Aktualności:

"Batman: Ziemia Niczyja. Walka o Gotham. Tom 3" w sprzedaży od 29 maja.

Menu główne

Oscary i inne filmowe nagrody

Zaczęty przez LelekPL, 13 Luty 2011, 23:18:39

LelekPL

Cytat: Juby w 13 Luty  2019, 09:31:01Nie pokazanie każdej, powtórzę - KAŻDEJ kategorii - to okropne zachowanie ze strony Akademii. Nie ważne, czy to zdjęcia, aktorka drugoplanowa, czy krótkometrażowy dokument - każdy zwycięzca zasługuje na to, by móc podziękować za wsparcie swoim bliskim, którzy oglądają go w telewizji. Absurdalny pomysł na skrócenie gali, na którego wpadli jacyś kretyni.
Ale już od bardzo dawna, niemal od samego początku, Akademia nie przyznaje wszystkich nagród podczas głównej ceremonii. Wiele innych nagród jest rozdawanych dzień wcześniej, przed wydarzeniem telewizyjnym, więc wstawienie tam filmów krótkometrażowych, całkowite pozbycie się kategorii "film animowany" (najbardziej niepotrzebna kategoria) i pozbycie się śpiewania piosenek na żywo, zyskałoby na tempie i oglądalności ceremonii.

Co do poziomu samych nominowanych filmów w tym roku to jest on rzeczywiście bardzo średni. Widziałem już WSZYSTKIE filmy nominowane do nagrody głównej i mogę śmiało stwierdzić, że jedynie "Narodziny gwiazdy" to film, który ja osobiście bym nominował. Roma jest dobra, tak samo BlacKkKlansman i Faworyta. Ale cała reszta jest dość średnia. Nie ma nigdzie jakiejś kaszany, tak jak to miało miejsce kilka razy wcześniej, ale też nie ma niczego szałowego w tym roku... druga sprawa, że nic szałowego w tym roku tak naprawdę nie wyszło.

Co do wartości Oscarów to mimo wszystko ma swoją rolę. Wiele osób nie oglądałoby niektórych świetnych filmów, które były nominowane w przeszłości, gdyby nie "Zdobywca 5 Oscarów" na plakacie czy pudełku. Oczywiście zabawne jest to jak ludzie pokładają zbyt wysoką wagę w tych nagrodach, denerwując się, że ktoś tam nie wygrał Oscara, jakby to miało jakieś znaczenie. Akademia nie wybiera OFICJALNIE najlepszego filmu na świecie :P , tylko tak naprawdę oni wszyscy dzielą się swoją opinią. Jak najbardziej można się z nią niezgadzać. Ale denerwować też nie ma sensu za ich wybory.

Za to pozbywanie się montażu i zdjęć to już jest bezsens.

Juby

Głupie żarty i piosenki to dobry sposób  na skrócenie gali. Wręczanie części nagród dzień wcześniej - również. Ale przyznawanie nagród podczas gali z jednoczesnym puszczaniem w tym czasie reklam - chamstwo niez tej ziemii.

Oscary (i wiele innych nagród) w przeszłości, a Oscary dziś / w ostatnich latach, to zupełnie co innego. Sam obejrzałem wiele znakomitych filmów, bo reklamowano je "zdobywca 5 Oscarów", itp., z tym, że kiedyś to naprawdę miało znaczenie. Dzisiaj Oscary dostają średniaki, do których nie mam ochoty wracać, ale natrzepały tyle nagród za tematykę / sprawy polityczne w USA / kolor skóry bohaterów (już pal licho Panterę, Selma było nominowana za Najlepszy Film Roku mając poza tym zaledwie jedną nominację - za piosenkę!). :P

Q

Żarty i piosenki to elementy gali (gorzej kiedy nominowane piosenki są usypiające), które je ożywiają i sprawiają, że nie wszystko ogranicza się do wręczenia nagród i przemówień.

Czas trwania gali to nie problem. Były  gale po 4 godziny i nie było nudy, ale to było w latach 90tych. Ostatnim brak rozmachu, a Jimmy Kimmel był co najwyżej poprawny.

Inny problem, że w ostatnich latach brak filmów, które odniosłyby sukces u krytyków i box office i które miałby realne szanse na nagrody w głównych kategoriach, a takie produkcje przyciągają widownię.

Co do kwestii wręczenia nagród w przerwie na reklamy - to już nie aktualne (Deadline) wszystkie nagrody zostaną wręczone na żywo.

W ostatnich latach trafne okazało się wręczenie honorowych Oscarów czy też Irving G. Thalberg Memorial Award w innych terminach, dzięki czemu nie grożą już długie i nudne przemówienia zasłużonych twórców jak Warrena Beatty'ego, ale z drugiej nie ma już takich zabawnych wstawek jak z Blakiem Edwardsem.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Q

Oscary bez gospodarza okazały się nudne i nie tak krótkie jak zapowiadali, ale nagrodzenie nie wbiegali na scenę. Bez prowadzącego gali brakuje momentów rozładowujących napięcie lub ich budujących. Sami prezenterzy też tylko w nielicznych przypadkach mieli zapadające w pamięć momenty, więc na ich barki nie rozłożono roli gospodarza.

Zawodzi też sposób prezentacji filmów nominowanych w kategorii najlepszy film. Zajmuje to zbyt długo czasu, co tym bardziej było odczuwalne gdy mamy 8 nominowanych. Bardziej zapadające było w pamięć, kiedy to gospodarz przy otwarciu w różnych sposób nawiązywał do nominowanych w tej kategorii.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Juby

Już pisałem, że moje zainteresowanie Oscarami i szacunek do nich umarły dawno temu. Tegoroczne rozdanie pokazało mi, że Akademia potrafi upaść jeszcze niżej.

Brak Oscara za najlepsze vfx dla Infinity War, 3 niezasłużone Oscary dla Czarnej Pantery (który tym samym przebił wynik TDK - dotychczasowego rekordzisty spośród adaptacji komiksu), kolejny Najlpeszy Film, który porusza temat rasizmu, Oscary za scenariusze dla filmów o tematyce rasizmu, Oscary dla aktorów drugoplanowych dla jedynych czarnoskórych aktorów nominowanych tego wieczoru. Po #OscarsSoWhite te nagrody zmieniły się na jeszcze gorsze, jeszcze bardziej politpoprawne, byleby podlizać się mniejszościom i wszystkim krzykaczom.

Pas.

Q

Za CGI w Avengers 3? Osobiście liczyłem na "First Man" i dobrze, że cały czas doceniane jest także wykorzystanie tych efektów, zwłaszcza, że przy "First Man" wykorzystano też nową technologię, a CGI w A3 bardzo dobre ale też nic odkrywczego, nie pierwszy i nie ostatni film.

Z nagrodami na drugoplanowych aktorów od dawna byli to faworyci, więc nie ma tu zaskoczeń, tak samo w kwestii scenariuszy.

Co do "Czarnej Pantery", to już po ilości nominacji może było się spodziewać, że w niektórych technicznych kategoriach dostanie, zwłaszcza, że jeż wcześniej dostała nagrody od Costume Designers Guild Awards i Art Directors Guild Awards ale w tych kategoriach sytuacja cały czas była otwarta.
What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

LelekPL

Scenografia dla Czarnej Pantery jest jak najbardziej zrozumiała. KOstiumy z resztą też. Powinien nagrodę odbierać ten koleś co musiał nosić ten tunel na ustach :P

Gorzej z muzyką, bo poza naprawdę niezłym OST Kendricka Lamara, kompletnie nie pamiętam żadnej kompozycji do filmu.

Co do braku nagrody dla Infinity War to ja jestem zadowolony, że Pierwszy człowiek wygrał. Ten film powinien mieć znacznie więcej nominacji, a tak dostał przynajmniej jedną i też w miarę zasłużoną. Z resztą tu jest 5 filmów o efektach w Pierwszym człowieku:

Green Book był moim drugim typem na to kto wygra, po Romie, więc pomimo tego, że film jest strasznie przewidywalny i stereotypowy, to mnie to nie szokuje. Ale fakt, jest to najsłabszy zdobywca Oscara za najlepszy film od czasu... ooo nie tak dawno, bo od czasu Moonlight, a wcześniej Hurt Locker i jeszcze Crash były chyba słabsze w tym nowym stuleciu.

Najbardziej SZOKUJĄCĄ nagrodą w tym roku jest MONTAŻ dla Bohemian Rhapsody. TO JEST ŻART!
https://twitter.com/pramitheus/status/1089188260071514112
No to jest jakiś absurd. Nie zgadzam się z opisem, że jest to "obiektywnie" złe, ale mój boże, te cięcia są fatalne.

Według mnie najbardziej zasłużone nagrody powędrowały do "Shallow", Free Solo, Spider-Mana, Aliego, Colman (chociaż kibicowałem Gadze), Maleka (chociaż powinien Bale) i Romy.

Samej gali nie oglądałem bo jednak brak gospodarza i to co spotkała Kevina Harta mnie zniesmaczyło. Wiedziałem, że to będzie nudne bez gospodarza.

Juby

Przewidywalność nagród = to że wygrali faworyci, wcale nie działa na ich korzyść, Q. ;)

First Man z jednej strony ma perfekcyjne efekty i nie ograniczające się do CGI, ale z drugiej to nagradzanie ponownie za to samo (Interstellar). Liczyłem na zwycięstwo Avengersów (za Thanosa), lub Kubusia (perfekcyjni animowani bohaterowie), a IMO film z najlepszymi efektami ubiegłego roku nawet nie został nominowany (ostatni Jurassic World).

Q

Zawsze przed Oscarami jest już kilku faworytów, różne stowarzyszenie poprzyznawały swoje nagrody, dlatego brak zaskoczeń to pewnego rodzaju standard.

Nie mniej jednak zawsze są niespodzianki. Nawet jeśli pozostaje dwóch faworytów. Bo równie dobrze mogła wygrać Glenn Close, Christian Bale czy też "Roma" w głównej kategorii.

What was the point of all those push-ups if you can't even lift a bloody log?

Si vis pacem, para bellum (If you want peace, prepare for war)

Johnny Napalm

First Man ma fajne efekty, jednak również bardzo mi szkoda Krzysia. Tu była naprawdę bardzo subtelna animacja komputerowa. Poza tym to bardzo dobry i mądry film. Wiadomo, że nie miał szans na najważniejsze kategorie, jednak przynajmniej tą jedną statuetkę mógł otrzymać.
THE EARTH WITHOUT ART IS JUST EHh...

LelekPL

No to po Oscarach podzielę się jeszcze Lelkami. Wszystkie nominacje i wygrani w spoileru:

Spoiler
NAJLEPSZY FILM
A Quiet Place
First Man
A Star is Born
Suspiria
Halloween
Mission: Impossible - Fallout
Hereditary
Creed II
Bad Times at the El Royale
Searching

NAJGORSZY FILM
The Midnight Man
Unfriended Dark Web
Insidious: The Last Key
The Nun
Miłość jest wszystkim

NAJLEPSZY REŻYSER
Damien Chazelle - First Man
Luca Guadagnino - Suspiria
Bradley Cooper - A Star is Born
Paweł Pawlikowski - Zimna wojna
John Krasinski - A Quiet Place

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
A Star is Born
Bad Times at the El Royale
BlacKkKlansman
The Ballad of Buster Scruggs
Isle of Dogs

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Zimna wojna
Roma
The Favourite
Suspiria
First Man

NAJLEPSZA MUZYKA
First Man
Mission: Impossible - Fallout
Suspiria
Halloween
Creed II

NAJBARDZIEJ PRZEREKLAMOWANY
Ant-Man and the Wasp
The Death of Stalin
Incredibles 2
Bohemian Rhapsody
Aquaman

NAJBARDZIEJ NIEDOCENIANY
Suspiria
Searching
A Simple Favor
Mandy
Widows

NAJDZIWNIEJSZY
Mandy
Hereditary
Suspiria
The House that Jack Built
Assassination Nation

NAJLEPSZY FILM AKCJI
Mission: Impossible - Fallout
Avengers Infinity War
Deadpool 2
Upgrade
Equalizer 2

NAJLEPSZA KOMEDIA
Deadpool 2
Spider-Man: Into the Spider-verse
The Ballad of Buster Scruggs
Game Night
The Favourite

NAJLEPSZY DRAMAT
A Quiet Place
First Man
A Star is Born
Hereditary
Creed II

NAJLEPSZY HORROR/THRILLER
A Quiet Place
Suspiria
Halloween
Hereditary
The House That Jack Built

NAJLEPSZY SCI-FI/FANTASY
A Quiet Place
Avengers Infinity War
Deadpool 2
Spider-Man: Into the Spider-verse
Solo: A Star Wars Story

NAJLEPSZY DOKUMENT
Three Identical Strangers
Fahrenheit 11/9
Free Solo
Whitney
Won't You Be My Neighbor

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
Solo: A Star Wars Story
Ready Player One
Avengers Infinity War
Jurassic World Fallen Kingdom
Mission: Impossible - Fallout

NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIE
Mute
The Cloverfield Paradox
Batman Ninja
Under the Silver Lake
Miłość jest wszystkim

NAJWIĘKSZA NIESPODZIANKA
Suspiria
Mandy
Batman: Gotham by Gaslight
Upgrade
Game Night

NAJLEPSZY AKTOR
Christian Bale - Vice
Rami Malek - Bohemian Rhapsody
Bradley Cooper - A Star is Born
Arkadiusz Jakubik - Kler
Viggo Mortensen - Green Book

NAJLEPSZA AKTORKA
Lady Gaga - A Star is Born
Toni Collette - Hereditary
Joanna Kulig - Zimna wojna
Olivia Colman - The Favourite
Jamie Lee Curtis - Halloween

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Alex Wolff - Hereditary
Daniel Kaluuya - Widows
Mahershala Ali - Green Book
Dylan McDermott - The Clovehitch Killer
Steve Carell - Vice

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Emma Stone - The Favourite
Claire Foy - First Man
Emily Blunt - A Quiet Place
Tilda Swinton - Suspiria
Rachel Weisz - The Favourite

OBJAWIENIE
Lady Gaga - A Star is Born
John David Washington - BlacKkKlansman
Alex Wolff - Hereditary
Joanna Kulig - Zimna wojna
Millicent Simmonds - A Quiet Place

NAJLEPSZA POSTAĆ
Deadpool - Deadpool 2
Killmonger - Black Panther
Laurie Strode - Halloween
Thanos - Avengers Infinity War
Grey Trace - Upgrade

NAJLEPSZY PLAKAT
Game Night

The House that Jack Built

A Simple Favor

Ready Player One

A Beautiful Boy


NAJLEPSZY ZWIASTUN
A Star is Born
Zimna wojna
Isle of Dogs
Mandy
Suspiria

NAJLEPSZA SCENA AKCJI
Mission: Impossible - Fallout - Napad na ciężarówkę
Avengers Infinity War - Walka na tytanie
Mission: Impossible - Fallout - Walka w toalecie
Upgrade - Pierwsze użycie mocy
The Apostle - Ucieczka

NAJBARDZIEJ PAMIĘTNA SCENA
Avengers Infinity War - The Snappening
First Man - Lądowanie na księżycu
Deadpool 2 - X Force
Suspiria - Finał filmu
Ready Player One - Scena z Lśnienia

NAJLEPSZY TEKST
"Wakanda forever!" - Black Panther
"Chodź na drugą stronę, tam jest lepszy widok" - Zimna wojna
"Mr Stark, I don't feel so good" - Avengers: Infinity War
"I just wanted to take another look at you." - A Star is Born
"That's one small step for man, one giant leap for mankind." - First Man
[Zamknij]

Ilość nominacji:
Suspiria - 11
A Star is Born - 9
First Man - 8
A Quiet Place - 7
Hereditary - 7
Avengers: Infinity War - 7
Mission: Impossible - Fallout - 6
Zimna wojna - 6
Halloween - 5
Deadpool 2 - 5
The Favourite - 5

Najwięcej wygranych:
A Quiet Place - 4
A Star is Born - 4
First Man - 2
Suspiria - 2
Mission: Impossible - Fallout - 2
Deadpool 2 - 2

Juby

Po pierwsze - czy tylko dla mnie dziwne jest rozdawania swoich wyimaginowanych nagród filmom z mijającego sezonu? ;D Trochę niepokojące.

Po drugie. . .
Cytat: LelekPL w 11 Marzec  2019, 14:26:45NAJBARDZIEJ PRZEREKLAMOWANY
Ant-Man and the Wasp
The Death of Stalin
Incredibles 2
Bohemian Rhapsody
Aquaman

Życie w jaskini musiało być męczące w ciągu ostatnich miesięcy, ale w takiej kategorii nie powinno być nawet nominowanych. Patrząc na recenzje, nagrody, box office i cały ten hajp, Czarna Pantera jest o mile najbardziej przereklamowanym filmem ubiegłego roku, jeśli nie całego XXI wieku do tej pory.

Ant-Man and the Wasp? Najmniej dochodowy film Phase 3 z najsłabszymi ocenami widzów na IMDb i wielu innych portalach? Film, który kompletnie po widzach spłynął i po dwóch miesiącach od premiery nikt o nim nie pamiętał, miałby być najbardziej przereklamowanym filmem roku? Chyba w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. :P

The Death of Stalin - to samo, mało kto w ogóle o tym filmie słyszał, nie kojarzę żeby był jakoś doceniony, a co dopiero mówić o przereklamowaniu. Aquaman chyba tylko ze względu na ogromne wyniki w box office, ale tu akurat dużo pomogły Chiny i idealnie dobrana data premiery, więc sukces szczególnie nie powinien dziwić.

LelekPL

#87
Żartowniś...

Triggered, że komuś mogła podobać się Czarna Pantera. Tak, ludziom się on naprawdę podoba, pogódź się z tą "przerażającą" sytuacją. Jak sam napisałeś, to są moje nagrody, więc nie będą pokrywały się dokładnie z Twoją opinią i nie trzeba nagle udawać "zszokowanego", że ktoś ma inną :P OMG, niesamowite, nieprawdaż?

Komentuj, nie zgadzaj się, podziel się swoimi wyborami, ale zachowaj trochę taktu przy tym.

Ant-Man otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków (kto w ogóle patrzy na oceny widowni?) i zarobił więcej niż jedynka, będąc naprawdę słabym filmem.
Death of Stalin to najsłabszy film w tej grupie, który zyskał bardzo dobre opinie w kręgu filmów niezależnych, wygrywając kilka nagród i otrzymując BARDZO wysokie recenzje od krytyki. Aquaman za to zarobił niesamowicie dużo pieniędzy i nie rozumiem jego popularności.

Dodam, że gdybym wstrzymał się z nominacjami po Oscarach to może zamiast Aquamana dałbym Green Book, ale już mi się nie chciało zmieniać.

Juby

Z niczym się nie muszę godzić. Przecież to jasne jak słońce, że Pantera się ludziom podobała, sam znam takich wielu, co nie zmienia faktu, że patrząc tylko na recenzje czołowych krytyków i nagrody choćby w jednej kategorii (vfx) widać, że to jeden z najbardziej przecenianych filmów ostatnich lat, który dostawał ogromne fory, a ludzie ignorowali wszelkie wady filmu, ze względu na kolor skóry głównego bohatera. Nawet jakbym wystawiał temu filmowi 10/10, dostrzegałbym jak bardzo go przehajpowano.

Ant-Man 2 otrzymał typowe recenzje dla typowego filmu Marvela (znaaaaaaaacznie gorsze od Pantery), zarobił najmniej ze wszystkich filmów MCU od czasu pierwszego Ant-Mana i nikt o tym filmie nie mówi / nie nagradza go / nie wspomina o nim od miesięcy. Nawet jeśli jest w twoich oczach "naprawdę słabym filmem", to gdzie mu do miana przereklamowanego? To dwie zupełnie inne rzeczy.

Nie rozumiesz popularności Aquamana? Jest bohaterem cieszącego się bardzo dużym zainteresowaniem kinowego uniwersum DC, był pierwszym filmem DCEU od 13-stu miesięcy (jedynym w 2018 roku), miał idealnie obstawioną datę premiery w sezonie świątecznym pod nieobecność Star Warsów i Avatarów + pomogli Chińczycy, których rynek jest nieobliczalny. Tyle. Ale recenzje film zebrał mieszane, opinie widzów też, odbiór był średni, nie nagrodzono go chyba nigdzie. Więc pod jakim względem ten przeciętnie przyjęty hit, o którym świat już zapomina jest przereklamowany?

LelekPL

O proszę, jednak można...

Pierwszy akapit nie ma sensu. "Nie musze się godzić, ale rozumiem, że film się podobał". Czyli się pogodziłeś. "Dałbym 10/10, ale i tak jest przehajpowany". Normalnie czuć z treści jak się piana toczy z ust na myśl o tych oscarach dla biednej Czarnej Pantery.

Cytat: Juby w 13 Marzec  2019, 14:51:04(znaaaaaaaacznie gorsze od Pantery)
Nie otrzymał znaaaaaaaaacznie gorszych recenzji. Otrzymał gorsze, ale też bardzo dobre. Według mnie natomiast był znaaaaaaacznie gorszym filmem. A więc zarobił dużo pieniędzy i zebrał bardzo dobre recenzje, a według mnie był słaby = przereklamowany. A więc "przereklamowany" to współczynnik słabości do sukcesów filmu. Czy to krytycznych czy finansowych. Może Ty masz inne kryterium tego co jest przereklamowane, może dla Ciebie ważne są tylko nagrody filmowe (dla mnie prawie w ogóle). Ja mam takie oto proste kryterium, Ty masz inne. Proste.

Pantera nie jest słaba, więc nie jest przereklamowana, WEDŁUG MNIE. Nie musisz mi wmawiać, że WEDŁUG MNIE, to jest jakiś słaby film i totalnie przereklamowany. Sam wiem lepiej co według mnie to oznacza. Mi się podobał. Czy dałbym mu nominację za najlepszy film? Nie, ale gdyby to było jedyne kryterium to musiałbym w tej kategorii dać wszystkie nominowane do Oscara w tej kategorii filmy, poza Narodzinami Gwiazdy. Nie mogę dać Pantery, bo mi się film po prostu podobał. Z resztą na wszystkie Oscary, które dostał też w większości zasłużył.