Forum BatCave

Inne => Inne filmy i seriale => Wątek zaczęty przez: w 01 styczeń 1970, 01:00:00

Ankieta
Pytanie: Który film o Indianie Jonesie był najlepszy?
Opcja 1: Poszukiwacze zaginionej Arki głosy: 6
Opcja 2: Świątynia Zagłady głosy: 0
Opcja 3: Ostatnia krucjata głosy: 7
Opcja 4: Królestwo Kryształowej Czaszki głosy: 1
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 19 sierpień 2009, 15:04:09
(http://img341.imageshack.us/img341/9738/ijlogo.png)
Czyli kultowa seria filmów z Harrisonem Fordem w jego najsłynniejszej roli. Pierwsza część cyklu jest dla mnie ikoną kina przygodowego, zaś całą serię uważam za "przyrodniego brata" Gwiezdnych wojen (może ze względu na łączące je osoby Lucasa i Forda). Lubię wracać do przygód Indiana Jonesa głównie ze względu na masę poczucia humoru, fantastyczne przygody, oraz niepowtarzalny klimat tych opowieści. Oto moja aktualna opinia o każdym filmie serii...Poszukiwacze zaginionej Arki
  RAIDERS OF THE LOST ARK
(http://terminator.pl/grafa/filmy/5na6.png)
(http://www.empireonline.com/images/features/500/thumbnails/2.jpg)

Jeden z najlepszych filmów przygodowych jaki kiedykolwiek oglądałem. Ciekawa fabuła, barwne postacie (z głównym bohaterem na czele), niestarzejące się wykonanie techniczne (efekty specjalne, udźwiękowienie, genialna muzyka Johna Williamsa, scenografia, kostiumy), fantastyczne sekwencje akcji, a także dawka humoru jakiej nie oferowały żadne filmy wcześniej. Steven Spielberg i George Lucas w latach 70-tych rozpoczęli erę blockbusterów, tak zwanego kina nowej przygody. Może było one proste i trochę tandetne, ale w moich oczach nigdy się nie zestarzeją. Jedyne rzeczy jakie nie podobają mi się w Poszukiwaczach zaginionej Arki to kilka dziur w scenariuszu (czyli już legendarne pytanie, jak główny bohater dostał się niezauważony na pokład okrętu podwodnego?) oraz mało wyrazisty finał, w którym Indiana Jones nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Jednak urok Harrisona Forda, karykaturalni naziści, i najfajniejsza z serii dziewczyna głównego bohatera pozwalają zapomnieć o wszystkich niedoskonałościach, dlatego też trochę naciągam mu ocenę. Poszukiwacze zaginionej Arki to niezaprzeczalnie klasyka kina i jeden z moich ulubionych filmów lat osiemdziesiątych.
Ocena: 9-/10Indiana Jones i Świątynia Zagłady
  INDIANA JONES AND THE TEMPLE OF DOOM
(http://terminator.pl/grafa/filmy/4na6.png)
(http://img856.imageshack.us/img856/2815/ijattod.png)

Drugi epizod opowiadający o przygodach najsłynniejszego w świecie archeologa nigdy mi się nie podobał. Świątynia Zagłady nie jest złym filmem, ale na pewno nie najlepszą kontynuacją. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że to nie jest sequel tylko prequel (akcja filmu toczy się rok przed Poszukiwaczami zaginionej Arki) w dodatku przeczący poniekąd oryginałowi (Indi w rozmowie z Marcusem w pierwszej części twierdzi, że nie wierzy w zjawiska paranormalne, a rok wcześniej widział jak jakiś szaman wyjmuje gołą ręką serce z człowieka, który nie umiera?). Właściwie to poza ekipą tworzącą Świątynię Zagłady, łączy ją z poprzednikiem tylko postać głównego bohatera. Historia także nie jest tak ciekawa jak poprzednio, bo fabuła została oparta na niewykorzystanych pomysłach ze scenariusza pierwszego filmu (np. pościg kolejką). Zmiana przeciwników z nazistów też nie wyszła filmowi na dobre, nowa dziewczyna bohatera jest irytująca, ale nie tak jak jego nieletni pomocnik Short Round. Jednak po czasie zacząłem bardziej doceniać ten film. Spielberg stworzył bowiem kolejną barwną przygodę, z masą humoru, emocjonującą akcją, i znakomitymi efektami specjalnymi, na której można miło spędzić dwie godziny. Dlatego wystawiam mu baaardzo naciąganą siódemkę.
Ocena: 7-/10Indiana Jones i ostatnia krucjata
  INDIANA JONES AND THE LAST CRUSADE
(http://terminator.pl/grafa/filmy/5na6.png)
(http://1.fwcdn.pl/ph/12/13/1213/213240.1.jpg)

Po średnio udanej części drugiej, Steven Spielberg powrócił do postaci Indiany Jonesa w sposób w jaki należało. Wrócił klimat Poszukiwaczy zaginionej Arki, wrócili naziści w postaci czarnych charakterów, pustynne scenerie, postaci Marcusa i Salah (choć te akurat trochę niepotrzebnie), a takie elementy jak powalająca muzyka, efekty specjalne, czy poczucie humoru zdecydowanie przebiły poprzednie dwa filmy. Do tego dochodzą najlepsze akcje, w końcu finał na jaki zasługiwała historia o Indianie Jonesie, a także Sean Connery, który nie tylko podnosi poziom aktorstwa ale jest także odpowiedzialny za dużą część humoru w filmie. Ostatnia krucjata to najczęściej oglądana przeze mnie część serii i zawsze trudno było mi ocenić czy przebija ona Poszukiwaczy zaginionej Arki. Jednak po ostatnim seansie muszę przyznać, że to trzeci epizod przygód nieokrzesanego poszukiwaczy skarbów ogląda mi się najlepiej (teraz żałuję, że zakładając ten temat zagłosowałem inaczej). Film nie powiela błędów z oryginału, ani nie zawiera nowych (jedyne elementy, w których z nim przegrywa to tępo przebiegu akcji i słabsza postać kobieca). To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów przygodowych jaki miałem przyjemność oglądać.
Ocena: 9/10Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
  INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL
(http://terminator.pl/grafa/filmy/3na6.png)
(http://1.fwcdn.pl/ph/33/92/33392/135565.1.jpg)

Chyba jest ze mną coś nie tak, bo oglądałem Indianę Jonesa i Królestwo Kryształowej Czaszki już trzeci raz i nadal uważam go za przyzwoite kino. Oczywiście rozumiem skąd wzięła się wielka fala krytyki, która zalała internetowe fora na temat tego filmu. Główny bohater wychodzi cało z wybuchu atomowego dzięki schowaniu się w lodówce, jego syn to ciągle czeszący się pacan, komuniści z panią Iriną Spalko na czele to słabsi od nazistów wrogowie głównego bohatera, no i właściwie cały film sypie się od momentu, w którym Indi dowiaduje się, że ma syna (idiotyczny pościg w dżungli, walka szpadami na samochodach, Shia-Tarzan - i wszystko to przeładowane sztucznymi efektami komputerowymi). W dodatku zmieniono nieco gatunek filmu z lekko zahaczającego o fantasy na sci-fi (głupi wątek z kosmitami i jego konkluzja). Jednak jest to jeden z lepszych filmów przygodowych ostatnich lat, a Spielberg dobrze kontynuował klimat serii (bliżej tej części do oryginału niż Świątyni Zagłady). Nie mogę też zapomnieć o dobrej muzyce Williamsa i świetnych zdjęciach Kamińskiego. Ze względu na humor i Harrisona Forda, który świetnie się trzyma (w ogóle nie odczuwam, że Indi jest 19 lat starszy niż w poprzedniej części) seans oceniam pozytywnie.
Ocena: 5/10
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w 19 sierpień 2009, 15:24:56
Pierwszy film jest świetny, tylko końcówka jak dla mnie jest słaba (Indy ni ema w niej w sumie wpływu na wydarzenia i nic do roboty) 9/10

Drugi film najsłabszy z trylogii, zdecydowanie ustępuje tak jedynce jak i trójce, warto obejrzeć dla niesamowitch jak na tamte lata efektów specjalnych (sekwencja z kolejką) ale zasadniczo jest średnio - 5/10

Krucjata z kolei jest jak dla mnie najlepszą częścią tej serii, lepsza niż jedynka, dużo lepsza niż dwójka - ideał kina przygodowego - 10/10

Co do czwartego filmu to szkoda słów by komentować to co Lucas i Spilberg zrobili z Indianą. Dla mnie ten film nie istnieje. Durna fabuła w której Indy tak naprawde mniej więcej o połowy filmu mógłby zniknąc i nic by się nie zmieniło, film wypchany po brzegi walącymi po oczach swą sztucznością efektami, nawet dialogi kręcone na bluescreenie - wszystko to razem woła o pomstę do nieba. Ciesze się że nie wydałem na tego gniota ani grosza, zwłąszcza że oglądając o niemal przyspiałem przed telewizorem. Dno.  2/10 z sentymentu do Indy'ego :P

CytujNo i sam 'przedmiot szukany' jest gorszy od tego w Poszukiwaczach, co nie ulega wątpliwości.

Owszem, ulega.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Kadaver w 19 sierpień 2009, 15:31:02
Nazwanie Indiany Jonesa bratem Star Wars mnie nie przekonuje, prędzej Star Trek uznałbym za brata. 
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: El Cornetto w 19 sierpień 2009, 15:43:53
Akurat Star Trek to ma tyle wspólnego ze Star Wars co nic poza faktem ze się dzieje w kosmosie :]

A o IJu napiszę później.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Kadaver w 19 sierpień 2009, 15:54:02
Wspólne cechy Star Wars i Star Trek:akcja w kosmosie,pojedynki statków kosmicznych,obce rasy,obce planety,wątki mistyczne/metafizyczne,roboty,pistolety laserowe,klony.
A co wspólnego ma Star Wars i Indiana Jones(poza tym,że tu i tu występuje Harrison Ford,w ten sposób można to też skojarzyć z Blade Runner)?
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Filer w 19 sierpień 2009, 15:56:34
IJ to całkowity kult. Nie ma dla mnie bardziej kultowej serii aniżeli przygody doktora Jonesa. Kawał mojego dzieciństwa, kawał mojego życia.

Poszukiwacze - 9/10. Każda legenda ma swój początek. Wspaniałe kino przygodowe.

Świątynia Zagłady - 4/10. Sequel-prequel na odwal się. Fabuła na 30 minut wypełniona pomysłami niewykorzystanymi w jedynce.

Ostatnia Krucjata - 10/10. jeśli powstał lepszy film stricte rozrywkowy, to mi go pokażcie... i tak wam nie uwierzę :).

Królestwo - 7/10. Jest głupio, bywa żenująco, efekty nie dają rady. Ok. Macie racje, ale...  przygoda trwa! :).
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: El Cornetto w 19 sierpień 2009, 16:23:10
Cytujjeśli powstał lepszy film stricte rozrywkowy, to mi go pokażcie... i tak wam nie uwierzę
Poszukiwacze, Back To The Future i Serenity :] - no i Pan i Władca na Krańcu Świata, chociaż to przegrywa ze względu na znikomy współczynnik kultu i kultowości wszelakiej :P

CytujKrólestwo - 7/10. Jest głupio, bywa żenująco, efekty nie dają rady. Ok. Macie racje, ale...  przygoda trwa!
Jaka przygoda? Że niby to bezcelowe ganianie się po amazońskich autostradach nazywasz przygodą?
Prawda jest taka, ze to jest dopiero film na odczep. Nie odmawiam tego Świątyni, która jest fajna bo jest stara, ale Królestwo to istny gwałt na tym co uwielbiałem w Indym.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: B2Ka w 19 sierpień 2009, 18:57:28
Juby, krótkie spostrzeżenie - to jest forum o BATMANIE. Jak chcesz pogadać o filmach to od tego jest FILMWEB,  STOPKLATKA albo KMF. Dziękuję za uwagę.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Filer w 19 sierpień 2009, 19:05:23
ale to dział Inne filmy i seriale, prawda? Co ma się w nim mieścić? ... Nic?
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 19 sierpień 2009, 19:18:49
Cytat: B2Ka w 19 sierpień  2009, 18:57:28
Juby, krótkie spostrzeżenie - to jest forum o BATMANIE. Jak chcesz pogadać o filmach to od tego jest FILMWEB,  STOPKLATKA albo KMF. Dziękuję za uwagę.

Poproś najlepiej administratorów, aby usunęli całe "inne" z forum bo jest tam kupa rzeczy nie o Batmanie. :P

Na forum BC jest wątek o Dragon Ballu... A ja w necie mogę ci znaleźć inne forum, a właściwie to z osiem innych, a jakoś nikt się nie czepia tego wątku.

PS: Dzięki Filer za obronę. ;D

PS2: Widzę, że dużo osób woli bardziej część trzecią od oryginału. :o

Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w 19 sierpień 2009, 20:27:47
Cytat: B2Ka w 19 sierpień  2009, 18:57:28
Juby, krótkie spostrzeżenie - to jest forum o BATMANIE. Jak chcesz pogadać o filmach to od tego jest FILMWEB,  STOPKLATKA albo KMF. Dziękuję za uwagę.

Może lepiej nic nie pisz, jak masz pisać takie posty?
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 20 sierpień 2009, 09:05:16
Trochę mnie zdziwiło to, że na razie większość osób, która się wypowiedziała, uważa za najlepszą część serii Ostatnią krucjatę. Więc postanowiłem rozpocząć ankietę, aby przekonać się, która część jest bardziej lubiana na forum BC. Swój głos już oddałem ;D
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Maxie Zeus w 20 sierpień 2009, 09:43:06
Mój głos również oddaję na Krucjatę...

BTW:
Poszukiwacze - 8/10. Ten film potwierdza regułę, że niezależnie od okresu (czy to era efektów specjalnych XXIw, czy starsze kino lat '70) można zrobić film, który nigdy się znudzi..

Świątynia Zagłady - -4/10. Słaby scenariusz, i brak jakiegoś uniwersalnego artefaktu, którego poszukiwałby Indy.

Ostatnia Krucjata - 9/10. Nie ma to jak porządne kino akcji z lat '80.. Ten film wraz z pierwszą częścią to klasyka. Na plus idzie również wprowadzenie tatuśka Henry'ego Seniora..

Królestwo - 6/10 - czuć klimat pierwowzoru (mimo zmiany wroga na Sowietów), jednak oglądając scenę pościgu przez dżunglę, nie wiedziałem czy mam płakać, czy się śmiać.
Co do wplątania w to kosmitów.. mi to zbytnio nie przeszkadza. Wcześniejsze filmy również były oparte na legendach, w sczególności chrześcijańskich.. Tym razem mamy odniesienie do incydentu z Roswell i tezy, że extraterrestriale pomogli budować starożytne światynie... Tak więc na ten element fabuły przymykam oko, mimo iż odlatujący spodek również wg. mnie wygląda strasznie tandetnie.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: El Cornetto w 20 sierpień 2009, 12:54:22
Cytujczuć klimat pierwowzoru (mimo zmiany wroga na Sowietów)
WTF?!
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Kadaver w 23 sierpień 2009, 17:43:19
Wg Imdb piąta część jest zaplanowana na 2012.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: LelekPL w 23 sierpień 2009, 20:58:21
Indiana Jones to też jedna z moich ulubionych serii... jednak głównie za część pierwszą, która jest absolutnie wybitna jeśli chodzi o kino rozrywkowe. Jest akcja, śmiech, artefakty, naziści i Han Solo w kapeluszu i z biczem. Wszystko czego się zapragnie w idealnych proporcjach. Pozostałe części jednak gdzieś tracą albo ten styl, albo zmieniają proporcje:
Raiders of the Lost Ark - 10/10 Film praktycznie nie ma słabych punktów. Plus jest ponadczasowy, mogę go oglądać na okrągło i zawsze będzie równie emocjonujący. Podobnie mam z Powrotem do Przyszłości, ale jest to doprawdy bardzo wąska grupa filmów.
Temple of Doom - znaczący spadek formy, tym bardziej, że słabo wpisuje się w świat Jonesa i chronologie. Dziewczyna słabsza, artefakt gorszy, przeciwnik też, brak nazisów, został tylko Han Solo z biczem i kapeluszem. Jednak i on otrzymał zmore każdego bohatera - pomocnika. Na szczęście "Short round" może irytujący jest, ale przynajmniej bywa sympatyczny i da się go w miarę lubić. No i pomimo, że film zrobił tyle błędów w porównaniu do poprzedniej części to sam Harrison Ford jest znowu fantastyczny. 7/10
Last Crusade - tu już nastąpił powrót do korzeni, jednak jest taki trochę na siłę: żarty są na siłę, artefakt i naziści (chociaż ci są zawsze dobrzy jako wrogowie). Proporcje się trochę pomieszały, i film nie ma tego tępa co jedynka. Trochę wadzi postać ojca, który miał być świetnym pomysłem z racji roli Connerego ale nie wypalił. No i motyw z rycerzem jest straszliwie słaby. Jednak to co dwójka zrobiła źle, ten film starał się poprawić i za to 7,5/10
Kingdom of Crisal Skull - totalny zawód. Niestety też nie poprawił błędów poprzedników, ba, jeszcze je pogłębił. Shia był w miarę dobry jako syn Jonesa ale zupełnie niepotrzbny. Harrison wyglądał bardzo dobrze i gdyby zostawić go samego może część magii jedynki by wróciła. Pomysł z El Dorado był dobry, jednak cała ta kryształowa czaszka już nie... i to co się z nią wiąże tym bardziej. Rosjanie też już nie tak fajni jak naziści, chociaż muszę przyznać że Cate była jednym z nielicznych pozytywnych aspektów filmu. Miło było też zobaczyć Marion i zamknięcie klamrą pary wątków, ale ponownie nie udało się wskrzesić magii jedynki. Akcja i humor na bardzo niskim poziomie - pierwsza przesadzona (lodówka i bomba atomowa nie idą dobrze w parze), a druga dla dzieci poniżej lat 10ciu. Film dostaje ode mnie marne 4/10, choć i tak zawyżone Fordem.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: JaRo II w 30 październik 2010, 11:56:23
 Jakoś nigdy nie zachwycałem się tą serią, sama postać Indiany jest bardzo ciekawa, ale filmy moim zdaniem to typowe przeciętniaki, mocno przereklamowane. To jest niby kino przygodowe, a tak naprawdę przygód jest niewiele, akcja sennie porusza się do przodu... nie tego oczekiwałem po rzekomo takich klasykach, ale po kolei...

"Poszukiwacze zaginionej arki"
- średni film, mało przygód, dosyć senna narracja, rozczarowałem się, sądziłem, że fabuła będzie ciekawsza. Do tego dochodzą nieciekawi przeciwnicy i finał pozbawiony większych emocji. W tej części występuje mój ulubiony wróg Jonesa- gość w czarnym płaszczu, prawdziwy "czarny charakter", szkoda tylko, że jego rola jest ograniczona, a pałeczkę przejmuje jakiś bezbarwny rywal Indiany.
 Moja ocena: 6/ 12.

"Indiana Jones i Świątynia Zagłady"
- zaczyna się nawet ciekawie... i później jest tylko gorzej. Najgorsza część serii, nudna, przygody również ograniczone, w sumie wszystko toczy się w tej świątyni. Fabuła mało wciągająca, przeciwnik denerwujący. W ogóle nie przekonał mnie artefakt, którego Indy szukał. Na plus poczucie humoru (które trzyma poziom w każdej części) i dziewczyna Jonesa.
  Moja ocena: 5/ 12.

"Indiana Jones i ostatnia krucjata"
- ten film nie jest jakąś rewelacją, ale zdecydowanie jest moją ulubioną częścią tej serii (na niego też oddałem swój głos w ankiecie). Bardzo dobry pomysł z wprowadzeniem ojca Indiany (ich relacje są świetne, mnóstwo humoru), wciągająca intryga z poszukiwaniem Świętego Graala, w końcu trochę więcej przygód i poszukiwań, bardzo ciekawy i klimatyczny finał. Najlepsza część, szkoda, że inne nie trzymały podobnego poziomu.
  Moja ocena: 8/ 12.

"Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki"
- nie jestem fanem tej serii, więc czwarta część jakoś mi nie przeszkadza. Trzyma poziom, jest dużo przygód, sporo się dzieje. Denerwowały mnie tylko naiwności scenariusze (jak akcja z lodówką, no to już były jaja) i w sumie... Indy jest trochę przyćmiony przez nawał postaci. O ile w starych częściach to faktycznie Indiana rządził, tak tu już nie jest taki wyrazisty. Końcowa akcja z kosmitami niepotrzebna, trochę przekombinowana. Film dobry, ale też nie jest jakimś wybitnym filmem przygodowym.
  Moja ocena: 7/ 12.

"Indiana Jones und the Staff of Kings"- gra video z 2009 roku
- gra jest całkiem przyjemna, dużo przygód, rozwiązywania zagadek, szukania tajemnych przejść. Brakuje trochę więcej akcji (strzelania), ale i tak wciąga. Grafika dobra, sporo smaczków kierowanych do fanów serii, sama intryga też bardzo ciekawa- poszukujemy laski Mojżesza i wypada nam się pospieszyć, bo naziści też jej szukają. Gra nie jest trudna, nie jest też przesadnie długa.
  Moja ocena: 7/ 12.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Mikoto w 30 październik 2010, 19:22:48
Bardzo lubię tą serię. Ford jak zwykle jest świetny (choć i tak zawsze wolałem Hana Solo niż Indiego ;)).

Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki
Bardzo przyjemny film. W dodatku nawiązuje do ciekawego artefaktu chrześcijańskiego - Arki Przymierza. Nadano temu przedmiotowi niezwykłej, mistycznej otoczki. Minusem jest momentami zbyt duża ilość naiwności w filmie, ale nie przeszkadza to w oglądaniu.
9,5/10

Indiana Jones i Świątynia Zagłady
Zdecydowanie najgorsza część serii. Rzeczywiście początek jest niezły, ale potem jest już gorzej. Minusy: dzieciak (jakoś zawsze postacie dziecięce w filmach działają mi na nerwy), brak nazistów, zamiast mitów chrześcijańskich mamy religię Kali, głupi pomysł z Indim, który staje się zły po wypiciu krwi jakiegoś tam boga, walka tych dwóch dzieciaków.
+5/10

Indiana Jones i Ostatnia Krucjata
Najlepsza część. Świetna postać ojca Indiany, scena z samolotem, spotkanie Jonesa z Hitlerem, powrót do mitów chrześcijańskich, powrót nazistów, cała akcja w świątyni.
10/10
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 04 listopad 2012, 15:58:44
Poszukiwacze zaginionej Arki ponownie zawitali do amerykańskich kin (tym razem w formacie IMAX), całą serię wydano na blu-ray, a TVP postanowiło kolejny raz wyemitować wszystkie przygody Indiany Jonesa w tygodniowych odstępach. Dzięki temu, po trzech latach odświeżyłem sobie każdą część (pierwszy raz w HD) i zaktualizowałem na forum swoje opinię o nich. Wystarczy kliknąć TUTAJ (http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=474.msg25634#msg25634) jeśli ktoś chce je poznać. ;)
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: LelekPL w 04 listopad 2012, 16:45:23
Czyli czy poza tym, że 4ka nie wydawała się aż tak zła coś się zmieniło?
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 04 listopad 2012, 17:12:46
Owszem. Pierwszym trzem filmom podniosłem oceny +1 (choć dwóm pierwszym bardzo naciągnąłem) i teraz trójkę uważam za najlepszy film serii. Poza tym zmieniły się teksty i obrazki przy moich mini-recenzjach. ;)
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: LelekPL w 27 luty 2020, 08:07:51
Jeśli Indiana Jones 5 powstanie (bo nadal w to wątpię), to nie zostanie wyreżyserowany przez Spielberga!!! Zastąpi go James Mangold, reżyser Logana.

Mam nadzieję, że to nie znaczy, że najnowszy Indy ma być mroczniejszy, bardziej refleksyjny i kolejną próbą przerobienia Logana na coś innego. Z Rambo się zdecydowanie nie udało, i nie chcę, żeby próbowali czegoś takiego z Indym.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 27 luty 2020, 08:25:49
Ten piąty Indy "powstaje" w takich bólach, tyle lat, tyle razy mu już przekładano premierę, tyle razy zmieniano scenarysztów (w tym przywrócono jednego zwolnionego), że już dawno powinni dać sobie z nim spokój. Ford jest już za stary na takie przygodówki, a jeśli Spielberg - który nakręcił wszystkie dotyczasowe części - też odpuścił już stanowisko reżysera, to najwyższy czas powiedzieć pas.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: LelekPL w 27 luty 2020, 09:48:19
W ramach ścisłości, ja ogólnie jest ZA powstaniem tego filmu. Chciałbym, żeby Indy odszedł w chwale z dobrym filmem, a nie kryształową czaszką. Może Mangold w tym pomoże, może nie, ale nie zaszkodzi spróbować. I o ile nie podoba mi się pomysł na kolejnego Logana to Mangold zrobił też świetne 3:10 do Yumy, które może wpasować się w ewolucje tej serii według wizji Lucasa. Pierwsze trzy były w naturze pulpowych opowieści przygodowych lat 30-tych, czwarty filmów sci-fi lat 50-tych, a piąty może być w naturze westernów lat 60-tych. Po prostu nie chciałbym kolejnego Logana/Shane'a, bo ten schemat wydaje się zbyt oczywisty.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 27 luty 2020, 11:31:47
Ja też byłem za, ale szczerze mówiąc - za długo z tym zwlekali. :( Ford był wciąż w świetnej formie, gdy kręcili czwórkę w 2007, a nawet w 2014, gdy kręcili Przebudzenie mocy, jeszcze by przeszedł. Teraz Harrison Ford będzie kończył 78 lat i ciężko mi sobie wyobrazić go "w akcji", do jakich przyzwyczaił nas ten bohater.
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Q w 27 luty 2020, 11:53:23
Ford cały czas dobrze się trzyma i sprawdza się jako stary poszukiwacz w filmie "Zew krwi", więc jeśli wejdą na plan w pierwszej połowie tego roku, to Harrison powinien jeszcze dać radę.

Rezygnacja Spielberga to w gruncie rzeczy może okazać się bardzo dobrą decyzję. Kolejny jego "Indianę" byłby porównywany do trzech pierwszych, a z w wiekiem nie jeden reżyser nie może sprostać oczekiwań, ani własnej legendzie.

Mangold kręcąc "Le Mans '66" pokazał, że nie trzyma się jednego tematu, więc nie musi to być powtórka z "Logana", której styl nie pasuje do Indiany Jonesa. Ale całą seria zasługuje na lepsze pożegnanie niż "Kryształowa czaszka".
Tytuł: Odp: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Red Robin w 29 luty 2020, 11:23:12
Ja nadal jestem za tym filmem i czekam z niecierpliwością, myślę że Harrison da rade bez problemu mimo już paru lat na karku!
Dobrze, że nie wpadli na pomysł aby Indiego zagrał jakiś inny, młodszy aktor.
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Q w 10 kwiecień 2021, 12:07:09
Wygląda, że coś ruszyło, bo rozpoczęto casting. Do Harrisona Forda dołączyła Phoebe Waller-Bridge.

https://twitter.com/IndianaJones/status/1380552440123060225

Premiera 29 lipca 2022.
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 11 kwiecień 2021, 10:36:25
Phoebe Waller-Bridge to najbardziej utalentowana kobieta w show-biznesie jaką kojarzę i zdecydowanie jedna z najzabawniejszych. Taki casting bardzo mnie cieszy, choć w powstanie filmu nadal trudno mi uwierzyć. Black Adama właśnie zaczynają kręcić i ma wyznaczoną datę premiery na ten sam dzień, co piąty Indy, który dalej tkwi w fazie "planowania". Podejrzewam, że filmu nie zobaczymy wcześniej, niż w 2023 roku (o ile w ogóle).

Tymczasem kolega zgodził się odsprzedać mi polskie wydanie zbiorcze z wszystkimi czterema filmami o Dr. Jonesie na Blu-ray w super cenie. :) Jak tylko odbiorę (pewnie w tym miesiącu) robię powtórkę, bo nie widziałem ich całych z 8 lat.
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Q w 15 kwiecień 2021, 18:58:51
I kolejny aktor dołączył do obsady - Mads Mikkelsen, ciekawe czy jak zazwyczaj w większych produkcjachprzypadnie mu rola czarnego charakteru, czy jednak jakaś inna.

Szczegółów o fabule nie ujawniono.

Początek zdjęć zaplanowano na lato, a premiera wyznaczona na 29 lipca 2022.

https://deadline.com/2021/04/indiana-jones-5-mads-mikkelsen-joins-harrison-ford-and-phoebe-waller-bridge-in-sequel-1234732751/
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 03 czerwiec 2021, 16:42:49
Wątpiłem czy ten dzień nadejdzie, a jednak. Wczoraj w sieci pojawiły się fotki lokacji, w której już jutro ruszają zdjęcia do piątego Indiana Jonesa. Chyba nadal w to nie wierzę, muszę najpierw zobaczyć zdjęcie Forda z kapeluszu, żeby uwierzyć, że w końcu kręcą kolejną część. :)

EDIT:
Ford już na miejscu. :)
https://www.instagram.com/p/CPY5_LgLyxJ/?utm_source=ig_embed
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Q w 07 czerwiec 2021, 18:47:26
Są i pierwsze zdjęcia z planu. Widać, że będą retrospekcje, bo mamy kaskadera/dublera z maską młodego Forda.

https://twitter.com/Darragh_Scanlon/status/1401718673526726660


A w oczekiwaniu może kogoś zainteresuje dokument ARTE (dostępny online do do 12/07/2021) - https://www.arte.tv/pl/videos/098137-000-A/indiana-jones-i-zaginiona-saga/
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 08 czerwiec 2021, 10:13:16
Cytat: Juby w 03 czerwiec  2021, 16:42:49Chyba nadal w to nie wierzę, muszę najpierw zobaczyć zdjęcie Forda z kapeluszu, żeby uwierzyć, że w końcu kręcą kolejną część. :)

Jest i on! :D

(https://pbs.twimg.com/media/E3TZvPQX0AgnUU5?format=jpg&name=small) (https://pbs.twimg.com/media/E3TkWs2WUAoXpbc?format=jpg&name=900x900) (https://pbs.twimg.com/media/E3UCNRUWUAMFf7i?format=jpg&name=medium)

Znowu się jaram. Jeszcze w tym roku robię powtórkę poprzednich filmów i nadrabiam wszystkie materiały dodatkowe z piątej płyty. James Mangold to solidna firma, liczę na udane zwieńczenie przygód Dr. Jonesa.
Tytuł: Indiana Jones
Wiadomość wysłana przez: Juby w 18 październik 2021, 21:10:32
Data premiery ponownie przełożona. Teraz to 30 czerwca 2023 roku. Jak patrzę na wycieki fotek z planu to zaczynam się martwić, czy Harrison dożyje tej premiery. :-\