Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Czy to jest legalne?

Zaczęty przez vincent, 18 Wrzesień 2012, 11:26:37

vincent

Właśnie wybierałem bratu koszulkę na urodziny i głęboko zastanowiłem się nad wszystkimi sklepami online z nadrukami na koszulki z filmów (Fight Club, Star Wars, Batman). Przecież one nie mogą mieć licencji od wytwórni filmowych na takie coś.. czyli to wszystko nielegal?

Pytam, bo zastanawiałem się kiedyś nad otworzeniem własnego sklepu z koszulkami, ale przestraszyłem się, że ktoś może mnie podkablować i będę miał sprawę w sądzie.
Jak widać, ludzie się nie boją.
Moje opowiadania o Batmanie:

ADRENALINA

Z JASKINI NIETOPERZA

kelen

Polecam Ci to forum - http://forumprawne.org/
Wykorzystywanie wizerunków rzeczy, które są trademarkami w celach zarobkowych bez zgody właścicieli praw raczej na pewno jest nielegalne :P A jak widzisz, sklepy się tymi nie przejmują.

Altair

Vincent, prosta zasada. Żeby to się stało karalne (nie mówię o nielegalności) najpierw ktoś musi donieść jakiejś wielkiej wytwórni pokroju WB o bezprawnym wykorzystaniu jakiegoś logo lub wizerunku. Dlaczego nikt nie reaguje? Bo:
a) najpierw ktoś Cię musi konkretnie namierzyć, bo na Allegro dopóki nie kupi ktoś od Ciebie rzeczy nie widać (w zależności od ustawień) Twoich danych osobowych
b) zanim takie WB zareaguje mija spoooro czasu
c) czemu klient ma donosić na sprzedawcę, który dostarcza mu towar o wiele tańszy niż markowy sprzedawca?
d) o typowych kapusi, o ile nie są podesłani konkretnie na Ciebie, raczej trudno w sieci. Za dużo ludzi do szpiegowania w sieci. ;)

vincent

Moje opowiadania o Batmanie:

ADRENALINA

Z JASKINI NIETOPERZA

Rafaelllo25

Na pewno nie możesz robić takich koszulek i sprzedawać ich masowo. Mój znajomy ma właśnie taki biznes i z tego co opowiadał to nawet niektórych czcionek nie można używać bo już ktoś może się przyczepić.


Johnny Napalm

No tak, niektórych czcionek nie można teoretycznie używać do celów komercyjnych, co jest niekiedy straszną lipą. Ogólnie jednak myślę, że trzeba by mieć naaaprawdę sporego pecha, żeby ktoś się o coś takiego przy...
Co innego to, o czym mówił Vincent - każdy sklep stacjonarny, czy też internetowy - to prośba o atak nie tylko skarbówki, ale i życzliwych donosicieli. >:(
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Adolf

Tu może być różna interpretacja przepisów. Nielegalne jest sprzedawanie koszulki z zastrzeżonym znakiem towarowym. Jednak większość sprzedawców wcale ich nie sprzedaje. Sprzedaje usługę jaką jest nadrukowanie na koszulkę danego obrazka. Właścicielem grafiki nie jest sprzedawca, ale realizuje on zlecenie od klienta. Klientowi może on pokazać różne wzory obrazków w celu informacyjnym oczywiście, że klient może sobie taki lub inny graf wytłoczyć na koszulce. Gdyby sprzedawał koszulkę z grafiką, to było by przestępstwo.

Nightrain

Czy ktoś w ogóle ma zamiar spojrzeć na datę założenia tematu zanim poraz setny odpowie na to samo pytanie? :/

Valar Morghulis