Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Pytania o komiksowe uniwersum Batmana

Zaczęty przez Q, 19 Styczeń 2008, 23:13:12

thrall87

witam
na wstępie zaznaczę że jestem swieży w uniwersum batmana (cos tam wiem kiedys jak bylem maly cos tam ogladalem ale nie za wiele). Spodobało mi sie to jednak po 3 filmach nolana i gierkach z asylum w tytule. Zaczalem szukac informacji i wpadlem na ta stronke i chcialem sie dowiedziec kilku rzeczy:

1. jak to jest z ta kolejnoscia? tzn co bylo pierwsze jaka jest chronologia?

2. gdzie moge zobaczyc poczatki batmana np jak poznal jokera, bane, riddlera, stracha itp, itd? bo zdobylem serial the animated series myslac ze to bedzie tak poukladane ze poczatki a tu juz jest doswiadczony wszystkich zna itp

3. Czy te pierwsze komiksy wydane w polsce to tez sa tak od srodka wydawane czy moze one przedstawiaja historie poczatkow batmana?

4. jesli komiks jest poczatkiem to czy seriasl animowany kontynuuje watek komiksu?

mam nadziejee ze klarownie opisalem ale ciezko mi wyrazic sentencje ktora poszukuje ogolnie chcialbym tak od poczatku wszystko zobaczyc jak nolan zapoczatkowal to w swojej trylogii a tu jak przegladam te dzialy to taki chaos jjest:)

blackout

Oh shit. Ci??ki temat :D
BATMAN- to posta? symboliczna. Jest wiele wersji tej postaci. Jest wiele g?ównych znanych jak i masa mniej znanych. Jak ju? napisa?em BATMAN to symbol, legenda. Poni?ej wymieni? ró?ne wersje tej postaci z ró?nych....eh.... rzeczywisto?ci.

1. Batman (earth-1)
2. Batman (earth-2)
3. Batman (new earth- post crisis)
4. Batman (new 52)
5. Batman (animated series)
6. Batman (dark knight returns)
To s? najbardziej popularne wersje tej postaci. Ka?dy z nich to INNY Batman z innej rzeczywisto?ci. Do tego jest masa historii typu ELSEWORLDS (hej, dark knight returns to te? elseworlds) gdzie pojawiaj? si? inne wersje tej postaci :) Batman z filmów Nolan'a jest te? kolejn? wersj? tej postaci :)

Chronologia? Ka?da z tych wersji ma w?asn? chronologi? zdarze?. Niektóre zdarzenia maj? wspólne, niektóre niemal identyczne a niektóre zupe?nie inne. Je?li chcesz chronologi? to wybierz j? dla konkretnej wersji :)
Jak chcesz wersj? z ANIMATED SERIES to chyba nie ma komiksów czy odcinków mówi?cych o pierwszych spotkaniach z tymi postaciami.... a szkoda bo to by?o by ciekawe :)

Pierwsze komiksy w polsce opowiadaj? histori? (te? raczej nie od pocz?tku wydane) Batmana (New Earth- Post Crisis). Pocz?tkiem dla konkretnie tego batmana jest Year One (rok pierwszy). Co prawda w USA jest wydanych pare historii sprzed 'year one' ale mo?e to pominiemy :P

Serial animowany a komiks (no chyba, ?e ADVENTURES) nie maj? ze sob? nic wspólnego. Zupe?nie inne zdarzenia i inny ?wiat. To s? dwie ró?ne postacie i rzeczywisto?ci :)

thrall87

kurde to myslalem ze to bedzie jakos poukladane jak np w w filmie ze w poczatku byl niedoswiadczony walczyl ze zwyklymi typkami potem byl joker, bane itp.

tak wlasnie lubie, chcialbym zobaczyc poczatki a nie jak jest tak nawalone zeby tylko dla kasy jechac po marce ze tu batman x a tam batman y a jeszcze za rogiem batman z;/


blackout

To do ko?ca nie jest tak, ?e dla kasy to robi?. Co prawda historie ELSEWORLDS s? po to by przyci?gn?? czytelników ze star? ale now? od?wie?on? lub zmienion? wersj? postaci ale... ten g?ówny Batman zmienia? si? z powodów....eh.... czasu, problemów edytorskich i ca?ego ba?aganu w DC universe.
Najpierw by? Batman earth-2. Potem przeszed? on niespodziewanie w Batman earth-1 i sta? si? wtedy g?ówn? i najpopularniejsz? postaci? DC. W mi?dzyczasie na drugiej ziemi (earth-1) istnia? sobie ten orginalny pierwszy Batman. Zatem od 1939 do 1985 by?y tylko 2 wersje tej postaci. No ale, ?e przez lata narobi?o si? syfu w 'continuity' to zresetowano DC i powsta? zupe?nie nowy Batman. Ta wersja by?a chyba od 1986 do 2011. Z identycznych powodów co wcze?niej znowu zrobiono reset lub jak kto woli reboot i powsta? obecny Batman (new 52). Filmy kinowe oparte s? na komiksach. Filmy animowane tak samo ale stanowi? oficjalnie inn? rzeczywisto??. Zatem wszystko z wyj?tkiem tych 3 wymienionych przezemnie wersji postaci moim zdaniem by?o robione dla kasy :) Te 3 wersje ze sob? nie kolidowa?y. Jeden okres w historii
DC si? zako?czy? i poprzednia wersja ju? nie by?a aktualna czyli DC nie doi?o czytelników równowcze?nie daj?c im pare g?ównych wersji postaci :)

kelen

Ja mo?e u?atwi? spraw? i napisz? kilka komiksów, od których mo?na zacz?? i b?dzie to ?wietny start na poznanie podstaw i co buduje poszczególnych bohaterów.

1. "Batman: Rok Pierwszy"/"Batman: Year One" - tytu? mówi sam za siebie. 1 rok dzia?alno?ci Batmana.
2. "Batman: The Man Who Laughs" - tutaj jest pokazane pierwsze starcie z Jokerem.
3. "Batman: D?ugie Halloween"/"Batman: The Long Halloween" - mo?na go nazwa? drugim rokiem dzia?alno?ci Batmana, w tym masz te? origin Two-Face'a
4. "Batgirl/Robin: Year One" - niedawno wyszed? zbiorek, który ma w sobie dwie miniserie pokazuj?cy pocz?tki zarówno Batgirl oraz pierwszego Robina
5. "Batman: Zabójczy ?art"/"Batman: The Killing Joke" - bardzo wa?ny komiks przedstawiaj?cy relacj? Batmana z Jokerem

Bonus: wydany u nas album "Batman: Najlepsze Opowie?ci" - co prawda nie nazwa?bym tego najlepszymi, ale z pewno?ci? jednymi z wa?nych. Ten zbiorek zbiera histori? z prawie ka?dej epoki istnienia Batmana, dzi?ki czemu zobaczysz jak ta posta? ewoluowa?a.

Potem polecam albo czytanie stron polskich i zagranicznych i si?ganie po wi?ksze historie typu "Knightfall" lub "No Man's Land" lub oneshoty b?d? elseworldy - w ko?cu podstawy postaci b?dziesz zna?. Chyba, ?e b?dzie Cie interesowa?, co jest obecnie aktualne, wtedy czytaj wszytko, co Egmont wydaje spod szyldu NOWE DC COMICS.

Batman to posta?, która istnieje ponad 70 lat, wi?c trudno, aby si? przez tyle lat nie zmienia?a. Wi?c mo?esz albo wbi? si? do niego za spraw? New 52/Nowego DC Comics, albo znale?? du?o czasu i wgry? si? w to, co by?o przed ;)

blackout

Hahahaha kolejne moje trudne pytanie na które zapewne nie dostan? odpowiedzi :P
A jak ju? jeste?my przy takiej tematyce to jest mi w stanie kto? powiedzie? czy obecna seria LEGENDS OF DARK KNIGHT dzieje si? w NEW 52???? Mianowicie na ok?adkach nie ma znaku 'new 52' :P
Bo jak zapewne ka?dy wie obecny BATMAN: BLACK&WHITE nie ma znaczka i oczywiste jest, ?e historie te umieszczone s? PRZED 'new 52' :] Zatem tak samo jest z obecnie z Legendami????

Deuce

Wydaje mi się, że seria ta nie należy do New 52. Posiadam dwa numery: 9 i 12. W obu, Batman ma stary wzór kostiumu oraz legendarne gacie na spodniach. Taka wersja nie obowiązywała już chyba po restarcie. Są to legendy, czyli historie, które wydarzyły się kiedyś tam, więc nie mogę mieć całkowitej pewności. Jest to jednak seria cyfrowa, która dopiero po jakimś czasie ukazuje się na papierze, więc dedukuję, że oparta jest ona na starym DC.
"To już nowa gra -- Nie ma czasu na miękkie rękawiczki !"
~ Jean Paul Valley - Batman

Rado

Cytat: thrall87 w 03 Listopad  2013, 19:36:54
2. gdzie moge zobaczyc poczatki batmana np jak poznal jokera, bane, riddlera, stracha itp, itd?

Jeśli naprawdę interesują Cię początki, to moim zdaniem trzeba sięgnąć po najwcześniejsze komiksy z lat czterdziestych i wyżej. Tam znajdziesz pierwsze spotkania z tymi przeciwnikami. Cała reszta później to już są tylko wariacje, które co jakiś czas się ukazują. Przykładowo, weźmy pierwsze starcie z Jokerem. Wspomniany The man who laughs jest świetny, ale oprócz niego jest jeszcze Legends of the Dark Knight #50 (nasz 50 numer Batmana), historia z Batman Confidential czy choćby obecna z Zero Year.

@blackout - to dokładnie ta sama koncepcja co w B&W. Żadnych ograniczeń czasowych czy czegokolwiek. No rules.


kelen

Czyli słynne "może być kanonicznie, ale niekoniecznie" :D

Johnny Napalm

Z którego komiksu Neal'a Adamsa pochodzi ten kadr i czy móg?by przybli?y? kto? z Was nieco t? histori??

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Rado

#595
Historii przybliżyć nie mogę, bo po prostu nie czytałem. Ktoś inny musiałby się wypowiedzieć. Jedyne co mogę, to podać Ci tytuł - Batman Odyssey i zapodać kilkoma pomocnymi linkami na temat tego albumu.

http://dc.wikia.com/wiki/Batman:_Odyssey_(Collected)

http://multiversum.pl/p/1170/43849/batman-odyssey-sc-preorder-previews-2013-07-preorder.html

Opisy z naszej strony http://www.batcave.com.pl/old/index2.php?id=komiks/batman_odyssey

http://www.batcave.com.pl/komiks/batman-odyssey-vol-2/?PHPSESSID=r8qah24vi7h2tv9aq6mnt4bct0

A tu jeszcze recenzja zagraniczna, która wydaje się być konkretna.

http://batman-news.com/2012/10/24/batman-odyssey-hardcover-review/

Alek

W opisie postaci czytałem że Harley uciekła z piekła , z jakiego to komiksu ??? i czy warty przeczytania ??

Xeron

Mam pytanie odnośnie końcówki Husha.

Spoiler
Gdy Batman próbuje się pocałować z Catwoman na końcu wspominają coś o zaklęciu a sama ona wypowiada ,,Hush". O co tu chodzi bo niezbyt chyba zrozumiałem?
[Zamknij]

Mister J

Skąd bierzecie komiksy o Batmanie ? Ściągacie, kupujecie, pożyczacie, czytacie online na jakiejś stronie ? Osobiście mam na swoim koncie przeczytany jeden komiks o Batmanie, a zdecydowanie chciałbym przeczytać ich więcej, lecz nie stać mnie na kupowanie ich.

Drugie pytanie. Wiadomo, że są komiksy krótkie i długie. Czy znacie jakiś długi komiks z bardzo ciekawą fabułą, która wchłania czytelnika tak, że ten traci poczucie czasu ?

kelen

1. Sklepy stacjonarne i online. Polskie kupisz w księgarniach i sklepach z komiksami. Plus internet, np. sklep.gildia.pl. Z jakiego miasta jesteś? Wtedy mógłbym Ci podać najbliższy stacjonarny. Zagraniczne możesz kupować już w coraz większej ilości sklepów, ale mamy dwa specjalistyczne, które tylko zajmują się sprowadzaniem tych z USA - www.multiversum.pl oraz www.atomcomics.pl. Do czytania cyfrowo może posłużyć ci np. Comixology, ale potrzebna jest karta kredytowa do płatności.

2. Niedawno wydany "Batman: The Long Halloween" u nas jako "Batman: Długie Halloween" to dosłownie długi komiks, a ponadto ma ciekawą fabułę i wchłania tak, że traci się poczucie czasu ;) Nie jest konieczna znajomość uniwersum Batmana, ponieważ jest osadzona mniej więcej w drugim roku działalności tej postaci.