Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Superman z lat 40-tych

Zaczęty przez franek, 16 Wrzesień 2011, 14:38:44

franek



Aż dziwię się że nie tego tematu (mimo to że to forum o Batmanie). Mowa o niezrównanej, najdoskonalszej wersji animowanych przygód Supermana jaką świat widział. Nie muszę tłumaczyć kim jest i skąd się wziął Superman, dlatego przejdę dalej. Nie ma tu przeciwników znanych z komiksów, takich jak Lex Luthor, Brainiac, Doomsday itp. Wszyscy przeciwnicy są normalnymi ludźmi ( z wyjątkiem Goryla i Dinozaura). Lois Lane jest trochę chamska dla Clarka, w końcu to ona musi być najlepsza. Ale miejscami mi się wydaję zbyt chamska i tu minusik. Animacja jest zajedwabista, realistyczne ruchy, Ludzie wyglądają jak ludzie a nie koksy z barami na 2 kilometry a nogi jak zapałki. Poza tym  Batman TAS był inspirowany tą kreskówką (ten mrok, ta brutalność, ten realizm). Tu macie dowody

http://www.youtube.com/watch?v=E01KqT6RURs
http://www.youtube.com/watch?v=z6fB3Hi_rGM&feature=related

Moja ocena: 9/10


Show Must Go On!!!

Guyver87pl

Tak, pamiętam tą serię... Któraś telewizja puszczała ją akurat, kiedy wracałem z przedszkola, a parę lat do tyłu wyświetlali ją pomiędzy innymi serialami, na Universal Channel. Aż trudno uwierzyć, że wyprodukowano ją w latach 40-tych, bo jakość animacji jest bardzo wysoka nawet dziś, ale w sumie to nic dziwnego, skoro każdy pojedynczy odcinek kosztował od 30.000 do 50.000 dolarów (Czyli dwu-trzykrotnie więcej, niż pozostałe kreskówki tworzone w tamtych czasach), co razem daje 530.000$ za 17 odcinków, a więc dziś po uwzględnieniu inflacji byłby to ekwiwalent 15,850,215.36 dolarów (!!!). No i nie można przecenić wpływu dzieła Fleischer Studios na rozwój postaci Supermana, bo tam właśnie po raz pierwszy pokazano jak Człowiek ze Stali lata (Animatorzy uznali, że skakanie na kilkadziesiąt metrów wygląda głupio...). A co do "mroczności i brutalności" tej serii: Cóż, tak właśnie wyglądał Superman w latach 40-tych, zanim zrobiono z niego harcerza w trykocie. Jako przykład Action Comics #01, gdzie postać pojawiła się po raz pierwszy:

http://xroads.virginia.edu/~ug02/yeung/actioncomics/cover.html

Ze swojej strony polecałbym też serial aktorski "Adventures of Superman" z Georgem Reevesem, wyświetlany w latach 50-tych, a zwłaszcza pierwsze, jeszcze nie koloryzowane serie. Na zachętę intro:

http://youtu.be/p0B1ufyXOds

Juby

To tego było 17 odcinków? :o Karamba, a ja mam kupioną wersję z biedronki za 9,90zł, na której zawarte jest 12 odcinków i sądziłem, że to wszystkie. Choć moja okładka to syf względem tego co podałeś franek.

Odnośnie samego serialu, to nie dziwi mnie to, że twórcy Batman TAS wzorowali się na nim. Na prawdę coś dobrego, po Supermanie Donnera najlepsza adaptacja tego super bohatera do tej porydo tej pory - 7+/10.

Guyver87pl

CytatTo tego było 17 odcinków? :o Karamba, a ja mam kupioną wersję z biedronki za 9,90zł, na której zawarte jest 12 odcinków i sądziłem, że to wszystkie.

To prawdopodobnie nie kwestia niedbalstwa wydawcy, a świadome działanie,  jako, że część odcinków jest  usuwana, ze względu na ich kontrowersyjność. Przykładowo w odcinku "Japoteurs" mamy Supermana walczącego ze stereotypowo przedstawionymi japońskimi agentami, dokonującymi aktów sabotażu, natomiast w "Eleventh Hour" to Clark dokonuje sabotaży na japońskiej flocie. Natomiast w odcinkach "Jungle Drums" i "Secret Agent" pojawiają się naziści (Ba, w tym pierwszym na chwilę pojawia się nawet Hitler). Chyba, że nie chodzi o te konkretne odcinki... Wtedy to już niedbalstwo wydawcy. Nie jest to jednak problemem, jako, że wszystkie odcinki można legalnie obejrzeć, lub, ściągnąć z sieci.   

franek

Juby, ty masz lepiej niż ja.
Ja mam wersję od Epelpol za 5zł i jest 10 odcinków w tym "Japonteurs".



Show Must Go On!!!

Gieferg

CytatJuby, ty masz lepiej niż ja.

A ja mam jeszcze lepiej  :P

Cała seria jest w dodatkach do dwóch pierwszych filmów.
W wydaniu Superman The Movie (4DVD) są  następujące odcinki:

--Superman
--The Mechanical Monsters
--Billion Dollar Limited
--The Arctic Giant
--The Bulleteers
--The Magnetic Telescope
--Electric Earthquake
--Volcano
--Terror On The Midway

a w dwupłytowym wydaniu Supermana II:
-"Japoteurs"
-"Showdown"
-"Eleventh Hour"
-"Destruction, Inc."
-"The Mummy Strikes"
-"Jungle Drums"
-"The Underground World"
-"Secret Agent"

Tyle że bez napisów PL, są angielskie.

NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Juby

Ja mam takie odcinki (lektor):

1. Superman
2. The Mechanical Monsters
3. Billion Dollar Limited
4. The Arctic Giant
5. The Bulleteers
6. The Magnetic Telescope
7. Electric Earthquake
8. Volcano
9. Terror of the Midway
10. Japoteurs
11. Showdown
12. Eleventh Hour

A to moja okładka:


Choć gdy zobaczyłem tą podaną w pierwszym poście przez franka uznałem, że muszę swoją zmienić. Chyba zrobię sobie polską wersję tej okładki, jakby co podam tu do niej link. ;D

franek

Moi kuzyni dawno temu dostali to co ty masz. Ale się jaraliśmy tym szalonym naukowcem.


Show Must Go On!!!

Altair

Przebijam: Wszystkie 17 odcinków, ale na 2 oryginalnych KASETACH VHS... :D Wspania?e bajki, nawet nie wiedzia?em, ?e wyprodukowane w latach '40...

franek

No widziałem kasety na allegro za 60zł chyba. Marzenie :)


Show Must Go On!!!

Johnny Napalm

Juby i Franek, jako, że posiadacie pakiety z większością odcinków mam do was pare pytań: gdzie je kupiliście ?! I pytanie retoryczne - wersja z lektorem, tak? Cholera, chętnie bym wszedł w posiadanie czegoś takiego, tylko oczywiście za rozsądna cenę... że też się nie załapałem na żadną okazję. Serial uważam naprawdę za bardzo fajny i chętnie bym go jeszcze nie raz zobaczył. Tak... to najlepsza serialowa wersja przygód Supermana. Rysunki w nim zostały bardzo dobrze wykonane i są realistyczne. Serial ten nie jest jeszcze zepsuty obecnymi trendami z filmów animowanych o bohaterach, gdzie tylko bim, bam, buch i cap za ucho przeciwnika, no i oślepiający błysk - co ma przyciągnąć widza a mi zbiera się na wymioty. :P
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

Ja kupowałem kiedyś w biedronce za niecałe 10 zł, wszystkie odcinki mają lektor, ale nie pamiętam czy napisy pl. Jeśli posiadasz eNkę, to bodajże na Universal Channel leciał kiedyś ten serial (widziałem tam kilka brakujących u mnie odcinków).

franek

Ja mam z Carrefoura z kosza z filmami. Za 5zł Supermana wyhaczyłem.


Show Must Go On!!!

Johnny Napalm

A jak dawno kupowaliście swoje płyty? Ciekawe czy wznowią sprzedaż, bo w sumie to chyba jedyne miejsca, gdzie można by kupić ten tytuł. Swoją drogą, po biedronce bym się tego nie spodziewał, że coś tak fajnego można u nich trafić.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

franek

Ja kupiłem swoje jakoś we wrześniu. Czasami na allegro jest.


Show Must Go On!!!