Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman (1989) vs. The Dark Knight - piszemy opinie

Zaczęty przez Batang, 22 Lipiec 2011, 22:06:58

Batang

Witajcie , mam pewne wątpliwoście do tego jak wypada Batman The Dark Knight na tle pierwszego Batmana z 1989 roku . Na youtube jest wiele opini na ten temat i  wyszło mi że ponad 67 % tych którzy nagrali swoją opinie wolą  pierwszego Batman ale tylko pod kilkoma względami. Oczywiście oceniając te 2 filmy musielibysmy uwzględnic rok produkcji oraz techlogie + obsadę oraz całą fabułę filmu.

Więc zróbmy teraz taki mały versus : Batman vs Batman :TDK


podzielmy może to jeszcze na kategorie :
1.Najlepszy batman
2.Najlepszy Joker
3.Najlepsza fabuła
4.lepszego aktora grającego Wayna
5.najlepsze postacie drugo planowe
6. 8) a tu możecie dodac własny pomysł + oczywiście wynik

Ja osobiście uwielbiał wszystkie filmy o Batmanie bo  8) fanem nie mam byc ? ale tu moja dusza jest tak zmieszana że nie wiem czy wole staruszka gacka czy odszlifowanego TDK

Drawski

Było, było. Nie chcę mi się gadać o tym, przecież TDK jest we wszystkich rankingach i ludzie nie mają prawa bardziej lubić Batmana.

Batang

Cytat: Drawski w 22 Lipiec  2011, 22:15:40
Było, było. Nie chcę mi się gadać o tym, przecież TDK jest we wszystkich rankingach i ludzie nie mają prawa bardziej lubić Batmana.

Rozumiem wszystkie rankingi , ale nie uważacie że stary Gacek ma w sobie coś czego TDK ani Begings nie ma ?
I co to wogule znaczy "...ludzie nie mają prawa bardziej lubic Batmana " ?

Juby

A co w ogóle oznacza "wogule"? :P

Te 67% można sobie wsadzić w sam wiesz co, bo zaczęło się od tego, że ci którzy nadal uważają pierwszą część za najlepszą wystawiali swoje porównania (w przez nich specjalnie dobranych kategoriach podając często wyniki jak przystało na hipokrytów (znam jeden taki przypadek)) a później dodano trochę w kontrofensywie...

Jak dla mnie wątek do usunięcia! :P

LelekPL

#4
Troch? z marne te kategorie, bo wygl?daj? jak wymy?lone na chybi? trafi?, ale niech b?dzie (za t? ostatni? kategori?):
1. Najlepszy Batman. Rozumiem, ?e chodzi o posta?? Ci??ko to odci?? od aktora, ale zarówno posta? jak i aktorsko lepiej prezentuje si? od?wie?ona wersja wed?ug mnie. Christian Bale nada? bohaterowi bardzo ludzkie oblicze i z?o?ono?? psychologiczn?. Mo?na by powiedzie?, ?e Keaton zrobi? to samo, ale jednak nie odda? tylu oblicz Wayne'a i wra?liwo?ci jako osoby. Nie powiem, jest to najrówniejsza kategoria, bo Michael bardzo dobrze wykorzystywa? swój czas na ekranie, lepiej ni? to zrobi? w kontynuacji, ale czego? mi brakowa?o abym móg? uto?samia? si? i wczuwa? w jego misj?, ?ycie i problemy. Na pewno nie pomóg? Keatonowi bardzo p?ytki zwi?zek, zrobiony na pr?dko w filmie, ani przy?mienie go przez Nicholsona w praktycznie ka?dej scenie poza w mieszkaniu Vicky.
Bale > Keaton

2. Najlepszy Joker. Obaj aktorzy, jak i postacie przez nich grane, skradli film. Jack jednak zrobi? to troch? zbyt cz?sto b?d?c Jackiem Nicholsonem, a wtedy nie jest to za trudne, gdy? jest pewnie jednym z 5ciu najfajniejszych gwiazdorów na ?wiecie. Jego wyg?upy i ?arty przypomina?y czasem za bardzo ekscentrycznego Jacka. Oczywi?cie nikt na ?wiecie nie potrafi?by tego skopiowa? bo to osobowo?? jedyna w swoim rodzaju, ale Heath Ledger nie próbowa?. Znalaz? w sobie pok?ady emocjonalne, które na ekranie w ogóle nie przypomina?y jego wcze?niejszych kreacji, ani kreacji jego poprzedników w tej roli. Heath sta? si? Jokerem, mo?e nie tym z kart komiksów, ale tym ze ?wiata Nolana. Pasowa? tam idealnie, anarchiczny, bez skrupu?ów i skoncentrowany. Ju? dawno Joker i Batman nie tworzyli takiego Ying i Yang jak w tym filmie i za to zwyci?stwo nale?y si? Ledgerowi
Ledger > Nicholson

3. Bez dwóch zda? Mroczny Rycerz ma lepsz? fabu??. Jest bardziej z?o?ony, bardziej wielow?tkowy i nie ??czy wszystko zbyt chamsko byle pasowa?o jak Batman (zabójstwo Wayne'ów przez Jacka). Jest to zdecydowanie najmniej wyrównana kategoria jak do tej pory. Cho? nie jest zbyt sprawiedliwa w stosunku do burtonowskiej wersji. Tam liczy? si? bardziej klimat, stworzony przez twórców bardzo cudaczny ?wiat, a historia by?a gdzie? tam na drugim planie...
TDK > Batman

4. Praktycznie to samo mog? napisa? co w punkcie pierwszym. Je?li chodzi ogólnie o karier? aktorsk? to te? wybieram Bale'a. Keaton mia? ze dwa, trzy filmy warte obejrzenia, Bale natomiast nawet je?li gra w s?abszych filmach jest ich wyró?niaj?c? si? postaci?, poza tym sam American Psycho wystarcza mi w tym argumencie przeciwko Keatonowi.
Bale > Keaton

5. Z racji, ?e TDK ma lepsz? i bardziej wielow?tkow? histori? to i postacie drugoplanowe s? w niej bardziej widoczne, bardziej rozbudowane, lepiej zagrane. Jest to równie nierówna walka jest w punkcie 3cim. Harvey Dent i James Gordon s? praktycznie równie wa?nymi postaciami jak Batman i Joker w tej historii (a nie musz? przypomina? jak? rol? pe?nili u Burtona), a i Michael Caine spe?nia wa?niejsz? rol? w filmie ni? jego odpowiednik u Burtona. Na plus Batmana idzie jedynie Vicky Vale, ale chyba te? bardziej za sentyment do starych lat, bo ani ona nie jest tak przebojowa i wa?na dla g?ównego bohatera jak Rachel. Rola Kim Basinger zaczyna si? i ko?czy na krzyczeniu, ale jako przedmiot w walce pomi?dzy dobrem, a z?em spisa?a si? nie?le. Ale zdecydowanie nie na tyle by wygra? ten pojedynek.
TDK > Batman

6. I tak, ?eby Batman nie przegra? ka?dej konkurencji, bo lubi? ten film, to dam muzyk?, bo w tym jest lepszy, bardziej kultowy i wpadaj?cy w ucho. Muzyka w TDK nie jest z?a, dobrze si? jej s?ucha poza filmem, jednak nie jest to to samo. Oczywi?cie móg?bym wybra? inne kategorie jak zdj?cia czy efekty, gdzie po raz kolejny Mroczny Rycerz zmiót? by przeciwnika, ze wzgl?du na techniczne dopracowanie filmu (Batman nawet na swoje lata nie by? zbyt imponuj?cym przedsi?wzi?ciem - za du?o pieni?dzy posz?o na Nicholsona), ale posiada jeden z najbardziej znanych tematów muzycznych w historii kina i za to punkty na pewno si? nale??:
Zimmer/Howard < Elfman

Suma: 5 do 1 dla Mrocznego Rycerza. Wygl?da to na ró?nic? klas i chyba rzeczywi?cie tak jest. Batman jest bardzo dobrym filmem... dla mi?o?ników postaci, ogl?da si? go jak najwspanialszy fanowski film w historii, ale nie ma tej tej profesjonalno?ci ka?dego z zaanga?owanych w produkcj?, od aktorów, po ludzi od efektów, kaskaderów, pirotechników, itd. TDK est jak najbardziej dojrza?? produkcj?, w której wida?, ?e materia? ?ród?owy zosta? potraktowany z najwi?kszym szacunkiem, jak równie? postanowiono zrobi? co? nowego, ?wie?szego, oddaj?cego ducha czasu, zarówno w kinie jak i ?yciu spo?ecznym, a tego w ba?niowych "burtonach" zdecydowanie zabrak?o.

Q

W skrócie:

Batman 89 ma Kim Basinger w roli dziewczyny Batmana za co nale?y si? du?y plus.

Co ro roli Jokera to z?oczy?cy w tych filmach zostali przedstawienie w ró?ny sposób, ale obu aktorom uda?o si? stworzy? zapadaj?ce w pami?? kreacje.

Je?li chodzi o Batmana/Wayne to nigdy nie by?em specjalnym fanem Keatona, tak wi?c bardziej si? zwracam w stron? Bale'a, ale w "BB" lepiej mi si? poda? ni? w "TDK".

1 .Najlepszy Batman - Bale
2. Najlepszy Joker - remis
3 .Najlepsza fabu?a - TDK
4. lepszego aktora graj?cego Wayna - Bale
5. najlepsze postacie drugoplanowe - TDK 
6. najlepsza dziewczyna Batmana - Basinger
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Funky

1. Christaian Bale

U mnie wygrywa Bale (mimo czasami irytującego głosu w "Mrocznym") pokazał Batmana bardziej wściekłego, zwierzęcego. Również jest to lepszy z powodu imponującej budowy ciała.

2. Heath Ledger

To był aktor który poświęcił się całkowicie dla tej roli, oddał całą dusze i serce. No i Joker w jego wykonaniu to o wiele bardziej mroczna i przerażająca postać. Jacka Nicholsona lubię (z tego względu że to był Joker mojego dzieciństwa) ale Ledger to było coś dużo bardziej poważnego.

3. Mroczny Rycerz

To właśnie wspaniała historia sprawiła że ten film jest tak rewelacyjny. Niestety "Batman" mimo swojego klimatu miał bardzo prostą aż za prostą fabułę.

4. Christian Bale

Jego Bruce Wayne byłby świetnym Jamesem Bondem, Keaton który był naprawdę dobrym Batmanem przypominał faceta z depresją a nie milionera playboya.

5. Mroczny Rycerz

Niestety u Burtona poboczne postacie były zmarginalizowane (Jim Gordon, Harvey Dent) u Nolana jednak dostaliśmy porządnego Gordona jak i bardziej "złośliwego" Alfreda ;)

6. Rachel (Maggie Gyllenhaal)

Rachel była jednak bardziej sensowną postacią która umiała obronić się przed "Strachem na Wróble". Niestety w "Batman Begins" powinna zagrać lepsza aktorka od Katie Holmes, chociaż ta spisała się nie najgorzej. W "Mrocznym" co prawda dostaliśmy Maggie ale postać Rachel zeszła troszeczkę na boczny tor. Vicky Vale była piękna ale jej obecność to dla mnie ciągły... krzyk i bezradność. Obiektywnie postać Rachel jest mądrzejsza i bardziej zaradna dlatego minimalnie bardziej wygrywa Rachel (Maggie Gyllenhaal) Chociaż pod względem urody to jednak Basinger wygrywa (no ale dla mnie ważniejsze jest to jaką osobowość ma dana postać)

Wolę zdecydowanie bardziej Batmany Nolana, są pokazane bardziej "serious" niż groteskowo-baśniowe Burtony.

P.S. Zapewne w 2012 będą pojedynki "The Dark Knight Rises" vs. "Batman" ;)

Juby

No dobra, skoro w?tek brnie dalej, to i ja si? wypowiem:

#1 NAJLEPSZY BATMAN - Christian Bale (poza mroczn? osobowo?ci? Bruce'a wyprzedza Keatona pod ka?dym wzgl?dem i nigdy nie przeszkadza? mi jego g?os jako Batmana - wydaje mi si?, ?e chrypka nied?ugo b?dzie równie kultowa co akcent Schwarzeneggera).

#2 NAJLEPSZY JOKER - Heath Ledger
(Nicholson to po De Niro mój ulubiony aktor, którego genialne role mo?na wymienia? godzinami i kilka z nich uwa?am za jedne z najlepszych w historii kina, którym ?adna kreacja Ledgera nie podskoczy. Ale jako Joker bez dwóch zda?, pod ka?dym wzgl?dem wygrywa ten m?odszy).

#3 NAJLEPSZA FABU?A - The Dark Knight (dojrzalsza, powa?niejsza, mroczniejsza, o wiele bardziej rozbudowana. Pierwszy film Burtona by? o wiele prostszy i opowiada? w?a?ciwie tylko o jednym w?tku g?ównym, cho? na wielki plus jest przemiana Jacka w Jokera, bo uwa?am, ?e jego przemiana zosta?a psychologicznie lepiej przedstawiona ni? w TKJ - ale równowa?y to minus morderstwa rodziców).

#4 LEPSZY AKTOR GRAJ?CY WAYNE'A - Christian Bale (ogl?da?em zn im wi?cej filmów i na razie tylko w jednym si? rozczarowa?em. Keaton jako aktor mia? wielki talent, ale nie dostawa? ról, które mog?yby da? mu wygra? w tej konkurencji z Balem).

#5 NAJLEPSZE POSTACIE DRUGOPLANOWE - The Dark Knight (Chodzi w tym o Gordona, Denta, Alfreda i innych tak? Ta kategoria jest absurdalna, bo tak jak wspomnia? Jordan, tylko Besinger wygrywa z brzydk? Maggie).

#6 NAJLEPSZA RE?YSERIA - Christopher Nolan (Nolanowi nie dano w tym roku Oscara, wi?c dostanie ode mnie wyró?nienie. Burton to facet, który tworzy swoje dziwne bajki, w których ca?y czas umieszcza Deppa i Bohnam-Carter. Nolan jest obecnie jednym z najlepszych re?yserów kina, a TDK to jego najlepszy film).


B89 / TDK (0:6)


Bardzo lubi? i szanuj? pierwszego Batmana, jednak sam klimat (+ lepsza ni? w TDK muzyka i scenografia) nie czyni? filmu lepszym od Mrocznego Rycerza. I w moich oczach tak?e od Batmana - Pocz?tek! :)

(A)nonim

Wam znowu chce się dyskutować o tym który film jest lepszy? Niech jedna i druga strona pogodzi się z faktem że Batman jako jedyny superbohater dostał cztery bardzo dobre filmy, które pozwalają zapomnieć o porażce jaką jest jeden bardzo niedobry film. Tyle.
Jestem Jen. Najpierw chciałabym założyć panu te rękawiczki. Sondaże mówią, że wyborcy lubią palce.

Leon Kennedy

No dobra skoro temat idzie w gór? to i ja si? wypowiem.

#1 NAJLEPSZY BATMAN - No có? obu uwielbiam w swoich kreacjach, ale to Bale mia? wi?cej pola do popisu i dla tego wybieram jego.

#2 NAJLEPSZY JOKER - Remis, chod? z minimalnie wi?kszym wskazaniem na Heatha.

#3 NAJLEPSZA FABU?A - Tutaj wybór jest banalnie prosty TDK jest lepszy pod ka?dym wzgl?dem, mocno rozbudowana fabu?a, która w trakcie filmie si? zaz?bia i do tego jest o wiele powa?niejszym filmem.

#4 LEPSZY AKTOR GRAJ?CY WAYNE'A - Ponownie Bale. Jego Wayne to playboy pe?n? g?b?, a nie zagubiony milioner z depresj?.

#5 NAJLEPSZE POSTACIE DRUGOPLANOWE - Jak tutaj mo?na te dwa filmy w ogóle porównywa?!?

#6 NAJLEPSZA RE?YSERIA - Burtona odwali? kawa? dobrej roboty, ale chyba ka?dy przyzna, ?e Nolan bardziej si? przy?o?y? i wyszed? mu film, który w pe?ni zas?uguje na wszystkie nagrody i g?osy uznania.



Rexio

Moim skromnym zdaniem bo skromnym , Jestem tak wielkim fanem że praktycznie nie wiem co jest lepsze !

Dlatego wypisze tylko tą opinie :
Batman w TDK brzmiał jakby mu gwoździe wsadzili do gardła , to też został nazwany niesławnym głosem  8)
ale ten głos nadaje charakter filmowi i dlatego jest fajny , chociaż krytycy przyjeli go srogo. Sama fabuła i to że Joker chce by ludzie rozwalili sie na wzajem na tych łodziach COOL pomysł ! w dodatku sceny akcji .

Stary Batman wprowadza coś czego TDk lub też begins w sobie nie ma , i za to go wszyscy kochamy , ale nikt nie wie za co... :D stary Batman jest oczywiście troche gorszy pod względem jakości,jaskini,scen akcjji...ale ludzie ! na tamten rok to było niesamowite i ludzie jak poszli do kina to takie gały strzelali  :o

Mikoto

1. Najlepszy Batman - Keaton
Jego Batman by? bardziej tajemniczy. O Batmanie Nolana widz wszystko wie (sk?d ma gad?ety i takie tam). Nie twierdz?, ?e to ?le i wiem, ?e taki by? w zasadzie zamiar Beginsa, ale mimo wszystko wol? takiego nietoperza owianego mgie?k? tajemnicy.

2. Najlepszy Joker - Ledger
Te? ju? par? razy o tym pisa?em. Du?o bardziej przemawia do mnie powa?niejsze i realniejsze podej?cie do tej postaci Nolana.

3. Najlepsza fabu?a - TDK
Tak jak Leon napisa?.

4. Lepszy aktor graj?cy Wayne'a - Bale
Tym razem Nolan gór?. O ile wol? Keatona jako samego Batmana to ju? jako Wayne - zagubiony miliarder zdecydowanie przegrywa z Bale'm.

5. Najlepsze postacie drugoplanowe - TDK
Niby Kim Basigner wygrywa z Rachel, ale mimo wszystko TDK ma jeszcze Harvy'ego i Grodona.

6. Najlepsza re?yseria - Burton
Bardzo ci??ki wybór, choc Burton i tak chyba wygrywa klimatem. On jest tam naprawd? perfekcyjny. TDK przypomina za? film sensacyjny i mo?e gdyby nie PG13 by?by moim ulubionym filmem o Batmanie, ale w takim wypadku mimo wszystko wol? Tima.


Wynik: Podliczy?em i wysz?o 4:2 dla Mrocznego Rycerza ;)

Drawski

Cytat: Batang w 22 Lipiec  2011, 22:22:02
Rozumiem wszystkie rankingi , ale nie uwa?acie ?e stary Gacek ma w sobie co? czego TDK ani Begings nie ma ?
I co to wogule znaczy "...ludzie nie maj? prawa bardziej lubic Batmana " ?

Sarkazm mode off :P

NAJLEPSZY BATMAN - Michael Keaton. Nie ma dyskutowa?. Przy ogl?daniu TDK i BB mam wra?enie ?e to Dick Grayson w kostiumie Batmana.

NAJLEPSZY JOKER - Jack Nicholson. Wersja Nolana by?a ?wietna, ale dla mnie kreacja Nicholsona jest bardziej teatralna i komiksowa.

NAJLEPSZA FABU?A - Tutaj wygrywa "The Dark Knight". Pierwszy film Burtona to po prostu film o Batmanie, TDK opowiada o kilku innych problemach. A przynajmniej stara si? opowiedzie?.

LEPSZY AKTOR GRAJ?CY WAYNE'A - Ketaon zagra? zagubionego miliardera, Blae Playboya. Trudno mi to porówna?.

NAJLEPSZE POSTACI DRUGOPLANOWE - TDK! u Burtona dobrych mieli?my tylko Vicky Vale i Alfreda. U Nolana mamy gam? takich postaci jak Gordon, Alfred, Dent, Rachel.

NAJLEPSZA RE?YSERA - Tim Burton

franek

Ja nie kieruje się tym co mówią ludzie i dam na swoje.

1.Najlepszy Batman - Michael Keaton. Po pierwsze ludzie strajkowali przeciwko temu wyborowi bo nie widzieli Keaton w tej roli. I o to chodzi, Bruce Wayne jest postacią która dobrze ukrywa swoją tajemnicę i nie spodziewacie się po nim że jest Batmanem. A Patrząc na Bale`a mówię "on jest Batmanem. Ta trochę dziwny" . I Drażni mnie to że Bale jako Batman ma taki kretyński głos jakby miał nóż w gardle, próbuje być straszny ale jest po prostu śmieszny. Kostium też wole w wersji z 89, coś nowego ale i dobrego. Kostium u Nolana to po prostu jakaś dziwna zbroja albo kostium jakiegoś komandosa. No i Batman grany przez Keatona jest starszny nawet jak się uśmiecha.

2.Najlepszy Joker - REMIS Nicholson i Ledger byli świetnymi świrusami i psychopatami.

3.Najlepsza fabuła - Wersja Burtona. Wydaje mi się duuuuuuuuuuuuużo mroczniejsza od TDK i BB. W TDK i BB nie ma tego wrażenia brutalności brudu i strachu który był w Gotham od Burtona. W TDK fabuła nadal pozostaje mi niezrozumiana. To jest Dramat społeczny czy ekranizacja przebojowego komiksu?

4.Lepszy aktor grający Wayne`a - Bale gra jak zagubione dziecko we mgle. Był kapitalny w Imperium Słońca, ale tu niszczy wizerunek Batmana i Burce`a

5.Najlepsze Postacie drugoplanowe -
Alfred jest Lepszy w wersji Burtona mało mówi, ale jest świetny, Podczas gdy W wersji Nolana bardziej się nadaje na polityka, czy on ma gotową przemowę na każdy temat? Czy każdy lokaj tak ma? Nie sądzę.

Kobieta też jest lepsza w wersji Burtona, jest typową laską w opresji, jest ładna i mądra. W wersji Nolana też jest ładna i mądra, ale to zwykła kobieta nie wnosząca nic.

Pomocnicy. Czyli to co lubię najbardziej w TDK Two-Face był świetny. Decydował rzut monetą Nie to co w Batman Forever, gdzie Harvey rzucał monetą dopóki nie wypadnie na jego. Ale Wersja Burtona miała Boba. Ja go kurna kocham, nic nie mówi ale jest totalnie spoko. Tak jak Boba Fett w Gwiezdnych Wojnach, nie obchodzi go nic, tylko jest. I znowu punkt na Burtona

6.Najlepszy reżyser - Tim Burton, Patrz punkty 1 - 5


Show Must Go On!!!

palipa

Dziwi mnie trochę dobór porównania jeśli Batman (TB) to porównajmy go z BB (nolan)
bo były to pierwsze filmy o gacku obu reżówale, ewentualnie wizja Burtona vs wizja Nolana

ale trzymając się tematu
1. Keaton bardziej bliski komiksowi
2. TDK bardziej porąbany ale wygrał tylko o czubek nosa
3. TDK mocniej rozbudowana z dodatkowymi wątkami  u Burtona trochę zbyt liniowa lepiej już było w BR
4. Keaton, Bale jest za bardzo batmanem jako Wayne
5. Burton może jest ich mniej ale liczy się jakość nie ilość
6. Scenografia  BURTON i Filmy Nolana do pięt mu nie sięgają

a i tak najlepsza z filmów o gacku była M.P. jako Celina/Catwomen w BR Burtona

Paweł