Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Książki, przynajmniej pół godziny dziennie, codziennie...

Zaczęty przez EL-Kal, 03 Maj 2009, 13:29:47

Anonimowy Grzybiarz

Startuję z cyklem notek poświęconym literaturze kryminalnej - na pierwszy ogień idą początki, czyli Poe i Dupin:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2014/09/450-historia-zbrodni-cz-1-edgar-allan.html

Shadow of the Bat

Edgar Allan Poe. Coś genialnego. Absolutnie polecam jego twórczość.

Funky



Tim Weaver książkowe objawienie 2014 roku!. Kiedy w Gdyńskiej bibliotece zauważyłem jego książkę pomyślałem że to kolejny autor kryminałów o którym zapomnę ale ku mojemu zaskoczeniu ów pan stał się moim ulubionym autorem obok Raymonda Chandlera!. Debiutancka powieść "Ścigając umarłych" (Weaver szukał wydawcy aż 10 lat) opowiada nam historię Davida Rakera prywatnego detektywa który zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Główny bohater dostaje zlecenie odnalezienia Alexa Towne`a którego zauważyła własna matka, problemem jest to że Alex... zginął w wypadku samochodowym. I na tym skończę wstęp tej książki ;) Dużo akcji, mroku i przemocy (z siłami z którymi miałby problem nawet sam Batman ;) ). Cóż mogę jeszcze napisać? polecam wszystkim którzy kochają dobre thrillery. Druga powieść to "Zanurzyć się w mrok" opowiada o tym jak Raker ma odnaleźć 17 letnią Megan Carver która wyszła ze szkoły i nigdy nie wróciła do domu. Druga powieść trzyma poziom pierwszej, mamy dużo więcej fabuły, więcej tajemniczych miejsc i ludzi którzy mają swoje mroczne sekrety. Książka tak mnie zachwyciła że prawie 500 stron przeczytałem w trzy dni. A teraz czekam na kolejną część przygód Rakera i nie mogę się jej doczekać. Gorąco wszystkim polecam.

Anonimowy Grzybiarz

Weavera sprawdz? jak tylko nadarzy si? okazja.

U mnie natomiast kolejna zajawka tekstu - jedziemy dalej z klasyk?, po Poe i Dupinie czas na Doyle'a i Holmesa!
http://mnichhistorii.blogspot.com/2014/10/453-historia-zbrodni-cz-2-sherlock.html


Funky



Krótko o najnowszej książce (w Polsce) Tima Weavera "Bez Ostrzeżenia"* (tytuł oryginału "Vanished"). Tym razem były dziennikarz i detektyw David Raker ma odnaleźć Sama Wrena który wsiadł po pociągu metra i nigdy nie wrócił. Jest to zdecydowanie najbardziej klimatyczna powieść Weavera gdyż akcja w dużej mierze dzieje się w podziemnych tunelach Londynu. I moim zdaniem jest to najlepsza jego powieść, dużo tajemnic i przez zdecydowaną część powieści błądziłem po omacku. Ale najlepsze jest... to może zostawię dla siebie :). Polecam wszystkim którzy lubią tajemnice, rewelacyjny klimat i morderców (szurniętych zdrowo ;) ).

*Niestety polski tytuł to dla mnie nieporozumienie, dlaczego bawili się w nową nazwę zamiast dać proste "Zniknięcie"?.


The Dream

Przeczyta?em polecan? mi przez Rado ksi??k? ?ukasza Kowalczuka o TM-Semic. By?a to bardzo ciekawa lektura, mimo tego, ?e sporo ju? o tym wydawnictwie wiedzia?em. Zainteresowa? mnie zw?aszcza rozdzia? o pocz?tkach komiksu ameryka?skiego w Polsce. Nie wiedzia?em, ?e przed Semicami ukaza?y si? takie rzeczy jak Elektra albo Flash Gordon - oczywi?cie nie by?o tego wiele ale jednak. Sporo literówek jest niestety w tej ksi??ce, co mo?e troch? przeszkadza?. Czyta si? szybko i przyjemnie.

A jako ?e jest to mój pierwszy post w tym temacie, to powiem krótko o ulubionych ksi??kach. Szczerze powiedziawszy, nie czytam zbyt wiele a moja kolekcja p?yt DVD zajmuje na pó?ce wi?cej miejsca ni? kolekcja powie?ci. Wi?cej czyta?em nim zacz??em studia i do moich ulubionych autorów zaliczali si? Tolkien, Rowling, S. King, Christie, Conan Doyle i C. S. Lewis. Krótko mówi?c, sam mainstream. :D Odk?d studiuj?, jedynymi dobrymi powie?ciami fabularnymi z jakimi si? zapozna?em by?y Odyseje kosmiczne Clarke'a i Atlas chmur Mitchella. Oprócz tego jestem fanem Michaela Gerbera i jego parodii klasyków fantasy a tak?e Ksi?gi bez tytu?u i kontynuacji tej?e napisanych przez tajemniczego Anonima. Czasem czytuj? jakie? Star Warsy ale to bardziej dla poszerzenia wiedzy o uniwersum ni? autentycznej przyjemno?ci. :)
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

Rado

Jeśli Ci mało książek o tematyce komiksowej, to polecam "Niezwykłą historię Marvel Comics". Ta pozycja już tak łatwo nie wchodzi jak wspomniana praca o TM-Semic, niemniej jednak jest równie ciekawa. Książka opowiada o  raczej ciemnej stronie wydawnictwa, o tym, że na łamach komiksów rozgrywano swoje osobiste porachunki i złośliwości, o prawach autorskich i ich przywłaszczaniu itp. Kilka wielkich nazwisk Marvela przedstawionych jest tutaj w dosyć nieprzychylnym świetle, dlatego wydawnictwo nie dało praw autorowi do umieszczenia w swojej pracy żadnych oficjalnych zdjęć, w związku z czym, książka jest ich absolutnie pozbawiona. Jakby co, poniżej link z dobrym rabatem:

http://www.literacka.pl/product_info.php?products_id=272142

A jeśli Cię zainteresował taki Flash Gordon i chciałbyś co nieco się dowiedzieć o  ogólnej historii komiksu (m.in. pierwsze komiksy, style rysownicze, wybitne dzieła i wielcy prekursorzy gatunku w Europie i na świecie), to polecam "Komiks: Świat przerysowany" autorstwa prof. Jerzego Szyłaka. Bardzo dobra lektura.

http://www.literacka.pl/product_info.php?products_id=121435

The Dream

Niezwykłą historię Marvel Comics mam ale tej książki prof. Szylaka już nie. Kiedyś obaczym. Dzięki. ;)
Jak już powiedziałem, bardzo proszę o zwrot moich czerwonych kozaków.

JustMydel

ja kiedyś byłam nastawiona tylko na literaturę Grahama Mastertona - tą z działu HORRORY, a obecnie to różnie czytam, troche  tego co mi polecą znajomi a trochę fantastyki.
Ostatnio czytałam KWIATY NA PODDASZU taki dramat, składa się z 4 części - polecam

Anonimowy Grzybiarz

Warren Ellis znany mi był jako twórca niebanalnych scenariuszy komiksowych, który miał rewolucyjne podejście do superbohaterskich opowieści. Autor runu do Hellblazera doskonale radzi sobie również w estetyce harboiled. John Tallow to kuzyn Marlowe'a i innych twardzieli-detektywów, których wizerunki ukształtowały kolejne powieści i filmy spod znaku noir, pozbawiony jednak tej charakterystycznej dawki cynizmu i popękanego życiorysu. Ellis osadza Wzorzec zbrodni we współczesnym Nowym Jorku, mieście brudnym, zepsutym, gdzie stare indiańskie legendy są wciąż żywe.

O książce "Wzorzec zbrodni" Warrena Ellisa:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2014/12/470-recenzja-wzorzec-zbrodni-warrena.html

Anonimowy Grzybiarz

Zmarł Terry Pratchett, wielki człowiek i wspaniały pisarz.

Anonimowy Grzybiarz

Debiutancki zbiór opowiadań grozy "Wieża" autorstwa Ahsana Ridha Hassana - założyciela serwisu Wydaje.pl - zaserwowało nam wydawnictwo Novae Res. W książce znajdziemy pięć historii z pogranicza grozy i fantastyki.
Recenzja: http://mnichhistorii.blogspot.com/2015/04/491-recenzja-wieza-zbior-opowiadan.html

Funky

Grzybiarzu kiedy przeczytasz coś z Tima Weavera? ;) bo chętnie przeczytałbym recenzję na twoim blogu. A obecnie jestem tuż po przeczytaniu "Ptasznika" Mo Hayder i całkiem niezły kryminał, co prawda dość szybko poznajemy kto jest prawdziwym mordercą ale za to jest to jeden z najbardziej obrzydliwych złoczyńców z jakimi spotkałem się w literaturze.