Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Horrory i thrillery

Zaczęty przez Funky, 10 Czerwiec 2008, 22:49:23

Funky

Muszę obejrzeć Sleepaway Camp bo czytałem że film jest bardzo dobry jak na slasher (co prawda kilka lat temu widziałem same zakończenie, ale może fabuła i klimat trzymają w napięciu?) no i scena z kucharzem jest jedną z najbardziej brutalnych i strasznych scen w horrorach (a jest bezkrwawa!) jaką widziałem.

Kaz

Gorąco polecam. Fakt faktem, dzisiejszy widz nie doceni takiej perełki ze względu na ślamazarne tempo, ale fanom oldschoolowych slasherów powinien się bardzo podobać. Scena z kucharzem majstersztyk niskobudżetowego kina.

Night_Wing [usunięty]

Poni?ej przesy?am link do mojej recenzji "Teksa?skiej Masakry pi?? mechaniczn?" z 1974r. Nie bez powodu nazwa?em tytu? swoich deliberacji: ,,Horror, który powinien by? tylko jeden". Losy doros?ego ju? Leatherface'a to historia tak inteligentnie scalona w  film, i to przy niskim bud?ecie, ?e wykreowana powinna by? tylko raz. Jej nast?pne wersje to swoiste ,,pokurcze", które znies?awi?y tak okrutnego sk?panego w niezrozumianym okrucie?stwie Thomasa Hewitta. Targaj? mn? sprzeczno?ci je?li chodzi o to czy powy?szy krwawy thriller uzna? za Slasher czy nie. Widz na pewno inaczej odebra?by ten film, gdyby nie by?o jego nast?pnych ,,nies?awnych" kontynuacji, nie licz?c nowej duologii z lat 2003-06, która wysz?a ca?kiem sympatycznie. 


http://www.filmweb.pl/review/Horror,+kt%C3%B3ry+powinien+by%C4%87+tylko+jeden-20377

LelekPL

Cytat: Funky w 20 Październik  2017, 16:51:14
Muszę obejrzeć Sleepaway Camp bo czytałem że film jest bardzo dobry jak na slasher (co prawda kilka lat temu widziałem same zakończenie, ale może fabuła i klimat trzymają w napięciu?) no i scena z kucharzem jest jedną z najbardziej brutalnych i strasznych scen w horrorach (a jest bezkrwawa!) jaką widziałem.
No i ten twist ;)

Ja za to skończyłem drugi sezon serialu Slasher, który reklamowałem, i o ile nie był tak dobry jak pierwszy, to mimo wszystko oglądało się dobrze. Jest brutalniejszy i z dobrą intrygą. Szkoda tylko, że postacie są tak nieznośne. Ne ma właściwie jednej postaci, która wzbudzała by sympatię. Jednak nadal polecam, zwłaszcza sezon pierwszy.

Skończyłem też swój doroczny Halloweenowy miesiąc oglądania horrorów i to są moje "zdobycze":
1. Nightmare​ ​on​ ​Elm​ ​Street​ ​(1984)​ ​9/10*
2. Scream​ ​(1996)​ ​9/10*
3. Stranger Things 2 (2017) 9/10
4. Halloween​ ​(1978)​ ​9/10*
5. IT (2017) 8/10
6. Wes​ ​Craven's​ ​New​ ​Nightmare​ ​(1993)​ ​8/10*
7. NIghtmare​ ​on​ ​Elm​ ​Street​ ​3:​ ​Dream​ ​Warriors​ ​(1987)​ ​8/10*
8. Peeping Tom (1960) 8/10
9. Trick​ ​R​ ​Treat​ ​(2007)​ ​8/10*
10. Duel (1971) 8/10
11. Lifeboat (1944) 8/10
12. Halloween​ ​II​ ​(1981)​ ​8/10*
13. Creature from the Black Lagoon (1954) 8/10
14. Friday​ ​the​ ​13th​ ​(2009)​ ​ ​8/10*
15. The Wolf Man (1941) 8/10
16. Fermat's Room (2007) 7/10
17. Halloween​ ​3:​ ​Season​ ​of​ ​the​ ​Witch​ ​(1982)​ ​7/10*
18. Sleepy​ ​Hollow​ ​(1999)​ ​7/10*
19. The Babysitter (2017) 7/10
20. Body Bags (1993) 7/10
21. Tales of Terror (1962) 7/10
22. The Man Who Laughs (1928) 7/10
23. Creep 2 (2017) 7/10
24. Slasher: Guilty Party (2017) 7/10
25. WNUF​ ​Halloween​ ​Special​ ​(2013)​ ​7/10*
26. The Eyes of My Mother (2016) 7/10
27. Creep (2014) 7/10
28. Halloween​ ​H20​ ​(1998)​ ​7/10*
29. Fright​ ​Night​ ​(1985)​ ​7/10*
30. Freddy​ ​vs​ ​Jason​ ​(2003)​ ​7/10*
31. Better Watch Out (2017) 7/10
32. Wind River (2017) 7/10
33. The Prophecy (1995) 7/10
34. The Town That Dreaded Sundown (1976) 7/10
35. Legion​ ​(2010)​ ​7/10*
36. House of 1000 Corpses (2003) 7/10
37. Happy Death Day (2017) 6/10
38. Circle (2015) 6/10
39. The Tingler (1959) 6/10
40. Holidays (2016) 6/10
41. The Masque of the Red Death (1964) 6/10
42. The Prophecy II (1998) 6/10
43. A Tale of Two Sisters (2003) 6/10
44. Creepshow (1982) 6/10
45. Killer Legends (2014) 6/10
46. 47 Metres Down (2017) 5/10
47. The Cult of Chucky (2017) 5/10
48. Alice Sweet Alice (1976) 5/10
49. Night Gallery (1969) 5/10
50. Zombeavers (2014) 5/10
51. The Burning (1981) 5/10
52. The Killing Room (2009) 4/10
53. Tales from the Darkside: The Movie (1990) 4/10
54. Unknown (2006) 4/10
55. The Bye Bye Man (2017) 2/10

* - oznacza powtórkę

Juby

55 filmów w miesiąc? Matko. Może w wakacje, gdy chodziło się jeszcze do szkoły, potrafiłem tyle sieknąć. Od lat to już dla mnie nieosiągalne. 55 to może w 3 miesiące. :P

Night_Wing [usunięty]

Niesamowita robota, Lelek! Wysz?o Ci ?rednio dwa filmy na dzie?, ale i tak jest to masa produkcji do zanalizowania. Dochodz? do tego podgatunki, a nie ka?dy z tych obrazów jest równie dobry co ?ci?le konkretny lub nasz ulubiony.

Na pierwszym miejscu twojej listy znajduje si? "Koszmar z Ulicy Wi?zów" z 1984r. Gusta gustami, ale ?yj?cego w innej rzeczywisto?ci: ?wiecie snów i zabijaj?ce wszystkich m?odziaków z Ulicy Wi?zów Freddy'ego da?bym w okolice 5 miejsca. To tylko takie wst?pne przymiarki. Na pierwszym miejscu w?ród Slasherów umieszczam: "Halloween" z 1978r, a w?a?nie dzisiaj ogl?dam jego ostatni? cz???: "Halloween - Resurrection" (2002). Wysz?o straszne przekombinowanie z t? produkcj?. Michael Myers wyruszaj?cy na drug? stron? USA, do Kalifornii? Laurie Strode odcinaj?ca mu g?ow? na ko?cu 7 cz. Halloween? Skoro zwyrodnialec znów ma powróci?, to w tym przypadku zgin?? musia? kto? inny. Je?li nie, to mo?na si? tylko pyta?: gdzie tu logika?




Night_Wing [usunięty]

Dzieje "Crystal Lake" są niczym nieskończona tajemnica, której będący jądrem akcji, Jason, pociąga widza w wir slasherowych zdarzeń. 8-ma część "Piątku 13-go: Jason zdobywa Manhattan" to aż nadto niemiłosiernie, jak zgrzyt, przeciąganie wątku nieśmiertelności Voorheesa. Okrutnik, który w 30 lat po utonięciu w jeziorze mści się za to jaki spotkał go los, wyciąga z siebie pokłady pierwotnego gniewu za uśmiercenie mu matki w późniejszych dla niego czasach - czyli historia z pierwszego krwawego, ,,pechowego" piątku z 1980r. Dlatego też każdy kto w jakiś sposób związany jest z okolicą Crystal Lake musi zginąć. Mordercę, który w jakiś sposób z pokurczonego ginącego w wodnej otchłani chłopca, wyrasta na rosłego, zwalistego mężczyznę cechuje gadzi, dziki instynkt. Coś innego, dużo gorszego niż zło w ludzkiej skórze. Jason broni swego terytorium; jest przy tym nieludzki, a ten schemat: owszem, jest zrozumiały. Jedyne, co paradoksalnie buduje slashery, a razi pod względem absurdalnej kreacji psychopaty, to niezniszczalność owego ciemiężcy, którego ile byśmy razy próbowali zgładzić w najbardziej wymyślny sposób, to i tak wyszło by na to, że byśmy mu nic nie zrobili. Jason, który zdobywa Manhattan to ciekawe rozwiązanie, lecz popatrzmy, że i tak mimo otwartej przestrzeni psychopata ma przewagę. Mieszkańcy Nowego Jorku mają klapki przed oczami, jakby potężny typ z gnijącym ciałem i maską hokejową na twarzy nie istniał, a ludzie którzy przed nim uciekają i wołają o pomoc również nie byli częścią tego świata.



Największą niezgodą, ujmą na postaci Voorheesa było to ,co zrobionio z jego największym symbolem: dziurkowaną, jak durszlak, hokejową maską. W jednej z końcowych scen VIII-ej cz. twarz Jasona oblano żrącą cieczą, czego efektem był okropny ból, który odczuwał, mimo że był kimś jak nieumarlak z "The Walking Dead" i po prostu nie żył. Twarz przybrała formę niczym rozciągnięta i zastygła plastyczna masa czy facjata jakiegoś gargulca. Myślę, że jakoś zboleję IX-ty rozdział, no bo... Jason ma w końcu trafić do piekła.

"Piątek 13-go VIII" oceniam: 6,5/10

Night_Wing [usunięty]

Finał finałów "Piątku 13-ego" w moim odczuciu, to niegodny postaci tyranicznego, kierującego się pierwotnymi bezwarunkowymi reakcjami Voorheesa, wybryk natury. Slasherem do którego przyzwyczaiła nas powyższa seria, "Piątek 13-go : Jason wraca do piekła" nazwać nie można. Wizerunek potężnej zwalistej sylwetki Jasona bezcześci motyw powrotu okrutnika do życia w innych ciałach, nawet po fatalistycznym nafaszerowaniu Jasona setkami kul z karabinków maszynowych i potężnej eksplozji rozsadzającej jego ciało na setki mięsnych ochłapów. A wszystko to podczas zasadzki FBI, po której oprócz bezkształtnej mielonki i przetrwaniu kilku kawałków jego ciała, czyli wszystkiego co z niego zostało, jakimś cudem ocalało serce Voorheesa. Lecz nabrzmiałej kuli, pełnej żył wypełnionych smolistą ropą, guzków i jałowych wysięków, sercem nazwać tego nie można było. Tylko skwierczącą skazą, szpetotą uwydatniającą całe świadome zło tworzące Jasona. Że potrafiło jako organ jakoś przetrwać, o tym nie wspomnę, bo oczywiście naukowej logiki w tym nie było, ale to przecież... slasher. Zresztą wystarczy spojrzeć na regenerację duszy Jasona – sceny ,,przebudzenia" świadomości Voorheesa w ciele Patologa Sądowego, gdy ten jakby wybrany przez zło z Crystal Lake krążące w Eterze, wgryza się, jak nieumarlak w nadpalone, bladoróżowe pozostałości cielska Jasona. Z ust Patologa wydobywa się zwierzęcy skowyt. To nie miało prawa się stać, lecz jednak, Voorhees powrócił. Liczyła się tylko zemsta na jego krewnych i pełne odrodzenie jego dawnej formy. Świadomość musiał przekazać do przypadkowych ciał, by te pomogły dotrzeć mu do Jessici, z którą łączyły go więzy krwi. ,,Magiczny sztylet", którym zabito Jasona i cała ta paranormalna błazenada Duke'a. Dlaczego tak zakończono ten film, z którego wynika, że Voorhees nawet w ciele dziecka, to czysta zła istota, bez konkretnej fizjonomii – cielesnego gospodarza? Przynajmniej jego dziurkowaną, białą maskę pochłonęły metaliczne szpony Kruegera.



Moja ocena filmu opiera się na całokształcie IX wszystkich filmów z serii "Piątek 13-go". To co zapoczątkowana w 1980r. przez Seana S. Cunninghama antologia wniosła do masowej popkultury podwyższa ostateczną ocenę finałowej  dziewiątej lekko ,,pokurczonej" produkcji, dlatego też wynosić ona będzie: 6/10

Night_Wing [usunięty]

Horror, który powinien być jeden, po swojej kreacji w 1974r., wyszedł poza ten schemat i do 1990 r. doczekał się dwóch sequeli, choć sequelami, tego nazwać nie można. A mowa o "Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną" z 1974r., gdzie nieco więcej uwagi należy poświęcić jej trzeciej części z 1990r. Niestety, finał tej rozciągniętej w czasie trylogii, bo tak można byłob to nazwać, nie był tak brutalny, masakryczny, z kreacją spaczonej ludzkiej psychiki i odpychającego i anormalnego, bestialskiego traktowania człowieka jako żywej osoby, mającej godność i własne prawa. "Teksańska masakra piłą mechaniczną 3" przypomina bardziej film w stylu "Wzgórza mają oczy", z opcją zarzucenia ,,przynęty" na przyszłą zdobycz - czyli ludzkie ,,mięsko" - na które zapoluje niepełnosprawny umysłowo, ale i kontrastowo niezwykle silny Sawyer Junior, i które odpowiednio oporządzi sobie jego rodzinka.
Spoiler
Produkcja kończy się jak zwykle tym, że złoczyńca, który lepiej by został złapany, znów uciekł sprawiedliwości, i znów będzie... zabijał.
[Zamknij]
Z szacunku do serii "Teksańską masakrę piłą mechaniczną 3" ocenię: 7/10.

Night_Wing [usunięty]

"Uśpiony Obóz" z 1983r. niedawno został przeze mnie obejrzany, a właściwie to wczoraj; trudno jest wymazać ten specyficzny film z pamięci, zapomnieć o nim kiedykolwiek. A wszystko przez zakończenie produkcji, które należy do jednych z najdziwniejszych, najlepszych i najbardziej niekonwencjonalnych cliffhangerów w historii horrorów. Mimo iż "Uśpiony Obóz" powstał na fali popularności pierwszych trzech części kultowego ,,slasheru": "Piątek 13-go", to ma on ten swój niewątpliwie wyróżniający go urok, który wzbogaca kilkusekundowe zakończenie filmu - coś, co na dobre zagłębi się w moim umyśle:

Spoiler
Angela to mężczyzna! Stąd jej/jego wstydliwość przed ludźmi i nieśmiałość do... chłopców. To zmienia odbiór filmu, oj zmienia i to w wielu aspektach.



[Zamknij]

LelekPL


A jak tam u Was Halloween i Grobbing?

W tym roku nie by?o 55 filmów, i nawet jednego serialu nie uda?o mi si? obejrze?, ale 31 nadal si? uda?o... Ledwo ledwo, ale si? uda?o. I znowu jestem w wi?kszo?ci zadowolony. Powtórzy?em sobie kilka moich ulubionych klasyków, widzia?em ?wietne nowe Halloween, kolejny klasyk od Hitchcocka, zaskakuj?co dobry film z perspektywy ekranu komputerowego (i drugi taki, absolutnie koszmarny) i doda?em kilka kolejnych filmów Vincenta Price'a do swojej kolekcji.

Oto moja tegoroczna lista:
Scream 9/10*
The Shining 9/10*
Halloween (1978) 9/10*
Trick R Treat 9/10*
Wes Craven's New Nightmare 8/10*
I Confess 8/10
Death Becomes Her 8/10*
Halloween (2018) 8/10
Invasion of the Body Snatchers 8/10*
The Last Man on Earth 8/10
The Guest 8/10*
Searching 8/10
The Crow 7.5/10*
Halloween III: Season of the Witch 7/10*
The Abominable Dr. Phibes 7/10
Hocus Pocus 7/10
Mandy 7/10
The Uninvited 7/10
Blood Fest 7/10
Suspicion 6/10
The Orphanage 6/10*
Tragedy Girls 6/10
Apostle 6/10
Summer of 84 6/10
The First Purge 6/10
The Raven 6/10
Don't Hang Up 6/10
It Came from Outer Space 5/10
April Fool's Day 4/10
Warlock 4/10*
Unfriended: Dark Web 1/10

* - powtórka

Night_Wing [usunięty]

A'propos umieszczonej powy?ej listy, sam nied?ugo przygotuj? takowe zestawienie - i dam o tym zna? - na którym podam wszystkie obejrzane przeze mnie w 2018 roku horrory, thrillery, filmy grozy z ró?nymi wariantami, czy horrory Slashery. Zestawienie to uporz?dkuj? od oceny najlepszych do najgorszych produkcji: klasyczne miejsca od 1 do tego ,,n-tego", czyli tego niezbyt wg. mnie udanego. Pomog? sobie w u?o?eniu listy, korzystaj?c z portalu internetowego "Filmweb", na którym ka?d? produkcj? pe?no lub krótkometra?ow?, b?d? serial i inne widowiska oceniam, daj? krótk? opini? i zaznaczam dok?adn? dat? ich obejrzenia... Chronologia przede wszystkim!

Jestem w?ciek?y i pe?nym niek?amanego oburzenia na samego siebie, gdy? w tym roku nie obejrza?em ?adnego z klasyków surowego, arcy-klimatycznego cyklu horroru z postaci? Michaela Myersa w roli g?ównej; cz??? III z 1982r to jakie? wypaczenie, gdy? tak si? zastanawiam, co to w ogóle ,,kurka by?o?", a tego nie zamierzam ogl?da?.

Kilka s?ów odno?nie "Halloween (2018)", na którego musz? i?? do kina, a nie wybacz? sobie, gdy w tym roku moje fanowskie zmys?y nie zaznaj? odrobiny parali?uj?cego ka?d? moleku?? w ciele, strachu, którego zapewne nie zabrak?o w tym?e filmie:

Przy ca?ym procesie produkcyjnym "Halloween (2018)" swój, i to nie ma?y udzia? mia? John Carpenter, którego sylwetki przedstawia? nie trzeba. Carpenter jest ,,Ojcem stwórc?" kultowego, surowego, z niezwykle wkomponowan? atmosfer? napi?cia filmowego, dreszczowca, z 1978r.: "Halloween". W produkcji, która wjedzie na ekrany kin ju? niebawem, s?ynny re?yser odpowiada? za ?cie?k? d?wi?kow?, któr? wyra?nie zmodyfikowano, nadaj?c jej wi?cej g??bi, przed?u?aj?c jej g?ówny muzyczny ton. Zreszt? Carpenter zapewni?, ?e "Halloween (2018)" spe?ni oczekiwania widzów, dodaj?c, ?e robi takie filmy, aby wzbudzi? u ogl?daj?cego strach, przerazi? go.

Obejrzyjcie filmik poni?ej. Na bia?? mask? Michaela Myersa! "Halloween (2018)" - ja musz? to obejrze?!!

https://www.youtube.com/watch?v=_OlUgXN-T84

Johnny Napalm

#72
Najbardziej przerażający film, który zobaczyłem dotychczas w życiu to... Nawet nie wiem, a raczej wiem, bo nie powinienem wymieniać jego tytułu z oczywistego powodu. Przypominam, mówię w temacie o filmach dotyczących produkcji mainstreaming'owych. To film, który funkcjonował w kinach i w miarę dobrze sobie tam hulał. Odchorowałem go dopiero po dwóch miesiącach.

Większość thrillerów a tym bardziej horrorów mnie nie rusza. Tutaj przekroczono jednak pewną granicę. To film z końca 1986 roku. Kurdę, nie będę bawił się w moralistę. Powiem Wam, że chyba najbardziej uderzyła mnie dosłowność tego filmu. Tu zobaczyłem prawdziwe zło. Nie ma tu typków biegających z piłami mechanicznymi czy wbijającymi zęby w mózgi.

W sumie to był chyba pierwszy tak ostry film, który jednak doczekał się premiery w kinach. Nie odpowiadam za decyzje jego oglądania:

Spoiler


[Zamknij]
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...