Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Blade Runner / Blade Runner 2049

Zaczęty przez LelekPL, 20 Grudzień 2016, 21:43:45

LelekPL

Wklejam, żeby podzielić się swoją reakcją, a nie chce mi się pisać dwa razy. Jak nie rozumiesz to twoja sprawa. Są tutaj ludzie, którzy znają angielski.

Juby

#16
No ja właśnie rozumiem - jestem po filologii ;P - ale nie ogarniam dlaczego wklejasz całego posta po angielsku na forum, gdzie głównym językiem, którym wszyscy się porozumiewają jest polski. Wiele osób może tego tekstu nie zrozumieć. "Nie chce mi się" to trochę słabe. Jeśli chce ci się podzielić swoją reakcją w tym miejscu, to owszem, powinieneś napisać recenzję dwa razy (ew. skrót opinii po polsku). Takiego jestem zdania.

LelekPL

Twoje zdanie jest nieistotne. To nie jest temat o pisaniu po angielsku! Albo pisz o filmie albo nie pisz. Chcesz coś dodać, są od tego PW.

Leon Kennedy

Po ocenie wnioskuję, że film ci się bardzo podobał i fajnie. Ja idę dopiero w środę. Co do ang., to jednak lepiej by było po polsku. Raz, że wygodniej, a dwa nie każdy zna angl., tak aby w pełni przeczytać twoją opinię, ale wiadomo do niczego nie zmuszam. Chodź większa ilość postów po angielsku byłoby problem.

LelekPL

Jak wspominałem, zostawmy ten angielski, bo temat jest nie o tym. Kolejne takie posty lepiej pisać albo w nowym temacie albo na PW.

Q

Może ktoś zna chiński  8)
"刀刃2049"就像一部斯科特電影。

"Blade Runner 2049" klimatem i konstrukcją przypomina film Scotta. Sama historia jest bardziej rozbudowana i pozwala lepiej zgłębić ten świat, ale mamy też wady oryginału. Film jest za długi. Pewnymi scenami można się delektować, ale bez muzyki Vangelisa po jakimś czasie wolne tempo akcji może być nużące zwłaszcza, zwłaszcza gdy czeka się na trzeci akt.

Zgodzę, że rozczarowuje postać grana przez Leto. Po pierwsze jest to bardzo mała rola i chyba w ciągu dwóch tygodni, które spędził na planie nakręcił też krótkometrażówkę promującą film. Nie potrzebnie znowu wspominali o jego poświęceniu do roli, bo z takim czasem ekranowym i przy innych ciekawych bohaterach nie jest to nic porywającego.

Niewątpliwie Denis Villeneuve nakręcił dobry, czy nawet bardzo dobry film godny oryginału i zachował jego ducha ale też nie jest to bynajmniej arcydzieło.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

LelekPL

我理解你。

Długość filmu zgadzam się, że da rade odczuć. Ale nie powiedziałbym, że był to problem oryginału. Oryginał nie miał nawet dwóch godzin i o ile posiadał wolniejsze tempo, o tyle każda scena coś wnosiła, albo zachwycała. Zwłaszcza w Final Cut. Tutaj zdecydowanie przydałby się bardziej surowy montaż, bo te 160 minut zdecydowanie da rade odczuć. Wolniejsze tempo można by było zachować, gdyby film trwał i 150 minut, więc te 10 minut można było spokojnie gdzieś wyciąć.

Ja natomiast najbardziej nie mogę odżałować tego utraconego mroku. Poza paroma scenami, naprawdę zgubił się klasyczny klimat noir.

Q

Dla mnie "Blade Runner" w wersji final cut mógłby być jednak krótszy, ale bardziej niż ze zbędnymi scenami ma to związek z tempem filmu i prostoty samej historii.

Po tym jak wspominałeś o mroku, to rzeczywiście jest go mniej w "Blade Runner 2049" ale to akurat podczas seansu nie przeszkadzało mi i mimo wszystko czułem ten hipnotyzujący klimat oryginału, tylko trochę pogodniejszy.

What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Funky

Cytat: LelekPL w 06 Październik  2017, 20:42:48Ja natomiast najbardziej nie mogę odżałować tego utraconego mroku. Poza paroma scenami, naprawdę zgubił się klasyczny klimat noir.
Nieeeee, na to bardzo liczyłem że atmosfera będzie niczym jak u Chandlera lub Hammetta plus gra świateł. No i niestety Hans Zimmer się nie popisał i stworzył nudny soundtrack :(

LelekPL

#24
Cytat: Funky w 06 Październik  2017, 21:36:35
Nieeeee, na to bardzo liczy?em ?e atmosfera b?dzie niczym jak u Chandlera lub Hammetta plus gra ?wiate?. No i niestety Hans Zimmer si? nie popisa? i stworzy? nudny soundtrack :(
Jest kilka scen, które go posiadaj?. Zw?aszcza w starej piramidzie Tyrella, czy te? niektóre sceny w nocy, albo nawet w zniszczonym Las Vegas, czy te? fina?owym pojedynku. Jednak wi?kszo?? akcji paradoksalnie dzieje si? za dnia co jest zaskakuj?ce, bior?c pod uwag? orygina? i to jak bardzo styl noir by? niemal?e definitywn? cech? tego filmu.

S?ysza?em te? par? osób zawiedzionych fabu??, niedoci?gni?ciami z ni? zwi?zanymi. G?ównie chodzi tutaj o
Spoiler
rewolucje, któr? zwiastuje "cudowne dziecko" i jak ta sprawa, robi z K jedynie trybik w wi?kszej machinie, a nie daje mu w?asnego celu. I ja zgodz? si? z pierwsz? cz??ci?, ?e zostaje tylko trybikiem, ale to chyba by?o ?wiadome - takie by?o ca?e jego ?ycie. A zako?czenie filmu kompletnie pomija spraw? Wallace'a i rewolucji, aby skupi? si? na bardziej przyziemnym celu, ale i tym wa?niejszym - dostarczy? ojca do córki. To jest misja K i ta decyzja nadaje mu cz?owiecze?stwa. Zarówno on, jak i film pozostawia te wszystkie wielkie koncepty, aby skupi? si? na rzeczach ma?ych, ale i wa?niejszych.
[Zamknij]

Mój problem z zako?czeniem to to co poruszy?em w recenzji, ?e
Spoiler
to?samo?? "cudownego dziecka" jest traktowana jako twist, podczas gdy jest ona tak oczywista przy pierwszym spotkaniu z K.
[Zamknij]

Juby

Jak na tak oczywist?, mnie i moj? dziewczyn? mocno zaskoczy?a.

Moja recenzja:



Wizualnie jestem lekko rozczarowany. No ale, w sumie jak ten film mia?by si? obroni?, skoro Blade Runner to jeden z najlepszych wizualnie i najbardziej klimatycznych filmów wszech czasów? My?l?, ?e ju? scenom na Narrows z Batman Begins jest bli?ej do klimatu pierwszej cz??ci ni? filmowi twórcy Sicario (Nolan o to zadba?). W "2049" jest ja?niej, ?adniej, barwniej, przyjemniej dla oka. Czy to jednak minus? Chyba nie, bo w ko?cu to ju? nie jest ?wiat z 2019 roku, a z 2049, sporo si? zmieni?o. Poza tym, to dobrze, ?e twórcy nie kopiuj? non-stop orygina?u (ekhm... The Force Awakens... ekhm...), tylko jak Cameron w T2 staraj? si? pokaza? to troch? inaczej, z rozmachem. Deakins w formie, ale nie czuj? Oscara. Zdj?cia ze Skyfall bardziej czochra?y moje ga?ki oczne. Tutaj BR'82 zdecydowanie wygrywa.

Sequel, natomiast, mia?d?y orygina? fabularnie! Takiego jestem zdania. Historia wci?? jest do?? prosta, ale karty odkrywane s? stopniowo w o wiele sprawniejszy sposób (bardzo przewidywalne zabiegi z pocz?tku, stopniowo okazuj? si? gr? z widzem). Film trwa a? 163 minuty - 46 minut wi?cej od pierwszej cz??ci - a w ogóle nie nudzi (nie to co film Scotta), wr?cz przeciwnie, wci?ga coraz bardziej, a w finale daje takiego kopa, ?e nie chcia?em przesta? ogl?da?. Zako?czenie - pi?kne.

Gosling super. Ford - ?wietna rola. To samo wszystkie panie. Leto okej, nie dra?ni? jak Joker i fajnie ?e by?o go tak ma?o. Muzyka - w filmie sprawdza si? nie?le, nie uzna?bym ani za plus, ani za minus.

Kiedy? powtórz?. Wra?enia po pierwszym seansie - zdecydowanie lepsze ni? po pierwszym seansie... A w sumie i po ostatnim obejrzeniu orygina?u. :P

Jest dobrze.

Funky

https://naekranie.pl/aktualnosci/klapa-blade-runner-2049-warner-bros-komentuje-2454016

Jak film zarobi za mało $ to skończy jak Dredd 3D i nie zobaczymy sikłela. A w przypadku uniwersum BR chciałbym zobaczyć kontynuację.

LelekPL

Jak dla mnie jest ok, że nie będzie sequela. Te filmy nie są oparte na fabule, więc nie wymagają kontynuacji. One są bardziej oknem na alternatywną przyszłość, na ten świat. Fabuła jest gdzieś tam z boku, zaraz po filozoficznych dyrdymałach. To scenografia, zdjęcia, klimat i prosta ludzka zamknięta w sobie opowieść są mocą tych filmów.

Jak ktoś odważny zrobi sequel dopiero za kolejne 30 lat (i znowu straci na tym pieniądze), to dla mnie to wystarczy.

Funky

I właśnie ze względu na klimat, scenografię i muzykę (co prawda Zimmer stworzył przeciętniaka ale cztery utwory są ok) chciałbym zobaczyć kontynuację. Pod względem doznań estetycznych to uniwersum jest magiczne i pochłonęło mnie całkowicie kiedy po raz pierwszy widziałem jedynkę z Hauerem.

Q

W Box Office "Blade Runner 2049" rozczarowuje ale ewentualnego rozwinięcia tego świata bym nie przekreślał. Wspomniany "Dredd" będzie kontynuowany w formie serialu, więc może wizja świata z Blade Runner w wersji serialowej za kilka lat nie byłaby złym pomysłem.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)