. A teraz spójrzmy na scen? gdy Sarah zauwa?a, ?e Kyle zosta? ranny podczas akcji na komisariacie. Ka?e mu zdj?? p?aszcz i chce opatrzy? ran?. Kiedy j? widzi, zamyka oczy i blednie. ALE! Widz nie widzi jej ani razu, nie ma na ni? nawet jednego zbli?enia, nie ma jej nawet w szerokim kadrze! Cameron móg? pokaza? przebite na wylot ramie Kyle'a, tak samo jak pokaza? Terminatora reperuj?cego sobie r?k?, ale tego nie zrobi?. W tej scenie najwa?niejsza by?a Sarah i to na niej si? skupi? re?yser. Pokazywanie obra?e? drugiej postaci, nawet je?li by?o ono kluczowe dla sceny, by?o nieistotne.

Tego w Loganie nie ma. Jak kto? "dosta?" to Mangold wr?cz musi pokaza? to jak najdosadniej. Niestety, ?yjemy w przykrych czasach, gdzie kr?cenie filmu za ponad $100 mln z kategori? wiekow? "R" jest czym? wyj?tkowym, czym? co trzeba reklamowa? (dobry przyk?ad: nadchodz?cy Alien i nowy Predator Shane'a Blacka), a pó?niej jak najbardziej wyeksponowa?, aby publika mia?a si? przy czym trzepa?. Nie twierdz?, ?e nowy Rosomak ca?y taki jest, ale czasami po prostu zabrak?o w nim umiaru. Nie czu? by?o, ?e kategoria wiekowa wynika z tego, ?e tak by? napisany scenariusz, tylko ?e scenariusz by? pisany tak, aby na pewno dosta? t? wy?sz? kategori? wiekow?.

LelekPL

Historia kategorii wiekowej R nie była potrzebna. Dobrze wiem jak to obecnie wygląda, ale naprawdę nie uważam, że tu przesadzono. Bardziej uważam, że Ty jesteś zapatrzony w Camerona i chcesz, żeby każdy film wykorzystywał Rkę tak jak on. A przecież Tarantino już odnosił sukcesy komercyjne i krytyczne pokazując BARDZO dokładnie przemoc. Można tak i tak. To, że Cameron nie chciał wszystkiego pokazać nie oznacza, że pokazanie tych scen, które wymieniłeś coś by filmowi ujęło. Kto wie? Może zabrakło mu pieniędzy na ten efekt?

Ja bym się prędzej uczepił tego, że ta krew taka CGI była. Strasznie nie lubię tego efektu, po prostu czuję, że tej krwi tam nie ma w przeciwieństwie do starych dobrych efektów praktycznych.

Juby

Nie mam absolutnie nic do tego jak przemoc pokazuje Tarantino w swoich filmach, a film Camerona był tylko przykładem. Równie dobrze mógłbym rzucić Predatorem, gdzie też nie wszystko pokazywano/ pozostawiano naszej wyobraźni. Tak jak mówię, chodzi o wyczucie smaku, którego niegdyś twórcy mieli, ale teraz = przez sytuację z kategoriami wiekowymi - tak raczej średnio mają. Np. W Kick-Assach brutalność była idealnie wyważona (może poza sceną srania i rzygania w dwójce).

Gieferg

CytatPóki co, wiem, że Logan, wraz z TDKR, to dwa najmocniejsze zakończenia serii,

TDKR to przykład na jedno z najgorszych udupień serii superhero jakie kiedykolwiek miały miejsce.

Logan co prawda nieco mnie rozczarował, ale akurat TDKR przeżuł, łyknął bez popitki i wysrał.
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Juby

Nie oceniasz przypadkiem obu tak samo?

LelekPL

Cytat: Gieferg w 07 Marzec  2017, 21:55:16
TDKR to przykład na jedno z najgorszych udupień serii superhero jakie kiedykolwiek miały miejsce.

Logan co prawda nieco mnie rozczarował, ale akurat TDKR przeżuł, łyknął bez popitki i wysrał.

Każdy ma jakąś niepopularną opinię z którą trzeba żyć :P Sam mam ich kilka

LelekPL

Czy ktoś wie kiedy do cholery będzie Logan na blu-ray/dvd w Polsce?

Q

Premiera "Logana" na DVD i Blu-ray w Polsce 5 września.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

LelekPL

Dzięki, ale już wiedziałem. Pisałem do dystrybutora, a potem ich zj*bałem za taką absurdalną zwłokę ;)

Juby

Na pewno każdy z was ma swój subiektywny ranking. Do niedzieli wybieramy ulubione filmy superhero. Zapraszam.
http://film.org.pl/a/ranking/glosujemy-na-najlepsze-filmy-superbohaterskie-134902/

:)

LelekPL

Jeśli chodzi o filmy superbohaterskie to również mamy już wszystkie za sobą w tym roku, a że jeden z nich sporo namieszał na powtórkach to pora na update listy tych najlepszych.


Cała lista znajduje się na moim letterboxd:
https://letterboxd.com/lelekpl/list/superhero-movies/

A więc tym filmem jest Avengers Endgame, który na powtórkach u mnie bardzo zyskał. Jest to świetne emocjonalne zwieńczenie całej sagi, ba, całej serii. I to w jaki sposób żegnamy się nie tylko z Tony'm, ale chyba zwłaszcza ze Steve'm jest rewelacyjnie zrobione. Nadal mam problem z ostatnią bitwą, za dużo się w niej dzieje, ale pomiędzy tym wszystkim film działa doskonale.

Dodatkowo znalazło się miejsce w aktualizacji dla dwóch nowych filmów DC - Shazam! i Joker. Joker oczywiście to nie film o superbohaterze, no ale jest naturalnie z takowym powiązany. Shazam! natomiast to po prostu świetne kino rozrywkowe, które łączy bardzo umiejetnie elementy dramatyczne, komediowe, a nawet i grozy. Dwie zupełnie inne produkcje, ale równie udane. Gratulacje należą się WB i DC za ten rok i te filmy. Oby nowy zrebootwany (TAAAAAK!!!) Batman utrzymał tą tendencję.

A w spoilerze jeszcze te najgorsze gdyby komuś się klikać w linka nie chciało:
Spoiler
[Zamknij]
Tak ku przestrodze ;)

Juby

Też powtórzyłem Endgame, nawet dwa razy, bo raz na Blu-ray z napisami, a drugi z komentarzem twórców. Moją opinię po powtórce znajdziecie tutaj.
W skrócie: początek filmu super, bardziej stonowany, mogący powiedzieć więcej historii niż w naładowanym akcją Infinity War, ale po jakichś trzech kwadransach ten film tak siada scenariuszowo i tak się rozłazi, że na dobre tory wraca dopiero podczas finałowej bitwy (choć też nie bez problemów). Nie ułożę rankingu ulubionych filmów superhero, ale nawet w mojej topce MCU na letterboxd Endgame jest na dalszym miejscu.

Moje ulubione filmy superhero?

10/10
1. Batman Begins
2. The Dark Knight (chyba, że liczy się RoboCop Verhoevena - bo w sumie też superhero, tylko nie na podstawie komiksu, wtedy on jest #2)

9/10 - tutaj już bez kolejności, nie umiałbym wybrać
V for Vendetta
Batman (1989)
Superman (1978)
Man of Steel
The Mask (1994)
Avengers: Infinity War
Iron Man (2008)
The Incredibles

Takie tytuły załapałyby się do mojego Top10. ;) Potem na pewno Batman Returns, X2, Blade, Spider-Man Raimiego i wiele innych.

LelekPL

Nie tylko Joker był ostatnim filmem z tego gatunku w tym roku, ale przecież tej dekady. Na podsumowanie wszystkich filmów tej dekady jeszcze muszę poczekać, aż zobaczę takie filmy jak The Lighthouse, The Irishman czy Rise of Skywalker, ale filmy superhero z 2010-2019 mogę krótko podsumować:
1. The Dark Knight Rises
2. Logan
3. Avengers: Endgame
4. The Avengers
5. Captain America: Civil War
6. X-Men: Days of Future Past
7. Thor Ragnarok
8. Dredd
9. Guardians of the Galaxy
10. Joker
11. X-Men: First Class
12. Shazam!
13. Kick-Ass
14. Avengers: Infinity War
15. Deadpool 2
16. Deadpool
17. Captain America: The First Avenger
18. Black Panther
19. Chronicle
20. Spider-Man: Far From Home
Wyróżnienia: Spider-Man: Homecoming, Thor, Captain America: The Winter Soldier, Man of Steel, Guardians of the Galaxy vol. 2

A te najgorsze w spoilerze:
Spoiler
- Jonah Hex
- Batman v Superman: Dawn of Justice
- Teenage Mutant Ninja Turtles
- Green Lantern
- Suicide Squad
- Thor: The Dark World
- Justice League
- Fantastic Four
- Ant-Man and the Wasp
- Hellboy
[Zamknij]
(aż smutne patrzeć na tyle słabych filmów DC)

Juby

Technicznie rzecz biorąc, dekada to 2011-2020, więc ranking trochę przedwczesny. ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekada_(czas)

LelekPL

Cytat: undefinedAny period of ten years is a decade, including any arbitrary span of ten years; for example, the statement that "during his last decade, Mozart explored chromatic harmony to a degree rare at the time" merely refers to the last ten years of Mozart's life without regard to which calendar years are encompassed.
The most common way to refer to decades is to group years based on their shared tens digit, such as the nineteen-sixties (1960s) referring to the period from 1960 to 1969. This is the definition generally used on Wikipedia. Sometimes, only the tens part is mentioned (60s or sixties), although this may leave it uncertain which century is meant.
An ordinal decade in the Anno Domini[a] year numbering system is a period from a year which ends on the digit 1 to the following year which is a multiple of ten; for example, the period from 1961 to 1970 was the 7th decade of the 20th century (or the 197th decade), and the period from 2001 to 2010 was the 1st decade of the 21st century (or the 201st decade).
Particularly in the 20th century, a nominal decade is often used to refer not just to a set of ten years but rather to a period of about ten years - for example, the phrase the sixties often refers to events that took place between around 1964 and 1972, and to memories of the counterculture, flower power, protests of 1968 and other things happening at the time. Often, such a nominal decade will come to be known by a title, such as the "Swinging Sixties" (1960s), the "Warring Forties" (1940s) and the "Roaring Twenties" (1920s). This practice is occasionally also applied to decades of earlier centuries, for example, references to the 1890s as the "Gay Nineties" or "Naughty Nineties".
CytatW słownikach nie ma żadnych znaków, aby dekady nie można było liczyć np. od roku 1998. Oto przykład z Polityki (numer z listopada 2008): ,,Japonia znajduje się już w silnej recesji, Chiny odnotowały właśnie najniższe od dekady tempo wzrostu produkcji przemysłowej (...)".
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski