Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Od czego zacząć? Pytania dotyczące tworzenia komiksów.

Zaczęty przez franek, 27 Wrzesień 2012, 15:39:20

Nightrain

Tak jakoś nie wiem w którym temacie by to umieścić, chyba będzie pasowało tu.

Nie ma ktoś czasu przy obiedzie, co by wymyślić mi scenariusz? Nie wymagam jakiegoś super dzieła dorównującego Neilowi Gaimanowi, czy innych świetnych scenarzystów, którzy akurat teraz nie przychodzą mi do głowy. Chodzi tu o 10 stron scenariusza o czymkolwiek. Nie wiem, o Batmanie, Spider-Manie, Robinie, czymkolwiek, po prostu chciałbym się sprawdzić jak to jest wciskać rysunki w kadry. Jako że ja sam kompletnie nie mam pomysłu proszę o to was - chwila przy obiedzie o Robinie, który idzie ulicą i potyka się o kamień. Rozłożone na 10 stron xD



(Oczywiście gustowałbym raczej w czym z bardziej rozwiniętą fabułą. Wiem, że 10 stron to niewiele, ale to chyba limit za pracę bez wynagrodzenia, prócz mojej wdzięczności xD)

Valar Morghulis

Johnny Napalm

Chcesz kogoś zabić, do cholery?!
Rozmyślanie o Robinie jedząc obiad... to grozi śmiercią przez zadławienie. W. Bush w swoim czasie o czymś takim myślał i co? Chłop prawie nie zszedł przez zadławienie. Także obiad odpada, pomyśle o tym na posiedzeniu w kiblu.
Dobra, mam...
zrób alternatywną wersję narodzin Jokera, lub skorzystaj z elseworldowych scenariuszy, które znajdziesz pod dostatkiem na naszym forum.
Mam pomysł na scenariusz, ale nie wykluczam, że sam go wezmę na komiksowy ruszt. Jak zrezygnuje tobie dam pierwszemu znać.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Nightrain

#17
Cytat: Johnny Napalm w 27 Grudzień  2012, 16:50:28Chcesz kogoś zabić, do cholery?!
Rozmyślanie o Robinie jedząc obiad... to grozi śmiercią przez zadławienie. W. Bush w swoim czasie o czymś takim myślał i co? Chłop prawie nie zszedł przez zadławienie. Także obiad odpada, pomyśle o tym na posiedzeniu w kiblu.
Dobra, mam...
zrób alternatywną wersję narodzin Jokera
Masz nieźle narąbane, stary :D
Myślałem nad narodzinami Jokera, jednak wpadłem na to aby odwzorować jakąś scenę z TDKR. Mniej roboty z wymyślaniem i wystarczy wyciąć część dialogów. Może w ferie skończę, bo nauczyciele mnie na olimpiady ganiają... 
@Edit
Nie wiem ile mi to zajęło. Może 20-30minut, ale napisałem już swój scenariusz. Nie chciałem się bawić w te plany-srany i przy okazji rozmieściłem kadry, ustaliłem ich wielkość tak na oko, co by potem nie mieć z tym problemu. 7 stron. Mogłaby być jeszcze jedna, jednak uznałem, że wraz z obecną 7. stroną wyjdzie przyjemniejsza puenta. Jaka to scena z filmu tego nie zdradzę, myślę, że będzie to przyjemna niespodzianka. Postaram się skończyć komiks jak najszybciej.
http://files.tinypic.pl/i/00226/mw9ijtkptk54.jpg
http://images.tinypic.pl/i/00226/7vkkei7vowi6.jpg

I nie próbujcie się rozczytywać nawet!

Valar Morghulis

RemiRose

Przymierzam się do napisania shorta z Batmanem. Mam mniej więcej pomysł na fabułę, ale nie wiem jak mam to rozpisać, kadr po kadrze, tak aby rysownik mógł to narysować. Ma ktoś może jakieś porady?
Tyger! Tyger! Burnining bright
In the forest of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearfull symmetry?
--------------
Country Stories. Od komiksu, aż po film.
http://remirozanski.tumblr.com/

franek

Napisz to w formie opowiadania, tylko po prostu wszystko dokładnie opisz. Rysownik powinien już podczas czytania uzmysłowić sobie jak to powinno wyglądać ;)


Show Must Go On!!!

Anonimowy Grzybiarz

Jest wiele sposobów na rozpisanie scenariusza komiksowego. Wiele zale?y od tego, z kim wspó?pracujesz. Jedni wol? mie? swobod?, wi?c tylko nakre?lasz co si? dzieje, piszesz dialogi, a oni sami sobie to dziel? na kadry i strony. Inni lubi? podzia? tylko na kadry i sami decyduj? ile ich zmie?ci si? na stronie, kolejni chc? wiedzie? co si? dzieje na danej stronie, a sami wszystko kadruj? wedle uznania. Jak dla mnie profesjonalny scenariusz komiksowy powinien jednak zawiera? podzia? na kadry i strony, dialogi i krótki opis co ma si? w nim znale??. Przyk?adowo:

Strona 1b
Kadr 1 (du?y, poziomy, na pó? strony): Na krze?le siedzi ch?opak, mówi do lustra wisz?cego na ?cianie.
CH?OPAK: ... i wtedy poszli?my do Marcina.
Kadr 2: Ch?opak gwa?townie wstaje. Krzes?o si? przewraca.
Kadr 3: Oddalenie. Widzimy ba?agan w pokoju i wybiegaj?cego przez drzwi bohatera.
Strona 2a
Wszystkie kadry tej samej wielko?ci. Na ka?dym ch?opak zbiega po schodach, które wydaj? si? nie mie? ko?ca.
Strona 3b
Kadr 1: Ch?opak wybiega na ulic?.
NARRACJA: Otch?a? si? o niego upomnia?a, a on odpowiedzia? na wezwanie.
Kadr 2: Ch?opak si? zatrzymuje.
NARRACJA: Po drodze wst?pi? po lody waniliowe.

I tak dalej i tak dalej. A i b to oznaczenia czy strona jest po prawej czy po lewej, czasem ma to znaczenie, zw?aszcza przy planowaniu splashpage'ów (ca?o i dwustronicowych kadrów).

Tyle ode mnie na szybko?ci.

Johnny Napalm

No I przy okazji wyszedł tobie bardzo fajny scenariusz. Lubię takie psychodeliczne klimaty, gdzie człowiek ucieka sam przed sobą.
A wracając do tematu, jeśli ktoś ma w swoich zbiorach "Trybunał Sów" to tam w dodatkach odnajdzie dobry przepis na pisanie scenariusza.
Wystarczy tylko nauczyć się przelewać na papier akcje, które "toczą się u Was w głowie".
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Zatrakus

Dzięki Grzybiarzu, twoja rada może mi bardzo pomóc... że niby to nie ja pytałem? Cóż, w takim razie może RÓWNIEŻ MI bardzo pomóc. Ogółem jednak jest to podobne do metody, jaką starałem się rozpisywać "Jastrzębi"(link w podpisie), ale wydaje się prostsze i o wiele klarowniejsze.

A, Johny... czy chcesz, żebym zbankrutował(w ostateczności- żeby remi zbankrutował)?!*



* ;)
Chociaż wiedza stwarza problemy, to ignorancja ich nie rozwiąże.

Wayne&Pennyworth:
http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=1280.0

Jastrzębie:
http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=1293.0

Anonimowy Grzybiarz

Nie chcę uchodzić za eksperta, ale trochę się w życiu napisało i opublikowało, w razie czego chętnie służę pomocą. Jednak przy bardziej zawiłych kwestiach, preferuję kontakt mailowy.

RemiRose

Dziękuje za porady. Będzie ciężko, ale spróbuje coś napisać. Jak będę miał problem, to z pewnością się odezwę.  ;)
Tyger! Tyger! Burnining bright
In the forest of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearfull symmetry?
--------------
Country Stories. Od komiksu, aż po film.
http://remirozanski.tumblr.com/

Johnny Napalm

Cytat: Zatrakus w 07 Październik  2013, 19:07:11
A, Johny... czy chcesz, żebym zbankrutował(w ostateczności- żeby remi zbankrutował)?!*

* ;)
No to zawsze pozostaje czytelnia... Empik na przykład. :) Tam możecie obczaić dodatki do Batmana Snydera, gdzie jest fragment jego scenariusza. On z kolei daje bardzo szczegółowe wytyczne rysownikowi co gdzie ma się znaleźć.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Ukaszek88

Jeśli jest dobrze u ciebie z angielskim, to ja bym ci polecił coś takiego: http://www.atomcomics.pl/pl/p/BATMAN-YEAR-ZERO-DIRECTORS-CUT-1/15504. Jest jeszcze numer z supermanem. Połowa zeszytu, to po prostu komiks wykonany ołówkiem. Druga połowa, to sam scenariusz z dokładnymi opisami


Johnny Napalm

Dobrzy Ludzie, poratujcie!
Już nadaję o co chodzi – dawno już nic nie narysowałem, w znaczeniu superbohaterskiego, no i wypadłem troche z obiegu. Chciałbym jednak wystartować w konkursie na COŚ świątecznego– więc chyba i komiks – który organizuje Batcave. Nie mam jednak na poczekaniu zarąbistego pomysłu pod ręką. Tak więc prośba – jeśli ktoś z Was uważa, że ma nie kijowy scenariusz, którym chciałby się ze mną podzielić, to proszę o podesłanie mi go na priva.
Co oferuje? Nooo... raczej wspólnie nie będziemy czytać komiksu, a tym bardziej nosić koszulkę na spółkę. Mogę zaproponować jedynie satysfakcję, że czyjś scenariusz zostanie zaadaptowany do komiksowej formy. Zawsze coś.  :) No i ewentualne przypisywanie sobie – np w CV – całości praw w do komiksu, oczywiście przekazuje autorowi scenariusza.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Johnny Napalm

Najlepszy! Najlepszy poradnik jak tworzyć komiksy, który powstał kiedykolwiek! Smacznego:

https://www.youtube.com/watch?v=UdWsNp5KWdE

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...