Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

20. rocznica premiery filmu "BATMAN" (1989)

Zaczęty przez Mister Tadeo, 17 Grudzień 2008, 18:41:23

Mister Tadeo

W związku z tym, że na przyszły rok przypada 20 rocznica kinowej premiery "Batmana" Tima Burtona, wychodzę z pewną propozycją. Chodzi mianowicie o pokaz tego filmu w kinie z kopii filmowej (nie DVD, nie Blu-ray), tak jak to miało miejsce w maju 2007 z okazji 30 rocznicy premiery "Gwiezdnych wojen". Zapewne wielu z Was (i ja także) nie miało mozliwości obejrzeć Gacka Burtona na dużym ekranie, a wielu by chciało. Zwracam się więc z zapytaniem do osób odpowiedzialnych za tę stronę i forum, czy byliby tym zainteresowani, aby zorganizować taki pokaz. Pytam też użytkowników forum, co sądzą o tej inicjatywie. Najważniejszy problem jest taki, czy w Polsce są dostępne jakieś kopie tego filmu na celuloidzie (film był wyswietlany w polskich kinach w 1990 roku, i pewnie póżniej też). Możnaby się spytać w Filmotece Narodowej (mają 13000 zagranicznych filmów, to i może "Batmana" mają). Następna kwestia to miejsce i czas pokazu. Żeby było najłatwiej to w grę wchodzi Warszawa (sam nie jestem z Wawy ale byłoby to najłatwiejsze do zorganizowania), termin to np któryś z weekendów czerwca 2009 (23 czerwca film miał premierę w USA). Jeszcze sprawa w którym kinie pokaz mógłby się odbyć (tu pewnie w grę wchodzi kino Iluzjon bo mają stare projektory, został przeniesiony w inne miejsce). Jeśli chciałoby się taki pokaz zorganizować, należałoby zacząć już o tym myśleć i zacząć działać tuż po Nowym Roku, aby zdążyć z pokazem np na czerwiec. Co o tym sądzicie? Jakieś uwagi? Inne propozycje? Zapraszam do dyskusji.

Juby

No propozycja bardzo ciekawa, ale i bardzo, bardzo duża. Bo w końcu zrobienie konkursu, w którym można wygrać kalendarz z TDK to jedno, a zrobienie pokazu filmu w kinie to co innego. Nie wiem, czy Autorzy BC umieliby coś takiego zorganizować. W dodatku taka rzecz mogłaby trochę kosztować, a nie wiadomo czy ktoś by przyszedł na film (kilkanaście osób z BC to trochę za mało).

Oto moje propozycje:

Ciekawszym pomysłem były by konkursy związane z pierwszym "Batmanem" (takie jakie teraz są o TDK), w których można wygrać nadchodzące specjalne wydanie filmu na DVD i Blu-ray.

A teraz coś o stronie: jestem za udekorowaniem strony w czasie czerwiec-wrzesień 2009 r. w layout wzorowany pierwszym Batmanem. Ale to nie jedyna rzecz, którą twórcy strony mogliby zrobić dla fanów - dnia 23 VI 2009 roku moglibyście z update'ować działy przy pierwszym filmie Tima Burtona (otworzyć już wszystkie galerie; po trzech latach otworzyć dział produkcja, na który tak niecierpliwie, ciągle czekam; zmienić dział "recenzje" na wzór B&R, BB i TDK; a także dodać nowe działy: "ekipa", "nagrody", "adaptacja komiksowa", "box office", "ciekawostki, oraz "błędy i pomyłki".

Oczywiście wiem, że długo by to trwało i jest to dużo roboty, jednakże już od dawna nie było żadnego większego update'u związanego z filmami. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie zostanie na wzór B&R i BB odnowiony cały "Mroczny Rycerz" (tak gdzieś do końca marca), a wtedy można by zająć się tym o czym pisałem. Czy to ciekawa propozycja? ;)

Mister Tadeo

Zdaję sobie sprawę, że zorganizowanie takiego pokazu, cała logistyka, nie należy do łatwych zadań, ale spróbować można. Myślę, że oprócz tych kilkunastu osób z BatCave, przyszłoby więcej osób (znajomi, ludzie, którzy chcieliby obejrzeć ten film w kinie). Byłoby to coś naprawdę wielkiego. Jak mniemam, gdyby miał się taki pokaz odbyć, byłbyś za?
Twoje propozycje, BAT MAN, są bardzo ciekawe, i także się do nich przychylam. Coś czuję, że Autorzy strony także myślą o obchodach 20 rocznicy premiery. Pewnie tak długo pracują nad działami dotyczącymi filmu Burtona, aby były jak najlepsze i w odpowiednim czasie wystartowały.
Możnaby też opisać zjawisko Batmani z lata 89 roku, cały ten fenomen. Ech, szkoda że nie byłem częścią tego. Zacząć "świętować" moznaby już w styczniu, powoli odkrywając karty, osiągając apogeum w czerwcu (coś na wzór oczekiwania na premierę filmu w 89 roku). Albo tak jak piszesz, zacząć w marcu (w 89 to wtedy zdaje się światło dzienne zobaczył trailer filmu).

Altair

Pomysl jest swietny,tylko pytanie czy jest on mozliwy do wykonania.

Dezerter

Pomysł jest dosyć oryginalny, ale sam nie wiem czy chciałoby mi się jechać specjalnie do Wawy po to aby obejrzeć w kinie coś co mam na DVD. Jedyną opcją jest Filmoteka Narodowa. W swoich zbiorach maja ponad 13 tys filmów i polskich i zagranicznych. Każdy dystrybutor filmów kinowych w tym kraju jest zobowiazany do przekazania FN przynajmniej jednej kopii danego filmu, wieć pewnie kopia gacka znajduje się w ich posiadaniu. FN zajmuje się wypożyczaniem swoich zbiorów, sam się zastanawiam czy, aby nie zapisać się do jakiegoś klubu filmowego w moim mieście, aby móc zobaczyć archiwalne dubbingi które znajdują się w ich zbiorach. Zbiory wypożyczają tylko klubom filmowym. Jest to oczywiście dosyć drogie(po więcej informacji odsyłam do ich strony internetowej):
http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=127
W przypadku emisji komercyjnej(bo o tym mowa) w jakimś kinie, warunkiem wypożyczenia tasmy jest sprawność sprzętu i pełna znajomość obsługi przez operatora. Trzeba jeszcze zapłącić za licencję(bo pewnie ma licencję) i pokryć koszty dostawy i odbioru tasmy. Trochę z tym jest zabawy. Jak juz mówiłem pomysł dobry, ale wątpie, aby wypalił.

Crane

Pomysł godny pochwały, ale wymagałby ogromu pracy i zachodu. Znając życie zjawiłoby się pewnie z 5 osób na krzyż.

Druga sprawa, nawet jeśli gdzieś mają jeszcze kopię Batmana, nie chcę nawet wiedzieć jaka jest jej jakość...


Whatever doesn't kill you simply makes you... stranger.

El Cornetto

CytatDruga sprawa, nawet jeśli gdzieś mają jeszcze kopię Batmana, nie chcę nawet wiedzieć jaka jest jej jakość...
Za grosz w tobie sentymentu :P

Mister Tadeo

Dzwoniłem do Filmoteki Narodowej, i tam niestety nie mają kopii 35 mm ,,Batmana". Następnie zadzwoniłem do dystrybutora filmu, ITI który wprowadził B89 we wrześniu 1990 roku na polskie ekrany, i oni już niestety nie mają licencji na ten tytuł (dowiedziałem się, że kopie zostały albo odesłane do USA albo komisyjnie zniszczone; co za barbarzyństwo). Kolejny telefon do Warner Bros Poland: tam też nie mają kopii. Jeśli chodzi o pokaz filmu to w grę wchodzi tylko płyta DVD lub Blu-ray (gdy już się ukaże w Polsce). Koszt licencji to 400 zł + VAT. Pokaz nie może się odbyć w kinie, tylko w jakiejś wynajętej sali, co znów podnosi koszty. Naprawdę wielka szkoda, że nici z takiego pokazu z kopii 35 mm.
Pozostaje więc jak uczcić 20 rocznicę wprowadzania ,,Batmana" do kin. Tu jak myślę, wszystko zależy od Autorów strony. Mogłyby się więc pojawić okolicznościowe artykuły, opisane zjawisko Batmani w lecie 89 roku, fenomen tego filmu i jego wpływ na inne tytuły; ,,Batman" we wspomnieniach Użytkowników forum i Autorów BatCave.
Jakie są więc Wasze wspomnienia dotyczące tego filmu? Czy mieliście możliwość obejrzenia go w kinie na dużym ekranie (wiem, że film był wyświetlany w moim mieście, byli na nim moi znajomi)? Jakie były Wasze wrażenia? Czy dużo było ludzi na filmie (w Polsce obejrzało go ponad 700 tysięcy widzów)? Jaka była cena biletu? Czy pamiętacie że film posiadał polski plakat?
Ja niestety nie widziałem go w kinie i bardzo tego żałuję. Pamiętam jak przez mgłę reklamówki tegoż filmu w TV we wrześniu 1990 roku. Pierwszy raz obejrzałem Gacka Burtona w TV na dwójce 26 grudnia 1992 o godz. 12.30 (wtedy jeszcze bez znaczka dwójki w rogu; była to premiera telewizyjna filmu w Polsce). Tata nagrał mi film na video, i później wielokrotnie do niego wracałem. Wywarł na mnie ogromne wrażenie (ach ten Batmobil, bałem się też trochę Jokera) i stał się obok serii filmów ,,Indiana Jones", jednym z moich ulubionych filmów. Pamiętam, że na feriach z kuzynem codziennie go oglądaliśmy, czyli obejrzałem go z 10 razy. Niestety kaseta została komuś pożyczona na wieczne oddanie i tyle ją widziałem. Kolejny raz obejrzałem ,,Batmana" w październiku 1995 z wypożyczalni za 2 złote (Warner Home Video wypuścił kasetę co zbiegło się z kinową premierą ,,Batman Forever"; lektorem był koleś który czytał ,,Przystanek Alaska" na dwójce). Kolejny seans to Wielkanoc 1996 na Polsacie. Po tej emisji pożyczyłem ponownie ,,Batmana" z innej wypożyczalni, tym razem pierwszą edycję filmu, wypuszczoną jeszcze przez ITI (okładka całkowicie po angielsku; z tyłu były 2 zdjęcia: pierwsze Jokera, a obok drugie Batmana i Vicki Vale). W październiku 1997 kolejny seans w TV na jedynce, w piątek po 20.
Na wakacjach 1998 wreszcie sobie kupiłem ,,Batmana" (razem z ,,Powrotem") do domowej wideoteki (32 zeta za 1 film) i czekało mnie kilka kolejnych seansów. W grudniu tego samego roku po raz pierwszy obejrzałem osławiony trailer Batmana na video, przed filmem ,,Czarownice z Eastwick" (film też z Nicholsonem) i kolejny seans. We wrześniu 2001 TVN po raz pierwszy u siebie pokazał film Burtona (i w kolejnych latach także, regularnie jak w zegarku) ale ja już nie oglądałem, bo miałem film na własność, a poza tym odstraszały mnie reklamy. W marcu 2005 sprawiłem sobie B89 na DVD, była to jeszcze zwykła edycja, bez dodatków za koło 30 zeta. Ale jak wielu, czekałem na edycję specjalną, wypchaną po brzegi dodatkami. W grudniu 2005 kupiłem 8-płytową Antologię na DVD (oraz Batman Begins) i zacząłem od dodatków (jedne z lepszych jakie widziałem na DVD, dotyczy to oczywiście B89). Znów wiele seansów. Praktycznie co roku puszczam sobie ten film i nadal świetnie się bawię, pomimo że ma wiele wad. Teraz czekam na edycję z okazji 20 rocznicy premiery (pewnie się skuszę na Blu-ray, mam nadzieję że w Polsce też wyjdzie).
Sam już nie umiem zliczyć ile razy obejrzałem B89, żałuję że nie będę miał okazji zobaczyć go na dużym ekranie z kopii 35 mm. Może kiedyś...
Zapraszam Wszystkich ponownie do dyskusji.
PS. 25 grudnia 1992, dzień przed emisją B89, dwójka nadała po południu dokument ,,Batmania: od komiksu aż po ekran", przedstawiający historię Nietoperza od momentu wymyślenia go przez Boba Kane'a do zjawiska Batmani latem 89. Czyżby chodziło o ten dokument:    http://www.imdb.com/title/tt0289716/
Nie jestem pewien, bo na IMDB piszą, że trwa on 37 min, a ja pamiętam że był dłuższy (koło 1 godziny), ale mogę się mylić. Oglądał to ktoś? Pamięta to ktoś z Was? A może nawet nagrał na video (szkoda że tego nie zrobiłem). Chętnie bym obejrzał jeszcze raz ten dokument. Te pytania kieruję do starszych Forumowiczów i Autorów strony. Czy ktoś ma ten dokument, który wyemitowała dwójka w grudniu 1992?

kelen

Wo... Widze chlopie, ze jak sie za cos bierzesz, to pozadnie :) Szkoda, ze zadna kopia sie nie zachowala.
Drugie wow - jak ty pamietasz te wszystkie daty kiedy i co ogladales? :D Sam osobiscie tez mam ogromny sentyment do tego filmu, ale tak dokladnych rzeczy nie pamietam. Sam tego filmu w kinie nie moglem obejrzec, bo mnie nawet chyba w planach nie bylo, a pierwszy raz film obejrzalem zapewnie w telewizji lub na kasecie z wypozyczalni majac kilka latek, a nastepnie mialem nagrana emisje z polsatu, ktora mam gdzies na kasecie do dzis.

Mister Tadeo

Jeśli dany film mi się bardzo podobał, to jakoś tak zapamiętuję kiedy go obejrzałem. A B89 należał i nadal należy do grona moich ulubionych filmów. Pozatym nigdy nie miałem problemów z zapamiętywaniem dat.

Corso

W naszym państwie nie ma nic pewnego i często powstają niespotykane zwroty akcji. :)
To tak odnośnie ewentualnego, ponownego, puszczenia filmu w naszych kinach.
Ja należę do tych szczęśliwców którzy byli na Batmanie w kinie (było to kilka dni po premierze).
Zrobił na mnie piorunujące wrażenie (miałem wtedy 6 lat) a w szczególności czołówka.
Z wielką chęcią znów zobaczyłbym go w kinie. Pozdrawiam.
"...and all those moments will be lost in time, like tears in rain..."


Gieferg

CytatPierwszy raz obejrzałem Gacka Burtona w TV na dwójce 26 grudnia 1992 o godz. 12.30

Ja go wtedy oglądałem po raz czwarty.
Wcześniej trzy seanse na  VHS w 1991 i 1992 roku. A później to już trudno zliczyć :P
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Philips V38

Batman jest właśnie tym filmem, którego obejrzałem największą ilość razy, pierwszy raz oglądałem jeszcze na Czechach, nie pamiętam kiedy to dokładnie było, ale dawnooo temu...
Oglądałem ten film przy każdej nadarzającej się okazji, i nadal będę oglądać,  w końcu jest to mój ulubiony film o gacku.
Żałuje tylko tego, że w chwili premiery miałem 2 lata i nie mogłem obejrzeć go w kinie.
Boisz się odezwać i boisz się być sobą, napisali ci w gazecie, że myślenie jest chorobą. Zasłania ci normalność brudny sztandar fanatyka, fałszywa religijność, zakłamana polityka.

Altair

A ja pierwszy raz go ogladalem w 96 roku gdy mialem 2 lata.

Philips V38

Boisz się odezwać i boisz się być sobą, napisali ci w gazecie, że myślenie jest chorobą. Zasłania ci normalność brudny sztandar fanatyka, fałszywa religijność, zakłamana polityka.