Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oscary 2009

Zaczęty przez Juby, 07 Styczeń 2009, 15:58:55

Juby

Wiem, że nie opłaca się zakładać nowego wątku na zaledwie 2 miesiące, ale cóż, nie mam, gdzie o tym pisać, a wiem, że na ten temat może być gorąco.

Więc... Jak sądzicie ile film może zebrać nominacji do na nagród akademii, jak i samych statuetek. Do tej pory największą ilością nominacji do Oscara, jak i samych nagród z komiksowych produkcji może się poszczycić "Superman" (4 nominacje i 1 Oscar za efekty specjalne).
Czy TDK ma szanse W jakichś ważniejszych kategoriach poza technicznymi? Czy Akademia w ogóle uzna, że powinno się nagradzać taki film? Ostatnio jest w końcu głośno o tym jakoby TDK był pewniakiem w zdobyciu 3 Oscarów (Ledger, Zdjęcia, Efekty Specjalne), ale co roku są niespodzianki. Konkurencja w tym roku nie jest aż taka silna, a w końcu TDK jest u amerykanów 4 na imdb.com i ma 94% pozytywnych głosów na RottenTomatoes.com. Film jest bardzo lubiany w USA.
Film owszem jest na podstawie komiksu i wielu uważa go za przereklamowanego, ale nawet "Batman Forever" otrzymał 3 nominacje, 2 nominację otrzymał "Powrót Batmana", 1 nominacje "Batman - Początek", a "Batman" Burton nawet zdobył statuetkę za scenografię. A jak wy obstawiacie, hmm? ??? :) Ja jestem optymistą, bo z Box Office byłem nastawiony pesymistycznie, a wiadomo jak wyszło. ;)

OTO MOJE TYPY:

Wątpliwe:
1. Najlepszy Film (minimalne, ale szanse na nominację są.)
2. Najlepszy Reżyser (Nolan tak jak i film ma pewne szanse na nominacje, ale żadnych na nagrodę.)
3. Najlepszy Scenariusz (prawie brak szans, tylko nadzieja.)

Prawdopodobne:
4. Najlepsze Zdjęcia (już BB był nominowany, tutaj mamy pewniaka na nominację.)
5. Najlepsze Efekty Specjalne (jak dla mnie faworyt na samą statuetkę, patrząc na listę siedmiu kandydatów, ale... zawsze są niespodzianki.)
6. Najlepsza Charakteryzacja (Benjamin Button ma pewną nagrodę, ale liczę chociaż na nominację.)
7. Najlepszy Dźwięk (W kategoriach tego typu {technicznych} film ma na pewno duże szanse.)
8. Najlepszy Montaż Dźwięku (patrz wyżej!)
9. Najlepsze Efekty Dźwiękowe (patrz jeszcze wyżej!)

Pewniak:

10. Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Heath Ledger ma Oscara i koniec gadania. Jest absolutnym pewniakiem i dla mnie słusznie.)

Ogólnie to uważam, że film zdobędzie najwięcej nominacji do Oscara z komiksowych produkcji. Trzeba być dobrej myśli. Z tych co wymieniłem, na prawdę liczę na 5-6 nominacji i 2 Oscary (Ledger, Efekty), a może nawet uda się zdobyć jeszcze więcej (zdjęcia, dźwięk). Jeśli macie wy swoje zdanie na ten temat, to piszcie ciółki!

Altair

Wątpliwe:
1.Najlepszy film (niestety na filmy o bohaterach nadal patrzy się jak na coś słabszego)
2.Najlepsze efekty specjalne (nie wiem czy jest tu się czym podniecać, w tym roku były filmy z lepszymi efektami,ale na nominację można liczyć )
3.Christian Bale za rolę pierwszoplanową (nie wydaje mi się, aby był to kandydat do statuetki,ale szanse małe są) 

Możliwe:
1.Muzyka by Hans Zimmer i James Howard Newton (chyba tak to się pisze :P )

Pewniaki:
1.Heath Ledger za najlepszą rolę drugoplanową.
2.Najlepsze Zdjęcia (Myślę,że tu można liczyć na statuetkę)

To jest moje zdanie "ciołku". :P

isild87

Jeśli chodzi  Oscara za Najepszy Film to też szczerze wątpię w zwycięstwo Mrocznego Rycerza,natomiast trzymam mocno kciuki za rolę Jokera - Heath Ledger zasługuje w pełni na nagrodę,nie wierzę po prostu żeby w roku 2008 była jakaś inna rola drugoplanowa lepsza od tej którą stworzył Ledger 
Warto byłoby też wyróżnić Oscarem za muzykę Hansa Zimmera,oraz charakteryzację
:)

Crane

Za co TDK według mnie powinien dostać Oscara:
- aktor drugoplanowy, Heath Ledger - wybitna rola, mimo że w filmie rozrywkowym, to jednak powinna zostać doceniona. Nominując Deppa za Piratów Akademia udowodniła że potrafi wyjść poza utarte schematy w przyznawaniu statuetek aktorskich, więc liczę że tym razem będzie podobnie, ale że tym razem skończy się na nagrodzie.
- zdjęcia - czy trzeba coś dodawać? Są znakomite.
- muzyka - tutaj jestem już totalnie subiektywny; jedni nie widzą w tej muzyce nic specjalnego, inni twierdzą że jest słaba, ja ją uwielbiam.

Przydałaby się nominacja, Oscar już niekoniecznie:
- efekty specjalne - pewnie znowu jak w przypadku Beginsa jest tu mnóstwo efektów, które są niewidoczne, a to należy docenić. No i Two-Face też został zrobiony perfekcyjnie, tylko w jednym momencie gdy wydarł się na końcu filmu zauważyłem pewną nienaturalność.
- charakteryzacja

W jakich kategoriach absolutnie nie zasługuje na nominację/nagrodę:
- Najlepszy film - nie będę się rozpisywać. Mnóstwo autentycznie wybitnych filmów nie zostało nawet zauważonych przez, więc nominację a już tym bardziej nagrodę dla TDK uznałbym za gigantyczną wpadkę.
- Reżyseria - bez przesady...
- Scenariusz - jeśli Akademia miałaby doceniać dziury fabularne, nielogiczności i brak konsekwencji w kreowaniu świata - wtedy tak, TDK zasługuje na statuetkę za scenariusz.


Whatever doesn't kill you simply makes you... stranger.

Juby

Dla mnie muzyka w TDK jest dobra, ale jeżeli soundtrack do BB nie dostał nominacji, to i tu takowej być nie powinno. :(

Jeśli chodzi o scenariusz, to trzeba patrzeć też na plusy Crane. Wiadomo, że kilka razy Nolan Bros. zalepili, ale ogólnie: film trzyma się kupy, jest napięcie, niektóre elementy zaskakujące i nie zapominajmy o świetnie napisanej roli Jokera. ;)

Jeśli chodzi o najlepszy film, to akademia już wielokrotnie robiła sobie jaja, a jak pisałem TDK jest uwielbiany przez widownię, jak i krytyków w USA, więc nominacja mnie nie zdziwi. I również uważam, że dużo filmów zostało zignorowanych przez akademie, ale patrzymy na rok 2008, czy mamy tu dużo jakichś wybitnych dzieł?

Cytat: bruce95 w 07 Styczeń  2009, 16:24:12
To jest moje zdanie "ciołku". :P

Po pierwsze, to napisałem "ciółku". A po drugie, czy wy na prawdę nie znacie się na żartach. Skąd ta powaga, palko. (u już czekam na ripostę) :P

Crane

Cytat: BAT MAN w 07 Styczeń  2009, 17:38:29Jeśli chodzi o scenariusz, to trzeba patrzeć też na plusy Crane. Wiadomo, że kilka razy Nolan Bros. zalepili, ale ogólnie: film trzyma się kupy, jest napięcie, niektóre elementy zaskakujące i nie zapominajmy o świetnie napisanej roli Jokera. ;
Tylko że tu chodzi o wybór 5 najlepszych scenariuszy roku, a następnie tego jedynego. Scenariusz TDK jest moim zdaniem najsłabszym elementem tego filmu, zawiera wszelkie wady typowego kina rozrywkowego. Tego typu scenariusze nie były, nie są i nie powinny być doceniane, bo i co tu doceniać? Rola Jokera napisana jest wybornie, ale odnoszę trochę wrażenie że ludzie skupiają się wyłącznie na niej, a przecież scenariusz filmu to nie tylko jedna z postaci.


Whatever doesn't kill you simply makes you... stranger.

Leon Kennedy

CytatA po drugie, czy wy na prawdę nie znacie się na żartach

Dla mnie znak, że bruce95 żartował... to właśnie buźka. Później dodam coś od siebie odnośnie tego tematu, bo tera muszę już spadać ;).

Altair

Cytat: BAT MAN w 07 Styczeń  2009, 17:38:29
Skąd ta powaga, palko. (u już czekam na ripostę) :P

Powaga?A tak sobie ciągutku :P ;D

Juby

Crane masz, absolutną rację co do scenariusza, ale jak napisałem w pierwszym poście - JA MAM TYLKO NADZIEJĘ, że film mógłby dostać 'GÓRA' nominację do Oscara i jest to moja subiektywna opinia. Nie koniecznie zasługuje na to wyróżnienie, ale ile razy akademia popełnia błędy? A jeżeli miałby to być błąd na korzyść Batmana, to chyba dobrze, he? ;)

Tera trochę napisze na temat poszczególnych nominacji. o których pisałem i o szansach "Mrocznego Rycerza". Najpierw te które mają większe szanse na statuetkę.

AKTOR DRUGOPLANOWY
Nie muszę się chyba wypowiadać, Heath Ledger jest absolutnym faworytem, wszędzie gdzie czytam o Oscarach, on jest górą. Chyba czytałem już kilkanaście artykułów o wyścigu po Oscary i tylko raz Joker nie był wymieniony jako zwycięzca w tej kategorii. Już tu nie mówię o nominacji, która chyba jest oczywista jak nic innego, ale w tym roku, chyba nie ma nikogo, kto bardziej zasłużyłby na Oscara jak Heath za swoją genialną rolę. Jak dla mnie i pewnie dla większości jest to absolutny pewniak, tak więc, jeśli dobrze pójdzie TDK będzie drugim Batmanem i 4 filmem na podstawie komiksu, który dostanie to wyróżnienie, a może nawet jako pierwszy, więcej niż jedno.  :D

EFEKTY SPECJALNE
Widzę, że niektórzy uważają, iż TDK ma małe szanse dostać Oscara za efekty specjalne. A czemuż to? Film jest uwielbiany po tamtej stronie Atlantyku i jest absolutnym fenomenem kina rozrywkowego/akcji tej dekady i głównie to powinno zaważyć na tym, że film zgarnie nagrodę. W dodatku mimo, że CGI jest zminimalizowane, to wszystkie efekty w filmie są na najwyższym poziomie. Obstawiam, że nominację w tej kategorii otrzymają "Mroczny Rycerz", "Iron Man" i "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Jeżeli nawet TDK nie ma najlepszych efektów w tym roku, to zeszłoroczna nagroda/pomyłka udowadnia, że raczej tu nie można, nie mówić o wygranej. Zresztą, wśród amerykańskich krytyków, "Mroczny Rycerz" jest zdecydowanym faworytem w tej kategorii i u mnie również, bo w końcu jeżeli "Spider-Man 2" dostał w tej kategorii Oscara, to czemu Batman by nie miał. ;)

ZDJĘCIA
Co do nominacji za zdjęcia, to wszystko zależy od konkurencji, bo mocny jeszcze wydaje się być TCCoBB. Lecz oczywiście zdjęcia w filmie są znakomite, (choć widziałem parę rzeczy w filmie, które wymagałyby małej korekty). A samo to, że film jako pierwszy był w takim stopniu kręcony za pomocą kamer IMAX (co jest w pewnym stopniu przełomem) powinno być jakoś docenione. ALE... w końcu BB też miał świetne zdjęcia i co? Film o superbohaterze nie miał szans, na statuetkę, a rok później "Prestiż" i bęc - już nie komiks i już Oscar. Lecz w tym przypadku może zaważyć popularność filmu i akademia nie będzie miała wyboru i przyzna nagrodę "Mrocznemu Rycerzowi", na którą w pełni zasługuje. Walka tu będzie bardzo trudna.

Dobra, bo za dużo już tu tego. O następnych nominacjach i szansach TDK 'według mnie', w następnym odcinku.

PS: bruceee95 się zezłościł. Łuuuu. ;) Bez takich do mnie, bo wyślę na ciebie moich ziomków i pożałujesz, że masz usta, które możesz otwierać.

vincent

wielka mi rzecz, oskary. takie to dla was ważne?
Moje opowiadania o Batmanie:

ADRENALINA

Z JASKINI NIETOPERZA

Mihcim

Wlasciwie dla mnie nie ale dla tych co wlozyli prace w TDK na 100 % tak

Filer

Cytat: BAT MAN w 07 Styczeń  2009, 18:52:35
CALE... w końcu BB też miał świetne zdjęcia i co? Film o superbohaterze nie miał szans, na statuetkę, a rok później "Prestiż" i bęc - już nie komiks i już Oscar.
Prestiż nie dostał Oscara za zdjęcia.

Juby


El Cornetto


Altair

Cytat: BAT MAN w 07 Styczeń  2009, 18:52:35
PS: bruceee95 się zezłościł. Łuuuu. ;) Bez takich do mnie, bo wyślę na ciebie moich ziomków i pożałujesz, że masz usta, które możesz otwierać.
Aż mi się mokro zrobiło ze strachu pałko ;D Człowieku źle trafiłeś,bo nie mieszkasz w najgorszej dzielnicy Szczecina :P Takie teksty nie robią tak czy siak na mnie wrażenia,a wywołują tylko lekki uśmiech żenady,więc jak kiedyś będziemy tyrać się na poważnie znajdź lepszy tekst :P :P :P
Cytat
Ups, my bed! :D

Nie lepiej napisać ,,Mój błąd"? :P