Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Uncharted

Zaczęty przez Leon Kennedy, 06 Sierpień 2012, 10:39:23

Altair

CytatWiększość osób, które grają, czytają również pisma branżowe takie jak "PSX Extreme" więc doskonale orientują się, co się dzieje  w innych obozach. Crasha kojarzyli i "Nintendowcy" i "Segowcy", bo każdy chciał wiedzieć co jest  maskotką SONY. (niestety nieoficjalną, a szkoda). Zatem Team Naughty Dog był już im dobrze znany tak jak Sega czy Nintendo.
Zakładam, że jesteście z młodszego pokolenia graczy, którzy prawdziwą przygodę z grami na konsolach zaczęli dopiero od PS3. No bo, żeby nie kojarzyć "Jak and Dexter" z PS2 to trochę niepojęte, zwłaszcza, że były 3 części. Ale mniejsza z tym.
Zakładam, że troszkę za dużo zakładasz. ;)
Nie wiem jak Leon, (podejrzewam, że podobnie, ale nie jestem pewien) ale ja zacząłem się tym interesować ok. 11 latek temu. Kojarzyłem i kojarzę większość marek tworzonych dla Sony i innych obozów. Jak and Dexter to "tylko" DOBRE GRY. Nie ma w nim nic z arcydzieła. Ani genialny engine ani genialne, wciągające historie czy postacie. Uncharted zaś było rewolucją, która na początku nowej generacji pokazała jej całkowite możliwości.

Posługiwanie się wynikami sprzedaży jest zwyczajnie głupie... Po pierwsze, w poprzednich generacjach Sony zgniotło Microsoft pomimo, że ten drugi miał lepsze urządzenie na rynku (oczywiście w drugiej, w pierwszej nie było konkurenta). Nie wiadomo czym to było spowodowane, ale liczył się tylko (przede wszystkim) sprzęt Sony i gry na niego. Stąd większe zainteresowanie Crashami niż serią Uncharted, bo obecna generacja to równa walka M$ i Sony, ze wskazaniem na tych pierwszych. Tu już exclusivom trudniej się przebić niż kiedyś, bo kiedyś to na dobrą sprawę nie były exclusivy. Trudno żeby były przy zerowej konkurencji.

CytatWy jej nie kojarzyliście przed Uncharted, jak z kolei kojarzyłem ją  doskonale na przestrzeni lat.
Nie, nie, nie... Nie do końca mnie zrozumiałeś. Miałem na myśli, że firma była słabiej kojarzona przez ogół graczy niż teraz. Jak mówiłem, zawsze byli zdolni, zawsze tworzyli dobre i charakterystyczne gry, ale... Tylko tyle.

CytatUncharted jest na pewno wspaniałą grą (niedługo nawet to sam sprawdzę), ale daleko mu jeszcze do poprzednich sukcesów tej firmy.
To wtedy daj mi znać i porozmawiamy o tym jaki był przeskok jakościowy między Crashami, a Dexterami, a Dexterami i Uncharted. ;)

Cytat
Użycie sformułowania "Wyrośli jak spod ziemi" jest tu kompletnie od czapy oraz jest nieco krzywdzące dla firmy. Dlatego nie ma co się więcej tłumaczyć i należy zaakceptować fakt, że Naughty Dog to solidna marka z tradycją, a nie artysta znany dopiero po trzecim albumie
Broń Boże, nikt nie chciał żeby tak to zabrzmiało. Nikt nie neguje tego, że to jest solidna marka. ;)


Rafalinda

Cytat...St?d wi?ksze zainteresowanie Crashami ni? seri? Uncharted, bo obecna generacja to równa walka M$ i Sony, ze wskazaniem na tych pierwszych. Tu ju? exclusivom trudniej si? przebi? ni? kiedy?, bo kiedy? to na dobr? spraw? nie by?y exclusivy

Oj tam, oj tam :D
Ta walka wcale nie przeszkadza osi?gn?? takiej ilo?ci sprzedanych gier, np takim exclusivom jak:
a) Gran Turismo 5 - 7,4 mln
b) Halo 3 - 8,3 mln

Uwa?am te?, ?e wyniki sprzeda?y s? najuczciwsz? form? porówna? i najlepiej ?wiadczy o sukcesie danej firmy. Bo co komu po pustych s?owach uznania, kiedy produkt w który zainwestowano fortun?, nie zwraca si? jak nale?y. Vide "Beyond Good and Evil". J

No i by?a konkurencja dla PSX -> Nintendo 64, gdzie taki Super Mario 64 sprzeda? si? w ilo?ci ponad 11mln, a wynik odpowiedni Crashowi 3 osi?gne?a np:Zleda "Ocarina of time" - 7,6mln.

CytatUncharted za? by?o rewolucj?, która na pocz?tku nowej generacji pokaza?a jej ca?kowite mo?liwo?ci.

?eby nie by?o, ja uwa?am t? seri? (chocia? gra?em tylko 20 minut w drug? cz???), za "killersk?". Co prawda nie polubi?em Drake, ale mo?e zacz??em nie od tej cz??ci i za ma?o go pozna?em. (wszystko do nadrobienia). NIe umniejszam tym grom nale?nych im pochwa?.
To na pewno ?wietna gra (w to nie w?tpi?), ale chyba troch? j? idealizujesz. Jak sobie patrz? na filmiki z pierwszej cz??ci Uncharted, to tej rewolucji nie zauwa?am, a porównuj? j? z tytu?ami o rok starszymi takimi jak Bioshock czy Gears of War. O fabule i postaciach si? nie wypowiem, ale mechanika gry, to mix  Assasin's Creed", "Gears of War" w klimatach "Tomb Raidera". Taki Mash Up ró?nych gatunków z ca?kiem zajebist? grafik?. Zatem o rewolucji bym nie mówi?. Mo?na tak mówi? o Shenmue, Shadow of the Colossus GTA3...itd. Uncharted, to taki dopasiony Tomb Raider, gdzie Drake mo?e chowa? si? za barykadami, bawi? si? w Quick time events, zakrada? si? i wspina? na ró?ne miejsca...tylko ?e to wszystko kto? ju? przed Naughty Dog wymy?li?.

Do tego, w tym samym roku wysz?o "CoD:Modern Warfare", które swoj? graf?, silnikiem, klimatem, tempem akcji i fabu?? przys?oni? mi wtedy wszystkie inne gry (chodzi o rok 2007). Ta gra równie? zmia?d?y?a Uncharted ilo?ci? sprzedanych kopii - 7,3 mln na Xbox 360 (znów porównywalnie jak Crash 3). Niestety na PS3 sprzeda? tej gry nie osi?gn??a nawet 2mln (1,8mln), wi?c faktycznie wynik Ucharted Drake's Fortune - 2,6 by? wielkim sukcesem dla tej konsoli.

W ogóle mnie zastanawia tak relatywnie niska sprzeda? gier na PS3, zw?aszcza takich tytu?ów jak God of War i Uncharted. Przecie? to mocna maszyna, posiadaj?ca ca?kiem sporo Killerów.
Te dwa tytu?y powinny by? "system sellerami" takimi jak Wii sport 79,6mln czy Kinect Adventures 18mln.
Czy?by wi?kszo?? posiadaczy PS3 piraci?a swoje konsole?

Jaka gra tak naprawd? nap?dza sprzeda? konsoli PS3?
Uncharted na pewno pomaga, ale niestety nie wiedzie prymu w tej dziedzinie. :(

Jak wysz?a druga cz??? Uncharted to "sprzeda?owo" zosta?a pokonana (chodzi tylko o PS3 i ten sam rok wydania 2009) przez chocia?by CoD:MW2.
Cytat
Nie do ko?ca mnie zrozumia?e?. Mia?em na my?li, ?e firma by?a s?abiej kojarzona przez ogó? graczy ni? teraz

Ja bym si? tam za ogó? nie wypowiada?, bo póki co w tym w?tku jest 2 do 2 je?li chodzi o kojarzenie NG lub nie.  ;)
Ja my?l?, ?e teraz ludzie kojarz? sam? mark? jak? jest Uncharted, ni? NG, gdy? reklamy tej gry (gdy wychodzi kolejna ods?ona) nie da si? nigdzie unikn??. Trzeci? cz??? reklamowali nawet w kinach przed seansami jak i w naszej rodzimej telewizji, tylko ?e nikt tam nie uwzgl?dnia?, ?e jest to produkt teamu Naughty Dog.

A co do trzeciej cz??ci, reklamowanej w kinie, to naprawd? po trailerze nabra?em ochoty, ?eby w to w ko?cu zagra?. Gra jest bardzo filmowa, nie ust?puj?ca ani troch? kinowym BlockBusterom.

Szerzej si? wypowiem jak ju? pogram. Póki co pierwsza cz??? ju? le?y na pó?ce. Dzi? przyje?d?a reszta tytu?ów a jutro konsolka. Za nieca?e 1000 z? uda?o mi si? wyrwa?:
1) PS3 160gb
2) Uncharted
3) Uncharted 2 (edycja specjalna z metalowym pude?kiem)
4) Uncharted 3 (edycja specjalna z pude?kiem oprawianym w niby skór? :)
5) God of War 3 (edycja kolekcjonerska)
6) Heavy Rain (edycja kolekcjonerska)  - z tego ciesz? si? najbardziej.
7) Wipeout HD
8) NFS Unleashed - w to chyba nawet nigdy nie zagram, gdy? jestem ca?kowicie oddany grze GRED :D

Co? czuj?, ?e mam grania na co najmniej rok, gdy? w mi?dzy czasie dojdzie Assasins Creed 3, Halo 4 i Tomb Raider...eh. Wszystkie kupi? na X360 ze wzgl?du na wygodnego pada.
Na PS3 natomiast b?d? gromadzi? wszystkie ciekawsze Exlclusivy :D

Altair

Cytat: Rafalinda w 28 Sierpień  2012, 09:28:34
Oj tam, oj tam :D
Ta walka wcale nie przeszkadza osi?gn?? takiej ilo?ci sprzedanych gier, np takim exclusivom jak:
a) Gran Turismo 5 - 7,4 mln
b) Halo 3 - 8,3 mln

Uncharted - nowa seria,
Halo, GT - marki znane z poprzednich maszyn. GT bardzo popularne w Azji, a Halo w USA. ;) To ?aden przyk?ad.

CytatUwa?am te?, ?e wyniki sprzeda?y s? najuczciwsz? form? porówna? i najlepiej ?wiadczy o sukcesie danej firmy. Bo co komu po pustych s?owach uznania, kiedy produkt w który zainwestowano fortun?, nie zwraca si? jak nale?y. Vide "Beyond Good and Evil".

O sukcesie? Jak najbardziej. O talencie? Ju? niekoniecznie. (Paczaj: Unslaved)

CytatNo i by?a konkurencja dla PSX -> Nintendo 64, gdzie taki Super Mario 64 sprzeda? si? w ilo?ci ponad 11mln, a wynik odpowiedni Crashowi 3 osi?gne?a np:Zleda "Ocarina of time" - 7,6mln.
To tak naprawd? ?adna konkurencja. Kto chcia? konsol? nowej generacji bra? PS2, kto pozostawa? nerdem lub kocha? si? w Mario obstawia? N64. ;)
Cytat
To na pewno ?wietna gra (w to nie w?tpi?), ale chyba troch? j? idealizujesz. Jak sobie patrz? na filmiki z pierwszej cz??ci Uncharted, to tej rewolucji nie zauwa?am, a porównuj? j? z tytu?ami o rok starszymi takimi jak Bioshock czy Gears of War. O fabule i postaciach si? nie wypowiem, ale mechanika gry, to mix  Assasin's Creed", "Gears of War" w klimatach "Tomb Raidera". Taki Mash Up ró?nych gatunków z ca?kiem zajebist? grafik?. Zatem o rewolucji bym nie mówi?. Mo?na tak mówi? o Shenmue, Shadow of the Colossus GTA3...itd. Uncharted, to taki dopasiony Tomb Raider, gdzie Drake mo?e chowa? si? za barykadami, bawi? si? w Quick time events, zakrada? si? i wspina? na ró?ne miejsca...tylko ?e to wszystko kto? ju? przed Naughty Dog wymy?li?.
Chodzi mi o mo?liwo?ci techniczne silnika i ogólny pomys? na rozgrywk?. Bo mo?e i zaczerpni?ta od innych tytu?ów, ale jednak zrobiona specjalnie pod t? produkcj? i utrzymana w odpowiedniej tonacji. Zreszt? pozostaje jeszcze jedna kwestia... Wiele pism pokroju PSX Extreme czy CDA zwraca uwag?, pisz?c o Uncharted, ?e to jedna z niewielu serii, w której wszystkie elementy s? odpowiednio wywa?one, czego nie mo?na ju? powiedzie? o tych, które wymienia?e?. (a na pewno ja nie mog? ;) )

CytatDo tego, w tym samym roku wysz?o "CoD:Modern Warfare", które swoj? graf?, silnikiem, klimatem, tempem akcji i fabu?? przys?oni? mi wtedy wszystkie inne gry (chodzi o rok 2007). Ta gra równie? zmia?d?y?a Uncharted ilo?ci? sprzedanych kopii - 7,3 mln na Xbox 360 (znów porównywalnie jak Crash 3). Niestety na PS3 sprzeda? tej gry nie osi?gn??a nawet 2mln (1,8mln), wi?c faktycznie wynik Ucharted Drake's Fortune - 2,6 by? wielkim sukcesem dla tej konsoli.
I wtedy to nasta? czas, gdy pojawi?a si? ostatnia nowatorska cz??? CoDa. Potem w??czyli tryb loopowania i wydawania tych samych gier z innymi korytarzami do strzelania.  Nowo?ci sz?o tylko wyczu? w genialnych trybach MP. ;) Kontynuacje by?y przyjemne, ale nie tak ciekawe jak CoD 4.

CytatW ogóle mnie zastanawia tak relatywnie niska sprzeda? gier na PS3, zw?aszcza takich tytu?ów jak God of War i Uncharted. Przecie? to mocna maszyna, posiadaj?ca ca?kiem sporo Killerów.
Te dwa tytu?y powinny by? "system sellerami" takimi jak Wii sport 79,6mln czy Kinect Adventures 18mln.
Czy?by wi?kszo?? posiadaczy PS3 piraci?a swoje konsole?
Nie wyci?gaj tak pochopnych wniosków. ;) Piracenie PS3 sta?o si? mo?liwe relatywnie niedawno i równie szybko ucich?o bo jako? si? za bardzo nie przyj??o ?ci?ganie gier, które wa?? ?rednio ok. 25 GB. ;)

CytatJaka gra tak naprawd? nap?dza sprzeda? konsoli PS3?
Uncharted na pewno pomaga, ale niestety nie wiedzie prymu w tej dziedzinie. :(
Nie wiem czy jest taki tytu?. Zazwyczaj patrzy si? po prostu na ogólna bibliotek? gier. Chocia? tak czy siak wskaza?bym Uncharted.
CytatJak wysz?a druga cz??? Uncharted to "sprzeda?owo" zosta?a pokonana (chodzi tylko o PS3 i ten sam rok wydania 2009) przez chocia?by CoD:MW2.
Na pewno gry spod flagi Call of Duty zawsze by?y i b?d? lepiej kojarzone ni? Uncharted. S? na rynku o wieele d?u?ej.

CytatSzerzej si? wypowiem jak ju? pogram. Póki co pierwsza cz??? ju? le?y na pó?ce. Dzi? przyje?d?a reszta tytu?ów a jutro konsolka. Za nieca?e 1000 z? uda?o mi si? wyrwa?:
1) PS3 160gb
2) Uncharted
3) Uncharted 2 (edycja specjalna z metalowym pude?kiem)
4) Uncharted 3 (edycja specjalna z pude?kiem oprawianym w niby skór? :)
5) God of War 3 (edycja kolekcjonerska)
6) Heavy Rain (edycja kolekcjonerska)  - z tego ciesz? si? najbardziej.
7) Wipeout HD
8) NFS Unleashed - w to chyba nawet nigdy nie zagram, gdy? jestem ca?kowicie oddany grze GRED :D
Faktycznie tanio. Allegro czy odkupione od znajomego? ;)
CytatCo? czuj?, ?e mam grania na co najmniej rok, gdy? w mi?dzy czasie dojdzie Assasins Creed 3, Halo 4 i Tomb Raider...eh. Wszystkie kupi? na X360 ze wzgl?du na wygodnego pada.
Na PS3 natomiast b?d? gromadzi? wszystkie ciekawsze Exlclusivy :D
No faktycznie od Jesieni troch? mi poleci pieni?dzy z portfela. ;) A jeszcze znale?? na to czas...

Leon Kennedy

CytatJa myślę, że wszystko co piszecie umniejsza zasługi Naughty Dog. Wyciągam wniosek, że marki nikt nie kojarzył, bo Crash nie był tak znany.

Nie pamiętać, że ND są ojacami Crasha to jedno, a nie znać samego Crasha to drugie i chyba nie ma takiej osoby ;).

CytatZakładam, że jesteście z młodszego pokolenia graczy, którzy prawdziwą przygodę z grami na konsolach zaczęli dopiero od PS3. No bo, żeby nie kojarzyć "Jak and Dexter" z PS2 to trochę niepojęte, zwłaszcza, że były 3 części. Ale mniejsza z tym.

No to źle zakładasz :P, bo ja zacząłem swoją przygodę z PSX1!! Ciupało się w takie gry jak: Resident Evil, Miedievil, Crash, Dino Crisis, trochę w Silenta, Alone in the Dark, Pyro i wiele innych. Myślisz, że pamiętam wszystkich developerów gier w które grałem? Nie ;). "Jak and Dexter" na PSX2 nie grałem i jakoś nie kojarzę tej gry, być może dla tego, że dwójeczki nigdy nie miałem lub oscylowałem w inny typ gier :)

Rafalinda

#19
Ok, ok "Stare wygi", założenie obalone :D



CytatNie pamiętać, że ND są ojacami Crasha to jedno, a nie znać samego Crasha to drugie i chyba nie ma takiej osoby :)

Analogicznie można odnieść tą sytuację do Uncharted. Tak naprawdę bardziej kojarzyć firmę będą ci, co w te gry grają. Za każdym razem gdy włączasz daną grę przelatujesz przez logo wydawcy i ekipy, która ją tworzyła. Mózg sam z siebie (czy tego chce czy nie) zapisuje na stałe, powtarzające się dane. To jak nauka jakiejś piosenki, nawet takiej której nie znosisz. Odsłuchiwana raz za razem, powoduje, że znasz ją prawie na pamięć. Dlatego każdy kto rzeczywiście grał ww daną grę, będzie kojarzył developerów natychmiast (no chyba, że zawsze gdy włącza konsolę, to wychodzi z pokoju na czas ładowania, by np. zrobić sobie kanapki:) ).
A skoro posiadaczy Crashów jest znacznie więcej niż posiadaczy Uncharted, liczba osób kojarząca Naughty Dog jeszcze przed epoką PS3 powinna być większa :)

A tego nie zrozumiałem:
CytatTo tak naprawdę żadna konkurencja. Kto chciał konsolę nowej generacji brał PS2, kto pozostawał nerdem lub kochał się w Mario obstawiał N64.

Przecież N64 było konkurencją dla PSX nie dla PS2. I trwało w tej bitwie do końca tamtej generacji. Miało całkiem sporo szpili, których posiadacze Playstation mogli pozazdrościć (chociażby Zeldy).

Ps2 konkurowało z Gamecubem, Xboxem i trochę Z Dreamcastem.


CytatUncharted - nowa seria,
Halo, GT - marki znane z poprzednich maszyn. GT bardzo popularne w Azji, a Halo w USA. ;) To żaden przykład.
Jak to żaden przykład? Ja mógłbym powiedzieć, że to żadne tłumaczenie ;)
Albo gra odnosi sukces albo nie. Nie ważny rynek. Seria Final Fantasy czy metal Gear Solid sprzedawała się dobrze wszędzie, tak samo jak Gran Turismo.
Tak samo żadnym tłumaczeniem jest to, czy marka jest nowa czy już znana. Wystarczy popatrzyć na wyniki Gears of War, Wii Sports, a nawet pierwszego Tomb Raidera czy pierwszego Gran Turismo.  8)

A tak poza tym, to to co tu piszemy chyba już podchodzi pod trolowanie, dlatego zostawiam już ten temat ;)

Wracając tylko do pytania:
Cytat
Faktycznie tanio. Allegro czy odkupione od znajomego?
Na Allegro, kompletowane z kilku źródeł. PS3 jest w zestawie z Wipeoutem HD, NFS:U i Heavy Rain za 550zeta. Reszta gier dokupiona.
Niestety w ten Weekend już sobie nie pogram. Właściciel PS3 chyba pierwszy raz wysyłał UPSem i popełnił jakieś fatalne Faux Pas, zaznaczając sumę jaką jest warta ta przesyłka. Kiedy paczka dotarła do mnie w czwartek, kurier zażądał opłaty w wysokości jaką już wpłaciłem właścicielowi w sobotę. Niestety paczka musi wrócić i musi zostać nadana jeszcze raz. :(
Gry czekają, konsoli brak...no ale nie rozpaczam, gdyż przedwczoraj wyszedł dodatek do Mass Effect 3 pt: Leviatan :D Dziś zasysam i mam zamiar jeszcze raz zanurzyć się w to uniwersum.
Uncharted mam nadzieję skończyć w następnym tygodniu, jak mi czasu starczy.
Póki co życzę wszystkim udanego weekendu.


Rafalinda

Ok, w?a?nie uko?czy?em "Uncharted Drake's Fortune".

Prawd? powiedziawszy jestem troch? rozczarowany. Nie jest to z?a gra ale bardzo dobra te? nie.
Ot takie "graj?o" jakich teraz wiele.

Plusy:
a) Bohaterowie. Charyzma Nathana Drake'a, odwaga i charakter Eleny oraz riposty Sulivana. Generalnie, relacje mi?dzy t? trójk? bohaterów nap?dzaj? gr? i sprawiaj?, ?e chce si? zobaczy? co b?dzie dalej.

b) Muzyka buduj?ca klimat. Co prawda nie ma ani jednego motywu który zachodzi w pami?? na sta?e i którego chcia?o by si? s?ucha? na d?ugo po zako?czeniu gry, ale podczas przygody dobrze buduje atmosfer? i oddaje esencj? tej gry.

c) Miejscami grafika. Podoba?o mi si? ?wiat?o latarki i to jaki robi cie? na ?cianie w zale?no?ci od odleg?o?ci od na?wietlanego obiektu. Przemoczone ubrania bohaterów.

Minusy:
a) Grafika. Woda, jest jedn? ze s?abszych jak? widzia?em. Zabawa z latark? jest niedopracowana. Stoj?c nieruchomo i obracaj?c widokiem, ?wiat?o latarki pada zgodnie z ruchem kamery, ale wygl?da to komicznie kiedy Drake ?wieci do przodu a ?wiat?o pada za jego plecami.

b) Gameplay. Nie podoba mi si? uproszczenie elementów wspinaczkowych i skoków. Jest to niedopracowane, gdy? nigdy nie jest wiadome na jak? odleg?o?? Drake potrafi skoczy?.  Do tego kamera potrafi?a czasami utrudni? dany skok. Samo bieganie i skakanie cierpia?o na brak jakie? gracji i finezji w ruchach Nathana. (Lara robi to lepiej)
Zabawa w strzelanie te? ma?o mi si? podoba?a. Dok?adnie nie podoba?o mi si? to, ?e gdy trafi? przeciwnika pociskiem, ten na krótk? chwil? ta?czy i przez jakie? pó? sekundy jest nie?miertelny. Po ka?dym strzale trzeba chwilk? odczeka? by móc znów go trafi?. No i ?mieszne s? sytuacje kiedy kole? dostaje ju? pi?t? seri? z AK47 i wci?? walczy. Odg?osy wystrza?ów niektórych broni równie? bez polotu. Dziewi?tka brzmia?a jakby kto? kopa? w karton, a ró?nicy mi?dzy dost?pnymi dwoma karabinami równie? nie s?ycha?.

Ogólnie graj?c w t? gr? cz?sto nachodzi?a mnie my?l by jak najszybciej si? sko?czy?a, gdy? jest z deka nudna. By? mo?e by?o to spowodowane zbyt du?ymi oczekiwaniami, które nie zosta?y zaspokojone, lub  tym, ?e nast?pna w kolejce jest Heavy Rain na któr? grza?em si? ju? od d?u?szego czasu. Uwielbiam dobre i zaskakuj?ce historie i pod tym wzgl?dem Uncharted jest takim ->"zagraj i zapomnij". Takie kino przygodowe podrabiaj?ce Indian? Jonesa ale odstaj?ce od niego tak jak "Mi?o??, szmaragd i krokodyl". Pami?tam, ?e ten drugi fajnie si? ogl?da?o ale za choler? nie potrafi? sobie przypomnie? ?adnej konkretnej akcji. Wyrwany ze snu jestem w stanie wymieni? co najmniej 30 ró?nych scen z Indiany...
W kategorii "niezapomniane momenty" Uncharted przegrywa (je?li chodzi o rok 2007) z Modern Warfare i gears of war

Uncharted Drake's Fortune podoba? mi si? mniej ni? wcze?niejsze dokonania Naughty Dog, takie jak Crash 3 czy Jak and Dexter.  No i czerpa? z Crasha ca?ymi gar?ciami. Np: ucieczka w kierunku gracza przed zapadaj?cym si? mostem lub goni?cymi ci? Hiszpanami. Nawet teren by? tak samo ograniczony jak w Bandicot. Nie wiem jak gra podoba?a by mi si? przed premier? Tomb Raidera Underworld, ale na dzie? dzisiejszy moja ocena to 7/10.

Gdybym kupowa? konsol? w tamtym okresie znów wybra?bym Xbox360.




Leon Kennedy

Widzę, że pierwsza część niezbyt cię zachwyciła... No cóż i ja nie pieje jakimś bardzo wielkim zachwytem do tej części, ale muszę przyznać, że tak od połowy gra trzyma super poziom ;). Zwłaszcza koncówa, łajba i te stwory przypadły mi do gustu. Gameplay dobry, chodź bez jakiegoś polotu ( dwójka i trójka stoją na wyższym poziomie), a grafa jak na ten moment zła niebyła.

PS: W następne części grałeś?

Rafalinda

#22
Oj, troch? si? zapomnia?em. Mia?em napisa? kilka s?ów o Uncharted 2, ale po tej grze tyle si? jeszcze dzia?o, ?e po prostu nie by?o czasu ani ch?ci. Ju? to naprawiam.

Z góry podam ocen? jak? jej wystawi?em. Jak dla mnie Unchrted 2, to gra na 8+/10.
(Postaram si? sobie przypomnie? dlaczego)

Pami?tam, ?e bardzo mi si? podoba?o przedstawienie fabu?y. Najpierw z grubej rury i Drake w opa?ach, a potem gra szcz?tkowo pokazuje jak do tych k?opotów z poci?giem dosz?o. ?wietny zabieg. Trzyma to gracza w ci?g?ym zaciekawieniu i zach?ca do poznawania fabu?y. Druga cz??? przygód Drake'a, najwi?cej kudosów zbiera w?a?nie za aspekty fabularne, w tym gr? aktorów, animacj?, wk?adane emocje w wypowiadane kwestie (gra?em w wersje oryginaln?-mia?d?y), zw?aszcza pod koniec, kiedy Elena jest mocno ranna a Drake zmierza ku potyczce z g?ównym antagonist?. By?o to wyre?yserowane fenomenalnie i nios?o ogromn? dawk? emocji, które wkr?ca?y mnie na dobre.

Wylewam ochy i achy, wi?c a? dziw, ?e nie ma dychy. No nie ma, bo dla mnie Uncharted 2 lepiej si? ogl?da ni? gra. Pad? tu wcze?niej argument, ?e zacytuj?
Cytat
Uncharted, ?e to jedna z niewielu serii, w której wszystkie elementy s? odpowiednio wywa?one, czego nie mo?na ju? powiedzie? o tych, które wymienia?e?. (a na pewno ja nie mog? ;) )
- Altair

Bzdura. Uncharted i Uncharted 2, to  w 70% strzelanina. Irytowa?o mnie to niemi?osiernie. Mia?a by? przygoda a wysz?a podróba Gears of War, do tego marna, gdy? Drake nie zawsze reaguje na komend? tulenia do ?ciany, jak nale?y. Czasami przyjmuje te? tak? pozycj?, ?e nie wiadomo czy do tej os?ony jest przyklejony, czy stoi obok. Strzelanie w tej serii mnie nie zachwyca, ze wzgl?du na wad?, któr? ju? wymieni?em podczas cz??ci pierwszej, czyli ta?cz?cy wrogowie, którzy po trafieniu staj? si? na chwil? nie?miertelni. Nie podoba mi si? to rozwi?zanie. Kiedy tylko dochodzi?o do strzelaniny (a dochodzi?o do niej co kilka kroków) na usta cisn??o mi si? tylko jedno s?owo ->"znowu!?".
Kurcz?, mamy tu do czynienia z ?owc? przygód, obie?y?wiatem i archeologiem, który mówi p?ynnie po ?acinie i zna wszelkie artefakty rozsiane po ca?ym globie. No i kurcze, zamiast da? graczowi troch? swobody by po??czy? niektóre fakty, skleci? jakie? s?owa i rozwi?za? jakie? zagadki, to Drake robi to w 80% sam podczas cut-scenek..wrrrrr. W tej cz??ci dali mi wysili? szare komórki chyba tylko raz czy dwa. Za ma?o kombinowania, za du?o strzelania i trupów. Zdecydowanie bardziej podchodzi mi klimat Tomb Raiderowy, gdzie bohaterka zmaga si? z dzik? przyrod?, platformami oraz zagadkami a gnaty wyci?ga sporadycznie raz na 10 minut, g?ównie przeciwko dzikim zwierz?tom.

Kolejna rzecz, to elementy platformowe. Nic si? w tej kwestii nie zmieni?o. Drake wci?? porusza si? jako? ko?lawo i skacze raz dalej, raz bli?ej. Wszystko jest tu uproszczone i umowne oraz s?u?y tylko temu, ?eby popchn?? bohatera na kolejn? aren?, gdzie wy?aduje kolejne 15 magazynków. Problem latarki pozosta? jaki by?.

Niestety nie czerpi? takiej rado?ci z gameplayu jak z relacji mi?dzy bohaterami i cut-scenek, czasami przerywanych quick time eventami.
Musz? jednak przyzna?, ?e od akcji z poci?giem gra mnie tak mocno zassa?a, ?e nie mog?em si? pozby? banana z g?by. Rewelacja i wielkie widowisko. Wcze?niejsze etapy nie robi?y na mnie wra?enia. To zdezelowane miasto by?o frustruj?ce i nudne, natomiast poci?g, tybet i zaginione miasto to czysta poezja. Od tamtej pory dawka strzelania ju? mi tak bardzo nie przeszkadza?a, gdy? bardzo chcia?em si? dowiedzie? jak to wszystko si? zako?czy. No i musz? przyzna?, ?e podoba?a mi si? ta widowiskowo?? pod koniec, kiedy si? to wszystko wali?o za bohaterem, a ten niestrudzenie ucieka? wal?cym si? mostem, przed zag?ad?. Fajne, fajne i mocno wp?ywaj?ce na pozytywne wra?enie ko?cowe.

Druga cz???, znacznie lepsza od poprzedniczki, lecz nie na tyle bym natychmiast chwyci? za kolejn?.
"Oszustwo Drake'a" stoi na pó?ce i czeka na cza posuchy. Nie ci?gnie mnie do tej serii. Chcia?em zobaczy? o co to ca?e Halo i sprawdzi?em. Uczucia mieszane i nie do ko?ca rozumiem hype oraz zachwyty nad t? produkcj?. Gdybym by? m?odszy i nie gra? w tyle gier ile w ?yciu gra?em, to mo?e bardziej bym si? zachwyca?. Pomijaj?c przygodowy klimat to Uncharted jest takim Gears of War tylko w wersji PEGI13.

Generalnie moje PS3, od czasu uko?czenia God Of War 3 porasta?o kurzem, dopóki nie w??czy?em starej rewelacyjnej multiplayerowej ?ciga?ki pt "Micro Machines v3". Kupi?em PS3 huba i podpinam do niej teraz 6 padów. Jeden weekend  z gr? ju? za nami a przed nami kolejny. Kto z Poznania to zapraszam.

Podsumowuj?c.
Dla mnie seria Uncharted jako exclusive wy??cznie na maszynki Sony nie stanowi jakiego? atutu przemawiaj?cego za kupnem konsoli PS3 lub PSVita. Za to takie exlusivy jak "Heavenly Sword", "God of War 3" oraz "Heavy rain", jak najbardziej. Pe?en szacuneczek i zachwyt do ko?ca ?ycia. Pewnie nowa marka "The last of us" oka?e si? ?wietnym kawa?kiem kodu, w który warto popyka?, o tyle ju? "Beyond two souls", mo?e okaza? si? niedopracowanym rozczarowaniem. Na razie PS3 istnieje dla mnie tylko dzi?ki starym hitom z poczciwego PSX.
Ja póki co jestem w siódmym niebie dzi?ki dwóch exclusivom na X360.
"Halo 4" wycisn?? ze mnie ?zy, oraz zmusi? do refleksji tak jak to kiedy? uczyni? "Metal Gear Solid".
Natomiast  "Forza Horizon" jest najbardziej klimatyczn? "?ciga?k?" od czasów NFS Most Wanted, Undergroundów i Carbona. Ju? pal licho genialn? mechanik? aut, ale ten ca?y festiwalowy "Feeling" powoduje, ?e jak tylko od?o?? pada, to po pi?ciu minutach ju? t?skni? za t? imprez?. :D

Leon Kennedy

CytatBzdura. Uncharted i Uncharted 2, to  w 70% strzelanina. Irytowało mnie to niemiłosiernie. Miała być przygoda a wyszła podróba Gears of War, do tego marna, gdyż Drake nie zawsze reaguje na komendę tulenia do ściany, jak należy. Czasami przyjmuje też taką pozycję, że nie wiadomo czy do tej osłony jest przyklejony, czy stoi obok. Strzelanie w tej serii mnie nie zachwyca, ze względu na wadę, którą już wymieniłem podczas części pierwszej, czyli tańczący wrogowie, którzy po trafieniu stają się na chwilę nieśmiertelni.

Przygoda jest i tą pełną gębą :). To po prostu czuć, a że sporo strzelamy, no cóż takie to już standardy mamy przyjęte, że tego strzelania musi być sporo. A i jaka podróbka jakiegoś tam Gears of War? Uncharted to jego podróba, RE 6 również... Nie zgadzam się. Co do zarzutów, że nie reaguje na komendy, nie zawsze przylega jak należy. W sumie nie bardzo miałem z tym problem, a  nieśmiertelności przeciwników nie zauważyłem, jak i tańca... chodź sam Drake raz czy dwa mi zatańczył :P
Cytat
Kurczę, mamy tu do czynienia z łowcą przygód, obieżyświatem i archeologiem, który mówi płynnie po łacinie i zna wszelkie artefakty rozsiane po całym globie. No i kurcze, zamiast dać graczowi trochę swobody by połączyć niektóre fakty, sklecić jakieś słowa i rozwiązać jakieś zagadki, to Drake robi to w 80% sam podczas cut-scenek..wrrrrr.

Parę razy sami coś tam musimy zrobić. Zwłaszcza przy posągach. Zresztą mi to nie wadziło, a największą ilość zagadek ma trójka.

CytatKolejna rzecz, to elementy platformowe. Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Drake wciąż porusza się jakoś koślawo i skacze raz dalej, raz bliżej. Wszystko jest tu uproszczone i umowne oraz służy tylko temu, żeby popchnąć bohatera na kolejną arenę, gdzie wyładuje kolejne 15 magazynków. Problem latarki pozostał jaki był.

Jak dla mnie wszystko szło płynnie i Drake skakał tam gdzie chciałem. W trójce miałem problem z wymierzeniem, ale tylko tam.

CytatDla mnie seria Uncharted jako exclusive wyłącznie na maszynki Sony nie stanowi jakiegoś atutu przemawiającego za kupnem konsoli PS3 lub PSVita.

Dla mnie stanowi ;). X-Box to wadliwe straszydło :D

PS: The Last of Us i Beyond muszą być dobre.

Altair

Ja też nie spotkałem się z przypadłościami paranormalnymi, które opisałeś Rafał. ;) Zawsze wszystko działo się tak jak ja to sobie zaplanowałem. Właśnie odkrywam dopiero teraz Uncharted 3 i jeszcze żadna z poprzedniczek AŻ tak mnie nie przykuła do bacznego śledzenia cut-scenek i odkrywania tej całej tajemnicy. Genialny humor rodem z Indiany Jonesa! Kilka razy buchnąłem śmiechem, co rzadko mi się zdarza, bo generalnie lubię poczucie humoru, które nie jest typowym "sucharem" dla rodzinki siedzącej przed telewizorem niedzielnym popołudniem. :) Wreszcie troszkę więcej dowiadujemy się o samym Nathanie. Póki co lepsza dla mnie od dwójki, ale jestem dopiero z dwie godzinki od ekranu tytułowego.
Co do Halo... NIGDY mnie ta seria nie kręciła, serio. Dla mnie jest mocno przereklamowana, chociaż próbowałem się do niej przekonać kilka razy. Po prostu... Nudne to jakieś. :)

Rafalinda

No tak, xbox to straszydło, które w nocy nie daje spać sąsiadom, chodzi po bloku i robi BUuu! :D
Problem wadliwości znikł wraz z pojawieniem się wersji slim (argument tak stary, że aż go z kurzu trzeba wycierać). Poza tym zauważ, że nie pisałem o tym która konsola jest lepsza/gorsza, tylko o grach.
Pochwaliłem kilka innych exclusivów na PS3.
Twoja wypowiedź to czyste Fanboystwo :P
Bleh...nie bawię się w to. Zwłaszcza, że mam obie zabawki.  ::)

Gears of war = 2006
Uncharted= 2007

Teraz rozumiem, chłopaki z Epic mają wehikuł czasu i to jest źródłem ich sukcesu ;)

A tak na serio, te gry porównuję bo mają taką samą mechanikę zabawy. Chowaj się i strzelaj.

Dla mnie znacznie lepszą grą przygodową z elementami akcji jest Enslaved. Również mamy tu pomysł z chowaniem się za murkami, ale wykorzystany znacznie ciekawej niż tylko proste strzelanie.

Bardzo chciałem, by Uncharted spodobała mi się tak jak wielu krytykom, dlatego ją kupiłem.
Uległem wszędobylskiemu Hypowi. Muszę pamiętać, że najważniejsze, by opierać się na własnych odczuciach. Pamiętam, że pierwsze wrażenie kiedy kiedyś grałem było w stylu - "takie to sobie" mogłem zaoszczędzić na nowego Far Cry 3.




Leon Kennedy

CytatGears of war = 2006
Uncharted= 2007

Teraz rozumiem, chłopaki z Epic mają wehikuł czasu i to jest źródłem ich sukcesu ;)

A tak na serio, te gry porównuję bo mają taką samą mechanikę zabawy. Chowaj się i strzelaj.

Jak cała masa innych gier... ;)
Cytat
No tak, xbox to straszydło, które w nocy nie daje spać sąsiadom, chodzi po bloku i robi BUuu! :D
Problem wadliwości znikł wraz z pojawieniem się wersji slim (argument tak stary, że aż go z kurzu trzeba wycierać). Poza tym zauważ, że nie pisałem o tym która konsola jest lepsza/gorsza, tylko o grach.
Pochwaliłem kilka innych exclusivów na PS3.
Twoja wypowiedź to czyste Fanboystwo :P
Bleh...nie bawię się w to. Zwłaszcza, że mam obie zabawki.

W pewnym sensie przemawia prze zemnie fanboystwo, to fakt, ale cóż wychowałem się w końcu na zabawce sony, a z samy X mam dość nieprzyjemne wspomnienia. A z tą wadliwością wyskoczyłem, bo tak było... Wiem, wiem, czas przeszły, ale jednak.
Cytat
Far Cry 3.

O fuj ;)

JaRo II

  "Uncharted III: Oszustwo Drake'a".

W czasie zimowo- ?wi?tecznej przerwy w ko?cu zabra?em si? za trzeci? ods?on? tej serii. Nie zawiod?em si?. Gra wci?ga ju? od samego pocz?tku, fabu?a jest genialna, a sam fina? w tym mitycznym zaginionym mie?cie wgniata w fotel. Gra bardzo mi si? spodoba?a, je?eli chodzi o postacie to najbardziej zaskoczy? mnie Sullivan (motyw z jego ?mierci?), podoba?y mi si? tak?e nawi?zania do przesz?o?ci- dzieci?stwa Nathana. Przedstawiono w tym motyw poznania si? Nathana z Sullivanem. Mimo ca?ego mojego zachwytu trzecia cz??? nie przebi?a genialnej cz??ci drugiej. "Uncharted II" postawi? poprzeczk? bardzo wysoko i wida?, ?e ci??ko b?dzie j? przebi?. "Uncharted III" to bardzo dobra gra, niemniej ust?puje miejsca poprzedniczce.
Aktualnie seria "Uncharted" jest jedn? z moich ulubionych (obok serii "Hitman"). Ca?a trylogia trzyma bardzo wysoki poziom.

Moja ocena:  10 / 12.
Na początku duże Jot, a pomiędzy małym 'a' i 'o' znak Robina rozświetla to = JaRo

Rafalinda

#28
Ok w ko?cu ograne.
Przyznam, ?e podchodzi?em do niej jak pies do je?a i gdyby nie to, ?e planowa?em sprzeda? PS3 to pewnie dalej bym nie zagra? :)

Nie jestem wielkim fanem tej gry, bo nie odpowiada mi mechanika, a przy grze trzymaj? mnie cutscenki i grafika.
Tym razem fabu?a zapowiada?a si? lepiej ni? ostatnio i co chwil? zaskakiwa?a nas zwrotami akcji. To by?o fajne. Ca?y w?tek z oszukiwaniem si? na wzajem, ??cznie z w?a?ciwym "Oszustwem Drake'a" by?o fajne i nie nudzi?o.
Nudzi? mnie niestety motyw a la pojawiamy si? znik?d, bo tak. Chodzi o to, ?e Drake z Sulivanem je?d?? po ?wiecie i rozwi?zuj?  zagadki, gdy? to oni maj? klucz i wskazówki do ich rozwi?zania, ale jakim? cudem ci ?li zawsze ju? s? na miejscu zdarze?, albo pojawiaj? si? jak nasz bohater ju? z danym miejscem sko?czy. To by?o nudne.
Natomiast g?upkowata by?a ca?a ko?cówka gdy Drake najpierw rozwala tym z?ym ca?y wielki samolot przygotowany na wypraw? i wydobywanie lampy, ale jakim? cudem wyprawa wci?? pru?a naprzód konwojem ci??arówek. I mimo, ?e to te? im zniszczyli?my, to jakim? cudem sprz?t ten jednak dotar? we wskazane miejsce i zacz?to wydobycie, zanim Drake zd??y? tam jeszcze dotrze?.  ??? Nawet mieli drugi podno?nik (d?wig). Babka musia?a by? bogata i wys?a?a chyba ze cztery ekspedycje w razie czego :)
Fabu?a nie by?a z?a, ale konsekwencja dzia?a? bohatera nie zosta?a zachowana, przez co opowie?? jest dziurawa.

Mo?na na to nie zwróci? uwagi, gdy? twórcy racz? nas wszelkimi ocznymi wodotryskami, a jest co podziwia?. Level na pustyni robi? spore wra?enie, zw?aszcza Drake id?cy w nocy pod wiatr i to jak mu falowa?y ca?e ubrania. Fajna sztuczka, wygl?da?o ?wietnie. Podoba?a mi si? równie? ca?a sekwencja po?cigu za konwojem ci??arówek. I pomimo tego, ?e koniem ju? dane nam by?o je?dzi? w ca?ej masie gier wcze?niej, to i tak by?o mi?o, a tempo akcji trzyma?o przy telewizorze.

Gra?o si? przyjemnie ale bez rewelacji. Poziom grywalno?ci i widoskowo?ci zosta? zachowany i jest równy poprzedniej cz??ci. Nawet troch? lepiej, gdy? by?o troch? wi?cej zagadek i by?y to ca?kiem ciekawe zagadki. Najbardziej podoba?a mi si? ta z porwan? kartk? z rysunkiem kolumn z dziurami, które trzeba by?o dopasowa? do oryginalnego widoku. No i druga z w?óczni? i ofiar?, która by?a bli?niaczo podobna do tej z kolumnami.

Ode mnie 8+

Nie jest to moja ulubiona seria ale gra?o si? przyjemnie.

Altair

Ja nie zapomnę scen na tonącym statku... Coś niesamowitego!