Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

The Dark Knight - wrażenia po filmie

Zaczęty przez (A)nonim, 24 Lipiec 2008, 14:11:11

LelekPL


Druga część serii o symbolice w trylogii Christophera Nolana. Tym razem na tapecie - Mroczny rycerz.

newtime

Uwaga niepopularna opinia ;D
Jest to mój najmniej ulubiony filmowy Batman. Zacznę od tego ze nie jestem fanem trylogii Nolana, choć nie uważam je za złe filmy, to zdecydowanie nie jest to mója wizja batmana którego mam w głowie. Wychowując się na filmach Burtona, Tm Semic z lat 90 oraz przede wszystkim Batman TAS, miałem juz swój wymarzony obraz Batmana, mrocznego rycerza który mieszka w Gotyckim mieście gdzie pełno gargulców na dachach a przestępcy są przerysowani do granic możliwości, to właśnie ta komiksowość zawsze przyciągała mnie do tej postaci. Wizja Nolana zupełnie mi nie odpowiada, prawde mówiać nienawidziłem ich w momencie premiery, zwłaszcza ze równocześnie powstawały gry Arkham które tylko mi uświadomiły jak batman według mnie powinien wyglądać. Cała realistyczna otoczka i odejście od kiczu oraz komiksowości mnie po prostu odrzuca, równie dobrze mogą to być filmy o Bondzie zamiast batmana i sanm film nic by nie stracił, tylko zyskał, bo pozbył się niepotrzebnego bagażu. Co do samej fabuły tez mam sporo zarzutów, bo nawet w całej tej realistycznym podejściu nadal ma mnóstwo dziur oraz naiwności. Jednak Nolan dał nowe zycie tej postaci i za to ode mnie i tak nalzey mu sie spory szacunek ale mam nadzieje ze nowe podejście do tej postaci bedzie juz zupełnie inne 

Juby

Okej, ale dlaczego z trylogii akurat TDK lubisz najmniej? :) Bo to rzeczywiście niepopularna opinia (nieprzepadanie za autorską wizją Nolana to akurat nic wyjątkowego).

A gry serii Arkham nie powstawały "równocześnie" z tymi filmami, pierwsza część debiutowała ponad rok po premierze TDK / blisko 4,5 roku po Początku.

newtime

TDK lubię najmniej, ponieważ tutaj Nolan najbardziej odszedł od mitologii batmana , Gotham to popartu Chicago a sama fabuła jak wspominałem wyżej równie dobrze mogła by opowiadać o Jamesie Bondzie i psychopacie którego musi powstrzymać. W Begnins oraz TDKR czułem jednak ze to historia Batmana tej konkretnej postaci, drogę jaką musi przejść itp. Nie twierdzę ze jest gorszy scenariuszowo czy reżysersko  od innych części ale mi najmniej przypadł do gustu :) No ale jak wspomniałem nie jestem fanem tego podejścia plus TDK zawsze wydawał mi się najbardziej przereklamowany, chociaż to wciąż naprawdę dobry film sam w sobie :) 

Juby

#349
Myślę że dużo Bonda jest w każdym Batmanie (a nawet filmie) Nolana, w TDK wcale nie ma tego więcej niż w pozostałych częściach. Pełna zgoda względem Gotham, które utraciło swój charakter w TDK. "Przereklamowanie" to nie sam zarzut względem filmu, ale potrafię zrozumieć że wpływa ono na odbiór, sam też tak mniewam.

Z tym że warto dodać, że chyba żadnen film wcześniej nie czerpał tak mocno z komiksów z Batmanem, co TDK. Fabuła to w zasadzie mix. Batman #1 z 1940 i Długiego Halloween + trochę motywów z The Bronze Age. Ogólnie Batmany Nolana czerpią z komiksowych historii więcej niż pozostałe Batfilmy.

Juby

#350
Cytat: newtime w 06 Marzec  2021, 12:41:51Uwaga niepopularna opinia ;D
Jest to mój najmniej ulubiony filmowy Batman...





Z twoich ocen wynika, że jest trzecim z twoich ulubionych i lubisz go bardziej od pozostałych dwóch Batmanów Nolana... ???

LelekPL

Hot take fail. No cóż, tak to się kończy jak ktoś chce być "oryginalny" ;)

newtime

#352
Nie powiedziałem ze jest gorszy tylko najmniej go lubię ;) Scenariuszowo oraz aktorsko na pewno wyżej go stawiam niz 2 poprzednie ale wciaż to nie jest mój batman i najmniej frajdy czepię z jego oglądania, nigdzie nie powiedziałem ze to zly film . Poza tym nie lubie ocecniać filmów w skali liczbowej, ponieważ moje 7/10 moze oznaczac coś zupełnie innego niz twoje 7\ 10 wiec dla mnie takie oceny są mało rzetelne. Tak czy inaczej wciąż wolę 2 pozstałe filmy od niego ale uważam je za gorsze w samo sobie ;D  Nawet Batmana i Robina lubie bardziej i częściej do niego wracam ale nie wystawie mu przecież lepszej noty niz filmom Nolana

Juby

#353
Cytat: newtime w 27 Marzec  2021, 22:53:28Nie powiedziałem ze jest gorszy tylko najmniej go lubię ;) Scenariuszowo oraz aktorsko na pewno wyżej go stawiam niz 2 poprzednie ale wciaż to nie jest mój batman i najmniej frajdy czepię z jego oglądania
I mimo to oceniłeś go wyżej od 12 innych filmów z Batmanem? WTF?

Cytat: newtime w 27 Marzec  2021, 22:53:28Tak czy inaczej wciąż wolę 2 pozstałe filmy od niego ale uważam je za gorsze w samo sobie
Czyli je wolisz, ale ich nie wolisz... Że co? ???

Cytat: newtime w 27 Marzec  2021, 22:53:28Nawet Batmana i Robina lubie bardziej i częściej do niego wracam ale nie wystawie mu przecież lepszej noty niz filmom Nolana
Czemu nie? To chyba normalne, że jeśli film A lubisz bardziej od filmu B i częściej do niego wracasz, to jemu wystawiasz wyższą ocenę. Przynajmniej dla mnie przez 12 lat oceniania filmów ta reguła wydawała się logiczna. Wiadomo, wiele produkcji rządzi się swoimi prawami i oceniamy je w zupełnie innych kategoriach, ale to co tutaj wypisujesz... This is seriously fucked up.

Gieferg

CytatNawet Batmana i Robina lubie bardziej i częściej do niego wracam ale nie wystawie mu przecież lepszej noty niz filmom Nolana

Jakbym bardziej lubił, to bym wystawił wyższa notę.
 W przeciwnym wypadku twoje oceny nic sensownego nie oznaczają.

CytatZ twoich ocen wynika, że jest trzecim z twoich ulubionych i wolisz go bardziej

"Wolisz" nie podlega żadnemu stopniowaniu. Lubisz bardziej ALBO wolisz.

Cytatżadnen film wcześniej nie czerpał tak mocno z komiksów z Batmanem, co TDK. Fabuła to w zasadzie mix. Batman #1 z 1940 i Długiego Halloween + trochę motywów z The Bronze Age
+ KIlling Joke.  Joker ma bardzo podobny cel, Rachel spełnia podobną rolę jak Barbara Gordon, no chyba, że to samo było w Long Halloween, którego nie znam.
NACZELNY HEJTER MATTA REEVESA
O filmach i komiksach na filmożercach.

Juby

"Wolisz" poprawione.

Z The Killing Joke pełna zgoda, zapomniałem go dodać.

LelekPL

Juby już wszystko wypunktował... Kompletnie nie rozumiem zdania
Cytat: newtime w 27 Marzec  2021, 22:53:28Nie powiedziałem ze jest gorszy tylko najmniej go lubię ;)
Jeśli lubisz go mniej tzn, że jest gorszy według Ciebie :P To że aktorsko czy scenariuszowo wydaje Ci się lepszy to nic nie znaczy. To tylko dwa elementy filmu (dla wielu kluczowe, ale nie dla wszystkich) i zostają jeszcze zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy, czy montaż i ton. Całość składa się na odbiór i ocenę filmu, a nie tylko scenariusz :P

newtime

#357
Dlatego z reguły nie bawię w oceny liczbowe, bo ich nie rozumiem ;D Każdy stopień oceny u każdego z nas ma inne znaczenie wiec ocenianie według tego jest dla mnie bezsensowne. Najlepszym przykładem są gry, jeśli jakaś produkcja dostaje 6/10 oznacza ze jest praktycznie nie grywalna co jest kuriozalne. Tak czy inaczej TDK postawił bym na samym końcu mojego rankingu ze względu na to ze nie lubie do niego wracać , chociaż uważam go za niezły film w sam sobie. Starałem sie oceniać filmy za to czym są a nie za to jakie chciałbym żeby były.  Mogę podać swój ranking ulubionych filmów bez ocen jeśli kogoś to zainteresuje  ;)

LelekPL

#358
Cytat: newtime w 28 Marzec  2021, 10:49:51TDK postawił bym na samym końcu mojego rankingu ze wzgledu na to ze nie lubie do niego wracać , chociaż uważam go za niezła film w sam sobie.
Again... pomijając już oceny, to tego cytatu nadal nie rozumiem. Nie lubię tego filmu, ale jest niezły? To jest niezły czy zły w końcu? Pamiętaj to jest Twoja opinia, nie przejmuj się tym co inni sądzą o tym filmie. Jeśli TDK Ci się nie podobał to nie widzę jak może być ogólnie niezły.

To trochę tak jakbym ja mówił, że "nienawidzę BvS czy JL, ale w sumie muzyka Supermana czy Wonder Woman jest tam dobra, więc film w sumie jest niezły"... what? Skoro uważam te filmy za jedną wielką kupę (no dwie kupy :P ), to nie zmieniam zdania bo jakiś jeden element tych filmów nie jest według mnie zły.

Albo przykład dobrze odbieranego filmu przez większość, gdzie ja mam inną opinię: "nie lubię Dunkierki, jednak doceniam muzykę i niektóre sekwencje i uważam, że to dobry film bo taki jest ogólny konsensus"... No też nie, dla mnie jest to conajwyżej przeciętny film, który zawsze będzie u mnie na ostatnim miejscu w rankingu filmów Nolana (a właściwie póki co bo jeszcze coś pewnie zrobi) i przez to też ma u mnie najmniejsze noty i też nie traktuję go sztucznie jako dobry film przez perspektywę ogólnego konsensusu.

Juby

Cytat: newtime w 28 Marzec  2021, 10:49:51Dlatego z reguły nie bawię w oceny liczbowe, bo ich nie rozumiem ;D
No to trzeba było ich nie wystawiać. Na twoim miejscu usunąłbym tego posta, lub go edytował z przedstawieniem listy od ulubionego do najmniej lubianego bez żadnych ocen, jak sugerujesz na końcu swojej wypowiedzi. Skoro masz takie, a nie inne zdanie na temat bat-filmów, twoje obecne oceny niczego nie oddają.

Cytat: newtime w 28 Marzec  2021, 10:49:51Każdy stopień oceny u każdego z nas ma inne znaczenie wiec ocenianie według tego jest dla mnie bezsensowne. Najlepszym przykładem są gry, jeśli jakaś produkcja dostaje 6/10 oznacza ze jest praktycznie niegrywalna co jest kuriozalne.
Nie istnieje coś takiego, bo pojęcia "dobry" i "zły" są pojęciami subiektywnymi. TDK trwa 152 minuty - prawda. TDK to lepszy film od Batman i Robina - nieprawda! To jak dobry jest, oceniamy sami. Jeśli jakaś gra dostanie od mojego znajomego 6/10 to uznaję ją za niezłą, bo to najniższa ocena w górnej połowie skali 1-10. Polecam zapoznać się z poniższym video:


Cytat: newtime w 28 Marzec  2021, 10:49:51Starałem sie oceniać filmy za to czym są a nie za to jakie chciałbym żeby były.
A czym są? W twoich oczach są najsłabszymi bat-filmami, bo nie przepadasz za tą "realistyczną" konwencją Nolana. Więc czemu oceniać je pozytywnie?