Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Joker

Zaczęty przez Arkard, 13 Marzec 2008, 20:11:07

Rado

Z tego co ja wiem, to wydawnictwa przestały brać CCA pod uwagę i wprowadziły swoje własnie ograniczenia lub oznaczenia typu "suggested for mature readers" lub jakieś imprinty typu np. Marvel MAXX, które z marszu były dla dorosłych. CCA nie było (lub przestało być) jakimś prawem narzuconym przez bogów, do którego każdy musiał się stosować. Z tego co rozumiem, to było coś w rodzaju zewnętrznego organu, do którego zwracały się wydawnictwa z prośbą o ocenę komiksów. Wszyscy po prostu zrezygnowali z usług tegoż. Mam nadzieję, że dobrze pamiętam, bo czytałem o tym już dość dwano.

Johnny Napalm

Pamiętam, że Comic Code Authority to dosyć stara sprawa była, chyba z lat 50-tych. No i kiedyś ich autoryzacja była przymusowa dla komiksów skierowanych do dzieci i młodzieży. Nawet w latach 80-tych surowo zwracali uwagę na treść. Kiedyś chyba Frank Miller mówił o jakimś swoim problemie z nimi.

Dobra, teraz nie znajdę numeracji oryginalnych Batmanów z The Killing Joke – no i kurdebele mi Batcave podpadło, że nie można tego tak łatwo znaleźć, niby klasyka, a informacji trudno odszukać. Rado, też nie umieściłeś w swoim artykule o Zabójczych Żartach danych w stopce o oryginałach. Heh, taki mały zarzut – ale do meritum, tam chyba pojawia się mały, bo mały ale jednak cycek. A wtedy to chyba było ważne dla dopuszczenia do druku komiksu? Jak to przeszło, może ktoś zna odpowiedź?

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Rado

O jaką dokładnie numerację "Killing Joke" pytasz? ZŻ wyszedł jako one-shot. Mimo swojej objętości przypominającej zwykłe wydanie zeszytowe, to nie był "normalny" numer seryjny.

Johnny Napalm

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o znalezienie stopki redakcyjnej, gdzie bym znalazł informacje w którym konkretnie miesiącu i roku został wydany TKJ. Dopiero jak doszedłem do debiutu w Detective Comics #587 Corrosive Mana to dowiedziałem się, że Zabójczy Żart był wydany w marcu 1989 roku. Swoją drogą, miały rozmach skurczybyki z TM-Semic skoro tak szybko wydały go w Polsce.

THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Juby

W marcu 1989? A to ciekawe, Tim Burton i Sam Hamm musięli mieć w takim razie wgląd w ten komiks wcześniej, skoro wzorowali się na nim przy pierwszym Batmanie, którego zdjęcia zakończyły się 12 stycznia 1989.

Johnny Napalm

Brakuje mi właśnie pełnej pewności, że to był marzec w 100% Niby jest info o tym w DC#587, ale czy może ktoś to jeszcze potwierdzić?

Cytat: Juby w 12 Czerwiec  2020, 08:04:53W marcu 1989? A to ciekawe, Tim Burton i Sam Hamm musięli mieć w takim razie wgląd w ten komiks wcześniej, skoro wzorowali się na nim przy pierwszym Batmanie, którego zdjęcia zakończyły się 12 stycznia 1989.

A dlaczego musieli mieć wgląd w ten komiks i czym przejawiało się to wzorowanie na nim podczas pracy nad filmem? Ok, we współczesnych wersjach TKJ Burton wymieniał ten komiks jako jeden ze swoich ulubionych ze świata Batmana. Jest tu jednak inny origin Jokera, a nawiązań jakoś nie zauważyłem.
Wgląd mogli mieć, bo przecież Bolland tak długo tworzył ten komiks, że wkurzył i Moore'a jak i same władzę DC, które zabroniły mu pokolorowania go po swojemu.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Rado

Killing Joke wyszedł w 1988, a nie w 1989 roku. Niektóre źródła podają różne miesiące, ale te zawsze 88 rok.

Johnny Napalm

Mam trzy wydania TKJ, ale nie mogę do nich dotrzeć, bo są spakowane na czas remontu. W wydaniu Tm-Semic na pewno nie ma żadnej informacji, bo wtedy ich nie podawali. W wydaniach twardookładkowych, po angielsku i po polsku, z pewnością musi być jakaś informacja. Teraz tylko nie mogę tego sprawdzić.

Zasugerowałem się DC o numerze 587, gdzie jest taka oto reklama:



DC #587 był wydany w czerwcu 1988 roku.

Może to reklama jakiejś ulepszonej wersji, która miała się ukazać dopiero w następnym roku? Szkoda naprawdę, że chwilowo nie mam jak przeczytać we własnych albumach, kiedy wyszedł oryginał. Nie to, że nie dowierzam Tobie, Rado. Może sam komiks powstał w 1988 roku, ale kiedy trafił na rynek? Bolland w tych rozszerzonych współczesnych wydaniach mówił chyba coś o roku swoich prac nad tym albumem.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Q

DC #587 ma na okładce czerwiec 1988, ale do sprzedaży trafił 8 marca.

Co do TKJ, to najczęściej podawaną datą trafienia do sprzedaży  jest 29 marca 1988.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Juby

Czyli jednak na ponad pół roku przed wejściem na plan pierwszego Batmana Burtona. :)

Johnny Napalm

Dzięki za informację. Nie wiedziałem, że wtedy też były stosowane te praktyki z wypuszczaniem komiksów z datą wyprzedzającą faktyczny czas.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

Q

Daty okładkowe na komiksach różnią się od dat fizycznych premier w sklepach, gdyż służyły one głównie sprzedawcom, by wiedzieli, kiedy zwrócić niesprzedane egzemplarze.

Takie pokręcone oznaczenie stosowano też w UK i Kanadzie.

Dopiero w ostatnich latach zrezygnowano z umieszcznie dat na okładkach komiksach.

What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Juby

Cover arty Jasona Faboka do Three Jokers, które zadebiutuje 25 sierpnia.


LelekPL

O proszę, jest śmiejąca się ryba :D

Johnny Napalm

Ryba będzie legendarna, niestety trzeba się z tym już pogodzić.  ;)

Naprawdę porządna robota Jasona Faboka. Czy tylko ja tu widzę naprawdę olbrzymie wzorowanie się na stylu Briana Bollanda? W sumie to nie zarzut, bo bardzo miło zobaczyć coś zrobionego w temacie Batmana prawie, że przez niego, tylko innymi rękami.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...