Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Tenet (2020) reż. Christopher Nolan

Zaczęty przez LelekPL, 22 Maj 2019, 18:43:47

Juby

Tymczasem Warner Bros., na przekór plotkom wypuściło dwa nowe plakaty do filmu, z datą 12 sierpnia / sierpień.


Johnny Napalm

Wydaje mi się, że Nolan wraca do filmu chociaż trochę nawiązującego do kina intelektualnego. Jest to jedyny motyw, który mnie przyciąga do nowej premiery. Jednak nie jest to coś na co czekam w podobny sposób jak kiedyś do Incepcji. Jak się ukaże, to pewnie obejrzę.

Przyznam się Wam, że ostatnie filmy, które zobaczyłem w dniu premiery w Polsce, to był Człowiek ze Stali i Joker.

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

#47
Również nie czekam na Tenet choćby w połowie tak, jak czekałem na Incpecję, bo jest on chyba pierwszym filmem Chrisa, od którego tak bardzo nie bije świeżością. Do tej pory każdy jego projekt był inny, nawet wcześniej wspomniana Dunkierka - która nie ma zbyt dobrej opinii na tym forum - była gatunkiem, po którego Nolan jeszcze nie sięgał. Teraz wraca z kolejnym szpiegowskim filmem sci-fi o grupie panów w garniturach, którzy coś tam coś tam, wchodzenie w sny / cofanie czasu. Z tym, że od Incpecji już od pierwszego zwiastuna biło widowiskowością + film miał niesamowitą obsadę. Tenet w swojej kampanii wygląda jak jego tańsza, mniej ciekawsza wersja. W ogóle się nie zdziwię jeśli to będzie najsłabsze, co do tej pory nakręcił Nolan.

But I've been wrong before.

LelekPL

Pamiętajmy, że Incepcja wychodziła po Mrocznym rycerzu, więc hype był też i przez to zupełnie inny. Tenet wychodzi po Dunkierce, która przynajmniej nas, zawiodła.

Ale rzeczywiście, póki co Tenet wygląda zbyt podobnie do Incepcji i obsada też nie jest tak powalająca. Jednak akurat ten ostatni punkt daje mi nadzieje. Bo jednak na coś te olbrzymie pieniądze musieli wydać, a Nolan raczej nie wydaje pieniędzy bezpodstawnie. Jeśli nie poszły głównie na obsadę to mam nadzieję, że widowisko będzie przednie i większości nie pokazali nam w zwiastunach.

Bo to co pokazali raczej robi małe wrażenie. Technika kręcenia części aktorów poruszających się normalnie, a części poruszających się do tyłu, a potem cofanie nagrania jest stara jak świat, więc nie ma tu efektu wow jak dla mnie. Money shot z samolotem póki co wypada raczej jak "ok, to wszystko?", bo po prostu wysadzają samolot wjeżdżający w hangar. Nie widać tam żadnych popisów kaskaderskich, ani nic. Ok, wysadzili sobie samolot.

Zdjęcia i lokacje też nie są zbyt porywające. Indie, jakaś stara autostrada w Estonii, opuszczone tory kolejowe, które wyglądają jak lokacja słabego niezależnego filmu studenckiego i dlatego też film wydaje się tani póki co, bo kojarzymy te kraje i lokacje raczej z filmami akcji z Seagalem czy Van Dammem Straight to Video.

Mimo wszystko jestem przekonany, że film będzie znacznie lepszy niż to co widzimy na zwiastunach. Nolan ma moje zaufanie, bo poza Dunkierką nie zrobił nic, co by mnie zawiodło, a i z tamtym filmem jestem przecież w olbrzymiej mniejszości, biorąc pod uwagę wszystkie recenzje i nagrody.

Juby

Czas trwania filmu to podobno 150 minut.

Nie wiem jak sytuacja z wirusem w USA, ale pojawia się coraz więcej plakatów filmu (w tym polski), który również potwierdza datę premiery 12 sierpnia.



Trzymam kciuki, żeby to już się nie zmieniło. Tęsknie za kinem i zaczynam poważnie obawiać się o branżę przy tak długo zamkniętych placówkach na całym świecie.

LelekPL

Raczej będzie przeniesiony, bo przypadki rosną w USA. Ale jest promyk nadziei na szczepionkę i to bardzo szybko.

W Wielkiej Brytanii mogą ją mieć nawet we wrześniu. Jeśli zadziała to dla reszty świata powinno szybko się wyprodukować, może nawet październik/listopad.

Juby

Kina mogą nie wytrzymać takiej przerwy. :/ Wiem, że mogę sobie jedynie gadać jako osoba, która nic na tym nie traci, ale dla ocalenia kin / przetarcia szlaków, na miejscu WB poświęciłbym film Nolana, byleby rozkręcić powrót widzów przed srebrny ekran.

A tutaj słówko o tym, ile Tenet musi zarobić z kas kin, aby zacząć przynosić zysk.
https://www.indiewire.com/2020/07/tenet-release-many-bad-options-this-one-is-best-1234573136/

Ten budżet to dla mnie jeden wielki WTF? Potrafię zrozumieć, że zwiastuny nie pokazały jeszcze tego, co tygrysy lubią najbardziej i tak naprawdę film jest masywny, rzeczywiście mogł kosztować ponad $200 milionów, ale na co oni wydali $175-195 mln na marketing? Przecież na najgłośniej reklamowane produkcje ostatnich lat, takie jak filmy MCU (Avengers 3 i 4, dwa ostatnie Spider-Many), Disney/Sony wydawało po max. $140-160 mln! A Tenet nie miało chyba żadnych spotów, do końca czerwca opublikowano zaledwie JEDEN plakat do filmu, nie musiano go zmieniać, bo nie miał zawartej konkretnej daty premiery tylko "summer 2020", lub "coming soon", filmu nie reklamowano w innych mediach ze względu na niepewność kiedy trafi do kin. :P

LelekPL

Też uważam, że powinni go poświęcić. Był nawet list wydany do producentów, w którym proszono o chociaż wypuszczenie nowych hollywoodzkich filmów w krajach, gdzie pandemia została w miarę opanowana, aby ratować chociaż tamtejsze kina. I domyślam się, że Nolan pewnie by na to poszedł - to jest chyba największy proponent wydarzenia kinowego wśród obecnych reżyserów. Niestety studia się nie zgodzą ze względu na brak możliwości pokazywania filmu w Kaliforni, Nowym Jorku i Chinach. Już nawet nie chodzi o całe Stany, ale bez tych trzech głównych punktów pewnie nie da rady, a nie zapowiada się, żeby to się udało w sierpniu.

Umówmy się, bez amerykańskich filmów kina na całym świecie sobie nie poradzą. Tak się uzależniliśmy od amerykańskiej fabryki snów i nie bez powodu oczywiście. Helios robi teraz fajną sprawę z tymi filmowymi klasykami, Multikino ma też Imperium kontratakuje, ale bez nowości długo nie pociągną. Każde studio powinno poświęcić ze dwa swoje filmy, żeby ratować kina w miejscach gdzie to jest obecnie możliwe. Nie tylko Tenet powinien zostać poświęcony. Może Czarna Wdowa, Mulan, Candyman, Top Gun, Bond. Coś co przyciągnie większą grupę ludzi znowu do kina.

Juby

Ale sam artykuł bardzo dobry i fajnie punktuje, że Tenet to też "tylko film" i może lepiej starać się ratować kina mniejszymi, mniej ryzykownymi projektami, jak trzecia Obecność, a widowisko Nolana po prostu przenieść na datę, w której wszystkie kina (które przetrwają ten trudny czas) będą już otwarte.

LelekPL

Trzecia Obecność kin nie uratuje, ani żaden inny "średniak" albo mały film niezależny, więc wypuszczenie takiego filmu, aby "ratować kina" mija się z celem. To tak jakby liczyć, że ten nowy film z Russellem Crowe coś pomoże :P To musi być coś dużego. Tylko, że nie wiadomo kiedy będzie możliwość wypuszczenia, więc póki co mają dobrą strategię. Jeśli chcą być pierwsi to niech powoli przekładają tak, aż to będzie możliwe, a nie od razu o rok.

Juby

Ale Obecność to nie "średniak", te filmy póki co zarabiały bardzo dobre pieniądze (poprzednie części z palcem w nosie przebiły $100 mln w USA, spin-offy też) przy małych budżetach. Jeśli część trzecia również nie kosztowała zbyt wiele, mogliby nią przetrzeć szlaki, nie obawiając się takich strat, jakie mogą ponieść na Tenet. Nie mówię, że to będzie hit, który uratuje kina, ale na pewno by im pomógł przetrzymać ten trudny okres.

LelekPL

Nie ma żadnego buzzu wokół tego filmu, poprzedni sequel i spin offy pogrzebały ten film. Trzecia Obecność jest w tej chwili co najwyżej średniakiem. To, że na siebie zarobi jest nieistotne, jeśli mówimy o ratowaniu kin. Dwa zupełnie inne tematy. Bo oczywiście, że jak kosztuje 5 czy ileś milionów to z te 50 uzbiera. Ale to żadne pieniądze przy kosztach utrzymania i taki film nie przekona nikogo, kto jest niepewny jeśli chodzi o powrót do kina. Bezsensowna zagrywka.

Leon Kennedy

Dwójka niczego nie pogrzebała. To bardzo dobry horror i naprawdę udany sequel. Spin offy również dawały radę. Nie licząc Zakonnicy, oczywiście. Tak czy siak, to bardzo lubiana seria i mogłaby trochę rozruszać kina.

Johnny Napalm

Kurczę, dziwna sprawa z tymi kinami. Te małe, przy miejskich domach kultury, są pozamykane – przez najgorszego prezydenta w dziejach Warszawy  ;D . Prywatne takie jak kino Muranów – i to puszczające wydawałoby się niszowe produkcje – pęka w szwach. No kurdebele, ostatnio na filmie w ramach cyklu o wielkich artystach nie było miejsca żeby usiąść.

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

Dwie rzeczy związane z filmem. Jeden to śmieszny meme: https://www.reddit.com/r/tenet/comments/hso72d/do_not_go_gentle/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

A drugi to film Patricka Willemsa o jakości zdjęć w filmach Nolana. Polecam