Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oscary i inne filmowe nagrody

Zaczęty przez LelekPL, 13 Luty 2011, 23:18:39

LelekPL

Przegl?daj?c nominacje strzelam, ?e tak wybierze Akademia, je?li King's Speech zdob?dzie g?ówn? statuetk?:
7 Oscarów dla The King's Speech (film, Firth, re?yseria, scenariusz o, scenografia, kostiumy, monta?)
3 dla The Social Network (scenariusz a, zdj?cia, muzyka)
3 dla Incepcji (efekty specjalne, d?wi?k, monta? d?wi?ku)
2 dla Toy Story 3 (film animowany, piosenka)
2 dla Fightera (Bale i Leo)
i par? filmów po jednej statuetce.
Najwi?kszy problem to kto wygra z dwójki faworytów za najlepszy film The Social Network czy The King's Speech, bo w tej chwili to ju? chyba wy?cig mi?dzy t? dwójk? tylko (jedyny potencjalny czarny ko? to co ciekawe Czarny ?ab?d? ;) ). Je?li TSN by wygra?o to mo?na po prostu odwróci? ilo?? nagród mi?dzy t? dwójk?.

Juby

Niekoniecznie, Incepcja mo?e powalczy? o Oscara za scenografi? (przecie? wygra?a Bafta z Jak zosta? królem na terenie anglików, wi?c jest póki co faworytem w tej kategorii), ale silny tak?e jest Król i Prawdziwe m?stwo (i licz?, ?e to w?a?nie film Coenów dostanie w tej kategorii Oscara.

Poza tym WGA nagrodzi?o Incepcj? za najlepszy scenariusz roku, wi?c o ile 'u siebie' wygra?o Jak zosta? królem, o tyle w Stanach mo?e wygra? film Nolana (ale to w wypadku, kiedy najwa?niejsze statuetki zdob?dzie TSN).

No i jest jeszcze sprawa najlepszych zdj??. Pfister ma nominacj? za ka?dy film Nolana od BB i zawsze go olewaj?, ale teraz poza Czarnym ?ab?dziem (rewelacyjne zdj?cia) nie ma wi?kszej konkurencji. Prawdziwe m?stwo dosta?o Bafta, bo zdj?cia tworzy? do?wiadczony Brytyjczyk, a KS i TSN to g?ównie sztywne uj?cia widoku gadaj?cych g?ów (rozmawiaj?cych postaci) i Akademia ?adnie by si? skompromitowa?a, je?li przyzna Oscara w tej kategorii, któremu? z nich, bo s? najs?absi w tej konkurencji z nominowanych - chocia? od dwóch rozda? ludzie z Akademii wyznaj? zasad?, "je?li film dostaje najwa?niejsz? statuetk?, to wci?nijmy mu jeszcze troch?, ?eby mia? jak najwi?cej" (przyk?ad 8 Oscarów Slumdoga i 6 The Hurt Locker, a w przynajmniej dwóch kategoriach oba nie zas?u?y?y). :P


Zobaczymy jak to b?dzie, ale ja ci?gle s?dz?, ?e najwa?niejsze Oscary polec? jednak do TSN i prawd? mówi?c wol? film Finchera od Jak zosta? królem. Ale dla mnie najlepszym filmem roku i tak okaza?a si? Incepcja, wi?c ?ycz? jej i Nolanowi jak najwi?kszej ilo?ci statuetek (stawiam na minimum 2, a maks 5)...


LelekPL

Cytat: Juby w 14 Luty  2011, 08:45:09
chocia? od dwóch rozda? ludzie z Akademii wyznaj? zasad?, "je?li film dostaje najwa?niejsz? statuetk?, to wci?nijmy mu jeszcze troch?, ?eby mia? jak najwi?cej" (przyk?ad 8 Oscarów Slumdoga i 6 The Hurt Locker, a w przynajmniej dwóch kategoriach oba nie zas?u?y?y). :P

Zobaczymy jak to b?dzie, ale ja ci?gle s?dz?, ?e najwa?niejsze Oscary polec? jednak do TSN i prawd? mówi?c wol? film Finchera od Jak zosta? królem. Ale dla mnie najlepszym filmem roku i tak okaza?a si? Incepcja, wi?c ?ycz? jej i Nolanowi jak najwi?kszej ilo?ci statuetek (stawiam na minimum 2, a maks 5)...

Masz absolutn? racj?, ?e zacz?li na si?? wciska? nagrody zwyci?zcom i w?a?nie dlatego tyle Oscarów przewidzia?em dla King's Speech. Czy si? skompromituj? nagrodami technicznymi? Có?, ju? zd??yli si? skompromitowa? samymi nominacjami w tych kategoriach, wi?c nastawia?bym si? raczej na ma?o przemy?lane decyzje... swoj? drog? uwa?am, ?e zdj?cia w TSN by?y akurat bardzo dobre.

Te? realnie preferowa?bym TSN jako zwyci?zc? (mój drugi ulubiony film roku), ale przez ostatni miesi?c szala nieco przechyli?a si? na korzy?? TKS. Jednak gdybym sam mia? wybiera? mój g?os wci?? idzie na Toy Story 3

Juby

Co do Toy Story 3, to film utrzymał poziom drugiej części, ale jedynka nadal jest najlepsza. Mimo iż równie bardzo podobało mi się Jak wytresować smoka, sądzę, że film Pixara zostanie najlepsza animacją, ale szanse ma jeszcze tylko w Najlepszej piosence (gdzie Rendy Newman lekko rozczarował), ale pozostałe trzy piosenki też są cholernie mocne.

Posted on: 15 Luty  2011, 11:10:09

 A i skoro w?tek nazwano Oscary i inne filmowe nagrody wypowiem si? o przyznanych kilkadziesi?t godzin temu nagród Bafta (Brytyjskich Oscarów):

7 na 23 kategorie przyznano jak dla mnie ?le:


> Najlepszy film - je?li Jak zosta? królem dosta?o za najlepszy film brytyjski, to tu powinni nagrodzi? inny film, tym bardziej, ?e by?y lepsze.

> Scenariusz oryginalny - jestem z WGA, powinna wygra? Incepcja.

> Aktor drugoplanowy - najwi?kszy skandal. Rush wygra? tylko dla tego, ?e gra? w Jak zosta? królem, z ca?ym szacunkiem dla tego aktora, który by? dla mnie lepszy od Firth'a, ale Bale w tym roku by? bezkonkurencyjny.

> aktorka drugoplanowa - praktycznie patrz wy?ej.

> muzyka - ?miech na sali, "Król" mia? najs?abszy soundtrack z nominowanych, wygra? powinno Jak wytresowa? smoka, ewentualnie Incepcja.

> zdj?cia - Czarny ?ab?d? i Incepcja bij? pod tym wzgl?dem Prawdziwe m?stwo, do którego niestety zdj?cia robi? do?wiadczony anglik (i za to nagroda). :P

> kostiumy - gdzie Prawdziwe m?stwo, gdzie Jak zosta? królem? Ka?dy film móg? tu wygra?, tylko nie sztuczna Alicja.


Ogólnie nagrody przyznano nawet nie?le, ale brak Bafta dla Christiana Bale'a pogr??y? tegoroczn? gal?. Tyle w tym temacie... :P


TheBeatles

Angielskie nagrody=angielski zwycięzca. A TVN podnieca się że Jak zostać królem jest w tym roku   bezkonkurencyjny bo wygrał BAFTY

LelekPL

No z Balem to si? na prawd? pogr??yli, i tu pomijam ju? moj? sympati? do tego aktora, ale na prawd? da? chyba jeden z najlepszych popisów aktorskich tego dziesi?ciolecia, nawet nie spodziewa?em si?, ?e b?dzie w tej roli, a? tak zabawny, a jednocze?nie tak wci?gaj?cy emocjonalnie. Geoffrey Rush by? ok, ale bez przesady, nie by?o w tej roli nic szczególnego, nic wybitnego.
Z Meliss? Leo, bo o ni? chyba Ci chodzi, jest podobnie, ale ona akurat ma konkurentk?, a jest ni? Jacki Weaver, która zagra?a równie w?adcz? kobiet?, do?? mroczn?, ale nie tak g?o?no, bardziej subtelnie i przez to by?a wr?cz przera?aj?ca. Bardzo was zach?cam do obejrzenia Animal Kingdom, bo to jedna z tych pere?ek, któr? ma?o osób jednak widzia?o... (poza tym je?li kto? mia?by stoczy? walk? z Balem to te? wola?bym, aby to by? Ben Mendelsohn z Animal Kingdom. Nie by? lepszy od Bale'a, ale na pewno by? lepszy od Rusha).
Ogólnie nie przegl?da?em bardziej wygranych, wiem, ?e Finchera dosta? za najlepszego re?ysera, co mnie bardzo cieszy, bo w?tpi? aby to mu si? uda?o podczas Oscarów (Akademia raczej go nie lubi), ale je?li Alicja w Krainie Czarów dosta?a jak?kolwiek nagrod? to si? nie dziwi?... Nienawidz? tego filmu za stracone 90 minut mojego ?ycia

Juby

Przytoczę tu mój komentarz ze stopklatki, którym ładnie podsumowuje jutrzejsze Oscary:


"Powiem tak: Jeśli "Jak zostać królem" wcisną nagrody za role drugoplanowe, oraz Oscary za zdjęcia, montaż i dźwięk, a także jeśli dostanie za muzykę, czy reżysera to będzie chała...

To znaczy nie, że we wszystkich tych nominacjach nie zasłużył. Chodzi mi oto, że Akademia i "Slumdogowi" i "The Hurt Locker" wciskała jak największą ilość nagród bo dostawali nagrodę za NAJLEPSZY FILM (wygrały one często zupełnie niezasłużenia, np. w kategoriach dźwiękowych). Jak dla mnie "Król" zapewne wygra galę (choć niesłusznie), ale powinien dostać maksymalnie 4, czy 5 statuetek (film, aktor pierwszoplanowy, scenariusz oryginalny, kostiumy, i ewentualnie muzyka, bo akademia zawsze w tej kategorii "zalepia", bądź zamiast tego scenografia) i jeśli dadzą mu więcej to będzie oznaczało, że Akademia 3 rok z rzędu faworyzowała zwycięzce w najważniejszej kategorii.

PS: Jak dla mnie we wszystkich kategoriach mogą wygrywać ci, których najbardziej bym nie chciał, a moi faworyci mogą przegrywać, ale jedno jest pewne - CHRISTIAN BALE MUSI DOSTAĆ OSCARA. Obok Natalie Portman odegrał najlepszą rolę roku i jeśli nagrodę dadzą Rushowi tylko dlatego, żeby "Król" miał jak największą ilość nagród to cała gala będzie dla mnie porażką, a Akademia doszczętnie się skompromituje."



A jutro opiszę to jak przewiduję we wszystkich nominacjach zwycięzców, kogo uważam, że powinien wygrać i podam listę jak dla mnie najlepszych filmów minionego roku...


RafBat

 Ciekawa wypowiedź Juby. Niestety, co roku nagradza się "taśmowo" niektóre filmy-żeby po raz kolejny pojawiła się dyskusja w mediach-"czy ten film przypadkiem nie przebiję innego, sprzed paru lat, w samej ilości otrzymanych statuetek."
CytatA jutro opiszę to jak przewiduję we wszystkich nominacjach zwycięzców, kogo uważam, że powinien wygrać i podam listę jak dla mnie najlepszych filmów minionego roku...
Spiesz się Juby, spiesz.  ;) Gala Oskarowa nadchodzi już wielkimi krokami. :)

LelekPL

Macie moją listę przewidywań:
http://www.moviefancentral.com/lelekpl/blogs/my-oscar-predictions

Jak dzisiaj obejrzę True Grit (ostatni film z nominowanych, który mi został) to jutro też wrzucę, kogo ja bym chciał jako zwycięzców.

TheBeatles

Dla mnie największym skandalem jest że Wyspa Tajemnic jeden z najlepszych filmów 2010 roku nie ma żadnej nominacji do Bafty Globów i Oskarów

Hydro

Jak dla mnie, 'Inception' musi zdoby? statuetk? za scenariusz oryginalny, naprawd?, w innym wypadku Akademia pope?ni kolejn? wpadk?. To samo za efekty wizualne oraz ?cie?k? d?wi?kow?.

'Deathly Hallows Part I ' wydaje mi si? nominowane jako tako na pocieszenie dla twórców, bo przegrywa z Incepcj? za efekty oraz z 'Alice in Wonderland' za scenografi?.

Mo?e jednak tym razem Akademia si? prze?amie, i nie 'King's speech' nie zdominuje ca?ej gali, na co licz?.

PS TheBeatles, ca?kowicie popieram.
It's a funny world we live in.

Juby

2010 rok był bardzo udany, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo słaby rok 2009. Wtedy nie było czego oglądać i do tej pory widziałem z tego rocznika tylko 29 filmów, za to z 2010 już 34 (a na dysku mam jeszcze Księcia Persji i Księgę ocalenia) i średnia moich ocen wynosi 4,97. Najlepszym filmem okazała się Incepcja Nolana, która ma pewne wady (tyle projekcji strzela w bohaterów, a ci wychodzą z tego nie tknięci (poza Saito); "wymaga potrójnego oglądania"; oraz za dużo w nim gadają i tłumaczą, nawet w trakcie akcji), ale nie są rażące po prostu przez nie nie mogę wystawić temu filmowi maksymalnej oceny. Co do Wyspy Tajemnic to popieram przedmówców, krytycy i nagrody zaniedbały zdecydowanie jeden z najlepszych filmów roku, przynajmniej dla mnie (uwielbiam takie klimaty). Najgorszym filmem kinowym okazała się kolejna beznadziejna komedia parodiująca Zmierzch, czyli Wampiry i świry...



Oto lista filmów z roku 2010, które udało mi się do tej pory obejrzeć (od najlepszego w dół):

Incepcja - 9/10
Wyspa tajemnic - 9/10
Prawdziwe męstwo - 8/10
Fighter - 8/10
Toy Story 3 - 7+/10
Czarny łabędź - 7+/10
127 godzin - 7+/10
The Social Network - 7/10
Jak wytresować smoka - 7/10
Zaplątani - 7/10
Jak zostać królem - 7-/10
Iron Man 2 - 6+/10
Shrek Forever - 6/10
Green Zone - 6/10
Batman w cieniu Czerwonego Kaptura - 6/10
Zanim odejdą wody - 6/10
Day & Night - 5+/10
Robin Hood - 5+/10
Koszmar z ulicy Wiązów - 5+/10
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I - 5/10
Saga "Zmierzch": Zaćmienie - 5/10
Do szpiku kości - 4/10
Alicja w Krainie Czarów - 4-/10
Ludzie Boga - 4-/10
Niezniszczalni - 3+/10
Tron: Dziedzictwo - 3/10
Pan i Pani Kiler - 3-/10
Predators - 3-/10
Dorwać byłą - 2/10
Maczeta - 1+/10
Starcie Tytanów - 1/10
Pirania 3D - 1/10
Wampiry i świry - 1/10
Aligator 3 - Lake Placid - 1-/10

Jak widać z nominowanych za najlepszy film nie widziałem tylko Wszystko w porządku (jakoś mnie to nie interesowało), ale wczoraj widziałem fragmenty w KINOmaniaku i żałuję, że nie udało mi się tego zobaczyć przed galą. Tutaj podaje link do mojego bloga, gdzie filmy ustawione mam w kolejności alfabetycznej i do którego stworzyłem fajną grafikę podkreślającego najlepszy film roku:
http://www.filmweb.pl/user/Juby_/blog/525628
Tam także skomentuje galę, więc może wrzucę swój komentarz także tutaj. Ale na pewno nie nastąp to wcześniej niż we wtorek, bo do 5 rano oglądam Oscary, a na 9:50 do szkoły i później będę musiał to odespać. ;)



A teraz lista nominacji z filmami, które jak dla mnie wygrają i które uważam, że powinny wygrać:

NAJLEPSZY FILM: Jak zostać królem (Incepcja)
NAJLEPSZY REŻYSER: David Fincher (David Fincher)
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY: Jak zostać królem (Incepcja)
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY: The Social Network (The Social Network)
NAJLEPSZY AKTOR: Colin Firth (James Franco)
NAJLEPSZA AKTORKA: Natalie Portman (Natalie Portman)
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY: Christian Bale (Christian Bale)
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Melissa Leo (Amy Adams)
NAJLEPSZA MUZYKA: Jak zostać królem (Incepcja=Jak wytresować smoka)
NAJLEPSZA PIOSENKA: 127 godzin (Zaplątani) - Randy Newman mnie zawiódł
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: Incepcja (Incepcja)
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE: Incepcja (Incepcja)
NAJLEPSZE KOSTIUMY: Jak zostać królem (Jak zostać królem)
NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Czarny łabędź (Incepcja)
NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: Toy Story 3 (Toy Story 3)
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: Day & Night (Day & Night)
NAJLEPSZY MONTAŻ: The Social Network (The Social Network)
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU: Incepcja (Incepcja)
NAJLEPSZY DŹWIĘK: Incepcja (Incepcja)

I krótki komentarz. Jeśli Jak zostać królem otrzyma więcej niż 5 statuetek będzie to oznaczało, że 3 rok z rzędu Akademia postanowiła niesprawiedliwie wyróżniać jak największą ilością nagród zwycięzce gali. Jeśli Helena Bonham Carter dostanie Oscara, to będzie śmiech na sali bo jest najsłabsza z nominowanych (to znaczy nie jako aktorka, lecz jej nominowana rola). To samo dotyczy się muzyki, Jak zostać królem ma najsłabszą z nominowanych. No i jeśli Natalie Portman nie dostanie Oscara to będzie źle, A jeśli Bale nie dostanie Oscara, tylko dla tego, że Rush gra w Jak zostać królem, będzie to (jak napisała Stopklatka) "... jedna z najbardziej krzywdzących decyzji Akademii ostatnich lat.", a dla mnie kompromitacja całej gali. Mogą przegrać moi wszyscy faworyci, tylko nie on... :P >:(

To tyle (a nie podałem wszystkich nominacji, np. za charakteryzację, bo nie widziałem żadnych z nominowanych w nich filmów)...


(A)nonim

Wy na serio się tym przejmujecie?
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

Juby

No, choć nie tak, aby sobie poderżnąć żyły... :P

(A)nonim

Oscary, Złote Globy itd. chyba najlepiej traktować jako wskazówki "jakie filmy mogą być dobre?".
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.