Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

The Dark Knight: 15 lat Mrocznego Rycerza

Zaczęty przez LelekPL, 18 Lipiec 2018, 11:41:34

Juby

#15
Cytat: LelekPL w 08 Sierpień  2018, 22:36:17
Plus: Scena z ołówkiem.

Co tu dużo dodawać? Była prawdziwym szokiem przy pierwszym seansie i do dzisiaj jednocześnie bawi i przeraża. Świetny mały moment w filmie.

Oglądając pierwszy raz nie załapałem momentu! :D Dopiero po wyjściu z kina starszy brat wyjaśnił mi co się stało z ołówkiem. ;D

Moje ulubione sceny w kolejności występowania w filmie:
- "Prolog", czyli sekwencja napadu na bank
- Wejście Batmana na parkingu
- Rozmowa Dent-Batman-Gordon na dachu
- Zamachy Jokera i jego wejście na przyjęcie (wciąż boli mnie wycięcie sceny jego ucieczki, tak bardzo potrzebnej)
- Moment, w którym Joker wymawia "Six?" (za każdym razem mnie rozwala)
- Ostatnia konfrontacja Gordon-Dent-Batman i zakończenie


Cytat: H. Harket w 08 Sierpień  2018, 23:46:49
Miło mi się czytało Twoje wspomnienia, Juby, bo odnalazłem tam sporą dozę siebie. Wygląda na to, że Ty fanem Batmana byłeś dużo wcześniej, ale u mnie dopiero wtedy ten bohater zaczął wyprzedzać wszystkich innych, by w końcu na bardzo długo zostawić resztę daleko w tyle.

Wielkie dzięki za miłe słowa oraz za twój tekst. :)
A fanem Batmana jestem gdzieś od 1997 roku, kiedy to dostałem pierwsze komiksy z Batmanem od wujka i wkręciłem się bezpowrotnie. ;)


Leon Kennedy

Początki, słodkie początki, co prawda Gackiem zainteresowałem się koło 95, ale mój boom przyszedł na okres 97 i BiR  ;D Co do TDK, to uważam go za jeden z najlepszych filmów superhero, który mocno stara się być czymś więcej i jak najbardziej mu to wychodzi! Klimat, atmosfera, efekty, kreacje aktorskie... Joker!! I mamy film, który bez namysłu powinniśmy nazywać kultowym.

Johnny Napalm

Mroczny Rycerz / The Dark Knight

Dziesięć lat... to naprawdę już dziesięć lat od premiery Mrocznego Rycerza. Jestem już innym człowiekiem, z inną sytuacją życiową, niż podczas pierwszego seansu filmu. Pamiętam sam moment przed premierą w Polsce, kiedy wręcz namolnie mówiłem o niej wszystkim. Głosiłem hasła w stylu: ,,ten film udowodni tobie, że superbohaterowie nie są tacy głupi". Atakowałem praktycznie innych, żeby tylko obejrzeli tą produkcję. Fakt, związany ze śmiercią aktora grającego Jokera, tylko bardziej mnie nakręcił na sam film. Po prostu, w wakacje 2008 roku Mrocznego Rycerza trzeba było zwyczajnie zobaczyć.

Co tu dłużej mówić, TDK nie zestarzał się ani trochę.  Zasługą jest tu sama misterna fabuła, różnorodność wątków, wspaniała gra aktorska (Heath Ledger, Aaron Eckhart i Michael Caine – trochę mniejsze pole do popisu miał sam Christian Bale, moim zdaniem).

Tanie efekciarstwo przemija i o tym powinni pamiętać twórcy filmów o postaciach wziętych z komiksów, jeśli chcą żeby ich film nie był tylko sezonowym-wakacyjnym blockbusterem. Ten film z pewnością nim nie jest.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

#18
Kurcze. W sierpniu napisałem tutaj takiego fajnego, sentymentalnego posta, a problemy forum sprawiły, że wszystkie polskie znaki przemieniły mi się w znaki zapytania. Chciałem to wczoraj / dzisiaj poprawić i udało się, ale pewnym kosztem. Ucięło mi ostatni akapit z podziękowaniami i gifem kończącym film. >:(

EDIT:
Dzięki pomocy niezastąpionego Q, udało mi się naprawić mój nostalgiczny post i odzyskać ostatni akapit. Wielkie dzięki, Q ;)


Juby

Dziś minęło 12 lat. Masakra. Kiedy to zleciało?

Leon Kennedy

Cholercia, sam się nad tym zastanawiam... Czas zapiernicza jak nie wiem co. A ile się zmienilo w życiu od tego czasu... Ehh 🙃

Rado

Cinema City ruszyło. Wychodzi na to że puszczają TDK i TDKR. Patrzyłem najpierw u siebie w Bydgoszczy i spojrzałem z ciekawości jeszcze w Warszawie. Niektóre filmy się różnią, ale Batman jest i tu i tu.

Edit: A na przykład w Poznaniu dzisiaj tylko TDKR, ale jutro już oba.

LelekPL

Uuuu, szkoda, że nie ma Cinema City u nas :(

Juby

TDK ma spaprany obraz na Blu-ray (jeden z najgorzej wydanych filmów na tym nośniku), więc przejście się do kina i obejrzenie kopii cyfrowej z 2008 mogłoby przypomnieć jak faktycznie film powinien wyglądać. Widziałem kilka scen na 4K UHD u kolegi i o ile obraz był ostry jak brzytwa i nikt nie bawił się w sztuczne wyostrzanie (przez które na Blu-ray wokół obiektów i ludzi pojawiają się ciemne, lub jasne obwoluty), tak nadal nie jestem przekonany, czy nowa kolorystyka wiernie odzwierciedla kinowy wygląd filmu.

Ale przemyślę, czy się wybrać, bo mimo wszystko to blisko 3h w maseczce na sali kinowej w czasie pandemii, a film znam i mogę obejrzeć w domu.

LelekPL

http://www.batcave.com.pl/2020/12/the-dark-knight-dodany-do-national-film-registry/

Warto wspomnieć o tym newsie też tu na Forum. To dość historyczne osiągnięcie i wielkie wyróżnienie dla filmu. Nie jest też niespodziewane, bo film jest jak najbardziej częścią kultury amerykańskiej, jak również i światowej. O ile się nie mylę, jest też jedyny film komiksowy obok Supermana Donnera w tym gronie. Z całą moją sympatią do Batmana, Batman Begins czy TDKR, żaden z nich nie odbił swojego piętna tak jak drugi film Nolana.

Leon Kennedy

TDK po prostu przeszło do historii z wielu powodów. Wybór w pełni zasłużony.

Juby

Teraz pozostaje tylko czekać aż Czarna Pantera dołączy do tego grona. ;)

LelekPL

Możliwe, że tak się stanie. Aczkolwiek bardziej bym obstawiał, że Avengers się tam znajdą prędzej czy później. To jest film, który zmienił to w jaki sposób tworzone są filmy w Hollywood, więc też ma olbrzymie dziedzictwo. Z komiksowych to by było chyba wszystko póki co.

Juby

Ja się nie zdziwię jeśli to Pantera zamiast Avengers trafi do tego grona, a potem jeszcze przyznają mu Pulitzera i Nobla. :P W kwestii nagród i recenzji to najbardziej przehajpowany film XXI wieku i wydaje mi się, że - pomijając okres kilku tygodni po śmierci Bosemana - film, o którym 2 lata po premierze już nikt nie pamiętał / nie rozmawia, nie odcisnął absolutnie żadnego wpływu na kino, ani gatunek superhero. Zupełnie co innego od The Dark Knight, który sprawił, że masa twórców wzorowała się na Nolanie, a format IMAX stał się standardem przy wielkich produkcjach.

LelekPL

W Polsce może nikt o nim nie mówi, ale w Stanach to był i nadal jest olbrzymi deal dla całej czarnej społeczności, i nie tylko dla nich. A pamiętajmy, że to Amerykański rejestr, więc byłoby to całkowicie normalne gdyby wybrali właśnie ten film.