Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

Mihcim

Chodzi o to że ja ostatnio  czytałem komiksy Batman Confidentional.  Są fajne. Ale chce czytać Batmana "od Początku" .
Tak więc nad czym mam zacząć? Czytać normalnego batmana ? i potem nie wiem czytać jakąś tam serie po drodze?

Mel

Od początku, to będzie trochę trudno...Golden age i Silver age to mało kto przełknie, ale może zapoznaj się z numerami Batman #1 i Detective Comics #27 - w końcu klasyki. Potem możesz brać zeszyty byle jak, a jeżeli jakieś wydarzenie nawiązuje do wcześniejszych, to często dodawana jest wskazówka i odnośnik (albo spytaj wujka google). Przyznam, że tak postępowałam i po drodze wszystko sobie składałam do kupy.
Ten Batman: Year one i podobne masz za sobą już, co? Jeśli nie to też przeczytaj.

CytatTrochę z innej beczki. Ostatnio wpadł mi w ręce komiks, gdzie Jason Todd, już dorosły, a co najważniejsze rudowłosy, mówi, że to Batman mu kazał farbować włosy na czarno, gdy ten pierwszy był jeszcze Robinem. Przejrzałem trochę historię i ustaliłem, że Jason Todd w swoim debiucie ( tym drugim, już po Kryzysie ) kradł koła z Batmobilu mając już czarne włosy. Wtedy przecież jeszcze Batmana nie znał. Jak to wyjaśnić ?
Wiem, że przed Kryzysem był takim niby rudzielcem, ale przecież to chyba jest już uznawane za inną rzeczywistość.
Błąd artysty

Anarky

Cytat: Mel w 20 Czerwiec  2010, 09:07:45
Golden age i Silver age to mało kto przełknie

Akurat Silver age jest jeszcze do przełknięcia  ;)

Ja wam pokażę!

Mel

Późny Silver age, bo jeszcze w tym wcześniejszym Gacek z kosmitami się bił ;D

Leon Kennedy


(A)nonim

CytatBłąd artysty
Właściwie to taki retcon. Prekryzysowo Todd był blondynem, a obecnie Morrison wpadł na pomysł zrobienia z niego rudzielca.
Cytat1 CO to jest New Earth, Eart one i Earth Two???
Do linka który podała Mel może przydać się jeszcze to http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse_%28DC_Comics%29
Cytat2. Jak to możliwe że Batman powstał w 1939 a komiksy z 2010 roku jeszcze są z tym samym Batmanem który wygląda jakby miał z chyba 39 lat.
Bo czas w DC płynie trochę inaczej, a właściwie nie istnieje. ;)
W dodatku Batman z Golden Age jest Batmanem z innej rzeczywistości niż ten obecny, a ten obecny zaczął karierę po Crisis on Infinite Earths, czyli w latach 80. Tyle że właśnie logicznie pojmowany czas w DC nie istnieje więc Batman od zawsze będzie działał około 10 lat.
Cytat4. O co chodzi z tymi seriami R.I.P, Infinite Crisis, Detective Comics, Batman . Jak to się wszystko łączy?
Normalnie, wszystko współistnieje. Oczywiście czasami ciężko wszystko uporządkować logicznie i chronologicznie, ale to dotyczy tego co napisałem w odpowiedzi na drugie pytanie.
Cytat5. Ile Batman ma lat ?
Fani sporządzają różne nieoficjalne chronologie uniwersum DC. Według jednej Batman podchodzi po 50, jednak popularniejsza (i rozsądniejsza) jest ta według której Batman ma 35-40 lat. Przy czym Bruce podobno ma być odmłodzony przez swoje podróżowanie w czasie...
CytatSeria Batman skupia się głównie na nietoperzu, a zaś w Detective Comics mają szanse się popisać inne postacie - o, tak najprościej jest to wytłumaczyć.
Ja bym powiedział że DC to jak nazwa wskazuje komiksy z bardziej detektywistycznym zacięciem, A "Batmany" to bardziej "sensacyjniaki".

Mihcim http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Batman_comics w tym linku pod nagłówkiem Reprint collections masz mniej więcej chronologicznie rozpisane wszystkie wydania zbiorcze batmanowych tytułów które się obecnie ukazały. Przy czym w tych wydaniach oczywiście nie ma wszystkich komiksów o Batmanie (przykładowo nie ma Arkham Asylum), są to głównie kluczowe historie. Oczywiście niektóre są ważniejsze od innych.
Jeżeli zaś chodzi o obecne wydarzenia związane z Batmanem, to musiałbyś przeczytać run Morrisona żeby ogarnąć co się dzieje, czyli Batman and Son, Batman: The Black Glove, Batman: R.I.P., Batman: Battle for the Cowl. No a potem Batman & Robin, Batman chyba od numeru 687, Streets of Gotham, Return of Bruce Wayne i inne obecnie wydawane serie związane z Batmanem (z czego oczywiście nie musisz czytać wszystkiego, ja np. Batgirl i Red Robina nie czytam, najwyżej posiłkuję się streszczeniami). Dla rozluźnienia przy Morrisonie polecam run Diniego do Detective Comics, czyli np. Batman: Private Casebook.

W ogóle polecam tę stronę:
http://www.dccomics.com/dcu/comics/
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

Mel

Cytatto musiałbyś przeczytać run Morrisona żeby ogarnąć co się dzieje, czyli Batman and Son, Batman: The Black Glove, Batman: R.I.P., Batman: Battle for the Cowl.

Oj, namąci sobie trochę w głowie. Może lepiej, aby na razie poczytał sobie streszczenia z tych wydarzeń, bo to za głęboka woda - no i czasu zaoszczędzi.
Cytat
Przy czym Bruce podobno ma być odmłodzony przez swoje podróżowanie w czasie...
Kombinują, kombinują...
Posted on: 20 Czerwiec  2010, 16:35:54

 Albo może opisz Mihcimowi jak TY zaczynałeś się zagłębiać w historię batmana. A nóż Twoja metoda jakoś mu pomoże, bo moja (czytanie byle jakich numerów byle jak najwięcej i potem składanie tego do kupy) jest czasochłonna i co tu ukrywać....wkurzająca. Kilka lat mi zajęło pojęcie o co dokładnie chodzi w tym całym batuniversum.

(A)nonim

Moja była podobna, tzn. może nie tyle byle jakich numerów, co tych których zapowiedzi/opisy mnie zaciekawiły, jak również tych w których pojawiała się postać którą lepiej chciałem poznać. No i oczywiście te serie/historie które mnie zainteresowały po przeczytaniu przynajmniej paru numerów.


Co do runu Morrisona to sobie namąci, ale będzie się orientował co tam obecnie się dzieje u Gacka.
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

Tristan

Przede wszystkim- jako, że to mój pierwszy post na forum- Witajcie.
Mam 25 lat i komiksami zacząłem się interesować niedawno (tak, wiem, szybki jestem jak polecony w Kazachstanie) dotychczas cały mój kontakt z nazwijmy to "super hero universe" ograniczał się do filmów, zarówno animowanych jak i aktorskich.  Postanowiłem jednak wypełnić to rażące niedopatrzenie kulturowe i zacząć czytać komiksy, a jeśli zacząć to od najlepszych. I tu moja prośba do was. Czy moglibyście mi polecić najlepsze, najciekawsze historie? Chciałbym abyście polecili mi swoich niekwestionowanych faworytów. I tu mam tylko kilka ograniczeń
1. Dobrze by było gdyby komiks był zbiorczym wydaniem, w którym historia się rozpoczyna i kończy, nie chcę zacząć przygody z komiksem od historii dorównującej długością modzie na sukces.
2. Język angielski lub polski, bez różnicy, ale dobrze by było gdyby był dostępny w sprzedaży w kraju.
3. Może to być czysty Batman, historia z Justice League etc. jestem otwarty na propozycję.
Z góry dziękuję za wasze opinie

kelen

Zanim wymienię, to podam od razu źródła, z których ja korzystam, jeśli chodzi o komiksy - Allegro, multiversum.pl oraz kulturopolis.pl

Myślę, że na początek mogłyby by to być takie komiksy jak:

- Batman: Year One (Batman: Rok Pierwszy) - tytuł mówi sam za siebie. W Polsce już wyprzedany, więc pozostaje Allegro, wersję angielską możesz spokojnie kupić w sklepach, które sprowadzają komiksy z USA.
- Batman: The Killing Joke (Batman: Zabójczy Żart) - komiks o relacjach Batmana i Jokera oraz sporo o samym klaunie. W Polsce był dwa wydania, stare z 1991 wydane przez Tm-Semic, dostępne jedynie na Allegro, a drugie było wydane w tym roku, ale nakład się już skończył.
- Joker - historia spoza kanonu, zamknięta w całości w jednym albumie, inne podejście do postaci Jokera. Dostępne nadal u nas w Polsce.
- jeśli chciałbyś poznać komiksy z Batmanem z różnego okresu, to polecam "Batman: The Greatest Stories Ever Told", który wyjdzie u nas już na początku lipca pod tytułem "Batman: Najlepsze opowieści".
- jeśli stawiasz na akcje, to możesz spróbować z "Batman: Hush" wydanym u nas w dwóch częściach (lecz już wyprzedanym), w wersji oryginalnej znajdziesz i wersję podzieloną na dwa tomy i wersję jedno tomową. Tylko uwaga - występuje tam sporo postaci i możesz się pogubić bez wcześniejszego przeczytania podstawowych informacji na ich temat.
- The Dark Knight Returns, Powrót Mrocznego Rycerza - klasyk, który w latach 80 zmienił postrzeganie Mrocznego Rycerza, nie wiem, czy jego odbiór może być odpowiedni dla kogoś, kto wcześniej w ogóle nie czytał komiksów, ale można zawsze spróbować.

Polecam też zapoznać się z historiami w serii "Detective Comics", które pisał Paul Dini. Także jego seria "Batman: Streets of the Gotham" jest godna polecenia.

XIII

Ze starych semiców polecam zdecydowanie albumy Batman Venom i Batman vs Predator niewymagający żadnej wiedzy o postaciach. Z zeszytów polecam nr 8/91, 3/94, 12/94. W pierwszym jest kultowa historia z Ridlerem, w drugim klimatyczna i sprytnie napisana historia kryminalna, ostatni nr to świetnie narysowane i napisane Sanctum Mignoli, ostrzegam tylko że w drugiej połowie zeszytu jest wyjątkowo parszywa historyjka Amerykański Brzydal. Z angielskich wydań polecam The Man Who Laughts opowieść sensacyjną świetnego scenarzysty Eda Brubakera o pierwszym straciu z Jokerem.

bart-allen

Batman hush i shadow of the bat z tych nowszych trochę night of the owls i
http://www.youtube.com/watch?v=NbvbCwVGAu8 za kim byłeś...Nie jestem głupim nie jestem trollem jestem....DC-maniakiem

Tristan

Dziękuję za tak potężny odzew! Póki co zamówiłem Batman Year One i w preorder Batman najlepsze opowieści. I jeszcze dwa pytania
1. Co sądzicie o Batman The longest hallowen? Przeczytałem tylko opis i wydaje się być ciekawy ale niestety z opisu to wszystko jest ósmym cudem świata, najlepszą opowieścią w historii słowa pisanego etc. Więc dobrze byłoby poznać opinie ekspercką.
2. Czy możecie mi polecić jakąś ciekawą historię z serii justice league? Obejrzałem kiedyś parę odcinków kreskówki i była dość sympatyczna więc pomyślałem, że przygarnę jakiś ciekawy komiks z tej serii.
Powiem wam jedno, z perspektywy kogoś kto dopiero wchodzi w świat komiksu to wszystko jest diabelnie zagmatwane, rebooty, retcony, uzupełnienia, światy alternatywne, trudno ogarnąć w tym ciągłość, widziałem album Phoenix Rising u znajomego, opowiedzenie jednej historii wymagało zebrania
- numerów avengers
-numerów fantastycznej czwórki
-numerów x-man.
i ja wtedy jak ten kot na saharze "nie ogarniam tej kuwety" . Dlatego jeszcze raz dzięki za wsparcie i obawiam się, że będę was jeszcze zadręczał pytaniami przez jakiś czas póki sam się nie wyrobię w tej materii

kelen

The Long Halloween to historia jeszcze z pocz?tkowych lat dzia?alno?ci Batmana, w której mamy pokazany origin Two-Face'a. Historia jest ?wietna i warta poznania. W?a?ciwie nie wiem, czemu o niej wcze?niej nie wspomnia?em.


LelekPL

Historie z Justice League to na pewno: Kingdom Come i Tower of Babel, ale to z perspektywy fana Batmana. Co do numerów skupiaj?cych si? na innych cz?onkach grupy to sam nie wiem... Nic do mnie nie przemawia.
Natomiast je?li chcesz si? przygotowa? przed kolejnym filmem to warto by by?o si?gn?? po:
- wspomniany wcze?niej Dark Knight Returns
- Knightfall
- No Man's Land
- War Games

Natomiast je?li chcesz do??czy? do oficjalnego kontinuum komiksowego (bo spora cz??? wymienionych przez nas tytu?ów to Elseworldy) to warto by by?o skorzysta? z okazji i zacz?? od rebootu Uniwersum DC, które odby?o si? w zesz?ym roku. Numeracja zacz??a si? ponownie od numeru pierwszego (w tym miesi?cu wysz?y numery dziesi?te) i si?gaj?c po niego, nawet jako nowy czytelnik, nie powiniene? si? pogubi?... tym bardziej je?li przeczytasz wszystko, albo wi?kszo?? tego co ci tu wypisali?my. Teraz pytanie brzmi po jak? seri? si?gn??, bo sam Batman ma kilka. Ja bym proponowa? t? zatytu?owan? "Batman" - jest zdecydowanie najlepsza.