Aktualności:

"Batman: Długie Halloween" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Batman - przewodnik dla początkujących.

Zaczęty przez deadpool92, 24 Luty 2008, 22:52:57

NeitalMike

Siemka.
Jestem fanką Gacka, ale Uniwersum nie jest mi tak bardzo dobrze znane... Tylko to co z filmów/gier/kreskówek/paru polskich komiksów... Posiadam bardzo dużo komiksów po polsku z wersji pdf i sb je czytam, ale także chciałabym lepiej świat Batmana poznać i zacząć czytać  komiksy z USA.... Jak weszłam w spis komiksów na stronie to zaskoczyła mnie ogromna ilość różnych serii itp.. I chciałam się Was zapytać... od czego zacząć, żeby ta moja przygoda z czytaniem miała ręce i nogi :)

Rado

Być może trochę po chamsku, po prostu zarzucę linkiem bez większych wyjaśnień, ale on jest naprawdę pomocny.

http://www.batcave.com.pl/info/kroniki-bat-uniwersum/poczatek/

LelekPL

Cytat: NeitalMike w 28 Październik  2013, 20:06:43
Siemka.
Jestem fanką Gacka, ale Uniwersum nie jest mi tak bardzo dobrze znane... Tylko to co z filmów/gier/kreskówek/paru polskich komiksów... Posiadam bardzo dużo komiksów po polsku z wersji pdf i sb je czytam, ale także chciałabym lepiej świat Batmana poznać i zacząć czytać  komiksy z USA.... Jak weszłam w spis komiksów na stronie to zaskoczyła mnie ogromna ilość różnych serii itp.. I chciałam się Was zapytać... od czego zacząć, żeby ta moja przygoda z czytaniem miała ręce i nogi :)

Żeby nadrobić zaległości, myślę, że możesz zrobić okrojoną wersję tego co ja czytałem, aby wrócić do komiksów (jeszcze dwa lata temu byłem w podobnej sytuacji co Ty):
- Przeczytaj całą serię Batman po restarcie (24 numery)
- pierwsze 4 numery Detective Comics po restarcie, ewentualnie tylko pierwszy numer - ale myślę, że się wkręcisz w resztę.
- całe Batman Inc, najlepiej przed i po restarcie, ale wystarczy tylko po (13 numerów)

To Ci wystarczy, żeby nadrobić to co obecnie dzieje się u samego Batmana... jeśli nie obchodzą Cie jego pomocnicy i inni bohaterowie. Raptem 41 numerów, z czego niektóre można też na dodatek pominąć, np. Batman Inc #11.

Z klasyki to jest kilka podstawowych komiksów, które trzeba przeczytać, ale nie ma ich tak strasznie dużo - Year One, The Long Halloween i Killing Joke to na dobre byłoby wszystko, żeby się ogarnąć w samym Batmanie, bez jego pomagierów... może jak chcesz to jeszcze oryginalny Detective Comics #27, Batman: Hush, Knightfall czy Azyl Arkham, ale one są niekonieczne.

NeitalMike


Imitaga

Cytat: LelekPL w 28 Październik  2013, 21:46:54
Żeby nadrobić zaległości, myślę, że możesz zrobić okrojoną wersję tego co ja czytałem, aby wrócić do komiksów (jeszcze dwa lata temu byłem w podobnej sytuacji co Ty):
- Przeczytaj całą serię Batman po restarcie (24 numery)
- pierwsze 4 numery Detective Comics po restarcie, ewentualnie tylko pierwszy numer - ale myślę, że się wkręcisz w resztę.
- całe Batman Inc, najlepiej przed i po restarcie, ale wystarczy tylko po (13 numerów)



Mam pytanie. Czy mówiąc numery masz na myśli zeszyty, czy wydania zbiorcze?

LelekPL

Chodzi o zeszyty rzecz jasna. Jeśli najbardziej interesuje Cię seria Batman to niektóre zeszyty zostały wydane już w Polsce w dwóch wydaniach zbiorczych - cała historia Court of Owls, czyli zeszyty od #1 do #11.

Potem w Batmanie była przerwa na zeszyt o nowej postaci, Harper Row, w #12 i potem był #0, który jest niejako prologiem Zero Year.

Po tej przerwie mamy Death of the Family, które trwa od #13 do #17.

Potem jest znowu przerwa, tym razem na trzy numery i od #21 zaczyna się najnowsza historia, czyli Zero Year, która dwa do teraz.

Detective Comics też został wydany w Polsce w wydaniach zbiorczych, ale szczerze mówiąc nie wiem ile numerów tam jest zawartych.

Jeśli będziesz miała więcej pytań to wal śmiało.

arminas

Jestem kompletnym laikiem i moja znajomość batmana opiera się na dokładnie tym samym co osoby zakładającej ten wątek i mam pytanko - W dyskusji używacie zwrotu - komiksy z serii batman po restarcie - na czym polegał ten restart i jakie dokładnie komiksy należą do niego? (wystarczy parę pierwszych, żebym wiedział po prostu czego szukać)

Pozdrawiam,
Arminas

LelekPL

Ten restart jest bardzo umowny jeśli chodzi o Batmana. U niego wcale wiele się nie zmieniło, jednak restart pomógł w tym, że nie trzeba znać dawnych komiksów, aby połapać się w nowych historiach. To wszystko.

Natomiast jakie tytuły objął? Wszystkie! Wszystkie obecnie wydawane komiksy z uniwersum DC są po restarcie. Niektóre zostały lekko zmienione (jak Batman), inne bardziej (Batgirl czy nawet Superman). To wszystko.

Imitaga

W takim razie wszystko z DC co posiada "the NEW 52!" jest po restarcie, tak?

Doctus


Sarkon

#175
Witam serdecznie,

nie zakładając nowego tematu chciałbym poprosić was o poradę.

Batmana znam przede wszystkim z filmów oraz gier video. Chciałbym poszerzyć swoją wiedzę o informacje zawarte w komiksie. Uwielbiam pięknie rysowane komiksy (np. pierwszy tom Walking Dead zachwycił mnie niebiańsko).

Przeczytałem powyższe posty, lecz z nich przede wszystkim dowiedziałem się: warto zainteresować się komiksami po restarcie: The New 52. Ok.

Teraz nasuwają się pytania, na które odpowiedź mogłaby mi to wszystko zrozumieć:

1) Czy jest jakaś chronologiczna lista wydawanych The New 52?
2) Ile wyszło komiksów z serii The New 52, które zostały przetłumaczone na język polski?
3)Chciałbym poznać historię Batmana od samego początku jak poprzysiągł na grobie rodziców, że oczyści Gotham. Czy jest jakaś chronologiczna lista komiksów, aby nie pominąć czegoś istotnego?
4)Aktualnie zakupiłem Trybunał Sów - czy postąpiłem słusznie?:)
5)Kolejnym komiksem będzie pewnie Miast Sów jako tom 2. Ale co potem?
6) Jak kupujecie komiksy za granicą, to gdzie kupujecie najczęściej?

PS. Nie ukrywam, że bardzo cieszy me oko ładne rysunki. Obawiam się, że jak wykupie np. komiksy wydawane w latach 90tych przez polskie wydawnictwa to mógłbym się zrazić. Dlatego też, chciałbym poruszać się wśród wydań ,,nieco ładniejszych".

PS2. Nie ukrywam również, że wolałbym zaopatrzać się w całe tak jak to jest w przypadku Trybunału Sów. Ale nie będzie dla mnie stanowiło problemu by kupować poszczególne komiksy zeszytowe.

Za wszelkie porady bardzo serdecznie dziękuję!

EDIT: jestem po krótkiej analizie zawartości forum i to co mi się rzuciło w oczy: Batman Year One (4 części) Może od tego powinienem zacząć?

kelen

Czytając Batmana z New 52 będziesz po prostu na bieżąco z obecnym stanem rzeczy. Generalnie część kanonu sprzed restartu nadal jest aktualna, albo delikatnie zmieniona, a część w ogóle nie ważna.

1) Kupuj tomy po kolei ;) Po prostu.
2) W kontekście Batmana, całą listę znajdziesz na naszej stronie http://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2013/
3) Początki Batmana wg New 52 zaczniesz poznawać od 4 tomu serii "Batman"
4) Yup!
5) Jeśli chcesz kupować tylko po polsku, to po prostu kolejne tomy "Batmana". Możesz spróbować też kupować "Detective Comics" ale pierwsze dwa tomy są słabiutkie.
6) multiversum.pl, atomcomics.pl

PS Komiksy wydawane w Polsce w latach 90 z TM-Semica były na kiepskim papierze, więc rysunki mogą nie wyglądać zbyt dobrze na nim.

PS2 Zeszytów po polsku u nas już nie ma. A w Stanach wszystko i tak jest zbierane w wydania zbiorcze

EDIT "Batman: Year One" ("Batman: Rok Pierwszy") to origin Batmana z lat 80, który do czasu New 52 był tym kanonicznym i aktualnym. Możesz śmiało po ten komiks sięgnąć, bo:

- to świetna historia,
- była bardzo ważna przez kolejne lata dla kanonu (do momentu, w którym ogłoszono, że już nie będzie aktualna w New 52),
- klasyk,
- po prostu warto ją znać ;).

Sarkon

1) Żeby to było takie proste dla kompletnie zielonego kolesia:D Na pewno kolejnym co kupię to Miastów Sów...Ale co potem, konkretnie?

2) Dziękuję za listę. Chyba będę musiał się zastanowić czy nie dokupywać sobie komiksów anglojęzycznych. Widziałem niektóre okładki i są zachęcające: z pingwinem czy z Riddlerem.

3) Czyli rozumiem, że muszę czekać do 14 maja 2014 r. Aż wydadzą anglojęzyczną wersję. Czy zamiast tego mogę zakupić cztery komiksy z Year one? To będzie mniej więcej to samo?

4) ok!

Dzięki za poświęcony czas:)

Rado

Ad.1 - Kolejnym tomem jest Death of the Family, czyli historia z Jokerem. Konkretna data wydania tego albumu przez Egmont chyba nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że w tym roku będzie, zapewne w pierwszej połowie.

Ad.2 - Okładki czasami rysowane są przez innego człowieka niż całą historię wewnątrz komiksu, więc to może być nieraz pułapka, bo nie wiadomo czy główny rysownik Ci się spodoba. Używaj Google, DC Wiki i jeśli jakiś tytuł Cię zaciekawi po prostu przejrzyj sobie kadry. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to możesz przejrzeć także tematy na forum takie jak:

- najlepszy rysownik - http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=140.msg5360#msg5360

- ulubione kadry z komiksów - http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=313.msg15830#msg15830

- najlepsze komiksy z Batmanem - http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=25.msg68#msg68

Jest jeszcze temat z recenzjami, no i na stronie, w dziale update, też się pojawiają przeróżne opisy zazwyczaj ze zdjęciami, więc możesz rzucić okiem.

Ad.3 - Możesz czekać na amerykańskie wydanie lub możesz czekać trochę dłużej na wydanie polskie. Year One to nie będzie to samo. Komiksy pisane po restarcie uniwersum (New 52) są pisane tak jakby na nowo. Może te dwa tematy coś pomogą:

http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=802.msg40514#msg40514

http://www.forum.batcave.com.pl/index.php?topic=1310.msg57933#msg57933

Sarkon

Dziękuję serdecznie za wytłumaczenie wątpliwości. Oczywiście pojawiły się kolejne.

Przeglądam forum i przeglądam sklepy. Sklep który ma chyba najlogiczniej rozstawione komiksy jest ten multiversum.

I czy dobrze zrozumiałem. W ramach The New 52 komiksy Batmana rozdzielone są na podkategorie, które są uzupełniane:

Batman Detective Comics- którego są trzy Volume
Batman Incorporated - którego są aktualnie 2 Volume

I potem są te zbiory:
Batman Noc Sów,
Trybunał Sów
Miasto Sów
Death of The Family
i Zero Year Secret City

Czyli mamy dwie podkategorie przygód Batmana + wydawane zbiory komiksów. Dobrze zrozumiałem? Chodzi mi tylko i wyłącznie o perypetie Batmana.

A i najważniejsze pytanie: czy decydując się np. zbierać zbiory komiksowe, warto zainteresować się konkretnymi zeszytami? Nie ukrywam, że wspomniani przeze mnie wyżej Pingwin i Riddler bardzo by mnie interesowali.

PS. Boże, czuję się jak dziecko we mgle:D Wybaczcie za brak profesjonalizmu z mojej strony.