Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

Maragast

#315
NEW 52 (CZYLI W POLSCE NOWE DC):

W tym miejscu nastąpił restart Batmana i wszystkie zeszyty zostały wydawane od nowych numerów.
Nie jest to całkowity restart przygód Batmana, większość wydarzeń pozostała taka sama, a część nie. Powstał przez to niezły bałagan i obecnie nie bardzo wiadomo, które historię należą do kanonu, a które nie.
New52 zostaje na bieżąco wydawane w Polsce przez Egmont jako Nowe DC.

Kolejność przygód Batmana w New52 wygląda następująco:

BATMAN VOL 4: ZERO YEAR - SECRET CITY (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 4: Rok Zero")
BATMAN VOL 5: ZERO YEAR - DARK CITY (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 5: Rok Zero")
Nowa Geneza Batmana, alternatywna wersja Roku Pierwszego.

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 1: POCZĄTEK (Wydane w Polsce)
Pierwsze wspólne przygody Batman, Supermana, Wonder Woman i innych bohatertów

BATMAN VOL 1: COURT OF OWLS (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 1: Trybunał Sów")
BATMAN VOL 2: CITY OF OWLS (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 2: Miasto Sów")
Rewelacyjny wątek przestępczej organizacji - Trybunały Sów.

BATMAN DETECTIVE COMICS TOM 1: OBLICZA ŚMIERCI (Wydane w Polsce)
Dodatkowe historie, z których pierwsza stanowi wprowadzenie do Batman Tom 3.

Batman Mroczny Rycerz Tom 1: Nocna Trwoga (Wydane w Polsce)
Batman Detective Comics Tom 2: Techniki Zastraszania (Wydane w Polsce)
Dodatkowe historie, a wśród nich rozszerzenie wątku Trybunału Sów.

Batman and Robin Vol 1: Born to Kill (Dostępna skanlacja grupy Comics Flying Cirkus)
Batman and Robin Vol 2: Pearl - (Dostępna skanlacja grupy Comics Flying Cirkus)
Wspólne przygody Batman i jego Syna - aktualnego Robina.

Liga Sprawiedliwości Tom 2: Podróż złoczyńcy (Wydane w Polsce)
Liga Sprawiedliwości Tom 3: Tron Atlantydy (Wydane w Polsce)
Kolejne wspólne przygody Batman i innych bohaterów DC.

BATMAN VOL 3: DEATH OF THE FAMILY (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 3: Śmierć rodziny)
Kolejne stracie Batmana z Jokerem.

Joker Death of the Family - Niewydane w Polsce
Wydarzenia z Tomu 3 widziane z perspektywy Jokera.

Batman and Robin Vol 3: Death of the Family - Niewydane w Polsce
Chyba jest to jakieś rozszerzenie wątku z tomu 3 z perspektywy Batman i jego syna.

Batman Mroczny Rycerz Tom 2: Spirala przemocy (Wydane w Polsce)
Batman Mroczny Rycerz Tom 3: Szalony (Wydane w Polsce)
Batman Detective Comics Tom 3: Imperium Pingwina (Wydane w Polsce)
Batman and Robin Vol 4: Requiem for Damian - Niewydane w Polsce
Batman Detective Comics Tom 4: Gniew (Wydane w Polsce)
Batman Mroczny Rycerz Tom 4: Glina (Wydane w Polsce)
Batman and Robin Vol 5: The Big Burn - Niewydane w Polsce
Batman Detective Comics Tom 5: Gothtopia (Wydane w Polsce)
Kolejne tomy o dodatkowych przygodach Batmana dziejące się mniej więcej po Batman Tom 3.

Szpon Tom 1: Utrapienie sów (Wydane w Polsce)
Szpon Tom 2: Upadek Sów (Wydane w Polsce)
Doskonała historia byłego agenta Trybunału Sów, który walczy z organizacją, a w dalszych zeszytach łączy swe siły z Batmanem by pokonać Trybunał (zdecydowanie warto przeczytać).

MNIEJ WIĘCEJ W TYM MIEJSCU SWOJĄ AKCJĘ MA WIELKIE WYDARZENIE NEW52:
CZYLI "WIECZNE ZŁO", NA KTÓRE KOLEJNO SKŁADAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCE TOMY:


Amerykańska Liga Sprawiedliwości (Wydane w Polsce)
Wprowadzenie wątków obecnych w wydarzeniu Wiecznego zła.

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 4: TRÓJCA (Wydane w Polsce)
WIECZNE ZŁO (Wydane w Polsce)
Główny wątek Wiecznego zła.

WIECZNE ZŁO: WOJNA W ARKHAM (Wydane w Polsce)
Rozszerzenie wątku Wiecznego zła o wydarzenia dziejące się w Gotham.

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 5: WIECZNI BOHATEROWIE (Wydane w Polsce)
LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 6: LIGA NIESPRAWIEDLIWOŚCI (Wydane w Polsce)
Przygody Batmana i Ligi po wydarzeniach związanych z Wiecznym złem.


Batman and Robin Vol 6: The Hunt For Robin - Niewydane w Polsce
Batman and Robin Vol 7: Robin Rises - Niewydane w Polsce

BATMAN VOL 6: GRAVEYARD SHIFT (Wydany w Polsce jako "Batman Tom 6: Cmentarna szychta)
Zbiór luźnych przygód Batmana.

Batman Detective Comics Tom 6: Icarus - Wydany w Polsce
Batman Detective Comics Tom 7: Anarky - Jeszcze niewydane w Polsce

Wieczny Batman Tom 1 (Wydane w Polsce)
Wieczny Batman Tom 2 (Wydane w Polsce)
Wieczny Batman Tom 3 (Wydany w Polsce)
Wielka przygoda Batmana z okazji 75 urodzin Batmana.

BATMAN VOL 7: ENDGAME (Wydany w Polsce)
Kolejne, ważne starcie Batmana z Jokerem.

The Joker: Endgame - Niewydane w Polsce
Wydarzenia z Tomu 7 widziane z perspektywy Jokera.

MNIEJ WIĘCEJ W TYM MIEJSCU SWOJĄ AKCJĘ MA DRUGIE WIELKIE WYDARZENIE NEW52:
CZYLI "DARKSEID WAR", NA KTÓRE KOLEJNO SKŁADAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCE TOMY:


LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 7: DARKSEID WAR PART 1 (Wydane w Polsce)
JUSTICE LEAGUE DARSKEID WAR POWER OF THE GODS (Niewydane w Polsce)
LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 8: DARKSEID WAR PART 2 (Jeszcze niewydane w Polsce)


Na razie tyle, ciąg dalszy nastąpi...

LelekPL

Udostępnianie jest nadal nielegalne bo jest własnością DC Comics. Ściąganie jest legalne.

Maragast

Ci?g dalszy dodany, jestem ju? za No Man's Land.
Swoj? drog? ciekawe jest to, ze w Polsce wysz?o sporo mniej istotnych historii ze ?wiata Batmana, a nie wydano No Man's Land, za? Knightfall od czasów wyda? zeszytowych TM Semic nie doczeka? si? ?adnego ?adnego wydania w tomach. Szkoda.

kelen

CytatBATMAN YEAR TWO (Collects: Detective Comics #575 to #578) - Nie znalazłem infa o wydaniu Polskim
Nie wiem o czym jest ten komiks.

Ta historia w ogóle się nie zalicza do kanonu tamtego, jeśli to ta z Reaperem.

CytatBATMAN: A LONELY PLACE OF DYING - Nie znalazłem infa o wydaniu Polskim
Wprowadzenie trzeciego Robina Tima Drake.

Robin: A Hero Reborn - Nie znalazłem infa o wydaniu Polskim
Przygody trzeciego Robina - Tima Drake.

BATMAN: ANARKY - Nie znalazłem infa o wydaniu Polskim
Wprowadzenie nowego przeciwnika - Anarkiego.

Część z tych rzeczy wyszła w TM-Semicu na przełomie 92/93.

Ostatnie 10-15 lat było bardzo ciężkie dla komiksu superbohaterskiego, zatem wznowienie Knightfalla nie miało po prostu szansy bytu.

Maragast

Poprawiłem BATMAN: A LONELY PLACE OF DYING, Robin: A Hero Reborn i BATMAN: ANARKY uwzględniając wydane zeszyty przez TM Semic.

Czyli BATMAN YEAR TWO powinien usunąć ze spisu???

Maragast

Mam jeszcze zapytanie w sprawie skanlacji.
Jak wygląda kwestia legalności skalnacji komiksów, które jeszcze nie zostały wydane w Polsce?
Przykładowo grupa Comics Flying Cirkus robi skanlacje przygód Batmana jeszcze nie wydanych, a po ewentualnym wydaniu kasuje ze strony (przykładowo kiedyś zrobiła Long Halloween, ale po jego wydaniu w Polsce skasowała skanlacje ze swojej strony).
Czy na forum mogę podać przy poszczególnych tytułach, ze zostały wydane przez tą grupę jako skalnacje "od fanów dla fanów nie na sprzedaż"?

kelen

Informacje można dać, ale nie link.
Skanlacje nadal są nielegalne tak czy siak. Tradycja usuwania tytułów, które wychodzą później po polsku to taki dżentelmeński zwyczaj, niepisana umowa, ale nie zawsze niestety respektowana.

Maragast

Doszedłem do "Final Crisis", już niemal koniec.

Czy jak skończę układać chronologię po sprawdzeniu i zatwierdzeniu da się dodać to jako osobną zakłdkę na stronie BatCave??? Myślę, ze dla wielu czytelników przydałby się taki spis.

Maragast

Rozpocząłem już New 52.

Jakbym gdzieś po drodze popełnił błędy, będę wdzięczny za pomoc.

Starałem się by DRUKOWANY LITERAMI odznaczyć te historię, które są istotne dla całej chronologii (przykładowo wprowadzają nowe postacie, które później występują, albo wpływają na status quo świata), a zwykłymi te, które nie wnoszą większych zmian w świecie i wątkach postaci.
Nie wiem czy udał mi się ten zabieg, jakbym tu popełnił błędy także będę wdzięczny za podpowiedź.

Jolly_Roger

Robota godna mnicha średniowiecznego, ale zawsze się zastanawiałem czy jest to w 100% sensowne. Chronologia ma oczywiście znaczenie w ramach serii, ale czy w ramach całego universum, to nie wiem. Biorąc pod uwagę tylko kolejność wydarzeń, Star Warsy trzeba by oglądać zawsze od części pierwszej. A ja wolę oglądać w kolejności wchodzenia na ekran. Wiecie o co mi chodzi?

Maragast

Co do Star Wars to ja wole oglądać Części 4-6 i potem 7, a 1-3 pomijać (i właściwie tak to teraz oglądam).
Ale Ale dla kogoś kto chce zacząć oglądać to niezbędna będzie wiedza, że 1-3 to Trylogia Prequeli, a 4-6 to klasyczna, pierwsza trylogia by przypadkiem nie zaczął oglądać od "Przebudzenia mocy" albo części 3 czy 5.

Podobnie jest z tym poradnikiem.
Jak ktoś zaczyna czytać Batmana to dobrze jest przeczytać wydarzenia z Roku Pierwszego w kolejności chronologicznej (tzn. Rok Pierwszy, Człowiek, który się śmieje, Długie Halloween, Mroczne Zwycięstwo i Nawiedzony Rucerz) zwłaszcza, że to wszystko ukazało się na Polskim rynku.

Zaczynając czytać Sagę Knightfall dobrze jest zacząć od Miecza Azraela i Zemsty Bana, bo jakby się zaczęło bezpośrednio od zeszytów gdzie Bane wypuszcza złoczyńców z Arkhan to można się pogubić  (bo nie wiadomo będzie skąd jest ten Bane i kim jest Azrael) - dlatego podałem najlepszą kolejność czytania poszczególnych zeszytów i Miecza Azraela.

Dzięki tej chronologii wiem, że tzw. Batman Morrisona zaczyna się od tomu Syn Batmana i zanim sięgne po skanlacje Zmartwychwstania Ras Al Ghula i Serce Hasha to poczekam aż W Wielkiej Kolekcji DC, którą zaprenumerowałem zostanie wydany Syn Batmana, by serię Morrisona przeczytać we właściwej kolejności.

Jolly_Roger

Ok. Faktycznie, jeśli chodzi o Morrisona to może być przydatne. Sam się pogubiłem kiedyś.

Maragast

Dalszy kawałek New52 dodany.
W New52 postanowiłem także uwzględnić poszczególne tomy Ligi Sprawiedliwości.

WezuM

Kurczę świetna robota, mi by się tego wszystkiego uporządkowywać nie chciało :D. Ale jeśli o mnie chodzi to, szczerze mówiąc, nigdy sobie chronologią głowy nie zaprzątałem. Gdy zaczynałem czytać komiksy to po prostu "wstrzeliłem" się w obecny run i mniej więcej mi to wystarczyło, żeby się połapać co i jak. No ale jeśli ktoś jest na tyle ambitny, żeby czytać wszystko chronologicznie to ta lista na pewno mu się przyda :).
It's just so hard to go through life without being told you're DUMBASS every several minutes,  y'know?

Maragast

Dojechałem do końca wątku wiecznego zła (chyba, bo samego wątku jeszcze nie czytałem, czekam na przesyłkę brakujących tomów), mam nadzieję, że dobrze wplotłem to w chronologię, jakbym coś pokręcił to proszę pisać.


Mam też pytanie odnośnie tomu 4 Batman Mroczny rycerz, i tomu 5 Detective Comics.
W tej grafice nie ma go uwzględnionego:
http://www.batcave.com.pl/wordpress/wp-content/uploads/2015/08/nowedccomicsprzewodnik.jpg

Bo wiem, że mniej więcej wygląda to tak:
- Batman Tom 6: Cmentarna Szychta
- Wieczny Batman Tom 1
- Wieczny Batman Tom 2
- Wieczny Batman Tom 3
- Batman Tom 7: Endgmae

Nie wiem czy Batman Mroczny Rycerz Tom 4, i Detective Comics Tom 5 umiejscowić po Batman tom 6, a przed Wieczny Batman, czy przed Batman Tom 6, a tam gdzie są poprzednie tomy Batman Mroczny Rycerz  i Detective Comics.