Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oceny filmów o Batmanie

Zaczęty przez Juby, 18 Kwiecień 2008, 14:54:53

Który film fabularny o Batmanie jest najlepszy?

Batman: The Movie
Batman (1989)
Batman Returns
Batman Forever
Batman & Robin
Batman Begins
The Dark Knight
The Dark Knight Rises

Juby

#705
Podsumowanie LUTY 2019

#11  Batman & Robin (1997)  2,86 [91 ocen]

#10  Suicide Squad (2016)  4,44 [18 ocen]

#9  Justice League (2017)  5,00 [13 ocen]

#8  Batman Forever (1995)  5,10 [91 ocen]

#7  Batman (1966)  5,43 [44 oceny]

#6  Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)  5,75 [24 oceny]

#5  The Dark Knight Rises (2012)  8,04 [44 oceny]

#3  Batman Begins (2005)  8,38 [93 oceny]

#3  Batman Returns (1992)  8,38 [93 oceny]

#2  Batman (1989)  8,73 [93 oceny]

#1  The Dark Knight (2008)  8,89 [85 ocen]


W końcu wyniki! Jeśli ktoś chciałby porównać jakie zmiany zaistniały w naszym rankingu, zapraszam do posta z ostatnim podsumowaniem z sierpnia 2012. Tylko nie wiem, czy będzie to miało sens, bo coś mi wtedy odbiło i dwa ostatnie zestawienia liczyłem wzorem na średnią ważoną, pożyczonym z IMDb i Filmwebu (kiepski pomysł przy tak małej ilości ocen). W ostatniej wersji liczonej zwykłym wzorem (na średnią arytemtyczną) z kwietnia 2011, Batman Tima Burtona wyprzedził w rankingu TDK, wskakując na pierwsze miejsce (dzierżył tron przez dwa kolejne podsumowania). Po latach TDK zdetronizował rywali i znowu jest najwyżej ocenianym batfilmem w oczach użytkowników BatCave! Cieszy mnie, że ocena Batman Begins ciągle rośnie, smuci natomiast nieustępujący hejt na filmy Schumachera. Ich oceny albo się nie zmieniły (B&R), albo jeszcze spadły (BF). Nowości (szare pozycje) wchodzące w skład kinowego uniwersum DC, najwyraźniej nie zrobiły na fanach dobrego wrażenia. Reszta bez większych zmian.

Zgodnie z zasadmi ogólnymi, które ustaliłem na początku lutego, lista składa się wyłącznie z aktorskich filmów z Batmanem, które trafiły na duży ekran. Brałem pod uwagę jedynie oceny użytkowników, którzy napisali co najmniej sześć postów na forum i ocenili co najmniej pięć batfilmów. Choć spełniali oba kryteria, nie uwzględniłem ocen trzech użytkowników: Super Robin, Diablo i darkside - ponieważ podali je w innych skalach (1-12 i szkolnej 1-6 z plusami / minusami), a nie chciałem ich w swoim zakresie przeliczać do 1-10, bo bez ułamków nie byłoby to do końca fair. Jeśli jeszcze kogoś pominąłem (mam nadzieję, że nie, bo przejrzałem cały wątek dwukrotnie) to oczywiście zaktualizuję powyższą listę, albo uwzględenie zagubione oceny przy kolejnym podsumowaniu.

Myślę, że całkiem fajnie to wyszło. A wy? :)

Leon Kennedy

Super Juby. Fajnie, ze ci się chce coś takiego robić.

PS: Batman Westa jak wysoko  ;D

LelekPL

Wyniki dość spodziewane. Nie będę ukrywał. Najbardziej rzuca się jednak w oczy przepaść pomiędzy pierwszą piątką, a całą resztą. Według mnie zdecydowanie zasłużona, nie licząc Batmana 66, którego w Polsce do tej pory albo się nie rozumie, albo humor nie do wszystkich trafia. To powinna być pierwsza 6 według mnie. A właściwie też powinna być pierwsza 4, bo trylogia Nolana i pierwszy Batman, to te zdecydowanie najlepsze w moim odczuciu 4 filmy, a Returns i 66 są zwyczajnie dobre.

Poza tym smuci nieco, choć totalnie nie zaskakuje, tak niska ocena B&R. Zero szacunku dla talentu komediowego Arnolda :P

Także w skrócie:
Top 5 na plus. Najlepszy film to zdecydowanie wybór poprawny i dobrze, że te potwory DCShitU zostały adekwatnie nisko ocenione.
Na minus za niskie oceny dla Batman 66, B&R i The Dark Knight Rises, które powinno mimo wszystko wraz z resztą trylogii deklasować pozostałe filmy.

Leon Kennedy

Dobrze, że BvS przed Batman 66 :-* W sumie przed starciem Batka  i Supka są same tuzy. BiR to se może deklasować, ale Batka 66 jeśli chce, chodź wolę Arnolda  ;D

LelekPL

A gdzie ja napisałem, że BiR powinien cokolwiek deklasować? :P Nie zrozumiałeś ostatniego zdania :P

Juby

Niby wyniki spodziewane, ale sam byłem mocno zaskoczony remisem, który nie miał miejsca odkąd podliczyłem średnie po raz pierwszy, na początku tematu, z zaledwie 10 ocen. Begins i Returns zostały ocenione przez wszystkich 93 użytkowników, których głosy brałem pod uwagę, i oba uzyskały średnią 8,376344086. Miałem nawet pierwszą piątkę ułożyć w kolejności Nolan-Burton-Nolan-Burton-Nolan, ale zrezygnowałem, bo gdybym nie uznawał miejsc ex aequo, to drugi film Burtona utrzymałby najniższe miejsce na podium (miał 23 dziesiątki, BB tylko 14).

Do niskiej oceny filmu z Westem sam się dołożyłem. Nie trafia do mnie ten humor, wspominam go jako żałosny. Z tym, że nie widziałem go od X lat, może w tym roku, na 80-lecie powstania postaci, spróbuję go powtórzyć. :)

A TDKR jest tam, gdzie być powinien, na piątym miejscu, za czterema lepszymi batfilmami. ;)

LelekPL

To jak od X lat nie widziałeś to może przed uaktualnieniem trzeba było sobie powtórzyć Westa. To jest naprawdę dobra komedia. Tym bardziej jeśli podobał Ci się Batman vs Two-Face, który jest znacznie gorszy.

Co do TDKR to poprawka bo jest za 4 filmami od których jest lepszy :P Od jednego dość znacząco. Ale pewnie z wiekiem ludzie zaczną dostrzegać jak imponującym, innowacyjnym i genialnym jest filmem.

Juby

Nie sądzę, aby moja ocena filmu z Westem aż tak się zmieniła (a już na pewno nie wpłynęłaby na pozycję filmu w powyższym podsumowaniu). Łatwiej mi kupić tę konwencję w animacji niż w filmie aktorskim, a nie powtarzałem go, bo wciąż pamiętam dość dobrze i nie są to pozytywne wspomnienia.

W kwestii TDKR - z wiekiem raczej może być tylko gorzej, biorąc pod uwagę jaki zjazd w ocenie zaliczył film w ciągu tych sześciu lat. A i tak ma średnią dość wysoką, bo blisko połowa jego ocen pochodzi z okresu prosto po premierze, kiedy mnóstwo fanów się jarało i wystawiało mu 10/10.

W moich oczach pierwsza piątka wyszła prawie doskonale. Wprawdzie najmocniej kocham Batman Begins, ale TDK i B89 stawiam tuż za nim, więc spodziewałem się, że przegra z dwoma bardziej kultowymi batfilmami. :)

LelekPL

Zobaczymy. Ja już widzę w internecie sporo wideo esejów, które zaczynają dostrzegać jakość TDKR bardziej niż kiedyś. Nie wiem jak bardzo jest to połączone z sentymentem do filmu, a może z marną jakością obecnych filmów DC, gdzie tamten wydaje się znacząco lepszy w porównaniu. Ale jest ruch pozytywny i to cieszy.

Ogólnie z pierwszą piątką też mniej więcej się zgadzam. Nie z kolejnością, ale z samymi filmami, które w niej są. No może Returns tam nie powinno być, a zamiast niego Batman 66, ale to już niewielka różnica między nimi.

Leon Kennedy

#714
Cytat: undefinedA gdzie ja napisałem, że BiR powinien cokolwiek deklasować? :P Nie zrozumiałeś ostatniego zdania

A no o TDKR ci chodziło ;) Tak czy siak BiR mógłby być piętro wyżej :) , a zaraz przednim Batman 66, który powinien piastować to ostatnie miejsce. Dla mnie to taka ramotka, którą jako fana powinno się, ale jeden raz zobaczyć i tyle.

Cytat: undefinedTym bardziej jeśli podobał Ci się Batman vs Two-Face, który jest znacznie gorszy.

Mnie się podobał. Ale to nic u mnie nie zmieniło. Dalej uważam tę produkcję jak i serial za słabą rozrywkę i znak tych dziwnych czasów 60 - tych.

PS: Już poprawione, Juby  :)

Juby

Zapomniałem dodać. Choć głosowanie miało trwać do 31 stycznia, uwzględniłem oceny użytkownika Kaz, którego sam zagadałem na PW, że jeśli wypisze tu swoje oceny, to je uwzględnie.

@Leon, tĘ produkcję. ;)

Johnny Napalm

Po pierwsze, good job Juby. Na pewno musiałeś włożyć w zrobienie tego podsumowania w cholerę czasu. Efekt jest naprawdę godny podziwu.

Co do samej ankiety, w większości zgadzam się z kolejnością w rankingu bat-filmów. Też jestem zaskoczony, że przy tylu oddanych głosach jednak mamy ex aequo trzecie miejsce na podium. Sprawiedliwie postąpiłeś dając bliżej pierwszej dwójki Batman Returns, skoro ma więcej oddanych dziesiątek.

Uważam, że film z Westem jest przereklamowany, dołączyła do niego, może zasłużona a może nie, jakaś legenda. To jest prosty film, do którego czasem dorabia się większą myśl, lub jakieś drugie dno.

B&R jest chyba trochę za nisko. Jeśli w jakimś filmie rozkosznie bawią się campem, to właśnie tam. Nawet w Forever chyba to nie tak właśnie miało wyjść jak wyszło.

TDKR jest niegodnym podsumowaniem świetnego runu Nolana. Trochę zbyt plastikowym na tle pozostałych dwóch jego filmów.

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

#717
Na ten rok to znowu byłyby już wszystkie filmy z Batmanem, więc czas na aktualizację:

Filmy aktorskie:
The Dark Knight - 10/10
The Dark Knight Rises - 9/10
Batman Begins - 9/10
Batman - 9/10
Batman Returns - 8/10
Batman: The Movie - 7/10
Batman & Robin - 6/10
Batman Forever - 5/10
Batman v Superman: Dawn of Justice - 3/10

Filmy animowane:
Batman: Gotham Knight - 8/10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 - 8/10
Justice League: Crisis on Two Earths - 7/10
Batman: Gotham by Gaslight - 7/10
Batman: Under the Red Hood - 7/10
The Batman/Superman Movie - 7/10
The LEGO® Batman - 7/10
Batman: Mask of Phantasm - 7/10
Justice League: Flashpoint Paradox - 7/10
Superman/Batman: Public Enemies - 7/10
Justice League: The New Frontier - 7/10
The Batman vs. Dracula - 7/10
Batman: Return of the Caped Crusaders - 7/10
Scooby Doo! & Batman: The Brave and the Bold - 7/10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 - 7/10
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles - 7/10
Batman: Assault on Arkham - 6/10
Justice League: Doom - 6/10
Batman: The Killing Joke - 6/10
Batman: Year One - 6/10
Justice League Dark: Apokolips War - 6/10
Batman vs Two-Face - 6/10
Batman: Hush - 5/10
Justice League: War - 5/10
Superman/Batman: Apocalypse - 5/10
Justice League Dark - 5/10
Justice League vs. The Fatal Five - 4/10
Justice League: Throne of Atlantis - 4/10
Batman Ninja - 4/10
Batman Beyond: Return of the Joker - 4/10
Batman and Harley Quinn - 3/10
Son of Batman - 3/10
Batman vs Robin - 2/10

Powiązane:
Joker - 8/10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn - 5/10
The LEGO® Movie - 5/10
Justice League - 4/10
Suicide Squad - 4/10
Catwoman - 1/10

Juby

Kurczę, też muszę zaktualizować swoją listę, bo sporo tego doszło od ostatniego razu. Może wieczorem znajdę czas.

Czemu BvS umieszczasz w filmach aktorskich z resztą Batmanów, a JL tylko w powiązanych? Przecież to takie same team-up movies, czy też cross-over movies, w obu Batman odgrywa podobną (główną) rolę?

Juby

#719
Nie zanosi się, aby w Polsce wydano Batman: Death in the Family, a myślę że nie ma sensu oglądać tego inaczej, niż na oryginalnej płycie DVD / Blu-ray z możliwością ingerowania w historię. Wygląda więc na to, że wszystko z Batmanem z tego roku mam już za sobą (powtórki większości filmów aktorskich również). No to wrzucam aktualizację. Nowe oceny wyróżniłem na pomarańczowo (nie toleruję połówek z skali 1-10, dlatego darowałem sobie również wszelkie plusy i minusy).


F I L M Y   A K T O R S K I E

Batman: The Movie 1/10

» ANTOLOGIA 1989-1997

Batman 9/10 » 10/10
Batman Returns 8/10
Batman Forever 5/10 » 6/10
Batman & Robin 4/10

» TRYLOGIA NOLANA

Batman Begins 10/10
The Dark Knight 10/10
The Dark Knight Rises 7/10

» DC EXTENDED UNIVERSE

Batman v Superman: Dawn of Justice 4/10
Suicide Squad 4/10
Justice League 5/10
Harley Quinn: Birds of Prey 4/10

https://letterboxd.com/juby_/list/batfilms/

A N I M A C J E

Batman: Mask of the Phantasm 8/10
Batman & Mr. Freeze: SubZero 7/10
The Batman/Supeman Movie 7/10
Batman Beyond: Return of the Joker 7/10
Batman: Mystery of the Batwoman 6/10
The Batman vs. Dracula 5/10

» DC UNIVERSE ANIMATED ORIGINAL MOVIES

Justice League: The New Frontier 4/10
Batman: Gotham Knight 7/10
Superman/Batman: Public Enemies 5/10
Justice League: Crisis on Two Earths 2/10
Batman: Under the Red Hood 6/10
Superman/Batman: Apocalypse 6/10
Batman: Year One 6/10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 6/10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 5/10
Son of Batman 3/10
Batman: Assault On Arkham 6/10
Batman: The Killing Joke 3/10
Batman: Retun of the Caped Crusaders 5/10
Justice League Dark 5/10
Batman and Harley Quinn 4/10
Batman vs. Two-Face 6/10
Batman: Gotham by Gaslight 7/10
Batman Ninja 2/10
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles 7/10
Batman: Hush 1/10
Justice League vs. The Fatal Five 6/10
Superman: Red Son 2/10
Justice League Dark: Apokolips War 6/10

Teen Titans Go! To the Movies 6/10

» LEGO®

The Lego Movie 6/10
The Lego Batman Movie 5/10
The LEGO Movie 2: The Second Part 6/10

https://letterboxd.com/juby_/list/batman-animated/

P O W I Ą Z A N E

Catwoman 1/10
Joker 7/10

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem. Kolejna aktualizacja zapewne dopiero w 2022 po przemierze The Batman.