Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Od czego zacząć? Pytania dotyczące tworzenia komiksów.

Zaczęty przez franek, 27 Wrzesień 2012, 15:39:20

franek

A więc tak... Jesteśmy na forum poświęconym Batmanowi. Batman jest postacią z komiksów. Pewnie każdy fan coś na boku u siebie tworzy jakieś swoje historie i swoich bohaterów. Jeżeli ktoś będzie miał jakiś problem niech napisze tutaj, postaramy się doradzić owemu twórcy. Oczywiście nie założyłem tego tematu z czystej chęci pomagania innym (EVIL GENIUS HAHAHAHAHA). Sam mam już wszystko co potrzebne do komiksu, ale nie mam jakotakiego pomysłu na fabułę. Trochę mam pomysłów dotyczącej jednej z postaci którą stworzyłem, ale nie wiem jak to połączyć w jedną całość. Muszę się postarać jako że będzie to mój pierwszy skończony komiks i mam zamiar na nim zarobić, jak już skończę kilka zeszytów. Niebawem opiszę dokładniej, dam szkic postaci, przykładowe plansze.

Zatem jeśli ktoś ma jakieś ale co do twórczości niech napisze, powodzenia wszystkim rysownikom amatorom ;)


Show Must Go On!!!

nighty

cóż, nie można być dobrym we wszystkim, jeden będzie lepiej rysował, drugiemu z większą łatwością przyjdzie wymyślanie historii. ja wychodzę z założenia, że zanim się zacznie myśleć nad fabułą jako taką trzeba dopracować postaci - zaczynając od osobowości, jaka jest, dlaczego jest jaka jest, co ją ukształtowało - i już przy tym jakieś zalążki fabuły zaczynają się kształtować :) sama jakiś czas temu dopracowywałam swoje postaci i trafiłam na bardzo fajny blog poświęcony temu - jest tam mnóstwo wskazówek, rad, ćwiczeń itp pomocnych przy kreowaniu bohaterów od strony, że tak to ujmę, psychologicznej :)

Bat-rat

No właśnie... od czego zacząć? To chciałbym wiedzieć ;)

Johnny Napalm

Nie wiem w czym według Was leży problem? Czy liczycie na jakąś prostą receptę na rysowanie komiksów, po której świat stanie się kolorowy, pomysły same będą przychodzić do głowy, a ręka sama rysować?
Zrobienie komiksu to niestety ciężka harówa. Najgorzej jest robić komiks co do którego nie jest się pewnym w 100% na starcie, bo potem jego robienie nie jest już przyjemnością, a bardziej pracą, która jak wiadomo nie jest czymś miłym. :P
Z tej mojej gadki wynika, że chyba jednak najważniejszy jest concept art.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

franek

Bat-rat, musisz dobrze rysować swoim własnym stylem. Wyćwicz jakiś styl którym będziesz operował, taki który jest dla ciebie łatwy a jednocześnie cieszy oko. Jeśli nie potrafisz to nie bierz się za komiks. Jak już opracujesz rysowanie pomyśl nad światem ogólnym, potem pomysły przerzuć na papier w formie pisanej. Jeżeli ci to pomoże, możesz narysować jakieś concepty lokacji, postaci itp. Ja osobiście tego nie robię ale początkującemu ułatwia to pracę. Jeżeli myślisz nad historią i postaciami, musisz się trochę postarać, oczywiście nie dogodzisz wszystkim ale historia i postacie muszą być na tyle ciekawe, że czytelnik się wczuje ;) To ode mnie rady w żołnierskim skrócie, mam nadzieje że pomogłem.


Show Must Go On!!!

BlackBat

Od czego zacząć? Powiem Ci, że mam w tym temacie spore doświadczenie i kilkanaście projektów które skończyły się na 10 stronie. Wszystko to dlatego, że miałam nieprzemyślaną fabułę i niegotowe wszystkie postaci. Polecam na początek skonstruować ich profile, sporo szkiców, również dynamicznych bo w końcu jest on w komiksie bardzo ważny. Ustal sobie też długość komiksu, możesz go sobie podzielić na kilka mniejszych, rozdzielić pomiędzy nie fabułę. Przemyśl także konstrukcję stron, zaopatrz się w materiały jakimi chcesz tworzyć. Zadanie nie jest proste ale jeśli masz do tego zacięcie, to nie powinieneś mieć problemu :)
"Last time I moved this fast, Hitler was still alive"


franek

Potrzebuję pomocy z komiksem. Taka sprawa że już kończę go rysować (no myślę że do końca roku) ale szukam osoby która by go pokolorowała, obsługuje fotoszopa albo coś like that na najwyższym poziomie. Jeżeli ktoś potrafi i ma chęci i czas, niech napisze do mnie na PW.


Show Must Go On!!!

Johnny Napalm

Ło Matko! Kurcze, wyrachowany się zrobił z ciebie typ, Franku.  ;) Proponuje zamieścić to ogłoszenie na jakiejś chińskojęzycznej stronie, powinien znaleźć się chociaż jeden chętny. Oczywiście żartuje.
Może jakbym nie wiedział co zrobić z czasem... kto wie.
No ale do rzeczy, tu gadka od dłuższego czasu jest skupiona na tym jak robić komiksy -  a czy ktoś z Was może już coś zrobił czym może się pochwalić?
Jak wyjdę z siebie i stanę obok to, może... może przed Świętami coś zapodam. O ile wcześniej nie ogłoszą końca świata. ???
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

franek

Ja też zapodam coś przed świętami, nawet jak już będzie po końcu świata.


Show Must Go On!!!

franek

BTW. Takie pytanko, czy można używać do rysowania komiksów linijki? Kiedyś słyszałem że nie wolno używać linijki ale nie wierzę żeby ci wszyscy rysownicy bez linijki tworzyli takie równe linie budynków i kadrów. Proszę o szybką odpowiedź.


Show Must Go On!!!

Rado

Kiedyś można było używać linijki. Niestety, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, zasady i przepisy tworzenia amatorskich komiksów w zaciszu domowym diametralnie się zmieniły. Zmieniły na gorsze, gdyż teraz jest to ABSOLUTNIE ZABRONIONE i karane grzywną w wysokości 2500 euro. Z roku na rok jest coraz więcej petycji do Hermana Van Rompuya o zniesienie tego zakazu. Mało tego, na ulicach Brukseli odbywają się coroczne marsze sprzeciwu z wielkimi banerami "Free Rulers". Tak jest w Europie. Na innych kontynentach sprawa jest jeszcze gorsza. Być może słyszałeś o zamieszkach w Tybecie? Spowodowane jest to właśnie używaniem linijek przy rysowaniu komiksów. Durczok nie mówi o tym w Faktach, ale taka jest prawda. Ciężka sprawa - wiem, ale co zrobić? Pewnych rzeczy człowiek nie przeskoczy.

franek

Dzięki, pośmiałem się ;D Ale tak pytałem bo nie raz słyszałem że to nieprofesjonalne i że nie powinno się tego robić.


Show Must Go On!!!

Johnny Napalm

Mój Boże...
nie wiem jak się odnieść do tak postawionego pytania. Naprawdę nie wiem.
Żaden człowiek - wykluczając iluzjonistów, heh- łącznie z architektami, nie jest w stanie narysować idealnie prostej linii odręcznie. No chyba, że chodzi o jakiś bardzo krótki odcinek, wtedy jest na to szansa, ale to będzie tylko spod znaku - trafiło się ślepej kurze ziarno.
Nieprofesjonalne? Bez kitu...
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Nightrain

W takim razie jak powsta?a linijka? No musia? chyba powsta? jaki? projekt, no mo?na zrobi? go linijk?, ale linijek nie by?o? Chyba, ze komputery i fabryki pojawi?y si? przed powstaniem linijki, ale to by by?o troch? dziwne, no nie? Oto jest zagadka, Hamlet i Smole?sk to przy tym piku?.
?eby dok?adniej zg??bi? si? w to pytanie zajrza?em do ''Stron ze szkicownika Jima Lee'' na ko?cu All Star Batman i Robin: Cudowny Ch?opiec. Niestety nie posiadam Husha, Zabójczego ?artu, ani nic innego oprócz Jokera, bo za pó?no si? urodzi?em, albo zainteresowa?em. Wracaj?c do tematu, to kontury bloków s? tam tak równe, ?e niemo?liwe jest, ?eby nie u?ywa? do tego linijki. A tak w?a?ciwie, wszystkie chwyty dozwolone, rysuj jak b?dzie ci wygodniej, nikt ci niczego nie narzuca.

Valar Morghulis

BlackBat

Linijek może nie używają, ale mają deski kreślarskie z linijkami poziomicowymi, krzywiki, cyrkle, ekierki- chyba tylko komiksy artystyczne, albo nastawione na specyficzną formę nie korzystają z przyrządów kreślarskich. Więc bez jaj, w rysunku studyjnym a i owszem nie wolno używać, ale każdy tworzy komiks na swój sposób i przy pomocy sprzętu, który najlepiej odpowiada stylowi pracy rysownika :)

Johnny i Rado, uśmiałam się jak nie wiem :D
"Last time I moved this fast, Hitler was still alive"